Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaka szkoła?


28 odpowiedzi w tym temacie

#1 moose

moose

  Adept

 • Użytkownik
 • 333 postów

Napisano 2012.09.13, 19:15

Cześć Wam. Od 2 lat w gimnazjum zastanawiam się co dalej... Tata-świetnie wykształcony elektryk co udowadnia mi swą wiedzą codziennie, mówi bym szedł do technikum bo to już mam jakiś papier i jakieś umiejętności. Rodzina czyli kuzyni mówią podobnie. Ale słyszałem, że w technikum nie ma takiego wysokiego poziomu i to po prostu przygotowanie do zawodu, a zaś w liceum można pokazać swoje umiejętności. Ale po liceum ma się tylko maturę którą mają prawie wszyscy i dzięki temu pracy raczej nie zdobędę. A technikum to już jakiś zalążek, no ale tutaj gorzej z maturą. Oczywiście po jednym i po drugim chciałbym iść na studia i tutaj pytanie : Jakiego kierunku studia ? Oczywiście coś związane z informatyką.. Czekam na jakieś myśli bo już nie wiem co myśleć.

#2 Niura

Niura

  Początkujący

 • Użytkownik
 • 26 postów

Napisano 2012.09.13, 20:11

Nie podpowiem Ci, którą szkołę średnią lepiej wybrać, gdyż ja chodziłam do LO i nie wiem jak to jest w technikum/zawodówce. Cieszę się jedynie, że wcześnie mogłam zacząć studiować, chociaż w ostatniej chwili zadecydowałam o kierunku. Osobiście nie poszłabym do technikum właśnie dlatego, iż w takich szkołach więcej uwagi poświęca się tym specjalnym przedmiotom, program może być nawet okrojony... A gdy komuś się odwidzi i będzie chciał się przepisać do liceum, to potem musi sporo nadrabiać.
Przejrzyj sobie listę kierunków na uczelniach, jest ich naprawdę dużo. Można spokojnie ciągnąć dwa na raz, gdy jeden nie jest zbyt wymagający.
Kilka dni temu przeglądałam oferty pracy i szczerze mówiąc załamałam się. Pracodawcy szukają osób, którzy już mają jakiś fach w ręku. Najwięcej widziałam ofert dla murarzy, spawaczy, stolarzy, pielęgniarek... Chyba warto robić dodatkowe kursy. Często liczy się dobra znajomość języków obcych, prawo jazdy (kat C+E) i oczywiście doświadczenie w branży (wakacyjna praca to zawsze coś). Najważniejsze jest to, by umieć zaprezentować się z jak najlepszej strony, gdyż pracodawcy chętniej zatrudniają osoby błyskotliwe, wygadane...;)

Dołączona grafika


#3 Beherit

Beherit

  In Sorte Diaboli

 • Wtyczkopisarz
 • 5030 postów

Napisano 2012.09.13, 20:44

@moose nie wiem, kto Ci takie bzdury nagadał :)

słyszałem, że w technikum nie ma takiego wysokiego poziomu i to po prostu przygotowanie do zawodu

Co szkoła to poziom, w technikum masz wszystkie przedmioty co w LO + dodatkowe przygotowujące do zawodu. Nie powiedziałbym, że poziom jest niższy bo ja zawsze miałem więcej zajęć niż osoby w LO i zawsze musiałem więcej się uczyć.

a zaś w liceum można pokazać swoje umiejętności

A to w technikum nie możesz pokazać swoje umiejętności? :) To LO tylko z dodatkowymi rzeczami, w końcu nauka trwa nawet rok dłużej.

A technikum to już jakiś zalążek, no ale tutaj gorzej z maturą

Jeżęli chodzi o zalążek to zależy do jakiej szkoły pójdziesz, czy nauczyciele zrobią z Ciebie specjalistę i czy będziesz miał wiedzę na temat swojego zawodu. Gorzej z maturą? W jakim sensie? Ja musiałem się uczyć i do matury i do egzaminu zawodowego - fakt łatwo nie było ale przynajmniej jest ten prestiż ;)

Jakiego kierunku studia ? Oczywiście coś związane z informatyką

Jeżeli pójdziesz do technikum to możesz być pewien, że pierwszy rok na studiach nie będzie dla Ciebie problemów, gdyż w LO nie uczą tego co w technikum (mam tutaj na myśli technika informatyka). Oczywiście to wszystko jest uzależnione od poziomu szkoły i nauczycieli. Ja trafiłem na super nauczyciela od programowania i potem nie miałem problemów z tym ;)

Osobiście nie poszłabym do technikum właśnie dlatego, iż w takich szkołach więcej uwagi poświęca się tym specjalnym przedmiotom, program może być nawet okrojony... A gdy komuś się odwidzi i będzie chciał się przepisać do liceum, to potem musi sporo nadrabiać.

Program nie jest okrojony, uczysz się tego samego. Chyba, że porównujesz LO profilowane ale to prawie to samo co technikum - masz dodatkowe lekcje z jakiegoś programu.

Kilka dni temu przeglądałam oferty pracy i szczerze mówiąc załamałam się. Pracodawcy szukają osób, którzy już mają jakiś fach w ręku.

Jeżeli chodzi o pracę związaną z informatyką to pracodawcy wolą wziąć osobę tylko z maturą i technikiem, która ma hobby i zna się na pracy niż jakiegoś inżyniera, który wiedzę ma tylko na papierku ;)

Reasumując: jak wiesz gdzie chcesz iść na studia to lepiej jakbyś wybrał technikum bo lepiej Ci będzie ogarnąć temat na pierwszym roku. Oczywiście sam musisz dać z siebie wszystko bo nawet dobra szkołą nie zrobi Ciebie geniusza :)
 • wu112 lubi to

#4 Niura

Niura

  Początkujący

 • Użytkownik
 • 26 postów

Napisano 2012.09.13, 21:26

Osobiście nie poszłabym do technikum właśnie dlatego, iż w takich szkołach więcej uwagi poświęca się tym specjalnym przedmiotom, program może być nawet okrojony... A gdy komuś się odwidzi i będzie chciał się przepisać do liceum, to potem musi sporo nadrabiać.

Program nie jest okrojony, uczysz się tego samego. Chyba, że porównujesz LO profilowane ale to prawie to samo co technikum - masz dodatkowe lekcje z jakiegoś programu.

Wiem to z autopsji. W wieku 13 lat poszłam do sześcioletniej szkoły plastycznej, która działała na zasadzie technikum. Myślałam "poradzę sobie". Miałam po 9-10h lekcji co dzień, z czego większość to były przedmioty artystyczne. Gdy rozmawiałam z osobami ze zwykłego gimnazjum, okazało się, że mam 2x mniej godzin np. fizyki niż oni. Po trzech latach przeszłam do LO (na profil mat-fiz) i przez pierwszy rok musiałam uczyć się od początku podstawowej chemii, bo w tym gimnazjum nauczycielom nie zależało, żeby jej nauczyć przyszłych artystów... Różnica poziomów była ogromna. Teraz sobie myślę, iż to zależy jaka jest szkoła. Może w normalnych technikach dbają o to, żeby uczniowie nie zaniedbywali tych zwykłych przedmiotów ;)

Dołączona grafika


#5 moose

moose

  Adept

 • Użytkownik
 • 333 postów

Napisano 2012.09.13, 21:58

Może w wielkich miastach .. Ale ja z takiego nie jestem. Boje się, że gdy pójdę do technikum stracę wiedzę która jest przekazywana w liceum a z kolei boje się, że gdy pójdę do liceum, nie będę umiał fachu wystarczająco tyle, by poradzić sobie na studiach..

#6 wu112

wu112

  Wrzuć Monetę

 • Moderator
 • 2850 postów

Napisano 2012.09.13, 22:41

gdy pójdę do liceum, nie będę umiał fachu wystarczająco tyle, by poradzić sobie na studiach


Nie przesadzaj.. rekrutacja na studia (przynajmniej w moim wypadku - politechnika) nie uwzględniała żadnych przedmiotów kierunkowych jakie miałem w technikum. To co było brane pod uwagę przy rekrutacji, to punkty z języka obcego, matematyki i fizyki (ewentualnie chemia jeśli ktoś składał podanie na wydział bio-chem). Wszystkie te przedmioty są w liceum jak i technikum i od Ciebie zależy czy będziesz je zdawał na maturze.
 • Niura lubi to

WindowsPrzeglądarkaAQQWtyczkiKompozycja


#7 ss9227

ss9227

  Weteran

 • Użytkownik
 • 532 postów

Napisano 2012.09.13, 22:50

Czekam na jakieś myśli bo już nie wiem co myśleć.

Moja myśl jest taka, że kilka lat temu sam miałem takie rozterki :) Polecam technikum!

#8 moose

moose

  Adept

 • Użytkownik
 • 333 postów

Napisano 2012.09.13, 23:08

@wu z tego wynikałoby, że lepiej iść do liceum bo lepsze są chyba tam nauczane przedmioty do matury prawda?

#9 Beherit

Beherit

  In Sorte Diaboli

 • Wtyczkopisarz
 • 5030 postów

Napisano 2012.09.14, 08:18

@moose Napiszę jeszcze raz bo chyba nie zrozumiałeś naszej rozmowy na priv - w technikum masz te same przedmioty co w LO + dodatkowe przedmioty uczące zawodu. Program z przedmiotów ogólnokształcących jest taki sam! Ilość godzin na przedmioty ogólnokształcące? Jest taka sama jak w LO. Technikum jest tak jakby jak LO profilowane - w LO profilowanym masz więcej godzin z danego przedmiotu np. geografii, w technikum masz zaś inne przedmioty np. na informatyce to oprogramowanie biurowe, programowanie strukturalne, systemy operacyjne itp. Ja w pierwszej i drugiej klasie technikum miałem 9 lekcji prawie przez cały tydzień (jedynie w piątki miałem 8 lekcji!!), gdzie w LO kończyli znacznie wcześniej. Pamiętaj, że wszyscy zdają taką samą maturę niezależnie czy są w LO czy w technikum więc nauczyciele muszą i tak nauczyć Cię tego samego w technikum. Boisz się, że nie dasz rady? No ciekawe wtedy jak dasz sobie radę na studiach ;)

#10 vBz

vBz

  Expert

 • Dekorator
 • 828 postów

Napisano 2012.09.14, 09:14

Tylko, że w technikum jest gorszy poziom nauczania. Chociażby wziąć pod uwagę fakt, że w LO zdało w tym roku w Polsce 93-95% (na pewno ponad 90)?,a po technikum lekko ponad 80%. Jedyne z czym się mogę zgodzić to to, że na pierwszym roku studiów będziesz miał łatwiej po technikum (jeśli nauczyciel informatyki jest dobry), ale nie masz co się martwić, że jeśli pójdziesz do LO będziesz miał jakieś zaległości, na studiach i tak wszystkiego Cie nauczą od podstaw. Za LO przemawia jeszcze fakt, że kończysz po trzech latach, a nie po czterech.

#11 Beherit

Beherit

  In Sorte Diaboli

 • Wtyczkopisarz
 • 5030 postów

Napisano 2012.09.14, 09:24

@vBz poziom nauczania zależy tak na prawdę od szkoły do jakiej pójdziesz wiec zdania mogą być na prawdę podzielone ;) U mnie poziom był bardzo wysoki i nie wyobrażam sobie nauki w LO :) Fakt skończenia nauki po trzech latach jest super, ale po technikum masz papierek, że wyuczyłeś się zawodu - to pomaga szczególnie jeżeli chce się połączyć pracę w zawodzie razem z nauką - jestem tego żywym przykładem. Ofkors na pierwszym roku studiów tłumaczą wszystko od podstaw ale lepiej mieć już wcześniej wiedzę na ten temat no nie? :) Pamiętam jak ludzie po LO mieli problemy z programowaniem, gdzie Ci po technikum mogli się skupić na innych, równie ważnych przedmiotach.

#12 vBz

vBz

  Expert

 • Dekorator
 • 828 postów

Napisano 2012.09.14, 09:36

Znalałem tabelkę którą widziałem w lipcu bodajże. Trochę się pomyliłem w wynikach, ale nie tak dużo.
Dołączona grafika

Wybór jest dość prosty. Pytasz kilka osób z LO i Technikum jak z nauczaniem w tych szkołach (bo jak słusznie zauważył Beherit nie wszędzie Technikum jest gorsze od LO, mój błąd...), zastanawiasz się czy wolisz mieć łatwiej na początku studiów i siedzieć rok dłużej w Technikum czy też spędzić rok mniej w LO, ale za to mieć ciut więcej nauki na pierwszym roku.

P.S Pare lat temu jak brat cioteczny po ukończonym technikum chciał dostać się do Wwy na Poli to niestety były problemy bo niektórzy uważają, że po Technikum wiesz generalnie mniej. Teraz może jest inaczej, ale mówię jak było kiedyś.

Użytkownik vBz edytował ten post 2012.09.14, 09:36


#13 haker69

haker69

  Bywalec

 • Użytkownik
 • 131 postów

Napisano 2012.09.14, 10:43

Liczby nie oddają rzeczywistości i radziłbym się nie sugerować nimi na poważnie - wszystko przecież zależy od konkretnej szkoły i poziomu nauczania, kompetencji nauczycieli, a także predyspozycji samego ucznia, jego zapału do nauki, chłonięcia wiedzy, itp. Do tego dochodzi funkcjonujący w społeczeństwie dosyć negatywny stereotyp technikum jako miejsca nauki dla ludzi mniej zdolnych, nieplanujących jakiejś poważniejszej kariery, lub chcących po prostu uzyskać papierek potwierdzający kwalifikacje, a uważających że zawodówka to totalne dno i obciach. Wtedy nie ma się dziwić, że do tego rodzaju szkół idą ludzie mówiąc dyplomatycznie "słabsi umysłowo" (wybaczcie, musiałem to napisać :D). To oczywiście się zmienia, gdyż co raz więcej osób decyduje się zdobyć - oprócz wykształcenia średniego - także papierek potwierdzający kwalifikacje w konkretnym zawodzie. Technikum wcale nie przekreśla możliwości studiowania.

Moja skromna osoba może być przykładem tego, że po technikum także można skończyć studia, oraz pracować. Jeśli miałbym wybierać jeszcze raz drogę edukacji, to znowu zdecydowałbym się na technikum.

PS. Moose myślałem że jesteś starszy :)
 • Beherit lubi to

#14 moose

moose

  Adept

 • Użytkownik
 • 333 postów

Napisano 2012.09.14, 13:22

Nie zapominajmy Drodzy Panowie, że w liceach jest o wiele więcej ładnych dziewczyn :D a to też jest jakaś motywacja by się uczyć i chodzić do szkoły czyż nie :D ?

#15 Beherit

Beherit

  In Sorte Diaboli

 • Wtyczkopisarz
 • 5030 postów

Napisano 2012.09.14, 13:42

To wybierz szkołę, gdzie są klasy technikum oraz liceum :P

#16 ss9227

ss9227

  Weteran

 • Użytkownik
 • 532 postów

Napisano 2012.09.14, 13:43

Skoro chcesz się więcej nauczyć, to dziewczyny będą Cię rozpraszać :D

#17 moose

moose

  Adept

 • Użytkownik
 • 333 postów

Napisano 2012.09.14, 13:58

@Beherit i chyba tak zrobię .. @ss9227 niekoniecznie :D.

#18 haker69

haker69

  Bywalec

 • Użytkownik
 • 131 postów

Napisano 2012.09.14, 14:17

Sprowadzając dyskusję do poważniejszej postaci chciałbym jeszcze napisać pewną rzecz. Wyobraźmy sobie, że przed pracodawcą stoją dwie osoby, chcące zatrudnić się jako na przykład handlowiec (tutaj każdy może wybrać sobie inny zawód). Czy waszym zdaniem pracodawca wybierze (oczywiście w sposób obiektywny) do pracy osobę po liceum ogólnokształcącym czy technikum handlowym (i tutaj niech też każdy wpisze sobie inny kierunek technikum), posiadają odpowiednio potwierdzone kwalifikacje? Dla mnie wybór byłby oczywisty.

#19 moose

moose

  Adept

 • Użytkownik
 • 333 postów

Napisano 2012.09.14, 14:28

Racja. Dlatego ciągle się kierunkowałem na technikum a nie liceum.

#20 vBz

vBz

  Expert

 • Dekorator
 • 828 postów

Napisano 2012.09.14, 14:47

@haker69 śmieszne. Przecież powiedział, że idzie na studia, a nie do pracy. Chyba, że mówiąc studia miał na myśli zaoczne, a nie dzienne wtedy tak, technikum się bardziej opłaca w innym wypadku już nie szczególnie...Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych