Skocz do zawartości


Zdjęcie

Talkilla - komunikator wbudowany w Firefoxa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 eSKej

eSKej

    Master Flamaster

  • Dekorator
  • 953 postów

Napisano 2013.06.11, 18:17

za sprawą Mozilli pojawiła się szansa na to, że WebRTC w praktyce zastąpi komercyjne, własnościowe komunikatory

[..] rozwijana przed deweloperów Firefoksa Talkilla pozwolić ma użytkownikom na komunikowanie się w czasie rzeczywistym bez konieczności instalowania jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania. Komunikacja ta obejmować ma połączenia audio i wideo, czaty tekstowe, przesyłanie plików, zrzutów stron WWW czy udostępnianie ekranów.

Wygląda na to, że Talkilla będzie zintegrowana z interfejsem Social API, pozwalającym Firefoksowi na łączenie się z usługami serwisów społecznościowych (obecnie Facebooka i Twittera). W ten sposób uzyskamy interaktywną książkę adresową, z której poziomu możliwe byłoby rozmawianie ze znajomymi z tych serwisów bez logowania się do Facebooka (jeśli tylko korzystają oni z przeglądarki, na której Talkilla będzie działać).

Docelowo Talkilla pojawić się ma wraz z Firefoksem 24 (którego wydanie planowane jest na 17 sierpnia br.), choć wspierać będzie wszystkie wersje Firefoksa obsługujące WebRTC, od wersji 22 (obecnie beta). Deweloperzy Mozilli liczą też na to, że uda im się zapewnić kompatybilność z Google Chrome (i w konsekwencji, zapewne też odnowioną Operą). Mozilla chce też umożliwić połączenia przez Talkillę z sieciami telefonicznymi, a także ułatwić integrowanie jej ze stronami internetowymi, gdzie mogłaby być wykorzystana np. do komunikacji z doradcami klienta.

[…]

 

Źródło : dobreprogramy.pl <- kliknij by przeczytać cały artykuł

 

 

Hmmm… Ciekawa zapowiedź. Integracja komunikatora w przeglądarce. W sumie taki krok wydaje się oczywisty, dziwne że dopiero teraz o tym myślą na poważnie. Często obydwa programy są włączone naraz, więc czemu tego nie scalić. Taka Opera miała np. wbudowanego klienta IRC, ale to nie było to. Są (lub były) komunikatory dostępne w trybie www, albo wtyczki do przeglądarek, ale… raz, że mało kto z tego korzystał, a dwa to, to funkcjonalnie nie dorastało do pięt typowym, desktopowym komunikatorom jak aqq. Tutaj sytuacja jest taka, że będzie to integralna funkcja przeglądarki. Nie trzeba nic dodatkowego instalować; audio, wideo, tekst, przesyłanie plików i zdjęć + oczywista w dzisiejszych czasach integracja z facebookiem i innymi socjalami. Ciekawe jak się przyjmie. Artykuł sugeruje, że taki wbudowany komunikator, miałby stać się głównym komunikatorem użytkownika, zastąpić te tradycyjne i generalnie sprawić, że odejdą one w niebyt. 

 

01.png02.png03.png04.png06.png05.png


Użytkownik eSKej edytował ten post 2013.06.11, 18:38

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych