Skocz do zawartości


Zdjęcie

Komputer nie uruchamia się - pomocy!

windows komputer uruchamianie

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
182 odpowiedzi w tym temacie

#1 lottarosie

lottarosie

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 175 postów

Napisano 2015.05.14, 12:36

Hej, mam problem :/ Wczoraj miałam uruchomiony komputer, na nim miałam otwarte strony internetowe i plik w excelu. Dodałam w tym pliku trochę danych, zapisałam je, a potem zamknęłam wszystko i wyłączyłam komputer. Wyszłam z pokoju, a jak wróciłam po dwóch godzinach, to okazało się, że komputer chodzi. Włączyłam monitor, a tam wyświetlone, że on robi 12 z 21 aktualizacji, tylko że to trwało aż dwie godziny. Czekałam, to był wieczór, w końcu poszłam się umyć, chciałam iść spać, a on nadal stał na tej 12 aktualizacji. Wtedy go zresetowałam i włączyła się jakaś naprawa systemu podczas uruchamiania. Niestety, trwało to tak długo, chyba z godzinę nic się nie zmieniało (a monit głosił, że to może potrwać kilkanaście minut), że nie mogłam już dłużej czekać, bo musiałam iść spać. Wyłączyłam komputer klawiszem uruchamiania i poszłam spać.

 

Dziś to pudło znów włączyłam - ciągle jest to samo, komputer nie chce się włączyć, jedyna opcja przy uruchamianiu to ten system naprawy albo uruchomienie normalne, które nie działa, bo robi się czarny ekran albo napis: "uruchamianie systemu windows" z migającym znaczkiem microsoftu i nic więcej się nie dzieje. Wiatraczki chodzą, ale dźwięku powitalnego nie ma... Co to może być za problem?

 

Na komputerze jest system windows7, antywirus G Data.

Komputer ma ponad dwa lata, zawsze działał bezawaryjnie.

 

P.S.

 

Dodam, że szukałam dziś jakiejś odpowiedzi na google co z tym robić i jedyne co znalazłam, to zrobienie płyty ratunkowej. Weszłam tutaj: http://download.komp...plyty-ratunkowei ściągnęłam tę pierwszą. Nagrałam plik na CD, włożyłam do komputera, zresetowałam go i nic nowego się nie dzieje.

 

Teraz znów niby komputer "się naprawia", okno i kursor są wielkie jak dla ślepego, w tle jest ta niebieska tapeta z listkiem, którą wita się windows 7.

 

Przyznam, że przy moim braku wiedzy o komputerach pomysły na naprawę kończą się u mnie na tej nieszczęsnej płycie... :/

 

Help.


Użytkownik lottarosie edytował ten post 2015.05.14, 12:58


#2 mienho

mienho

    Rozgrzewam się

  • Użytkownik
  • 95 postów

Napisano 2015.05.14, 14:01

Włącz komputer, a następnie od razu wciskaj F8 (wielokrotnie), aż wyskoczy lista z wyborem zaawansowanych opcji uruchomienia systemu. Z listy wybierz "Tryb awaryjny z wierszem polecenia". Jeżeli to sie uruchomi to jeszcze nie jest tragicznie :> . Następnie w kosoli (czarnym oknie) wpisz: chkdsk C: /R no i zatweirdź Enterem. Jak skanowanie się zakończy to wpisz shutdown /r to ponownie uruchomi kompa i niech dalsza naprawa sama się zakończy. Jeżeli nie uruchomi się tryb awaryjny to wtedy pozostaje uruchomienie tego samego z płyty instalacyjnej windows. Takie wyłączenie jak opisałaś często robi błędy na dysku, w którym to co napisałem może pomóc :-) .


Użytkownik mienho edytował ten post 2015.05.14, 14:04

  • lottarosie lubi to

#3 Oconnel

Oconnel

    AQQ Developer

  • Właściciel
  • 4622 postów

Napisano 2015.05.14, 14:20

Na początek spróbowałbym czegoś innego. Po wciśnięciu F8 po włączeniu komputera pojawi się lista. Z niej wybierz "Ostatnia znana dobra konfiguracja" - i zobacz czy komputer wystartuje. To powinno cofnąć źle zainstalowane aktualizacje czy sterowniki (w pewnym stopniu).

 

http://windows.micro...n#1TC=windows-7


  • lottarosie lubi to
MyPortalYouTubeTwitter54slty.png

#4 lottarosie

lottarosie

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 175 postów

Napisano 2015.05.14, 14:47

Więc tak. Wybrałam najpierw metodę Oconnela. Po wciśnięciu F8 pojawiła się lista, wybrałam ostatnią znaną dobrą konfigurację i... Pojawił się napis "Trwa uruchamianie systemu Windows", miga znaczek na środku i... to by było na tyle jak narazie. Jeśli w ciągu najbliższych minut nic się nie stanie, to wybiorę plan menha ;)

 

Wielkie dzięki za zainteresowanie się moją niedolą ;)

 

Update:

 

Po metodzie Oconnela wyszłam z pokoju i wróciłam dopiero teraz, czyli po godzinie. Napis: "Trwa uruchamianie systemu Windows" zniknął, ekran zrobił się niebieski i pojawiło się szare okienko "Ustawienia spersonalizowane",  a w środku jest: "Konfigurowanie ustawień personalizacyjnych dla Microsoft Windows Media Player". Jak się na to najedzie kursorem to pojawia się klepsydra.

Pierwszy raz w życiu widzę coś takiego.


Użytkownik lottarosie edytował ten post 2015.05.14, 16:15


#5 mienho

mienho

    Rozgrzewam się

  • Użytkownik
  • 95 postów

Napisano 2015.05.14, 15:02

O tym co napisał Oconnel zapomniałem, ale jeżeli jest jakiś błąd na dysku to takie przywrócenie niec nieda. Dlatego przed wyborem Oc i tak zrobił bym to moje, a następnie Ostatnia znana...



#6 lottarosie

lottarosie

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 175 postów

Napisano 2015.05.14, 16:55

O tym co napisał Oconnel zapomniałem, ale jeżeli jest jakiś błąd na dysku to takie przywrócenie niec nieda. Dlatego przed wyborem Oc i tak zrobił bym to moje, a następnie Ostatnia znana...

 No własnie teraz dzieją się nowe czary, o których napisałam powyżej. Trochę boję się resetować, żyję nadzieją, że to się otworzy jakoś. Zwłaszcza, że zależy mi na pewnym dokumencie, który nie zsynchronizował się w OneDrive i ciężko mi pracować na samym laptopwie... Wolałabym jednak otworzyć jakoś ten stacjonarny komputer.


Dobra, zrobiło się niebiesko, tamto okienko zniknęło więc... Rzuciłam mienhem i wybrałam tryb awaryjny z wierszem polecenia. Czekam aż wszystko się wczyta, ehhh... ;)


hmm... Jak to powinno wyglądać? Bo ja tu mam różne pliki systemu ułożone z góry na dół, np. "Załadowano: \Windows\System32\drivers\rdyboost.sys" itd. a na końcu jest "Czekaj..." i gdzie to miejsce do wpisania komendy?



#7 mienho

mienho

    Rozgrzewam się

  • Użytkownik
  • 95 postów

Napisano 2015.05.14, 17:06

Tryb awaryjny ma to do siebie, że trochę długo się ładuje :-). Jeżeli się nie załaduje to wtedy tylko płyta instalacyjna, ale to opiszę jak będę w domu ;P .


Użytkownik mienho edytował ten post 2015.05.14, 17:07


#8 lottarosie

lottarosie

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 175 postów

Napisano 2015.05.14, 17:10

Ok, już się wczytało. Wpisałam chkdsk C: /R do okna i pojawiła się taka odpowiedź:

 

Typ systemu plików to NTFS.

Nie można zablokować bieżącego dysku.

 

Program CHKDSK nie może działać, ponieważ wolumin jest używany przez inny proces. Czy wolumin ten ma być sprawdzany przy następnym uruchominiu komputera? <T/N>

 

Ehh :)

 

Jeśli masz czas i chęć to czekam na odpowiedź, nie spiesz się :)



#9 mienho

mienho

    Rozgrzewam się

  • Użytkownik
  • 95 postów

Napisano 2015.05.14, 17:33

Daj T i enter następnie shutdown /r

#10 lottarosie

lottarosie

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 175 postów

Napisano 2015.05.14, 17:54

Wpisałam shutdown /r, pojawiło się C:\Windows\System32\ i że system zostanie zamknięty. Teraz trwa wylogowywanie i zamykanie. Litery są wielkie jak dla niedowidzącego ;)


Teraz trwa uruchamianie systemu, ale trwa to tak samo długo jak poprzednio... Czarno, znaczek windowsa jeszcze się nie pojawia, ale jak znam życie pojawi się za chwilę i będzie w nieskończoność pulsował :/


Stało się tak jak podejżewałam :( "Trwa uruchamianie systemu Windows", pulsuje logo i nic więcej się nie dzieje...


A nie! Mylę się! Pojawiło się Sprawdzanie systemu plików na C:

CHKDSK sprawdza pliki (poziom 1 z 5)

 

Chyba powinnam się cieszyć, nie? :D


Użytkownik lottarosie edytował ten post 2015.05.14, 17:42


#11 mienho

mienho

    Rozgrzewam się

  • Użytkownik
  • 95 postów

Napisano 2015.05.14, 18:04

Tak to jest dobry objaw, po tym komp ponownie uruchomi się i jak Ci się uda zrób to napisał OC. Powinien wrócić do życia

#12 lottarosie

lottarosie

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 175 postów

Napisano 2015.05.14, 18:12

Super :) 

 

A mam jeszcze pytanie. Jak próbowałam poradzić sobie sama z tym problemem, to coś tam czytałam o płytach ratujących. Przypomniało mi się, że kiedyś jak miałam podobny problem z laptopem (też nie chciał się za nic uruchomić), to informatyk, który mi go naprawił zrobił mi jeszcze taką płytę recovery. Czy to jest właśnie to? Czy można ją w razie podobnej awarii włożyć do komputera stacjonarnego, na którym jest ten sam system czyli w7 i spróbować tym ratować komputer?



#13 mienho

mienho

    Rozgrzewam się

  • Użytkownik
  • 95 postów

Napisano 2015.05.14, 18:34

Nie wiem jak ten informatyk zrobił tą płytę ale raczej ona jest tylko do tego laptopa

#14 lottarosie

lottarosie

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 175 postów

Napisano 2015.05.14, 19:04

Aha, dzięki.

 

Jeżeli chodzi o komputer, to teraz jest szalone 18% i poziom 2 z 5. Jak ten proces wreszcie się skończy (czyli pewnie za jakieś 3 dni), dam znać czy jakoś włączył.

 

W każdym razie, jeszcze raz dzięki za zainteresowanie.



#15 mienho

mienho

    Rozgrzewam się

  • Użytkownik
  • 95 postów

Napisano 2015.05.14, 19:47

3 dni to raczej nie, ale wszystko zależy od tego jaka wielka jest partycja C: i ile danych na niej jest . Także nawet jak się nie skończy zostaw kompa włączonego na noc, niech wszystko zrobi.

#16 lottarosie

lottarosie

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 175 postów

Napisano 2015.05.14, 22:43

No teraz jest poziom 4 z 5 i to jest 25% Podejrzewam, że 5 z 5 już pójdzie szybko.

Mam nadzieję, że wszystko skończy się dobrze, ale teraz będę miała obawy jak komputer będzie chciał podczas zamykania zainstalować jakieś aktualizacje...


Komputer skończył , zresetował się

"Teraz trwa uruchamianie systemu Windows",

Czarne tło, napisał:

"Sprawdzanie systemu plików na C:

Typ systemu plików to NTFS

Wolumin jest wolny od błędów.

...."

 

Teraz czekam na:

"They're watching you, Neo" ;)

 

Nic się nie dzieje...


Kurde... Jest jeszcze gorzej. Nic nie robiłam, bo kolejne procesy następowały czasem po wielu minutach i teraz wyłączył mi się ekran, bo przeszedł w tryb oszczędzania prądu. Wyłączyłam go przełącznikiem i włączyłam znowu, bo nie ma kursora, więc nie reaguje na mysz. Na żadne entery też nie, więc jest czarno. Mam go znów resetować?


Po resecie cały czas to samo. Wyłączam przyciskiem, nie mam siły.



#17 Deadmaster

Deadmaster

    Hellraiser

  • Moderator
  • 2088 postów

Napisano 2015.05.14, 23:12

To będzie bardzo mało profesjonalna porada i pewnie większość mnie za to znienawidzi, ale jeśli ze starego systemu zależy Ci raptem na kilku plikach, to po takich zmaganiach ja bym się nie zastanawiał, tylko najpierw odzyskał dane, a następnie przeinstalował cały Windows. W 10 godzin przez które na tym siedzi spokojnie byś to zrobiła... parę razy :P Do odzyskania plików będzie potrzebna płyta CD/DVD z bootowalnym Linuksem (jestem pewien że to nie dysk się uszkodził lecz sam Windows), dzięki któremu będziesz mogła skopiować wszystkie pliki które nie zdążyły się zsynchronizować z OneDrive np. na pendrive'a. Potem zostałaby Ci tylko do zrobienia czysta instalacja Windowsa + wszystkich Twoich programów.

 

PS Nie wyłączaj nigdy kompa gdy się aktualizuje - ja to zrobiłem raz i nigdy więcej nie zamierzam tego robić, bo również umarł ;)


Użytkownik Deadmaster edytował ten post 2015.05.14, 23:12


#18 Gość_galean_*

Gość_galean_*
  • Gość

Napisano 2015.05.14, 23:36

problem z bootowalnym linuksem może być takie że bez chkdsk  moze nie chcieć nawet zamontować partycji z windowsem/danymi. Chyba że spróbować pod linuksem pliki odzyskać tym programem: http://www.cgsecurit...g/wiki/TestDisk ale może odstraszać konsola. Ja jednak bym pomęczył tego  chkdsk.


Użytkownik galean edytował ten post 2015.05.14, 23:36


#19 mienho

mienho

    Rozgrzewam się

  • Użytkownik
  • 95 postów

Napisano 2015.05.14, 23:50

To co podałeś miało być ostatecznością, ale w tym przypadku też już marnie to widzę, także lottarosie bierz livecd i działaj tak jak napisał Deadmaster. Ewentualnie możesz wyciągnąć dysk i iść do dobrego znajomego, skopiować dane u niego. Następnie format systemu no i najlepiej aby podzielić dysk na chociaż 2 partycje jedną dla systemu drugą dla danych. Oraz zrobić recowery tak aby w razie krachu systemu wrzucić tylko system bez trwogi o dane.

... (jestem pewien że to nie dysk się uszkodził lecz sam Windows)...


Też jestem tego pewien, ale takie wyłączenie potrafi uszkodzić indeksy struktury plików i dlatego chkdsk.

Lottarosie po chkdsk od razu zrobiłaś ostatnią dobrą znaną konfigurację? Bo tu może być problem?

#20 Deadmaster

Deadmaster

    Hellraiser

  • Moderator
  • 2088 postów

Napisano 2015.05.15, 00:30

problem z bootowalnym linuksem może być takie że bez chkdsk  moze nie chcieć nawet zamontować partycji z windowsem/danymi. Chyba że spróbować pod linuksem pliki odzyskać tym programem: http://www.cgsecurit...g/wiki/TestDisk ale może odstraszać konsola. Ja jednak bym pomęczył tego  chkdsk.

Odpalić Linuksa i sprawdzić nie zaszkodzi, a nóż widzi? :P Mi nigdy nie udało się tak uszkodzić dysku, żeby Linuks go nie zobaczył, więc najprawdopodobniej w tym przypadku również tak będzie. Linuks zobaczy dysk, będzie się dało skopiować, a potem... nowy system i po problemie :P

 

@lottarosie: Próbuj wszystkiego o czym mówią koledzy, a w ostateczności, jak nic nie pomoże, zastosuj moje rozwiązanie. Bądź spokojna o swoje pliki na dysku, bo one są na pewno i dostać się do nich można. Barierę stanowi tutaj sam Windows i jeśli nie uda Ci się go naprawić, to pozostają inne systemy i potem reinstall. Będzie dobrze  :thumbup:







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: windows, komputer, uruchamianie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych