Skocz do zawartości


Zdjęcie

Moje przemyślenia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

#1 Sauler

Sauler

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 210 postów

Napisano 2015.07.06, 21:12

Czytam to forum codziennie i smutno mi z powodu problemów, których doświadcza teraz AQQ. Korzystałem z niego od 2011 roku i zawsze sobie ceniłem wygodę i prostotę korzystania z AQQ. Wprowadzenie przez Oconnela płatności nie było dla mnie problemem i choć już rzadko z niego korzystałem(po prostu nie miałem jakiejś wielkiej potrzeby korzystania z komunikatora) to i tak płaciłem. Tak po prostu. Pod koniec zeszłego roku postanowiłem zacząć tworzyć wtyczki i wtedy odkryłem, że AQQ ma ogromny potencjał co do możliwości wtyczek. Niestety osób tworzących wtyczki było i nadal jest mało. A szkoda. To samo się tyczy kompozycji. AQQ miało wiele bardzo ciekawych kompozycji, niestety teraz ich liczba jest zapewne mniejsza. A szkoda. Jeden z czołowych twórców kompozycji do AQQ, że możliwości w tej kwestii są ogromne.
 
Warto też wspomnieć o zależności AQQ od Internet Explorera. Mnie to jakoś nigdy nie bolało. Wystarczy mieć aktualną wersję i wszystko śmiga bez problemów (u 96% użytkowników). Nie wiem czemu niektórzy tak się boją tej przeglądarki. Nikt jej im nie każe używać. Wystarczy ją aktualizować razem z systemem. Ale nie, niektórzy muszą kombinować i "usuwają" IE z systemu. Mimo, że ta operacja nie powinna powodować problemów(bo przecież tylko ukrywa IE przed użytkownikiem), to zawsze jest jakaś szansa, że coś pójdzie nie tak.
 
Wracając do płatności w AQQ. Myślę, że powinny zostać wycofane. Oconnel, jak już wspominałeś zyski z AQQ są niewielkie, a widząc co się dzieje można przewidzieć, że ta kwota będzie maleć. Zniesienie płatności przyciągnęło by nowych użytkowników i zapewne zaczęły by powstawać nowe wtyczki. Teraz po prostu tworzenie wtyczek jest nieopłacalne, bo dla kogo. Dodatkowo płatności nie mają teraz racji bytu. Ja rozumiem, że się starasz i pewnie ciągle szukasz sposobów na poprawę niektórych rzeczy(np. obsługa sieci Facebook), rozumiem też, że można czegoś nie potrafić, ale nie bierz za to kasy. Wiem, że była już o tym mowa, ale mógłbyś wprowadzić dobrowolne dotacje zamiast obowiązkowych płatności. Jest wiele osób, które chętnie by wpłaciła parę groszy na rozwój programu(o dotacjach wspomnę jeszcze zaraz). Nikt nie każe Ci przecież siedzieć nad kodem AQQ całe dnie. Duża większość użytkowników zrozumiała by, że AQQ jest Twoim pobocznym/hobbistycznym projektem. Brak płatności ostudził by też atmosferę na forum. Teraz ludzie narzekają, bo przecież płacą za coś, co nie działa jak powinno.
 
Wracając do tematu dotacji. Jak wszyscy wiedzą ludzie w innych krajach chętniej wpłacają pieniądze na rozwój różnych projektów, więc przydało by się pod nich dostosować. Na początek przydało by się przetłumaczyć strony AQQ na język angielski co pozwoli osobom nie znającym naszego języka zobaczyć parę dodatkowych informacji o programie, a nawet zyskać nowych wtyczkopisarzy i twórców kompozycji. Oczywiście nikt nie wymaga od Oconnela i innych osób, które opiekują się stronami o AQQ samodzielnego ich tłumaczenia. Wystarczy dać możliwość tłumaczenia każdemu kto chce się zaangażować w projekt, a takie osoby się na pewno znajdą.
 
Dobra, to koniec moich wywodów. Wiem, że to co napisałem to takie małe marzenia, ale po prostu chciałem to napisać. Lubię AQQ i nie chcę, żeby ten projekt umarł. Wiem, że Oconnel pisał o niezaprzestawaniu w rozwoju projektu, ale chyba fajniej jest robić coś z czego korzystają inne osoby a nie tylko autor ;)

 

P.S. Sorry, że taką ścianę tekstu ;)


Użytkownik Sauler edytował ten post 2015.07.06, 21:21


#2 Oconnel

Oconnel

    AQQ Developer

  • Właściciel
  • 4622 postów

Napisano 2015.07.06, 23:05

Wprowadzenie dotacji to niestety bardzo zły pomysł ponieważ wówczas zupełnie nikt by już za AQQ nie płacił. Przykładem mogą być tutaj wtyczki do AQQ za które można uiszczać dotacje a zupełnie nikt tego nie robi. Inny mój projekt MP choć istnieje od ponad 2 lat doczekał się dwóch dobrowolnych dotacji które potem okazały się być "przypadkowe" tj. użytkownik płacił myśląc, że zakupi w ten sposób licencje :D Generalnie dobrowolne dotacje w Polsce zupełnie się nie sprawdzają. Jesteśmy zbyt skąpi/biedni - wybierz co ci pasuje. Poza tym fajny nie hejterski post za który chciałem Ci podziękować. Ostatnio to rzadkość ;)


MyPortalYouTubeTwitter54slty.png

#3 Sauler

Sauler

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 210 postów

Napisano 2015.07.07, 09:53

Już w poście wyżej wspomniałem, że dotacje w naszym kraju nie są jakąś żyłą złota i dlatego trzeba otworzyć się na inne kraje ;)



#4 Oconnel

Oconnel

    AQQ Developer

  • Właściciel
  • 4622 postów

Napisano 2015.07.07, 10:15

Prościej napisać niż zrobić :) AQQ ma angielską lokalizacje, strona również ma wersję w tym języku, ba nawet forum doczekało się odpowiedniego działu dla obcokrajowców. To jednak zbyt mało. Na zachodzie królują pewne określone marki a my nie mamy żadnej siły przebicia nawet na rynku polskim a co dopiero zagranicznym.


MyPortalYouTubeTwitter54slty.png

#5 Sauler

Sauler

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 210 postów

Napisano 2015.07.07, 10:27

AQQ, strona i forum ma angielską wersję językową. A co z resztą stron? SDK, Poradnik tworzenia kompozycji, Kompendium wiedzy.

AQQ nie jest popularne na zachodzie dlatego, że nikt tam pewnie o nich nie słyszał. Możesz napisać do kilku tamtejszych stron o tematyce IT z prośbą o napisanie artykułu o AQQ. To zajmie chwilę, a może ktokolwiek się tym zainteresuje.



#6 Beherit

Beherit

    In Sorte Diaboli

  • Wtyczkopisarz
  • 5031 postów

Napisano 2015.07.07, 11:08

Ta angielska wersja jest beznadziejna jak cała strona WWW, nie wiem kto to robił ale nawet RWD nie ma, więc co się dziwić brakiem zainteresowania :)



#7 Oconnel

Oconnel

    AQQ Developer

  • Właściciel
  • 4622 postów

Napisano 2015.07.07, 15:50

Tia, RWD to na pewno coś co przeważa szalę w tym wypadku :D


MyPortalYouTubeTwitter54slty.png

#8 Beherit

Beherit

    In Sorte Diaboli

  • Wtyczkopisarz
  • 5031 postów

Napisano 2015.07.07, 16:51

To tylko przykład ale fakt faktem użytkownicy teraz chętniej korzystają z wersji mobilnej :) Zresztą nie siedzisz w branży, wiec co Ty tam możesz wiedzieć :)
  • Bartek Sz. lubi to

#9 Andret

Andret

    Rozgrzewam się

  • Użytkownik
  • 51 postów

Napisano 2015.07.07, 17:40

W nawiązaniu do pierwszego postu w tym temacie, w pełni popieram jego autora, dodajac również, że tak naprawdę wśród osób udzielających się na forum (strzelam) 2-4 chetnie zajrzałoby wgłąb kodu AQQ i pomogło Ci, Occonel, w naprawianiu błędów. Istnieje github, istnieją prywatne gity, skoro nie chcesz dzielić się kodem ze światem podziel się z tymi, którzy chcą pomóc i wesprzeć AQQ. Bo tak naprawdę wiele osób, spośród aktywnie udzielających się na forum wyjawia gotowość do pomocy, bo chcą, by AQQ znowu stanęło na nogi, rozwinęło skrzydła i leciało o własnych siłach. 

 

Jeżeli chodzi natomiast o wersję anglojęzyczną to nie ma co wiele dodawać do tego, co zostało juz przez Saulera. Natomiast ja przyczepię się forum. Jeśli naprawdę AQQ ma być w pełni anglojezyczne, pomimo tego, że jest tworzone w Polsce, pierwotnie po polsku przez polaka, na forum musi dominować język angielski. Polacy moga mieć co najwyzej jeden dział. Jak inne większe kraje. Bo to Angielski jest tym międzynarodowym i czołowym jezykiem. Podobnie w AQQ, jesli dodasz języki, albo umożliw wybór podczas instalacji, albo zainstaluj po angielsku i dopiero wówczas pozwól zmienić język na Polski. (Albo lepiej, podczas instalacji pokaż listę wspieranych jezyków, które użytkownik może zainstalować, on sobie zaznacza fajeczkami które i spośród nich chce mieć na kompie i w opcjach tylko spośród nich może wybierać, oczywiście możliwość doinstalowania/odinstalowania dowolnego pakietu jezykowego). Ogólnie WSZEDZIE (od strony głównej przez forum, poradniki po sam produkt i wsparcie) powinieneś przejść na angielski jako główny. I wierz mi, wiele osób chętnie by Ci pomogło z tłumaczeniami, gdyż wierzą w ten projekt.

 

Ode mnie chyba tyle :D


Kiedyś AQQ było moim nieodłącznym towarzyszem. Dzisiaj jest tylko smutnym wspomnieniem...


#10 Beherit

Beherit

    In Sorte Diaboli

  • Wtyczkopisarz
  • 5031 postów

Napisano 2015.07.07, 18:37

Bla bla bla, po prostu porównajcie sobie stronę główną AQQ ze stronami innych komunikatorów. U nas jest zero przejrzystości, korzystanie z Flasha, brak podstawowych informacji. I co? Jak taki potencjalny nowy użytkownik ma się zainteresować AQQ skoro nic na stronie nie da się wyszukać oraz odstrasza ona wyglądem, jakby nikt od paru lat się nią nie zajmował.

#11 Sauler

Sauler

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 210 postów

Napisano 2015.07.07, 18:45

 jakby nikt od paru lat się nią nie zajmował. 

A tak nie jest? :P


Użytkownik Sauler edytował ten post 2015.07.07, 18:46


#12 Beherit

Beherit

    In Sorte Diaboli

  • Wtyczkopisarz
  • 5031 postów

Napisano 2015.07.07, 18:48

Bardziej chodzi o to, że strona jest wyjęta z jakieś innej epoki, w ogóle niepasująca do obecnych trendów i odstraszająca kolorami. Nie jestem grafikiem ale potrafię złożyć strony WWW od podstaw, to co jest na aqq.eu to jakiś kabaret po prostu.

#13 WiTuŚ

WiTuŚ

    AQQ Maniak

  • Przyjaciel
  • 2028 postów

Napisano 2015.07.07, 18:48

Wprowadzenie dotacji to niestety bardzo zły pomysł ponieważ wówczas zupełnie nikt by już za AQQ nie płacił. Przykładem mogą być tutaj wtyczki do AQQ za które można uiszczać dotacje a zupełnie nikt tego nie robi. Inny mój projekt MP choć istnieje od ponad 2 lat doczekał się dwóch dobrowolnych dotacji które potem okazały się być "przypadkowe" tj. użytkownik płacił myśląc, że zakupi w ten sposób licencje :D Generalnie dobrowolne dotacje w Polsce zupełnie się nie sprawdzają. Jesteśmy zbyt skąpi/biedni - wybierz co ci pasuje. Poza tym fajny nie hejterski post za który chciałem Ci podziękować. Ostatnio to rzadkość ;)


Potwierdzam. Jeżeli ktoś może mieć za darmo coś to się nie odwdzięczy. Wiem po sobie bo jedynie tylko 1 osoba mi kilka razy przesłała dobrowolne datki i to jeszcze z forum i AQQ związana od sporo czasu. Stivo - dzięki :)

EDIT:
A "dziękuje" itp. to ja już mam pełną szafę haha :D

Użytkownik WiTuŚ edytował ten post 2015.07.07, 18:53

  • wkurzony lubi to

#14 Sauler

Sauler

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 210 postów

Napisano 2015.07.07, 18:56

Beherit ja wiem co miałeś na myśli ;) Ba, o wyglądzie stron miałem też wspomnieć w pierwszym poście, ale zapomniałem ;)



#15 WiTuŚ

WiTuŚ

    AQQ Maniak

  • Przyjaciel
  • 2028 postów

Napisano 2015.07.07, 18:59

Ty aktualizuj wtyczkę :P

#16 Sauler

Sauler

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 210 postów

Napisano 2015.07.07, 19:00

WiTuŚ spokojnie :) Zaraz się za to zabiorę pewnie ;)


  • WiTuŚ lubi to

#17 WiTuŚ

WiTuŚ

    AQQ Maniak

  • Przyjaciel
  • 2028 postów

Napisano 2015.07.07, 19:02

O jasny gwint :D poczułem się jak kierownik teraz :D
  • kr2ysiek, Sauler i Andret lubią to

#18 Jaro88PL

Jaro88PL

    Mam pędzel, to go używam! =)

  • Dekorator
  • 797 postów

Napisano 2015.07.07, 19:14

Bardziej chodzi o to, że strona jest wyjęta z jakieś innej epoki, w ogóle niepasująca do obecnych trendów i odstraszająca kolorami. Nie jestem grafikiem ale potrafię złożyć strony WWW od podstaw, to co jest na aqq.eu to jakiś kabaret po prostu.

Beherit, a na co Ty liczyłeś. Wystarczy spojrzeć na budowę wizualną AQQ lub MyPlayer... bez urazy OC ale trąci ona czasami Windows 98/XP... Jak były modne te nakładki na Windowsa żeby zmienić jego wygląd, to chyba Windows Blinds się nazywało albo jakoś tak. Z tym mi się kojarzy design programów OC... sry....

 

Edit: Tak z góry dodam jakby padło co jest aktualnie modne. Metro. Owszem też nie do końca mi się to podoba ale to nie ma się podobać autorowi tylko użytkownikom, którzy w większej mierze ulegają modzie. Taką sytuację mamy np. na aplikacji YT, na smartphony albo telewizory. Z resztą z GG jest to samo. Nie wspominając już o oprogramowaniu na smartphona albo TV... także metro :)

 

Edit2: Żeby nie było, że tylko narzekam, a sam piszę wtyczki lub programy i nie stosuję metro. Otóż nieprawda. Ostatnio piszę sobie, gdy mam czas, programik do streamów i jest on w metro. http://oi62.tinypic.com/15f4x94.jpg


Użytkownik Jaro88PL edytował ten post 2015.07.07, 20:13

  • kr2ysiek lubi to

System: Windows 10 Pro x64 | Przeglądarka: IE 11 | AQQ: najnowsze
Kompozycja: Standard, GG12 | Wtyczki: GG Network, AQQ SMS, Contact


#19 Senega

Senega

    Początkujący

  • Wtyczkopisarz
  • 1401 postów

Napisano 2015.07.08, 10:29

Natomiast ja przyczepię się forum. Jeśli naprawdę AQQ ma być w pełni anglojezyczne, pomimo tego, że jest tworzone w Polsce, pierwotnie po polsku przez polaka, na forum musi dominować język angielski. Polacy moga mieć co najwyzej jeden dział. Jak inne większe kraje. Bo to Angielski jest tym międzynarodowym i czołowym jezykiem. Podobnie w AQQ, jesli dodasz języki, albo umożliw wybór podczas instalacji, albo zainstaluj po angielsku i dopiero wówczas pozwól zmienić język na Polski. (Albo lepiej, podczas instalacji pokaż listę wspieranych jezyków, które użytkownik może zainstalować, on sobie zaznacza fajeczkami które i spośród nich chce mieć na kompie i w opcjach tylko spośród nich może wybierać, oczywiście możliwość doinstalowania/odinstalowania dowolnego pakietu jezykowego). Ogólnie WSZEDZIE (od strony głównej przez forum, poradniki po sam produkt i wsparcie) powinieneś przejść na angielski jako główny.

 
To może w ogóle skasujmy język polski! Po co się męczyć z rz, ż, ą i ę? Wymażmy język polski ze świata!
AQQ ma wspierać języki obce, a nie zastępować język polski. Jest dział dla anglojęzycznych i tam mogą się wypowiadać. Jeśli pojawi się ich więcej to dział zostanie rozbudowany.

Użytkownik Senega edytował ten post 2015.07.08, 10:29

  • Jaro88PL, Bartek Sz. i Deadmaster lubią to

Android - program telewizyjny Kropka TV http://goo.gl/AZyEE

Aktualnie bez AQQ - co na dobre mi wychodzi :tuptup:


#20 Andret

Andret

    Rozgrzewam się

  • Użytkownik
  • 51 postów

Napisano 2015.07.08, 15:39

@Senega

Przecież całkowicie nie o to mi chodziło. Tylko o to, że jezyk angielski jest uniwersalny. Jeśli jakiś anglik wejdzie na stronę AQQ, a ta wyświetli mu isę po polsku, albo forum, odrazu wyjdzie, bo, dokładnie jak napisałeś, on nie bedzie się meczył z jezykiem polskim. A gdyby strona odrazu była po angielsku to każdy rozwiniety człowiek ją zrozumie i znajdzie dział dla swojego podjęzyka. Bo przecież dlaczego to angielski jest jezykiem międzynarodowym? Weźmy to pod uwagę. Ja też jesli coś tworzę, docelowo po angielsku, bo trafia w ten sposób do szerszego grona odbiorców.


Kiedyś AQQ było moim nieodłącznym towarzyszem. Dzisiaj jest tylko smutnym wspomnieniem...





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych