Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dyskusja nt. kompozycji wizualnych

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Dyskusja nt. kompozycji wizualnych (36 użytkowników oddało głos)

Z jakiej wersji systemu Windows korzystasz?

1. Windows XP (4 głosów [11.11%] - Zobacz)

Procent z głosów: 11.11%

2. Windows Vista (1 głosów [2.78%] - Zobacz)

Procent z głosów: 2.78%

3. Głosowano Windows 7 (25 głosów [69.44%] - Zobacz)

Procent z głosów: 69.44%

4. Windows 8 (4 głosów [11.11%] - Zobacz)

5. Windows 8.1 (2 głosów [5.56%] - Zobacz)

Procent z głosów: 5.56%

6. Nie korzystam z systemu Windows (0 głosów [0.00%])

Procent z głosów: 0.00%

Jaka wersja przeglądarki Internet Explorer jest zainstalowana w Twoim systemie Windows?

1. Internet Explorer 6 (0 głosów [0.00%])

2. Internet Explorer 7 (0 głosów [0.00%])

3. Internet Explorer 8 (4 głosów [11.11%] - Zobacz)

4. Internet Explorer 9 (4 głosów [11.11%] - Zobacz)

5. Głosowano Internet Explorer 10 (24 głosów [66.67%] - Zobacz)

Procent z głosów: 66.67%

6. Internet Explorer 11 (4 głosów [11.11%] - Zobacz)

7. Nie korzystam z systemu Windows (0 głosów [0.00%])

Czy po przeczytaniu tego tematu jesteś chętny do przeniesienia własnej kompozycji wizualnej na tryb IE9+?

1. Tak (7 głosów [19.44%] - Zobacz)

Procent z głosów: 19.44%

2. Nie (1 głosów [2.78%] - Zobacz)

Procent z głosów: 2.78%

3. Głosowano Nie jestem Dekoratorem (28 głosów [77.78%] - Zobacz)

Procent z głosów: 77.78%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#1 Silverlight

Silverlight

Just brilliant. It's Sense.

• Dekorator
  • 3422 postów

Napisano 2013.07.11, 22:04

Witam serdecznie wszystkich czytających!

Temat kierowany jest w szczególności do deweloperów kompozycji wizualnych, tj. Dekoratorów AQQ. Ewentualnie, do osób zainteresowanych tworzeniem kompozycji, ale jeszcze nie mających żadnego takiego dodatku na swoim koncie. Mimo to, w ankiecie proszę o głos wszystkich, także zwykłych użytkowników. Nie ma ona służyć jako wiarygodne źródło danych o konfiguracjach użytkowników, ponieważ forum jest zbyt małym i zbyt 'technicznym' miejscem na zbieranie takich informacji, a jedynie zaspokoić moją ciekawość i przynajmniej sprawdzić, jak sprawa ma się u was - z reguły bardziej doświadczonych ludzi.

Obserwuję od 2010 roku, jak ma się sprawa kompozycji wizualnych w AQQ. Od czasu wydania Windows Internet Explorer 9 obserwujemy znaczny spadek aktywności deweloperów. Ważnym czynnikiem takiego zjawiska, który tutaj mam zamiar omówić, jest fakt, że wszystkie dostępne publicznie dla AQQ kompozycje wizualne wciąż korzystają z trybów IE7 lub IE5. Tryb IE7 to tryb kompatybilności wstecznej, natomiast IE5, co jest już całkowitą porażką, to tryb quirks. Wszystkie tryby poniżej IE8 (który jest już zwany trybem zgodności ze standarami) są... no właśnie - niezgodne ze standardami. Z tego względu żaden deweloper z zewnątrz, który potencjalnie mógłby chcieć tworzyć kompozycje wizualne dla AQQ, w życiu nie podejmie się tego zadania, ponieważ nie ma najmniejszego zamiaru użerać się z tak starymi wersjami przeglądarki IE. W 2010 roku Microsoft wydał IE9 - przeglądarkę, którą rzeczywiście można już powoli nazywać przeglądarką. Zaczęła ona wspierać w końcu popularne w sieci standardy. Wtedy w świecie AQQ zapanowała euforia - nareszcie będzie można tworzyć znacznie prostsze w budowie i wydajniejsze kompozycje, uzyskując ten sam efekt. Nie trwała ona jednak długo, bowiem zapomnieliśmy o jednym, małym 'ale'. Otóż, przecież nie każdy ma IE9, a dla Windows XP IE9 nie zostało w ogóle wydane (podobno się nie dało). Wówczas wciąż zmagaliśmy się z problemami ludzi, którzy mieli Windowsa XP z IE6 i kazaliśmy im instalować 7 (ten problem trwał niemal od samego początku AQQ 2.0). Nie mogliśmy zatem od tak sobie tworzyć kompozycji w trybie IE9, ponieważ wciąż masa użytkowników nie mogła sobie na to pozwolić. Rozczarowani, świeży dekoratorzy zaczęli powoli się odsuwać. Dziś nie do pomyślenia jest, żeby zrobienie zaokrąglonego prostokąta wypełnionego gradientem było wyczynem ponad możliwości młodych programistów stron internetowych. Już od dawien dawna nikt nie używa do tego 9 divów, czy o zgrozo - 9-komórkowej tabeli. Jest to koszmarnie niewydajne, a przeliczanie wymiarów załóżmy 700 takich elementów to jakiś koszmar (widać przy rozszerzaniu listy kontaktów AQQ lub okna rozmowy, jeżeli są mocno zapełnione). Nie bez powodu więc wszystko to brnie w kierunku udostępniania deweloperom jak największej ilości metod natywnych dla renderowania najbardziej popularnych i pożądanych typów "grafiki" internetowej.

W IE9 pojawiła się obsługa m.in.:
- zaokrąglonych narożników (można zaokrąglić w AQQ kontakty, a nawet awatary)
- kanału alpha w kolorach teł, a nawet czcionek - model RGBA
- półprzezroczystości elementów jako opacity zamiast filter:alpha(opacity), który działał nieprawidłowo i często zostawiał czarne piksele oraz powodował wymuszanie wyłączenia ClearType na napisach
- gradientów (dzięki svg+xml)
- prostokątnych cieni box-shadow
- wsparcie karty graficznej dla rysowania w obiekcie canvas (karta graficzna wykonuje obliczenia na grafice znacznie szybciej, niż procesor) - można z tego korzystać do rysowania dużego tła w oknie
- można pokolorować w AQQ co drugi kontakt
- obsługa background-size zamiast filtra progid:DXImageTransform.Microsoft.AlphaImageLoader(src='', sizingMethod='scale') - zabieg podobny jak z opacity, znacznie lepszy sposób renderowania bez wymuszania wyłączenia CT i konieczności stosowania przeważnie position:relative

W IE10 rozszerzono to o obsługę m.in.:
- gradientów (tym razem jeszcze prostszych - CSS)
- cieni pod czcionkami
- animacji CSS
- trybu ścisłego JavaScript, w którym wykonywanie kodu jest jeszcze szybsze

A w IE11 dojdzie obsługa m.in.:
- gradientowych borderów
- sprzętowego wsparcia dla renderowania HTML (powinniśmy odczuć skok wydajności)

Wszystko to dąży w bardzo dobrym kierunku, jednak przeszkodą w tym wszystkim jest Windows XP i IE8. Teraz mamy dylemat - coraz więcej użytkowników jest świadomych tego, że AQQ jest zacofane i się zniechęcają, zaś nagła rezygnacja z XP też będzie dla niektórych bolesna. Jednak nadszedł już czas, kiedy nie ma co się patyczkować - za 9 miesięcy wsparcie dla systemu Windows XP zostanie przerwane. To już wasza decyzja, które zło wybierzecie. Czy będziecie kazać użytkownikom niezwykle popularnego Windows 7 siedzieć na starociu, po to żeby ludzie z XP byli zadowoleni, czy też zaserwujecie użytkownikom Windows 7 rewelacyjną kompozycję, od której nie będą mogli oderwać wzroku, a ludzie z XP będą obrażeni. Jak sami widzicie, nie ma tutaj optymalnego rozwiązania i po prostu trzeba w końcu przejść na to nowsze rozwiązanie.

Aby włączyć w swojej kompozycji wizualnej nowszy tryb Internet Explorer, należy w sekcji HEAD dodać pewną linijkę, jak poniżej:

<!DOCTYPE HTML>
<HTML>
	<HEAD>
		<META http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=edge"/>
		...
	</HEAD>
	<BODY>...</BODY>
</HTML>
Gorąco zachęcam do wykonania tego milowego kroku. Zwłaszcza dekoratorom, którzy wolą robić grafikę, niż kodzić - dzięki zastosowaniu nowinek CSS będą mogli się uwolnić od zbędnego bagażu kodu. Najprawdopodobniej dopisanie tej linijki spowoduje rozlecenie się wielu elementów kompozycji. Jednak nie będzie to takie straszne w naprawieniu, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. W razie problemów chętnie pomogę na Jabberze. Myślę, że rozpoczęcie tworzenia kompozycji w trybie IE9+ może znacząco poprawić aktywność w tym dziale dodatków dla AQQ. Dodatkowo, zamiast 'edge' można wpisać na sztywno: 9, 10 lub 11. Wówczas zabezpieczycie się przed sytuacją, że nowsza wersja IE coś popsuje (tryb edge automatycznie włączy najwyższy możliwy tryb, na jaki pozwala zainstalowana u użytkownika wersja IE).

Nie zalecam ustawiania trybu IE8. Ma on problemy z renderowaniem dużej liczby kontaktów i często pojawiają się krzaki. Oprócz tego, wokół dokumentu lubi pojawić się szara lub czarna ramka, której Oconnel raczej łatwo nie poprawi, a border:0 nic nie daje. Lepiej zatem albo zostać przy 7 (jeśli jesteście na 5 - koniecznie przejdźcie chociażby na ten nieszczęsny i tak 7), albo wskoczcie pięknie 9/10/11/edge (czego oczekuję od was po przeczytaniu tego tematu).

Ten temat jest bardzo ważny z jednego, bardzo prostego powodu - cały główny interfejs AQQ jest oparty na kontrolce IE. Patrząc na to w tej chwili wygląda to tak, jakbyśmy o tym najzwyczajniej w świecie zapomnieli. No i popełniliśmy duży błąd, który trzeba w miarę możliwości jak najszybciej naprawić.

W tym temacie warto także wspomnieć, że Microsoft oficjalnie zapowiedział, że Internet Explorer 11 zostanie udostępniony użytkownikom Windows 7 niedługo po premierze Windows 8.1, więc zanoszą się bardzo dobre czasy dla związku AQQ+Windows 7. Będzie to wciąż maksymalnie nowoczesne połączenie i będzie można bez problemu stosować wszystkie świetne nowinki CSS w kompozycjach. Trochę szkoda, że oprócz problemu z XP jest jeszcze problem z Vistą, która zatrzymała się przy IE9. No ale trudno. Poza tym, Vista ma bardzo mały udział na rynku - większość przemigrowała z niej na Windows 7. Najwięksi gracze to XP i 7.

Poniżej możecie odwoływać się do tego, co napisałem. Pozdrawiam!

Użytkownik Silverlight edytował ten post 2013.07.12, 15:38

Windows 10 Home x64 ● Internet Explorer 11Intel i7 3gen 4x2,3~3,3 GHz8 GB RAMnVIDIA GeForce 650M 2 GB 1920x1080Intel SSD 530 240GBBlu-ray RW

#2 Beherit

Beherit

In Sorte Diaboli

• Wtyczkopisarz
  • 5030 postów

Napisano 2013.07.11, 23:10

Wszystko fajnie, ale powiedz mi co z tym błędem? Czy coś trzeba jeszcze poprawić, aby kompozycje prawidłowo działały w tym trybie?
  • DienoX lubi to

#3 Silverlight

Silverlight

• Dekorator
  • 3422 postów

Napisano 2013.07.12, 10:58

AQQ nadal źle zlicza offsety pod IE8+ (czyli nawet nie 9), ale to dotyczy tylko elementów pływających (mających float left lub right). Jednak u mnie w Sense tego nigdzie nie widać, ponieważ nie stosuję float, tylko display:inline-block. Zapewne nie będzie mu tego łatwo poprawić i musiałby na to porobić jakieś warunki (a w ogóle wątpię, że ma dostęp do takiej informacji, jak np. to, w jakim trybie pracuje dany dokument - musiałby to pewnie sobie parsować). Błędy vBz są natomiast przedawnione (okno wyboru awatara zostało zlikwidowane) oraz błędnie zweryfikowane (pomylił się z pozycją okna wyboru emotki, bo kompozycje z AC wyświetlają je w nieco innej pozycji, niż kompozycje bez AC).

Dopisane do pierwszego posta w piątek, 12 lipca 2013 o 10:57:

W IE9 pojawiła się obsługa m.in.:
- wsparcie karty graficznej dla rysowania w obiekcie canvas (karta graficzna wykonuje obliczenia na grafice znacznie szybciej, niż procesor) - można z tego korzystać do rysowania dużego tła w oknie
- można pokolorować w AQQ co drugi kontakt
- obsługa background-size zamiast filtra progid:DXImageTransform.Microsoft.AlphaImageLoader(src='', sizingMethod='scale') - zabieg podobny jak z opacity, znacznie lepszy sposób renderowania bez wymuszania wyłączenia CT i konieczności stosowania przeważnie position:relative

W IE10 rozszerzono to o obsługę m.in.:
- trybu ścisłego JavaScript, w którym wykonywanie kodu jest jeszcze szybsze

A w IE11 dojdzie obsługa m.in.:
- sprzętowego wsparcia dla renderowania HTML (powinniśmy odczuć skok wydajności)

Ten temat jest bardzo ważny z jednego, bardzo prostego powodu - cały główny interfejs AQQ jest oparty na kontrolce IE. Patrząc na to w tej chwili wygląda to tak, jakbyśmy o tym najzwyczajniej w świecie zapomnieli. No i popełniliśmy duży błąd, który trzeba w miarę możliwości jak najszybciej naprawić.

W tym temacie warto także wspomnieć, że Microsoft oficjalnie zapowiedział, że Internet Explorer 11 zostanie udostępniony użytkownikom Windows 7 niedługo po premierze Windows 8.1, więc zanoszą się bardzo dobre czasy dla związku AQQ+Windows 7. Będzie to wciąż maksymalnie nowoczesne połączenie i będzie można bez problemu stosować wszystkie świetne nowinki CSS w kompozycjach. Trochę szkoda, że oprócz problemu z XP jest jeszcze problem z Vistą, która zatrzymała się przy IE9. No ale trudno. Poza tym, Vista ma bardzo mały udział na rynku - większość przemigrowała z niej na Windows 7. Najwięksi gracze to XP i 7.

Użytkownik Silverlight edytował ten post 2013.07.12, 11:57

Windows 10 Home x64 ● Internet Explorer 11Intel i7 3gen 4x2,3~3,3 GHz8 GB RAMnVIDIA GeForce 650M 2 GB 1920x1080Intel SSD 530 240GBBlu-ray RW

#4 kr2ysiek

kr2ysiek

• Pomocnik
  • 1501 postów

Napisano 2013.07.12, 12:01

Silver, czyli sugerujesz, że użytkownicy systemu XP mają kupić licencję na nowszy system np. 7 lub 8? Wg mnie mało osób byłaby do tego chętna, często mają komputery, gdzie XP działa dobrze, a nowszy system może nie zadziałać. Czasem też brak czasu lub chęci, lub umiejętności na testowanie czy Windows 7, czy Windows 8 zadziała. Może nie być sterowników.

Mam netbooka z systemem XP, działa z nim dobrze, to po co zmieniać coś co działa?

• hazzel i ss9227 lubią to

#5 DienoX

DienoX

Rozgrzewam się

• Użytkownik
  • 60 postów

Napisano 2013.07.12, 12:16

A ja się nie zgodzę z Silverlight'em statystyki pl pokazują zupełnie co innego.

iJ4zHAW.png

A statystyki systemów mówią jeszcze lepiej ;)
twvyLCU.png

Ale i tak te wszystkie statystyki są błędne Dlatego proponuję dodanie do AQQ modułu wysyłającego anonimowe statystyki jakiej używają przeglądarki i systemu a nie wystawiasz na forum ankietę dla tych zaawansowanych użytkowników ...
I dopiero wtedy możesz zdecydować o takim czymś bo to będzie gorszę niż zmiana silnika gdy przez to AQQ straci 31% użytkowników...

Ps. Twój argument ( za 9 miesięcy wsparcie dla systemu ) nawet sam M$ nie wierzy http://www.komputers...cent-rynku.aspx

PS2. Bronie użytkowników XP ale sam używam 7 ale znam dużo osób które korzystają z AQQ i Windows XP bo im nowszy system nie potrzebny albo ich specyfikacja nie da rady uciągnąć coś nowszego ...
PS3. Gratuluje OC! naprawdę robi dobry produkt że korzysta z niego tylko 13 osób :D

Edit:

@Down Nie skłamałem, mam też stary komputer z Windows XP oraz IE którego czasami używam ale przeważnie to mój ojciec wiec na pytanie "Z jakiej wersji systemu Windows korzystasz?" nie skłamałem.
Ostatnią stabilkę pobrało 15673 osób z czego xp to 4859 osób to bardzo mało silver ? tylko 5 tysięcy osób ... nawet różnicy nie będzie ... traktujcie tak dalej użytkowników to oni wami będą gardzić ... takim tokiem myślenia ...

Oczywiście jestem za innowacją ale takim tokiem myślenia aqq daleko nie zajdzie ...

PS. WebKit'a nie ma i nie będzie w aqq jak już to Blink (oficjalnie od v 28 chromium ) ... a i tak na 99% OC na niego nie przejdzie, to słaba wymówka ... :(

Użytkownik DienoX edytował ten post 2013.07.12, 14:21

#6 Silverlight

Silverlight

• Dekorator
  • 3422 postów

Napisano 2013.07.12, 13:23

Halo, halo! Czy ja mam zamiar podejmować jakieś 'globalne' decyzje? Przecież nie o to chodzi w tym temacie. Temat ma za zadanie zachęcić deweloperów kompozycji wizualnych do wznowienia prac na znacznie lepszych warunkach, niż miało to miejsce dotychczas, lub pozyskania nowych osób do pracy. Zapomnieli o tym, że te wszystkie nowości są dla nas już od dawna dostępne i można bez problemu korzystać z tego w AQQ. Decyzja należy już do twórcy dodatku, czy zamierza się bawić we wspieranie IE8- kosztem zszarganych nerwów, straconego czasu, a efekt i tak nie będzie zgodny z oczekiwaniami. Najwyraźniej źle to wszystko zrozumieliście. Tym bardziej się temu dziwię, gdyż temat został umieszczony w dziale 'Konsultacje' (z twórcami dodatków). Nie wspominałem także nic o kazaniu ludziom kupowania Windows 7, także nie rozumiem, skąd wam te pomysły przyszły do głowy. Nie wiem też, czy przeczytałeś w ogóle cały temat, ale napisałem przecież, że ankieta ma charakter luźny i nie ma stanowić żadnego dowodu na ogół panującej sytuacji. Dlatego zachowałeś się nieodpowiednio, kłamiąc w ankiecie. I tak wiem przecież, że masz inną konfigurację. Nie mówiąc już o tym, że skoro IE6 to ten głos już kompletnie nie ma dla nas żadnego znaczenia, bo AQQ samo wymaga IE8, heh.

Fajnie, że wkleiłeś te statystyki. Nawet nie wiedziałem, że XP ma ~35% a 7 ponad 50%. Myślałem, że wciąż jest po połowie. Pierwszy wykres zaś dobitnie ukazuje, jak wielką moc ma Internet Explorer 10 w porównaniu ze swoimi poprzednimi wydaniami. A w związku z IE11 na wszystkich serwisach zapanowała euforia i pozytywne zdziwienie, że IE w końcu stał się prawdziwą, nowoczesną i szybką przeglądarką internetową. Publikacja tej wersji dla Windows 7 bez wątpienia przyniesie Microsoftowi ogromną korzyść, nie zdziwiłbym się nawet, gdyby IE przestało spadać w statystykach. Ma bowiem o co i przede wszystkim czym walczyć z resztą.

AQQ i standardowe kompozycje wciąż mają wspierać Windows XP. Mowa tu wyłącznie o alternatywnych kompozycjach. Ja mogę się zadeklarować, że żadna moja kompozycja nie będzie już działać na starszych wersjach IE. I nie robię nikomu na złość ani nie mam zamiaru pokazywać swojej wyższości. Po prostu mam dość pracowania w takich warunkach i nie mam najmniejszego zamiaru tego bagna kontynuować. Dodatkowo, kompozycje napisane w trybie IE9+ nie powinny się posypać po ewentualnym przejściu na WebKit. Dlatego twórcy dodatków mogą już się na taki fakt ubezpieczyć, przechodząc na nowszy tryb.

15k pobrań ostatniej stabilki to koszmarnie mało, bo użytkowników AQQ jest około 10x więcej... Zatem po tym, jaki Windows pobrał ostatnią stabilkę też nie można nic wnioskować. Chyba nie znasz się za bardzo na statystykach...

Użytkownik Silverlight edytował ten post 2013.07.12, 13:23

#7 Silverlight

Silverlight

• Dekorator
  • 3422 postów

Napisano 2013.07.25, 12:25

Szczerze, wyniki są dla mnie dość zaskakujące. Aż 79% z was już ma IE10, a kolejne 6% może je zainstalować (ma Win7, ale z IE9). To bardzo radosna informacja. Mam nadzieję, że poza forumową społecznością również panuje już trend przenoszenia się z XP na Win7/8. Może i po SP3 ten system się ustabilizował i już się całkiem nieźle pracowało, ale jednak trzeba w końcu odejść i przenieść się na coś bardziej nowoczesnego. Sterowniki graficzne też już od jakiegoś czasu są zupełnie niewspierane w XP, a gry często wymagają już nowego DX'a. Nie jestem przeciwko tym ludziom, po prostu popieram zachęcanie ich do aktualizacji. Większość i tak ma XP pirata, to co za różnica (joke xD),

#8 DienoX

DienoX

Rozgrzewam się

• Użytkownik
  • 60 postów

Napisano 2013.07.26, 11:06

Silverlight lepiej się przenieść na IE11 bo Micro$soft wydał IE11 dla Windows 7
Pewnie ci to ułatwi oraz doda nowe możliwości a każdy użytkownik może sobie zaktualizować do IE 11 :)

http://windows.micro...dwide-languages

#9 Silverlight

Silverlight

• Dekorator
  • 3422 postów

Napisano 2013.07.27, 11:29

Chcialem skorzystac z wlasnosci CSS3 border-image, ale jakos nie moge jej zmusic do dzialania w AQQ... W samym IE dziala ona bez problemu... Byc moze w kontrolkach WB nie wszystko zostalo juz zaktualizowane i dopiero w finalnym wydaniu IE11 bedzie OK. Mimo wszystko, dziwna sprawa. Moze ktos mi z tym pomoze? :) (jesli po prostu cos zle robie...)

Użytkownik Silverlight edytował ten post 2013.07.27, 11:30

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych