Skocz do zawartości

Zdjęcie

Aktualizator 1.4.0.7

aktualizacja aktualizator

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

#1 Qrix

Qrix

Adept

• Wtyczkopisarz
  • 361 postów

Napisano 2013.02.11, 20:18

Aktualizator 1.4.0.7

index.php?app=downloads&module=display&s

Data wysłania: 2013.02.11, 19:18
Data aktualizacji: 2013.07.10, 20:49

Wtyczka jest protezą pozwalającą na wykonywanie aktualizacji komunikatora z alternatywnego źródła. Po co tworzyć coś co już jest? A no po to by pokazać, że można zrobić coś inaczej (być może lepiej?). Proszę potraktować wtyczkę jedynie jako moją wizję jak to mogłoby wyglądać w AQQ.

Tej wtyczce przyświecają następujące założenia:
  • Aktualizacja Różnicowa - czy jak kto woli modułowa. Pobierane są tylko te elementy, które są inne niż w naszej lokalnej kopii AQQ. Mniej danych do pobrania = szybsza aktualizacja. Takie rozwiązanie pozwala również wyeliminować problem Silent Update czyli różnych wersji AQQ pod tym samym numerkiem wersji.
  • Automatyczna Aktualizacja - nie musisz się martwić o to, by ręcznie aktualizować komunikator. Aktualizacja wykona się sama bez Twojego udziału (w tle) bądź za Twoim pozwoleniem (opcjonalnie). Mniej zmartwień = więcej aktualnych instancji komunikatora.
  • Wznawianie aktualizacji - w skutek przerwania pobierania nie ma sensu pobierać wszystkiego od nowa. Pobierzmy więc tylko to, czego nie pobraliśmy wcześniej (to się dopiero pojawi :D). Znów zyskujemy na szybkości aktualizacji.
  • Szybkie pobieranie - oficjalna aktualizacja pobiera się z prędkością 128 kB/s (czyli tak jakbyśmy mieli łączę 1 Mb/s). Taka prędkość w dzisiejszych czasach jest dość niska, a w porównaniu z większą paczką danych do pobrania - uciążliwa. Wtyczka pobierze aktualizację z serwera pełną prędkością jaką serwer obsłuży - nie będzie sztucznie zaniżana. Po raz trzeci zyskujemy na szybkości aktualizacji.
Zanim zainstalujesz wiedz, że:
  • Aktualizacje przebiegnie pomyślnie tylko wtedy, gdy użytkownik ma konto administratora systemu (lub innymi słowy: ma możliwość modyfikacji plików z folderu w jakim jest zainstalowane AQQ. Nie masz uprawnień? Zainstaluj AQQ w folderze %appdata%)
  • Wtyczka czerpie dane z serwerów autora wtyczki, więc aktualizacja poprzez wtyczkę pojawi się dopiero gdy autor (lub któryś z moderatorów, pozdrawiam! :D) wgra nań aktualizację specjalną aplikacją. To nie błąd. To feature!
  • Aktualizacja odbywa się po wyłączeniu AQQ. W tym celu tworzy się nowy proces, który czeka aż zamkniemy AQQ. Procesik pożera do 400 kB pamięci RAM, więc mam nadzieję, że nikt nie będzie płakał z powodu zbędnego procesu ;) Proces dodaje skrót do swojej aplikacji w Autostarcie na wypadek gdyby AQQ zostało zamknięte w wyniku zamykania systemu. Po aktualizacji AQQ się nie uruchomi samo!
  • Istnieje dodatkowa wersja (poza Betą i Stabilną) oznaczona jako RC.
  • Aktualizację wbudowaną w rdzeń oczywiście należy przestawić tak, aby aktualizowała tylko wtyczki.
  • Wtyczki nie są aktualizowane przez ten aktualizator, choć byłoby to możliwe.
Komu się wtyczka przyda?
  • Osobom o wolnym łączu
  • Osobom o łączu z limitem danych
  • Osobom o szybkim łączu, które mają dość powolnej aktualizacji
  • Osobom, którym nie chce się klikać "Aktualizuj AQQ"  i "Restartuj"
Komu się wtyczka nie przyda?
  • Osobom, które muszą mieć najnowszą wersję AQQ na już, teraz! Opóźnienia nie wchodzą w grę.
  • Osobom, które aktualizują komunikator dopiero kiedy coś przestaje działać.
Dodam, że Aktualizator korzysta z bibliotek 7-Zip, a pobierane pliki są kompresowane algorytmem LZMA i wypakowywane w trakcie działania AQQ. Dzięki temu ewentualna przerwa w działaniu komunikatora ogranicza się jedynie do czasu jaki jest potrzebny na przeniesienie plików z jednego miejsca do folderu komunikatora. Zdecydowanie szybciej niż w oficjalnej wersji, gdzie dekompresja odbywa się już po wyłączeniu AQQ.
Również część plików wtyczki dla zaoszczędzenia wielkości paczki jest skompresowana tym algorytmem, więc paczka zajmuje mniej niż gdyby była kompresowana jedynie ZIPem (swoją drogą wtyczki same w sobie mogłyby być tak kompresowane). 

PS. Na bazie tak zbudowanego repozytorium można również stworzyć w łatwy sposób instalator modularny. Do pomocy przy dbaniu o repozytorium zgłosili się Deadmaster i Tomek za co bardzo dziękuję :)

install.pngPobierz plikchangelog.png

Użytkownik Qrix edytował ten post 2013.07.10, 21:56

Proszę o zgłaszanie błędów w moich wtyczkach na bugliście - po zgłoszeniu proszę o link do zgłoszenia wysłać na moje jabberowe konto qrix@aqq.eu - o błędach nie zgłaszanych na bugliście z reguły szybko zapominam ;)
Moje posty czyta Dołączona grafika

#2 Beherit

Beherit

In Sorte Diaboli

• Wtyczkopisarz
  • 5026 postów

Napisano 2013.02.11, 20:48

Brawo! :) Może teraz Oconnel zapali się do pracy i zrobi wreszcie prawdziwy aktualizator w AQQ :) Dla mnie to super rozwiązanie, obecnie jestem zmuszony używać wolnego łącza więc mnie to bardzo ratuje.
  • Qrix, lesiu i Deadmaster lubią to

#3 djtimon89

djtimon89

Rozgrzewam się

• Użytkownik
  • 62 postów

Napisano 2013.02.11, 23:53

super sprawa nareszcie pożądny aktualizator szacun za kawał dobrej roboty  :thumbup:

#4 Czajo

Czajo

Redaktor Strefy AQQ

• Użytkownik
  • 701 postów

Napisano 2013.02.12, 10:37

chętnie i ja bym pomógł z repozytorium :)

kliknij tutaj i zgarnij nasz najnowszy program tj. hack do momio za darmo

#5 lesiu

lesiu

Rozgrzewam się

• Użytkownik
  • 88 postów

Napisano 2013.02.12, 13:12

Świetna wtyczka ale do jednej rzeczy się przyczepie. Moim zdaniem warto dodać informacje o tym ze proces wtyczki przez kilka popularnych antywirusów czy też pakietów IS uważanych jest za wirus i zostaje blokowany lub wrzucany do piaskownicy co w np w przypadku Comodo Avasta jaki Eseta powoduje ,ze program przestaje odpowiadać. Po dodaniu do wyjatków jak najbardziej wszystko działa ok. Warto o tym poinformować użytkowników aby nie było co chwilę pytań dlaczego proces wisi lub nie odpowiada.

#6 c0d3r

c0d3r

Początkujący

• Użytkownik
  • 22 postów

Napisano 2013.02.12, 14:23

Niezle Qrix tego trzabylo :-) Wysłane z mojego tabletu za pomocą Tapatalk 2

#7 Qrix

Qrix

Adept

• Wtyczkopisarz
  • 361 postów

Napisano 2013.02.12, 16:40

@Czajo, odezwę się niebawem ;)

@lesiu, mówisz o procesie Aktualizator.exe? Plik ten wg. scannera online nie jest uznawany przez żadnego antywirusa za aplikację szkodliwą. http://virusscan.jot...71b0ee5cefa813d Byś może pojawia się u Ciebie jakiś alert gdyż masz AQQ zainstalowane w Program Files, a wspomniany plik EXE wtedy by modyfikował zawartość tego szczególnego folderu. Konkretne powiadomienie jakie Ci wyskoczyło (screen) pewnie by mi trochę rozjaśnił umysł i może udałoby się to zniwelować ;)

Proszę o zgłaszanie błędów w moich wtyczkach na bugliście - po zgłoszeniu proszę o link do zgłoszenia wysłać na moje jabberowe konto qrix@aqq.eu - o błędach nie zgłaszanych na bugliście z reguły szybko zapominam ;)

#8 lesiu

lesiu

Rozgrzewam się

• Użytkownik
  • 88 postów

Napisano 2013.02.12, 17:04

W tej chwili sprawdziłem na Comodo IS w wersji 5.12. Generalnie sprawa wydala tak ze sam program nie wyrzuca żadnego ostrzeżenia o wirusie aczkolwiek podczas pracy wtyczka ląduje w piaskownicy i jej połączenie z internetem jest limitowane, co skutkuje zamrożeniem procesu aktualizacji (proces nieodpowiada). Po dodaniu do zaufanych lub wyjątków tak jak mówiłem wcześniej jest ok.

Obraz z piaskownicy dokładnie widać ze chodzi o modyfikowanie plików.

http://images.tinypi...jojiskfcr9x.png

Użytkownik lesiu edytował ten post 2013.02.12, 17:11

#9 Qrix

Qrix

Adept

• Wtyczkopisarz
  • 361 postów

Napisano 2013.02.14, 15:27

Czyli tak jak mówiłem - modyfikacja plików we wrażliwym folderze. Pewnie trzeba jakiś manifest dodać do pliku EXE (ciekawe jaki? :D). Dzięki za info :)

#10 Maly^

Maly^

Rozgrzewam się

• Użytkownik
  • 76 postów

Napisano 2013.02.14, 18:01

Jeśli chodzi ci o manifest który pyta się o zezwolenie do zapisu to ja taki mam.

Użytkownik Maly^ edytował ten post 2013.02.14, 18:02

Windows 7 SP1 x64 | IE 11 | AQQ x64 - Zawsze najnowsza beta

zs2cqx.png

#11 MrBeckham666

MrBeckham666

Rozgrzewam się

• Użytkownik
  • 51 postów

Napisano 2013.02.16, 19:38

Witam fajna wtyczka.

Ale według mnie powinno coś takiego być wbudowane w komunikator ale przynajmniej jest taka wtyczka;]

Wielkie Dzieki Orix;]

#12 galean

galean

Weteran

• Użytkownik
  • 483 postów

Napisano 2013.02.18, 20:51

nie wiem, ale wtyczka w tej chwili dla mnie nie działa, pokazało że jest aktualizacja, zamknięto zostało AQQ, a dalej nic się nie dzieje

Nadal nie umie czytać rozmiarów png :D

#13 too7zwyd

too7zwyd

Początkujący

• Użytkownik
  • 14 postów

Napisano 2013.02.18, 20:54

Świetna wtyczka. Jedyny minus, (dla mnie znaczny) to to, że zaktualizowało mi aqq do z 32 do 64-bitowej wersji.

#14 Qrix

Qrix

Adept

• Wtyczkopisarz
  • 361 postów

Napisano 2013.02.18, 21:21

@Maly^, możesz dać namiar na ten manifest lub sposób jak to wykonać? Chciałbym w środę przysiąść do tego ;)

@galean, http://i.imgur.com/Gvg0mGO.png i tak póki co będzie w trybie Auto. W trybie Standardowej Aktualizacji będzie opcjonalny start po aktualizacji.

@too7zwyd, nie potwierdzam lub nie umiem odtworzyć tego błędu. U mnie wersja 2.4.4.31 x86 zaktualizowała się do wersji 2.4.4.33 x86. Ktoś może potwierdzić coś podobnego? Być może jednak miałeś wersję x64?

#15 galean

galean

Weteran

• Użytkownik
  • 483 postów

Napisano 2013.02.19, 00:56

To chyba przez to że obejrzałem filmik, który zamieściłeś i zdawało mi się że automatycznie się uruchamiało. Co prawda jednak po drodze miałem downgrade z bety do najnowszej stabilki, wtyczka mnie tym trochę zaskoczyła, ale to pewnikiem przez to że nie było zaznaczonych bet

Nadal nie umie czytać rozmiarów png :D

#16 Oconnel

Oconnel

AQQ Developer

• Właściciel
  • 4620 postów

Napisano 2013.02.19, 15:05

Trochę przykro mówić, ale wstawiony film jest mocno zmanipulowany. Po primo, po lewej stronie użyty serwer lub łącze są po prostu szybsze (2.5 MB pobrało w 2-3s, gdy po prawej stronie proces ten trwa duuuużo dłużej). Po drugie, nie był aktualizowany plik AQQ.exe który de facto zmienia się z każdą kolejną wersją więc zysk w czasie był by o wiele mniejszy w identycznych warunkach testowych :) Tak czy siak, wtyczka na pewno fajna i przyda się wielu osobom, a tak że i nam - odciążenie naszych serwerów zawsze mile widziane ;)

MyPortalYouTubeTwitter54slty.png

#17 Beherit

Beherit

In Sorte Diaboli

• Wtyczkopisarz
  • 5026 postów

Napisano 2013.02.19, 15:24

Tak tak tłumacz się tłumacz... Szkoda, że użytkownicy tej wtyczki widzą różnicę.

#18 Oconnel

Oconnel

AQQ Developer

• Właściciel
  • 4620 postów

Napisano 2013.02.19, 15:42

Mówię tylko jak jest :)

MyPortalYouTubeTwitter54slty.png

#19 Qrix

Qrix

Adept

• Wtyczkopisarz
  • 361 postów

Napisano 2013.02.19, 16:36

Film nie jest zmanipulowany, chociaż celowo bez dźwięku bo słychać było strzały :)
A na poważnie: Łącza są te same po stronie klienta, ale serwer po lewej stronie nie posiada ograniczonej prędkości wysyłania do użytkownika (co uwzględniłem w opisie wtyczki w punkcie 4.). Owe ograniczenie jest uciążliwe na szybkich łączach powyżej 1Mb/s, a łącz kablowych poniżej tej prędkości od dawna się nie sprzedaje.
ALE na potrzeby porównania przyjmijmy, że serwer po lewo miałby tę samą prędkość co serwer oficjalny. Wtedy nadal lewa strona wypadła by lepiej, bo po prostu pobierałaby mniej danych i to prawie 3-krotnie w przypadku z filmu.  ;)

Plik AQQ.exe był aktualizowany - gdyby nie był to w O Programie nadal widzielibyśmy poprzedni numer wersji. W 10 sekundzie filmu widać wyraźnie, że rozpoczyna się pobieranie AQQ.exe (plik oczywiście skompresowany, więc jego waga jest mniejsza niż po zakończeniu procesu aktualizacji). Widać to świetnie w wersji HD filmu lub na screenie.
GXV5keFl.jpg

Tak więc film przedstawia stan faktyczny jaki występuje u sporej grupy userów z łączem powyżej 1 Mb/s. Według danych z maja 2012: 80% polskich łączy osiąga prędkości powyżej 2 Mb/s, a 23% powyżej 5 Mb/s.

Użytkownik Qrix edytował ten post 2013.02.19, 16:53

#20 Maly^

Maly^

Rozgrzewam się

• Użytkownik
  • 76 postów

Napisano 2013.02.19, 18:07

http://speedy.sh/5Xttq/Win7UAC.zip - Link do tego manifestu.

Użytkownik Maly^ edytował ten post 2013.02.19, 18:07

Windows 7 SP1 x64 | IE 11 | AQQ x64 - Zawsze najnowsza beta

zs2cqx.png

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: aktualizacja, aktualizator

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych