Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wtyczki Open Source

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Beherit

Beherit

In Sorte Diaboli

• Wtyczkopisarz
  • 5023 postów

Napisano 2013.07.23, 14:27

Zastanawiam się nad udostępnieniem kodu źródłowego niektórych moich wtyczek, które są ciągle aktualne-działające i rozwijane (a przynajmniej są takie plany), lecz do końca nie wiem czy jest taka potrzeba - czy znajdą się osoby, które chciałyby wspólnie ze mną rozwijać dodatki. W związku z tym mam do Was parę pytań:

1. Przede wszystkim: Czy jest na forum jakaś osoba, która chciałaby być współautorem moich wtyczek? Uważacie, że nawet jak takiej osoby nie ma to czy może to przyciągnąć jakiś nowych deweloperów?

2. Do końca nie wiem na jakiej licencji udostępnić źródła. Chciałbym, aby nie były publicznie udostępniane nigdzie żadne modyfikacje moich wtyczek, jakby ktoś chciał taką zrobić to niech zachowa ją dla siebie czy znajomych. Oczywiście jeżeli ktoś zrobiłby jakąś modyfikację to mógłby wysłać swój commit, abym dodał ją do głównego projektu udostępnianego publicznie (zmiana musiałaby być przeze mnie zatwierdzona). Po prostu mielibyśmy wtyczki, które są efektem pracy społeczności a nie tylko jednej osoby.

3. Jakie wtyczki Waszym zdaniem mogłyby mieć status open source? Jestem otwarty na propozycje.

Od razu napiszę, że nie zamierzam porzucić pisania wtyczek, po prostu mam mniej czasu na ich tworzenie-rozwijanie i stąd ten temat.
  • Wareczek, AdamiXuS i Deadmaster lubią to

#2 Qrix

Qrix

Adept

• Wtyczkopisarz
  • 361 postów

Napisano 2013.07.23, 14:44

1. Czy znajdą się takie osoby, które by pomagały w rozwoju wtyczek trudno powiedzieć. Pewne jest jednak to, że otwarte źródła pomogłyby nowym deweloperom zapoznać się z tym jak pisać wtyczki do AQQ. Sam często nie wiem jak coś wykonać albo nawet nie śni mi się, że można jakiś efekt uzyskać w dany sposób.

Proszę o zgłaszanie błędów w moich wtyczkach na bugliście - po zgłoszeniu proszę o link do zgłoszenia wysłać na moje jabberowe konto qrix@aqq.eu - o błędach nie zgłaszanych na bugliście z reguły szybko zapominam ;)
Moje posty czyta Dołączona grafika

#3 MacGregor

MacGregor

Rozgrzewam się

• Użytkownik
  • 95 postów

Napisano 2013.07.23, 14:50

1. Gdybym znał się na programowaniu to chętnie bym coś zrobił, bo chcę to robić no ale dla mnie to jest jak czarna magia a takie coś na pewno pomożę potencjalnym osobm zrozumieć jak to wszsytko działa, z resztą zawsze łatwiej jest coś przerobić niż robić od podstaw. więc wydaje mi się że znadzie się wiele osób którę to wykorzsytają jak należy i kto wie może pojawi się kilku nowych deweloperów.

2. Tutaj akurat trzeba zaufać ludziom bo innego sposobu na plagiat nie ma, a społeczność forum (z tego co się orjętuję) wykorszyta to tylko do rozwoju AQQ i nie tylko. Sam pomysł wspólnej pracy mi się bardzo podoba bo to jednka będzie praca społeczności a chyba takie były zamiary AQQ, teraz jednak widać jak jest: max 5 stałych deweloperów, kilku deweloperów i wychodzi na to że program tworzy stała ekipa.

3. Jak dla mnie wszystkie jeśli chcesz się otworzyć na prace zespołową, jeśli to ma być tylko pomoc to proponuję te bardziej złożone które w jakiś sposób można ulepszyć/poprawić bo w większości chyba już nie da się nic zrobić. no i pozostają wersje beta twoich wtyczek.

#4 Beherit

Beherit

In Sorte Diaboli

• Wtyczkopisarz
  • 5023 postów

Napisano 2013.07.23, 15:32

Mam nadzieję właśnie, że ludzie docenią udostępnienie źródeł i nie będzie np. dwóch wersji TabKit - mojej i jeszcze kogoś innego bo nie tędy droga. Ofkors śmiało można do swoich projektów kopiować niektóre rozwiązania z moich wtyczek.

Kwestię, które wtyczki albo czy wszystkie udostępnię jeszcze muszę przemyśleć. Na pewno sprawa nie ruszy dopóki nie uda mi się ogarnąć sprawy z licencją (stąd prośba o pomoc) - jak ma wyglądać jej dodanie, czy musi być w każdym pliku czy po prostu jeden plik opisujący "co i jak". Zastanawiam się nad GNU GPL ale nie wiem do końca czy to dobre rozwiązanie :P

W każdym bądź razie mam już prawie wszystkie wtyczki przeniesione na Bitbucket i wystarczy parę kliknięć, aby je udostępnić (tak samo jak plik nagłówkowy).

#5 Czajo

Czajo

Redaktor Strefy AQQ

• Użytkownik
  • 701 postów

Napisano 2013.07.23, 15:52

http://www.dobreprog...nosc,42754.html

może to Ci pomoże ;)

• Beherit lubi to

kliknij tutaj i zgarnij nasz najnowszy program tj. hack do momio za darmo

#6 MacGregor

MacGregor

Rozgrzewam się

• Użytkownik
  • 95 postów

Napisano 2013.07.23, 16:29

Jeśli chodzi o licencje GNU GPL to moim zdaniem ona najbardziej pasuję jeśli chcesz oficjalnie otrzymywać ulepszenia przez forum a nie prywatnie w formie propozycji.

W dodadaniu właśnie tej licencji powinno ci to pomóc Klik

#7 Wareczek

Wareczek

Adept

• Administrator
  • 1262 postów

Napisano 2013.07.24, 19:47

Już dawno mówiłem, żebyś to zrobił :P Co do licencji, to chyba najlepiej MIT.

#8 MacGregor

MacGregor

Rozgrzewam się

• Użytkownik
  • 95 postów

Napisano 2013.07.24, 20:14

MIT (a raczej x11) tutaj zupełnie nie pasuję, bo daje pełne prawa do udostępniania pod własnym nazwiskiem, a Beherit właśnie tego chce uniknąć, żeby mu ktoś prac nie kradł.

#9 Beherit

Beherit

In Sorte Diaboli

• Wtyczkopisarz
  • 5023 postów

Napisano 2013.07.24, 20:21

A GPL v3? I czy wystarczy tylko plik LICENCE czy trzeba coś jeszcze dodać do plików źródłowych?

#10 MacGregor

MacGregor

Rozgrzewam się

• Użytkownik
  • 95 postów

Napisano 2013.07.24, 20:45

W dodaniu licencji to powinno ci pomóc:

Spoiler

A to jest link do orginału licencji którą masz dodać według reguły powyżej. Oczywiście jest to GPL v3.

ps. jak dodać 'spoiler' do 'kode' żeby nie kolorowało według skryptów?

edit. Jak dalej nie będziesz wiedział co z tą licencją zrobić, (dodać) pisz na macgregor@aqq.eu

Użytkownik MacGregor edytował ten post 2013.07.24, 21:36

#11 Wareczek

Wareczek

Adept

• Administrator
  • 1262 postów

Napisano 2013.07.24, 23:49

MIT (a raczej x11) tutaj zupełnie nie pasuję, bo daje pełne prawa do udostępniania pod własnym nazwiskiem, a Beherit właśnie tego chce uniknąć, żeby mu ktoś prac nie kradł.

A sorry, nie doczytałem chyba, że nie chce ;)

#12 Beherit

Beherit

In Sorte Diaboli

• Wtyczkopisarz
  • 5023 postów

Napisano 2013.08.11, 17:57

Podjąłem decyzję, że udostępnię źródła wszystkich moich wtyczek :) Jak na razie udostępniłem źródła TabKit, reszta będzie sukcesywnie udostępniania o czym będę informować w tematach wtyczek. Mam cichą nadzieję, że dzięki temu powstaną nowe wtyczki oraz, że inni też będą udostępniać swoje źródła ;)

#13 Beherit

Beherit

In Sorte Diaboli

• Wtyczkopisarz
  • 5023 postów

Napisano 2013.09.08, 21:43

Minął już prawie miesiąc i mamy 17 wtyczek, których źródła są otwarte i dostępne publicznie :) Pytanie - czy komuś już się przydały źródła? :D No i dlaczego nikt nie robi commitów i nie pisze mi o tym jakie błędy w kodzie robię (na razie aż jedna osoba mi pisała o tym)? :D

#14 kr2ysiek

kr2ysiek

• Pomocnik
  • 1501 postów

Napisano 2013.09.08, 23:55

O mnie mówisz? :> Widać mamy bardzo dużą społeczność wtyczkopisarzy. Są tak zajęci, że aż nie mają czasu na oglądanie czyjegoś kodu. :E

#15 Senega

Senega

Początkujący

• Wtyczkopisarz
  • 1401 postów

Napisano 2013.09.09, 09:18

Masz  brzydki charakter pisma, trzeba się domyślać co jest napisane w kodzie ;D

Wtykopisarz jak na lekarstwo i jak wynika z forum to tylko Ty jesteś najbardziej aktywny. Reszta odeszła w niepamięć z powodu braku czasu i natchnienia. Też miałem kiedyś upublicznić swój kod wtyczek ale jakoś nie mam czasu aby usiąść i go przystosować dla szerszej publiczności, a do tego skończyło mi się już środowisko. Same problemy....

Android - program telewizyjny Kropka TV http://goo.gl/AZyEE

Aktualnie bez AQQ - co na dobre mi wychodzi :tuptup:

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych