Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaka szkoła?

28 odpowiedzi w tym temacie

#21 haker69

haker69

Bywalec

• Użytkownik
  • 131 postów

Napisano 2012.09.14, 14:58

Dlaczego śmieszne? Dla mnie jak najbardziej rozsądne. Technikum ZAWSZE będzie się bardziej opłacało niż liceum, nawet jeśli pójdziesz po nim na studia dzienne. Czymże jest ten jeden rok nauki więcej w perspektywie kilkudziesięciu lat kariery zawodowej?

No ale co kto woli, prawda?

Użytkownik haker69 edytował ten post 2012.09.14, 14:59

#22 moose

moose

Adept

• Użytkownik
  • 333 postów

Napisano 2012.09.14, 15:00

Jeśli się nie załapie na dziennie pójdę na zaoczne.. Nie przewidzę tego.

#23 Beherit

Beherit

In Sorte Diaboli

• Wtyczkopisarz
  • 5030 postów

Napisano 2012.09.14, 15:48

Poza tym zawsze lepiej w CV to wygląda, że skończyłeś technikum i masz papierek + studia ;)

#24 moose

moose

Adept

• Użytkownik
  • 333 postów

Napisano 2012.09.14, 15:50

Ehh, no dobrze chłopaki ( i dziewczyno :D) dzięki wam za pomoc :) teraz będę się starał zdać jak najlepiej egzamin i otrzymywać jak najlepsze oceny by dostać się do lepszego technikum :).

#25 Lynn

Lynn

Kapryśna Królowa Muzyki

• Użytkownik
  • 968 postów

Napisano 2012.09.15, 10:49

Ja bym poszła do technikum. Jak składałam papiery przed laty do dwóch szkoł ogolnoksztalcacych (liceum) i jednego technikum zaluje ze wybralam liceum a nie jednak technikum. Zwlaszcza ze na tym kierunku w technikum bylam bardzo...pożądana. Chociaz wybor liceum byl jednak lekkim naciskiem ze strony rodziny.
Jesli np nie zechcesz isc od razu na studia, bo takiego przymusu nie ma, to na pewno po technikum bedziesz mial to czego nie maja licealisci. Jakas wiedze i praktyke z przedmiotow zawodowych jakie masz w technikum. Wiec juz zaraz po technikum mozesz zaczac pracowac, bo doswiadczenie zdobyles na praktykach. To jest na pewno zaleta technikum.
Roznica programowa jest niewielka, na podobnej zasadzie co w liceum; ilosc godzin konkretnego przedmiotu bedziesz mial mniej wiecej tyle samo (plus /minus 1) co licealisci na tym samym profilu, jak np Niura byla na mat-fiz (podziwiam!) to miala wiecej godzin matmy i fizyki niz z profilu np ogolnego, albo humanistycznego, i niewiele mniej albo tyle samo co uczniowie z technikum.

Użytkownik Lynn edytował ten post 2012.09.15, 10:51

w1n8.jpg

Every word that he says is a dagger in me

Will the world remember you when you fall? Could it be your death means nothing at all.

At the shrine of frendship never say die, let the wine of frendship never run dry.

#26 Morpheus

Morpheus

Weteran

• Wtyczkopisarz
  • 712 postów

Napisano 2012.10.06, 22:17

Lepiej brać tą opcję, gdzie nauka będzie wg ciekawsza, bo jak masz chęci to wszystkiego sie nauczysz. Jak idziesz do technikum, to zazwyczaj jesteś dobry w czymś konkretnym, w wielu przypadkach jesteś samoukiem, więc sprawa poziomu nauczania jako takiego jest tu drugorzędna. Jak chcesz robić coś ponadprzeciętnego, coś konkretnego i jesteś w tym dobry to nie idziesz po to żeby sie uczyć, a po papierek. Patrzenie na jakiekolwiek statystyki (osiągnięcia uczniów, ilość godzin, popularność opcji) jest bez sensu, każdy osiągnie tyle ile będzie wstanie, nie ma sensu porównywać się do jakiś statystycznych wyników bo możesz statystycznie skończyć w McDonaldzie. Uczenie się tysiąca niepotrzebnych rzeczy to strata czasu. Trzeba mieć po prostu pomysł na siebie.i dążyć do czegoś konkretnego, moim zdaniem liceum może to utrudnić. A do znalezienia pracy trzeba mieć szczęście; papierek pomoże ale nie odzwierciedla możliwości w żadnym stopniu. Najgorzej jest jak szkoła ogranicza pokazanie umiejętności, można się łatwo wypalić i stracić chęci, czego niestety sam doświadczyłem.

Użytkownik Morpheus edytował ten post 2012.10.06, 22:22

#27 sofija

sofija

Początkujący

• Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 2012.10.17, 12:23

Cóż szkoda, że w Polsce ogólnie cały czas panuje przekonanie, że technikum czy zawodówka to tylko dla patologii i ułomnych i leniwych. To rząd lobbował aby wszyscy studia kończyli i jest jak jest ;)

Nadzieja jest matką głupich, co nie przeszkadza jej

crm być uroczą kochanką odważnych,

#28 Message12

Message12

Początkujący

• Użytkownik
  • 2 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 2013.01.08, 15:42

Materiał w technikum wcale nie jest okrojony, przecież ci uczniowie zdają tą samą maturę co licealiści a do tego musza zdać egzamin zawodowy teoretyczny i praktyczny na poziomie min. 75% moim zdaniem technika są o wiele lepsze i proponuje tylko tam się uda, po liceum nie masz nic idziesz na studia, kończysz studia i nadal nie masz nic labo pracuje nie w zawodzie, po technikum jesteś już ukierunkowany i wiesz czy to chcesz robić i studiować czy jednak coś innego i masz wtedy możliwość sprawdziłeś się a liceum tego nie daje! Co więcej w technikum można załapać ciekawe kontakty na praktykach co może zaowocować znajomością w branży - praca itd.

#29 tusia_m

tusia_m

Rozgrzewam się

• Użytkownik
  • 59 postów
  • MiejscowośćStrömstad

Napisano 2013.01.14, 21:21

Ja bylam w Liceum Ekonomicznym (byc moze to cos co technikum) poniewaz uwazalam, ze zawsze to lepiej miec zawod a na studia isc mozna tak czy inaczej po maturze a poza tym chcialam pracowac w banku. No i tez tak bylo tylko, ze do tego banku to weszlam tylko po to, zeby otworzyc rachunek :-D . W liceum glowny nacisk mialam na ekonomie. Matematyka byla troche okrojona, zadnej fizyki czy biologi czy chemii (nie cierpialam tych przedmiotow), geografia przez jeden rok. Zdalam egazmin zawodowy, mature zdalam i poszlam na studia.

Przed egz na studia chodzilam na zajecia przygotowawcze, na ktorych widzialam roznice pomiedzy moja wiedza i ludzi z ogolniakow, np w matematyce. Na studia dzienne na Uniwersytet sie nie dostalam i poszlam na wieczorowe na Akademie. Ludzie, studia wieczorowe to jest to. Fakt, ze kosztuje, ale nie ma takiego rozpier...ca jak na dziennych (jeden wyklad o tej, inny o tamtej godzinie). Zajecia zaczynaly sie ok 15.00-16.00 i max do 21.00 najpierw cztery razy w tyg a potem trzy razy w tyg. Nie ma takiego zajoba jak te dzieci na dziennych same sobie napedzaja i wielkiego wyscigu szczurow (przynajmniej wtedy, kiedy ja studiowalam) a ja nawet mialam stypendium :jupi:

Jestem zadowolona ze swojego wyboru. Koniec koncow zostalam stewardessa wiec o kant dupy mozna bylo rozbic moje wyksztalcenie :-D (niektore linie wymagaja studiow wyzszych). Do wykonywania pracy moze i wiadomosci o tym jak sie ksieguje dotacje czy srodek trwaly sie nie przydaly, ale do rozmow z ludzmi i zainteresowan jednak tak. Obecnie jestem bezrobotna (z wlasnej woli :-D ) i chodze na dwa kursy w pelnym wymiarze godzin: jeden jezykowy a jeden ekonomiczny aby zmienic prace na inna juz upatrzona.

Takze, zycie jest dynamiczne i sie ciagle zmienia (przynajmniej moje). Uczylam sie ekonomii, pracowalam w chmurach a teraz znowu sie ucze i mam nadzieje pracowac w sluzbie granicznej za granica. Jednego jestem pewna, moje wyzsze wyksztalcenie, doswiadczenie zawodowe jako ksiegowa i "trolly dolly" i jezyki pomagaja mi caly czas w zyciu i zyciu zawodowym.

Czy technikum czy ogolniak to mature powinienes zdac tak czy inaczej. Egzaminy na studia - tutaj nie wiem bo ja swoich to najprawdopodobniej nie zdalam lub zdalam ale inni zdali lepiej. Tutaj moze byc roznica w materiale, ale zawsze sa kursy uzupelniajace. Na studia wieczorowe byl konkurs swiadectw czy cos, ale ja sie dostalam a mialam przecietne swiadectwo - takze widzisz, ze droga na studia jest otwarta po technikum.

I to co najwazniejsze, ucz sie jezykow! Angielski juz nie wystarcza (przynajmniej w moim zyciu), ale ulatwia zycie bardzo i wszedzie i otwiera wiecej drzwi. Nie wybieraj technikum czy studiow, ktore cie nie interesuja bo to tylko strata czasu i kasy. Moja znajoma wielce studiowala biologie na Oxfordzie, jeden semestr byla na Hawajach a drugi gdzies w Thailandii czy cos a pracuje w kwiaciarnii i nic z tym swoim wyksztalceniem nie robi. Studiowala to i tam tylko dlatego, ze brzmialo to dobrze w wyzszych sferach, bylo to "posh".

Użytkownik tusia_m edytował ten post 2013.01.14, 21:25

"The Hell is empty.
All the devils are here."

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych