Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zmiana struktury archiwum


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Zmiana struktury archiwum (23 użytkowników oddało głos)

Czy jesteś za wprowadzeniem tej propozycji?

 1. Głosowano Jestem na TAK. (22 głosów [95.65%])

  Procent z głosów: 95.65%

 2. Jestem na NIE (napiszę dlaczego). (0 głosów [0.00%])

  Procent z głosów: 0.00%

 3. Nie mam zdania. (1 głosów [4.35%])

  Procent z głosów: 4.35%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#1 Deadmaster

Deadmaster

  Hellraiser

 • Moderator
 • 2088 postów

Napisano 2015.01.09, 03:02

Tytułowa zmiana struktury archiwum ma polegać na utworzeniu nowej tabeli o nazwie accounts, w której trzymane będą nasze wszystkie konta, oraz tabeli contacts, w której trzymane będą dane o kontaktach (na potrzebny archiwum jedynie JID, ale można znacznie więcej). Każde konto i każdy kontakt będzie miał swoje ID. Co nam to daje? A no daje nam to możliwość zastąpienia danych z kolumny msgfrom i account samymi ID z odpowiednich tabel.

Przedstawię wam realne dane wprost z mojego archiwum. Waży ono 279 MB i znajduje się w nim 1948918 wiadomość. Pobawiłem się trochę zapytaniami SQL (dzięki kr2ysiek) i obliczyłem, że kolumna msgfrom zawierająca informację od kogo pochodzi dana wiadomość waży 39265133 bajtów natomiast kolumna account mówiąc z którego konta została wysłana wiadomość waży 25846188 bajtów. Obie te kolumny mogłaby zajmować jedynie po 1948918 bajtów każda (2 ID na każdą wiadomość). Bajty, bajty, ale ile to jest? W normalnych jednostkach mamy ~37,45 MB śmieci w kolumnie msgfrom oraz ~22,79 MB śmieci w kolumnie account. Podsumowując, po proponowanej zmianie zamiast trzymać w bazie 60,24 MB, moglibyśmy trzymać jedynie 3,72 MB. Chyba jest różnica. Zdaję sobie sprawę, że wymusiłoby to ponowną konwersję archiwum, jednak uważam, że należy to zrobić i gdyby od razu dokładnie sprawę przemyśleć, to nie byłoby teraz problemu. Raz już konwertowaliśmy ludziom archiwum, więc można to zrobić ponownie.
 
PS Darujcie drobne pominięcia w wyliczeniach, np. tego, że dla kontaktów z ID > 9 trzeba zapisać w kolumnie dwa bajty - to i tak są tak małe ilości danych, że nie mają znaczenia. Chodziło o wykazanie, dlaczego kompletnie nie opłaca się trzymać pełnych JIDów nadawcy/odbiorcy przy wiadomości. Jest to kompletnie nieopłacalne, a dodatkowo obecność tych dwóch tabel accounts i contacts być może sprawi, że Oconnel upchnie do nich również dane z wszystkich wizytówek (obecnie trzymane w plikach .ini) czy też dane kont. I tak te dane są przechowywane, a umieszczenie ich w bazie danych wprowadzi porządek, a dzięki odpowiednim relacjom pozwoli zmniejszyć rozmiar samej bazy o ponad 20% :)


 • Shinigami lubi to

#2 jojo87

jojo87

  Niedoszły wtyczkopisarz

 • Użytkownik
 • 1352 postów

Napisano 2015.01.09, 03:57

Kilka pytań ważnych z punktów widzenia zwykłego "szarego" użytkownika:
1. Czy takie rozwiązanie może powodować jakieś problemy/błędy?
2. Czy czas wczytywania archiwum skróci się?

PS. Chyba jeszcze miałem się o coś zapytać. Jeżeli sobie przypomnę to napiszę.

#3 Deadmaster

Deadmaster

  Hellraiser

 • Moderator
 • 2088 postów

Napisano 2015.01.09, 04:19

Odpowiadając (może i nieprofesjonalnie, ale co tam) na Twoje pytania:

 • Nie ma mowy o żadnych problemach/błędach. W tabeli messages ustawiamy prostą relację do tabel accounts oraz contacts i tyle. Przykładowo zamiast "deadmaster@jix.im" przy wiadomości w kolumnie assount wstawimy "1", a w tabeli accounts ustawimy konto deamaster@jix.im na początku, przez co będzie miało ono ID=1 - skompresowaliśmy właśnie ilość danych 16-krotnie. To samo robimy w kolumnie msgfrom odwołując się do tabeli contacts wstawiając ID danego kontaktu. Ot cała filozofia ;)
 • Jak to wygląda od strony SQLite, to dokładnie nie wiem, ale tak na chłopski rozum, to mniejszy plik będzie się wczytywał szybciej niż większy.


#4 Bartek Sz.

Bartek Sz.

  Bywalec

 • Użytkownik
 • 132 postów
 • MiejscowośćKwidzyn

Napisano 2015.01.09, 12:04

To jest genialny pomysł! Przyspieszyłoby to w pewnym stopniu odczyt archiwum i nie tylko. Jestem za tym, by taką minimalizację bazy danych SQLite wprowadzić w AQQ.


 • Deadmaster lubi to

#5 kr2ysiek

kr2ysiek

 • Pomocnik
 • 1501 postów

Napisano 2015.01.09, 12:59

Mogę porównać to  rozwiązanie do konkurencji. Lata temu, jak tworzyłem bazę danych dla mojego bota (Jabbot Asia, ktoś go jeszcze pamięta/używa?) wzorowałem się na archiwum GG, były tam trzy tabelki.

Jedna trzymała informacje o osobach z którymi rozmiawialiśmy - ich numery, nazwy użytkownika, itp.

Druga była spisem rozmów, kiedy się zaczynała i kto w niej uczestniczył - jako odpowiedni ID z pierwszej tabeli.

Trzecia tabela zawiera już same wiadomości, z ID, ID ze spisu rozmów, treścią wiadomości, czasem otrzymania, kierunkiem wiadomości(wysłana lub otrzymana) i AQQ jeszcze przechowuje informacje czy dostarczono wiadomość.

 

Natomiast w WTW do tego służą dwie tabele, w jednej jest spis rozmów, a w drugiej wiadomości. Tutaj dla każdej rozmowy powtarza się identyfikator rozmówcy.

I dodatkowo są osobne tabelki do zapisu konferencji GG i XMPP.

iEGONlJ.png

 

A w moim rozwiązaniu użyłem dwóch tabel, podobnie jak teraz jest w WTW, oraz trzeciej do zapisu czatu.

 

Gdy mamy dane rozdzielone na kilka tabel, to należy je połączyć w jedność przy odczycie. Wymaga trochę większej znajomości SQL, niż pobranie wszystkiego z jednej tabeli. Niektórych  klauzula  JOIN ... ON przeraża.

 

SQL pozwala na proste generowanie statystyk, np. ile znaków łącznie mają nicki naszych rozmówców w bazie?

SELECT count(msgfrom) As Ilość, length(msgfrom) As "Długość nazwy", count(msgfrom) * length(msgfrom) AS "Suma znaków", msgfrom FROM messages GROUP BY msgfrom ORDER BY "Suma znaków" DESC

I przykład z mojego archiwum:

Ilość: "88713", Długość nazwy: "18", Suma znaków: "1596834", msgfrom: "blabler@blabler.pl"


 • Deadmaster i kadet lubią to

#6 kadet

kadet

  Bywalec

 • Użytkownik
 • 148 postów

Napisano 2015.01.09, 13:54

Bo po to są właśnie relacyjne bazy danych, aby tworzyć w nich relacje a nie wszystko na chama pakować do jednej tabeli... +1#7 Gość_Dejvus_*

Gość_Dejvus_*
 • Gość

Napisano 2015.01.15, 23:49

Przecież to rozwiązanie jest tak oczywiste, że nie wierzę, iż trzeba je proponować. To podstawy projektowania i optymalizacji baz danych...


Użytkownik Dejvus edytował ten post 2015.01.15, 23:49

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych