Skocz do zawartości


Zdjęcie

Komputer nie uruchamia się - pomocy!

windows komputer uruchamianie

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
182 odpowiedzi w tym temacie

#21 lottarosie

lottarosie

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 175 postów

Napisano 2015.05.15, 09:41

 jeśli ze starego systemu zależy Ci raptem na kilku plikach, to po takich zmaganiach ja bym się nie zastanawiał, tylko najpierw odzyskał dane, a następnie przeinstalował cały Windows.

 

No właśnie to jest to, czego naprawdę bym nie chciała :) Pilnowałam się żeby naprawdę najważniejsze pliki trzymać na partycji d, ale mam tam jeszcze pliki związane z pracą i studiami, z którymi nie chciałabym się rozstawać i oczywiście zdjęcia... I jeszcze instalacja wszystkich programów... Nie za bardzo mam na to czas i skromne doświadczenie komputerowe - instalowałam windowsa może 3 razy w życiu. Będę się bawić cały dzień i zadawać Wam tutaj pytania o banały :D

 

 


 

... (jestem pewien że to nie dysk się uszkodził lecz sam Windows)...


Też jestem tego pewien, ale takie wyłączenie potrafi uszkodzić indeksy struktury plików i dlatego chkdsk.

Lottarosie po chkdsk od razu zrobiłaś ostatnią dobrą znaną konfigurację? Bo tu może być problem?

 

 

Tak, zrobiłam to. Wyskoczyło czarne tło, trwa ładowanie systemu windows, zaczęło pulsować logo i tyle.

 

 

problem z bootowalnym linuksem może być takie że bez chkdsk  moze nie chcieć nawet zamontować partycji z windowsem/danymi. Chyba że spróbować pod linuksem pliki odzyskać tym programem: http://www.cgsecurit...g/wiki/TestDisk ale może odstraszać konsola. Ja jednak bym pomęczył tego  chkdsk.

 

hmm... Nie wiem do końca jak to zastosować. Tu jest instrukcja krok po kroku http://www.cgsecurit...sk_Step_By_StepProblem w tym, że ja nie pamiętam jakiej wielkości dysk mam, nie wiem co miałabym tam wybierać i czy nie narobię więcej bałaganu.

 

 

 

problem z bootowalnym linuksem może być takie że bez chkdsk  moze nie chcieć nawet zamontować partycji z windowsem/danymi. Chyba że spróbować pod linuksem pliki odzyskać tym programem: http://www.cgsecurit...g/wiki/TestDisk ale może odstraszać konsola. Ja jednak bym pomęczył tego  chkdsk.

Odpalić Linuksa i sprawdzić nie zaszkodzi, a nóż widzi? :P

 

Co to znaczy odpalić linuksa? :D



#22 Jaro88PL

Jaro88PL

    Mam pędzel, to go używam! =)

  • Dekorator
  • 797 postów

Napisano 2015.05.15, 10:07

A nie lepiej podłączyć dysk do drugiego kompa i zgrać to co potrzebne?, a później po prostu zrobić najzwyklejszy format.


System: Windows 10 Pro x64 | Przeglądarka: IE 11 | AQQ: najnowsze
Kompozycja: Standard, GG12 | Wtyczki: GG Network, AQQ SMS, Contact


#23 mienho

mienho

    Rozgrzewam się

  • Użytkownik
  • 95 postów

Napisano 2015.05.15, 10:23

@Jaro88PL jeżeli ma się kogoś takiego to tak, już podałem to wcześniej.

 

@lottarisie odpalić linuxa znaczy uruchomić go z płyty bez instalacji na dysku, ale do tego wymagana jest opcja botowania z CD ustawiona w BIOS.



#24 Jaro88PL

Jaro88PL

    Mam pędzel, to go używam! =)

  • Dekorator
  • 797 postów

Napisano 2015.05.15, 10:27

No dobra. Ale skoro nie ma drugiego kompa żeby to zrobić, ani osoby która może pomóc to jak niby ma sobie wypalić tą płytę z linuxem :P jest to niewykonalne


System: Windows 10 Pro x64 | Przeglądarka: IE 11 | AQQ: najnowsze
Kompozycja: Standard, GG12 | Wtyczki: GG Network, AQQ SMS, Contact


#25 lottarosie

lottarosie

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 175 postów

Napisano 2015.05.15, 10:35

@Jaro88PL jeżeli ma się kogoś takiego to tak, już podałem to wcześniej.

 

@lottarisie odpalić linuxa znaczy uruchomić go z płyty bez instalacji na dysku, ale do tego wymagana jest opcja botowania z CD ustawiona w BIOS.

 

Nie mam takiej chyba płyty. Nie wiedziałam, że to będzie aż taka awaria :/ Tym bardziej, że naprawdę ten komputer się ze mną nudzi - sprawdzam tylko pocztę, piszę blog i przeszukuję googla. Nie gram w żadne gry, nie instaluję oprogramowania nie wiadomo skąd, więc jestem w szoku, ze coś się stało.

 

Chyba skończy się na tym, że teraz zostawię to wszystko i zadzwonię w poniedziałek po informatyka... Boję się, że jak zacznę kombinować, to tylko coś bardziej zepsuję.


No dobra. Ale skoro nie ma drugiego kompa żeby to zrobić, ani osoby która może pomóc to jak niby ma sobie wypalić tą płytę z linuxem :P jest to niewykonalne

 

Brawo :D



#26 Bartek Sz.

Bartek Sz.

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 132 postów
  • MiejscowośćKwidzyn

Napisano 2015.05.15, 11:20

Według mnie, to zostaje tutaj format. Coś mocno się porobiło w plikach systemowych przez tą nieudaną/przerwaną aktualizację. Nie oszukujmy się, ale lepszego wyjścia tutaj nie widać. Nawet jeśli udałoby się włączyć ten system, to sam fakt tego, że już narobił się burdel w plikach wystarczy do tego, by postawić Windowsa na czysto. Jeśli masz już podzielony dysk na partycje i swoje ważne pliki trzymasz na innej niż systemowej, to nie ma na co czekać ;)

Użytkownik Bartek Sz. edytował ten post 2015.05.15, 11:21


#27 mienho

mienho

    Rozgrzewam się

  • Użytkownik
  • 95 postów

Napisano 2015.05.15, 11:45

@Jaro88PL drugiego kompa niema, ale ma laptopa i już jakąś płytę @lottarosie nim nagrała :-P.

 

Zamiast robić liveCD można zrobić liveUSB, z tego co pamiętam to ubuntu ma/miało taką opcję.


Użytkownik mienho edytował ten post 2015.05.15, 11:46


#28 Jaro88PL

Jaro88PL

    Mam pędzel, to go używam! =)

  • Dekorator
  • 797 postów

Napisano 2015.05.15, 12:02

@Jaro88PL drugiego kompa niema, ale ma laptopa i już jakąś płytę @lottarosie nim nagrała :-P.

No to tym bardziej sobie może zgrać dane na laptopa, adapter hdd kosztuje około 20 zł. I przyda się też na przyszłość. Podłączenie jest mega banalne. wciąć kabelki do adaptera, a adapter pod usb. I tyle ;)

 

EDIT: I jest to o wiele prostsze rozwiązanie niż polecana przez was płyta LiveCD :P Aby używać takiej płyty trzeba wiedzieć jak ją nagrać żeby boot się nie popsuł, a dodatkowo umieć obsługiwać interface linuxa co uwierz mi dla początkujących nie jest proste [sam posiadam ubuntu i kto do mnie przyjdzie to mówi WTF!?]


Użytkownik Jaro88PL edytował ten post 2015.05.15, 12:04

System: Windows 10 Pro x64 | Przeglądarka: IE 11 | AQQ: najnowsze
Kompozycja: Standard, GG12 | Wtyczki: GG Network, AQQ SMS, Contact


#29 mienho

mienho

    Rozgrzewam się

  • Użytkownik
  • 95 postów

Napisano 2015.05.15, 13:23

Co do linuxa to prawda sam miałbym z tym problem :-P, dawno przy nim nie siedziałem. Na początku tego wątku chcialiśmy pomóc odzyskać system a nie dane, teraz Twoja propozycja też jest dobra :-D.


Użytkownik mienho edytował ten post 2015.05.15, 13:24


#30 lottarosie

lottarosie

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 175 postów

Napisano 2015.05.15, 14:09

 

@Jaro88PL drugiego kompa niema, ale ma laptopa i już jakąś płytę @lottarosie nim nagrała :-P.

No to tym bardziej sobie może zgrać dane na laptopa, adapter hdd kosztuje około 20 zł. I przyda się też na przyszłość. Podłączenie jest mega banalne. wciąć kabelki do adaptera, a adapter pod usb. I tyle ;)

 

EDIT: I jest to o wiele prostsze rozwiązanie niż polecana przez was płyta LiveCD :P Aby używać takiej płyty trzeba wiedzieć jak ją nagrać żeby boot się nie popsuł, a dodatkowo umieć obsługiwać interface linuxa co uwierz mi dla początkujących nie jest proste [sam posiadam ubuntu i kto do mnie przyjdzie to mówi WTF!?]

 

 

O, to mi się podoba i wydaje zrozumiałe. Będę musiała przełożyć to na poniedziałek, ale chyba wykorzystam tę opcję, przeniosę sobie dane na laptopa tym adapterem i zrobię format. Bo te linkuksy i ubuntu to dla mnie czarna magia, nic z tego nie rozumiem i nie wiem jak to wygląda.

Ta opcja do mnie przemawia najbardziej :)



#31 Deadmaster

Deadmaster

    Hellraiser

  • Moderator
  • 2088 postów

Napisano 2015.05.15, 16:14

I jest to o wiele prostsze rozwiązanie niż polecana przez was płyta LiveCD :P Aby używać takiej płyty trzeba wiedzieć jak ją nagrać żeby boot się nie popsuł, a dodatkowo umieć obsługiwać interface linuxa co uwierz mi dla początkujących nie jest proste [sam posiadam ubuntu i kto do mnie przyjdzie to mówi WTF!?]

Ej no, nie przesadzaj :P Mówimy tutaj o tak prozaicznej operacji jak wejście w coś à la Mój komputer i dalej wyklikaniu tak samo jak w Windowsie. Większym problemem jest tutaj faktycznie wypalenie Linuksa na płycie bądź nagranie go na pendrive'a, choć za coś co może być nie do przeskoczenia uznałbym raczej przestawienie priorytetów bootowania z różnych urządzeń w BIOSie.

 

Najlepiej by było gdyby ktoś ze znajomych Ci z tym pomógł. Serio nie masz nikogo obeznanego z kompami? Opcja z adapterem HDD/USB to też jakieś rozwiązanie, ale IMO nie warte żadnych pieniędzy, choć jeśli nie umiesz inaczej, to zostaje tylko to. Bądź profesjonalny pan informatyk, który za 10 minut roboty weźmie 100 zł (ale tak już w tym biznesie jest)...



#32 Jaro88PL

Jaro88PL

    Mam pędzel, to go używam! =)

  • Dekorator
  • 797 postów

Napisano 2015.05.15, 17:08

Ej no, nie przesadzaj :P Mówimy tutaj o tak prozaicznej operacji jak wejście w coś à la Mój komputer i dalej wyklikaniu tak samo jak w Windowsie...

I znów musisz swoje 5 groszy dodać i mieć rację :P Miałeś kiedyś ubuntu? Jak nie to uwierz mi że tam na pulpicie nie ma ikony mój komputer jak w windowsie. Tam jest specjalne centrum z którego mamy dostęp do wszystkiego poprzez wyszukanie najczęściej to raz, a dwa moje koleżanki są żywym dowodem na to że to nie jest takie proste. Poza tym jako osoba która przez parę lat prowadziła kursy obsługi komputera mogę Cię zapewnić że nawet taka czynność jak odnalezienie dysku C czy kopiowanie pliku jest mega wyzwaniem. Ja wiem że Ty czy ja czy inni znający się na kompach mogą tak myśleć że to prościzna, ale dla niektórych to kosmos ;)


System: Windows 10 Pro x64 | Przeglądarka: IE 11 | AQQ: najnowsze
Kompozycja: Standard, GG12 | Wtyczki: GG Network, AQQ SMS, Contact


#33 Deadmaster

Deadmaster

    Hellraiser

  • Moderator
  • 2088 postów

Napisano 2015.05.15, 17:23



Miałeś kiedyś ubuntu? Jak nie to uwierz mi że tam na pulpicie nie ma ikony mój komputer jak w windowsie.

Przecież to wszystko zależy od dystrybucji Nawet na uczelnianym Debianie, na którym się uczę jest taka ikonka. Są dystrybucje tworzone specjalnie dla ludzi świeżo po Windowsie, gdzie wszystko jest możliwie jak najbardziej podobne jeśli chodzi o intyicyjność. Demonizujesz. Po zbootowaniu tego Linuksa możnaby ją przez telefon poprowadzić gdzie i jak kliknąć lub nawet znaleźć jej jakąś dystrybucję z TeamViewerem i zrobić wszystko za nią. Twoje rozwiązanie wymaga czasu, pieniędzy i umiejętności. No ale wolna wola :)

#34 lottarosie

lottarosie

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 175 postów

Napisano 2015.05.15, 17:41

 

I jest to o wiele prostsze rozwiązanie niż polecana przez was płyta LiveCD :P Aby używać takiej płyty trzeba wiedzieć jak ją nagrać żeby boot się nie popsuł, a dodatkowo umieć obsługiwać interface linuxa co uwierz mi dla początkujących nie jest proste [sam posiadam ubuntu i kto do mnie przyjdzie to mówi WTF!?]

Ej no, nie przesadzaj :P Mówimy tutaj o tak prozaicznej operacji jak wejście w coś à la Mój komputer i dalej wyklikaniu tak samo jak w Windowsie. Większym problemem jest tutaj faktycznie wypalenie Linuksa na płycie bądź nagranie go na pendrive'a, choć za coś co może być nie do przeskoczenia uznałbym raczej przestawienie priorytetów bootowania z różnych urządzeń w BIOSie.

 

Najlepiej by było gdyby ktoś ze znajomych Ci z tym pomógł. Serio nie masz nikogo obeznanego z kompami? Opcja z adapterem HDD/USB to też jakieś rozwiązanie, ale IMO nie warte żadnych pieniędzy, choć jeśli nie umiesz inaczej, to zostaje tylko to. Bądź profesjonalny pan informatyk, który za 10 minut roboty weźmie 100 zł (ale tak już w tym biznesie jest)...

 

 

Powiem tak. Domyślam się, że to rozwiązanie, o którym mówisz jest prozaiczne. Bo to jest tak samo jakbym powiedziała Ci, że masz mi wskazać kilka jednostek języka nacechowanych pragmatycznie. Jeśli nie miałeś na studiach językoznawstwa, to będzie to dla Ciebie czarna magia, choć to bardzo proste pytanie, bo nacechowana jednostka, to po prostu nacechowany stylistycznie wyraz, na przykład dupsko. W związku z tym, że domyślam się, że przeciętnie inteligentny człowiek jest w stanie wykonać taką operację, to jeśli tylko mam możliwości, to staram się takie rzeczy robić. Nie chcę być abnegatem technologicznym, po to kupuję sprzęty żeby wiedzieć jak działają i nie spaść z krzesła jak coś się zawiesi.

 

Z drugiej strony, domyślam się, że nie będziecie mi tutaj pomagać godzinami przy każdej pierdole i krok po kroku prowadzić przez proste, ale nieznane mi procesy. Staram się więc postawić na coś co już rozumiem, a i tak będzie dla mnie nowym wyzwaniem, bo nie wyciągałam nigdy komponentów z obudowy komputera. Wydaje mi się, że format po dwóch latach może mi się przydać tak czy siak (ostatnio widziałam, że dysk jest zapełniony, choć na moje oko nic tam właściwie nie ma). Na przyszłość rzeczywiście taki adapter hdd może się przydać.

Nie chciałabym żeby informatyk brał ode mnie jakiekolwiek pieniądze za pracę, która nie przekracza moich umiejętności i byłabym w stanie wykonać ją sama, bo to jest wyrzucanie pieniędzy w błoto. Nie za bardzo mam w tej chwili kogo poprosić żeby przyszedł i mi coś robił, bo ludzie emigrowali na studia w różne zakątki Polski, a ja sama jestem jedynaczką też "wyprowadzoną" poza miasto urodzenia :)



#35 Bartek Sz.

Bartek Sz.

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 132 postów
  • MiejscowośćKwidzyn

Napisano 2015.05.15, 18:30

Co za problem? Skoro Ubuntu jest za trudne, to polecam Ubuntu MATE, z bardziej Windowsowym środowiskiem graficznym. Pobrać można tutaj:https://ubuntu-mate.org/. Na tej dystrybucji bez problemu na ekranie startowym znajdziesz ikonkę z napisem Komputer. Wypalenie na płytę DVD to też drobnostka. Skoro masz laptopa, to zainstaluj na nim Ashampoo Burning Studio w darmowej wersji z Dobrych Programów: http://www.dobreprog...dows,12487.html. Szukasz tam opcji Nagraj obraz płyty, czy coś w ten deseń i resztę program zrobi za Ciebie. Wypal to w najniższej możliwej prędkości. Kolejną czynnością po nagraniu obrazu płyty na nośnik zewnętrzny to ustawienie napędu optycznego jako pierwszego urządzenia przy bootowaniu. Nie wiem pod jakim przyciskiem masz BIOS/UEFI - standardowo to F12, Delete, F2. Po tych czynnościach zostaje uruchomienie Linuksa bez instalacji na dysku i przeniesienie wszystkiego ważnego na drugą partycję lub nośnik zewnętrzny w postaci Pendrive-a, dysku zewnętrznego etc. To chyba na tyle. Jeśli o czymś zapomniałem, to niech ktoś uzupełni moją wypowiedź. Piszę tego posta w dość dużym pośpiechu.

 

PS. Tak, mam też językoznastwo na studiach, więc dla mnie te zagadnienia to nic trudnego ;)


  • Deadmaster lubi to

#36 Jaro88PL

Jaro88PL

    Mam pędzel, to go używam! =)

  • Dekorator
  • 797 postów

Napisano 2015.05.15, 18:31

Przecież to wszystko zależy od dystrybucji Nawet na uczelnianym Debianie, na którym się uczę jest taka ikonka. Są dystrybucje tworzone specjalnie dla ludzi świeżo po Windowsie, gdzie wszystko jest możliwie jak najbardziej podobne jeśli chodzi o intyicyjność. Demonizujesz. Po zbootowaniu tego Linuksa możnaby ją przez telefon poprowadzić gdzie i jak kliknąć lub nawet znaleźć jej jakąś dystrybucję z TeamViewerem i zrobić wszystko za nią. Twoje rozwiązanie wymaga czasu, pieniędzy i umiejętności. No ale wolna wola :)

No i właśnie tym się różnimy. Ty chcesz coś zrobić za kogoś [na szybko i gotowe]. A ja chcę aby dana osoba małymi kroczkami powoli się sama tego nauczyła. Bo jej się to bardziej przyda niż zrobienie wszystkiego za kogoś i później dwie lewe ręce. Owszem można pokierować jak w tym wypadku, naprowadzić na prawidłowy tor ale o wiele bardziej i szybciej przyswoi wiedzę gdy sama coś rozwiąże/osiągnie iż ktoś jej powie co i jak. Nie wspominając o radości szczególnie w przypadku kobiet że udało się zrobić coś trudnego samodzielnie :)

 

 

EDIT: @up Ale pytam się po co? Po co pobierać milion programów do nagrywania, wypalania, cudowania z Live CD jak rozwiązanie jest proste i klarowne. Adapter. Podłączy dysk i będzie widoczny w sekcji Komputer. Normalnie szukacie dziury w całym i udziwniania jak nasz Polski rząd, albo jak na tym filmie :P http://www.cda.pl/vi...tyka-z-klientem


Użytkownik Jaro88PL edytował ten post 2015.05.15, 18:34

System: Windows 10 Pro x64 | Przeglądarka: IE 11 | AQQ: najnowsze
Kompozycja: Standard, GG12 | Wtyczki: GG Network, AQQ SMS, Contact


#37 lottarosie

lottarosie

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 175 postów

Napisano 2015.05.15, 18:39

Co za problem? Skoro Ubuntu jest za trudne, to polecam Ubuntu MATE, z bardziej Windowsowym środowiskiem graficznym. Pobrać można tutaj:https://ubuntu-mate.org/. Na tej dystrybucji bez problemu na ekranie startowym znajdziesz ikonkę z napisem Komputer. Wypalenie na płytę DVD to też drobnostka. Skoro masz laptopa, to zainstaluj na nim Ashampoo Burning Studio w darmowej wersji z Dobrych Programów: http://www.dobreprog...dows,12487.html. Szukasz tam opcji Nagraj obraz płyty, czy coś w ten deseń i resztę program zrobi za Ciebie. Wypal to w najniższej możliwej prędkości. Kolejną czynnością po nagraniu obrazu płyty na nośnik zewnętrzny to ustawienie napędu optycznego jako pierwszego urządzenia przy bootowaniu. Nie wiem pod jakim przyciskiem masz BIOS/UEFI - standardowo to F12, Delete, F2. Po tych czynnościach zostaje uruchomienie Linuksa bez instalacji na dysku i przeniesienie wszystkiego ważnego na drugą partycję lub nośnik zewnętrzny w postaci Pendrive-a, dysku zewnętrznego etc. To chyba na tyle. Jeśli o czymś zapomniałem, to niech ktoś uzupełni moją wypowiedź. Piszę tego posta w dość dużym pośpiechu.

 

PS. Tak, mam też językoznastwo na studiach, więc dla mnie te zagadnienia to nic trudnego ;)

 

No dobra, to mogę wieczorem spróbować. Mam Ashampoo, używam od dawna.

 

"Po tych czynnościach zostaje uruchomienie Linuksa bez instalacji na dysku" - nie rozumiem tego punktu. Chodzi o to, że wkładam płytę do napędu, jak się włącza komputer to szybko wciskam F12 i co dalej? Tam pokaże się jakaś opcja: "uruchom Linuksa bez instalacji na dysku"? I wtedy on się uruchomi z tej nagranej płyty i będę w stanie przenieść wszystko co mi potrzebne na partycję d? I co dalej właściwie? Mam to wszystko pozamykać i zrobić format?



#38 Deadmaster

Deadmaster

    Hellraiser

  • Moderator
  • 2088 postów

Napisano 2015.05.15, 18:40

No i właśnie tym się różnimy. Ty chcesz coś zrobić za kogoś [na szybko i gotowe]. A ja chcę aby dana osoba małymi kroczkami powoli się sama tego nauczyła. Bo jej się to bardziej przyda niż zrobienie wszystkiego za kogoś i później dwie lewe ręce.

Jedną z lepszych metod nauki jest postępowanie wg konkretnych instrukcji i gdyby ktoś ją teraz za pierwszym razem to za każdym następnym takim przypadkiem wiedziałaby jak dobrać się do danych bez żadnej mechanicznej ingerencji w sprzęt (czego w tym przypadku boję się najbardziej). Nawet zrobienie za kogoś ALE przy nim jest swoistą lekcją instrukatrzową ;)
 

"Po tych czynnościach zostaje uruchomienie Linuksa bez instalacji na dysku" - nie rozumiem tego punktu. Chodzi o to, że wkładam płytę do napędu, jak się włącza komputer to szybko wciskam F12 i co dalej? Tam pokaże się jakaś opcja: "uruchom Linuksa bez instalacji na dysku"? I wtedy on się uruchomi z tej nagranej płyty i będę w stanie przenieść wszystko co mi potrzebne na partycję d? I co dalej właściwie? Mam to wszystko pozamykać i zrobić format?

No nie do końca. Po uruchomieniu komputera musisz się dostać (prawdopodobnie przyciskiem F12) do BIOSu, w którym znajdziesz sekcję BOOT. W sekcji tej musisz ustawić, aby pierwszy urządzeniem "rozruchowym" był napęd CD/DVD. Teraz prawdopodobnie jest to dysk twardy. Po ustawieniu CD/DVD na pierwszym miejscu zapisujesz zmiany, komputer się restartuje i uruchamia automatycznie Linuksa z włożonej wcześniej płytki.

EDIT: Niestety w każdym BIOSie wygląda to troszkę inaczej, ale generalnie musisz szukać czegoś (mniej więcej) takiego: http://www.actual-pc...-megatrends.jpg. Po najechaniu na pierwszą pozycję i wduszeniu ENTERa otworzy się okienko z wyborem urządzenia, gdzie należy wybrać napę CD/DVD.

Użytkownik Deadmaster edytował ten post 2015.05.15, 18:47


#39 mienho

mienho

    Rozgrzewam się

  • Użytkownik
  • 95 postów

Napisano 2015.05.15, 18:46

Panowie spokój. Daliście/dałem swoje propozycje i to wystarczy. Co zrobi @lottarosie to zależy od Niej. Jeżeli będzie potrzebowała pomocy to napisze, a nie jeden przez drugiego co lepsze. Koniec .

#40 lottarosie

lottarosie

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 175 postów

Napisano 2015.05.15, 19:09

 

Nie wspominając o radości szczególnie w przypadku kobiet że udało się zrobić coś trudnego samodzielnie :)

 

 

Tak, w takich sytuacjach radość występuje :D

 

 

 

No i właśnie tym się różnimy. Ty chcesz coś zrobić za kogoś [na szybko i gotowe]. A ja chcę aby dana osoba małymi kroczkami powoli się sama tego nauczyła. Bo jej się to bardziej przyda niż zrobienie wszystkiego za kogoś i później dwie lewe ręce.

Jedną z lepszych metod nauki jest postępowanie wg konkretnych instrukcji i gdyby ktoś ją teraz za pierwszym razem to za każdym następnym takim przypadkiem wiedziałaby jak dobrać się do danych bez żadnej mechanicznej ingerencji w sprzęt (czego w tym przypadku boję się najbardziej). Nawet zrobienie za kogoś ALE przy nim jest swoistą lekcją instrukatrzową ;)
 

"Po tych czynnościach zostaje uruchomienie Linuksa bez instalacji na dysku" - nie rozumiem tego punktu. Chodzi o to, że wkładam płytę do napędu, jak się włącza komputer to szybko wciskam F12 i co dalej? Tam pokaże się jakaś opcja: "uruchom Linuksa bez instalacji na dysku"? I wtedy on się uruchomi z tej nagranej płyty i będę w stanie przenieść wszystko co mi potrzebne na partycję d? I co dalej właściwie? Mam to wszystko pozamykać i zrobić format?

No nie do końca. Po uruchomieniu komputera musisz się dostać (prawdopodobnie przyciskiem F12) do BIOSu, w którym znajdziesz sekcję BOOT. W sekcji tej musisz ustawić, aby pierwszy urządzeniem "rozruchowym" był napęd CD/DVD. Teraz prawdopodobnie jest to dysk twardy. Po ustawieniu CD/DVD na pierwszym miejscu zapisujesz zmiany, komputer się restartuje i uruchamia automatycznie Linuksa z włożonej wcześniej płytki.

EDIT: Niestety w każdym BIOSie wygląda to troszkę inaczej, ale generalnie musisz szukać czegoś (mniej więcej) takiego: http://www.actual-pc...-megatrends.jpg. Po najechaniu na pierwszą pozycję i wduszeniu ENTERa otworzy się okienko z wyborem urządzenia, gdzie należy wybrać napę CD/DVD.

 

 

Spoko, to jest jasne. I teraz jak otworzę linuksa z płyty, to zobaczę tam coś w rodzaju mojego pulpitu i wszystkie pliki, które są dla mnie ważne mam skopiować na przykład na pendrive'a, tak? I później normalnie wyłączyć i brać się za format dysku c?







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: windows, komputer, uruchamianie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych