Skocz do zawartości

Zdjęcie

Akimator - Wirtualny Geniusz

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 eSKej

eSKej

Master Flamaster

• Dekorator
  • 953 postów

Napisano 2008.12.25, 03:22

natknąłem się na ciekawą stronkę http://en.akinator.com/
pozwolę sobie zacytować opis:

http://www.webhostin...rtualny.geniusz[/url] ]Akinator - Potrafi odgadnąć każdą znaną osobę na świecie, postaci z gier i anime, a także zna Twojego współlokatora!

Wystarczy pomyśleć o jakiejś osobie i dać Akinatorowi odgadnąć o kogo chodzi. Dżin zada Ci kilkanaście pytań na których możesz wybrać 5 odpowiedzi. Następnie możemy obserwować jak geniusz spina się i koncentruje i na końcu podaje prawidłową odpowiedź a my albo patrzymy z niedowierzaniem, albo nas szlag trafia i próbujemy dalej.

Projekt powstał ponad rok temu i od tego czasu Akinator nauczył się odgadywać wiele postaci (miliony?). Jestem ciekawy czy Wam uda się go zagiąć i może zapoznać z jakaś nową postacią.

Dołączona grafika
(kliknij w obrazek)

Dodam, że zabawa odbywa się po angielsku (może przydać się słownik) i naprawdę wciąga :)

W moim przypadku odgadł, że myślałem o Dodzie, Pudzienie, Tusku, o swojej cioci, o sobie samym i jeszcze paru innych postaciach. Jestem ciekaw jak będzie w waszym przypadku.

#2 Beherit

Beherit

In Sorte Diaboli

• Wtyczkopisarz
  • 5023 postów

Napisano 2008.12.25, 03:32

Dobre :D Myślałem o Nergalu (liderze grupy Behemoth) i odgadł :D No no :D Oriona też zgadł chociaż z Inferno się pomylił xD

#3 Marooned

Marooned

Bywalec

• Przyjaciel
  • 169 postów

Napisano 2008.12.25, 15:33

Testowałem to raz, wybrałem znaną modelkę, on wskazał mi jakąś kompletnie mi nie znaną osobę. Dalej mi się bawić nie chciało ;]
Po kilku latach przestałem używać AQQ. Mimo wielu świetnych cech jedna rzecz nie pozwala mi na dalsze z niego korzystanie: prędkość działania. Jest mozolny jak ślimak peruwiański. Szkoda..

Znikam definitywnie z tego forum. Dziękuję za parę wspólnych lat. Żegnam.

#4 eSKej

eSKej

Master Flamaster

• Dekorator
  • 953 postów

Napisano 2008.12.25, 16:49

W moim przypadku odgadł za pierwszym razem. Pewnie dlatego mnie wciągnęło i zacząłem bawić się nim dalej. Mogę powiedzieć że odgadł tak z 90% postaci lub były to postaci bardzo podobnego profilu (np. aktor grający w tym samym filmie, tej samej narodowości, praktycznie wszystkie cechy wspólne). Jeśli nie odpowie za pierwszym razem można dać mu szanse i kliknąć w przycisk "more questions" Bodajże po 3 nieudanych próbach (nie zwróciłem uwagi czy jest to regułą) się poddaje, ale wyświetla tabelkę z najczęściej typowanymi osobami o podobnym profilu. Wybieramy właściwą, a jeśli takiej nie ma to proszą nas o podanie jej nazwy. W ten sposób właśnie program "się uczy", rozwija i zwiększa się precyzja trafień.

#5 Inferno

Inferno

Bywalec

• Użytkownik
  • 213 postów

Napisano 2008.12.25, 18:12

A ja chciałem go złapać na Lecha Kaczyńskiego, ale się nie dał ;/
Popróbuję jeszcze :P

#6 Kendziooor

Kendziooor

Pan Majster

• Wtyczkopisarz
  • 1076 postów

Napisano 2008.12.25, 20:38

Nie no, test rozwalił mnie do reszty :lol: Test jest prosty, nie wymaga znajomości języka Angielskiego (ew. jesli czegoś nie wiesz, to klikaj "I don't know ":D). Ja pomyślałem o naszym szanownym premierze a dżin wskazał...Giertycha. Próbowałem kilka postaci, a sporo z nich jinowi udało się rozgryść. Szkoda mi tylk otego pierwszego razu... Tusk był na drugim miejscu :P
Dołączona grafika
Całkiem nowa wersja notatnika do AQQ! Zostań beta-testerem!

System: Windows7 Home Premium; IE8 + Opera 10 (domyślna); Ad-Aware Pro Internet Security 8
Komunikator: Wtyczki podstawowe + dodatkowe; Kompozycja Satin

#7 eSKej

eSKej

Master Flamaster

• Dekorator
  • 953 postów

Napisano 2008.12.25, 21:29

niby nie trzeba znać anglika bo w miarę proste pytania, ale jak źle zrozumiesz któreś pytanie (lub przez pomyłkę klikniesz nie tą odpowiedź co trzeba) to wprowadzisz "system" w błąd i zmniejszysz ryzyko otrzymania poprawnej odpowiedzi, dlatego ważne jest rozumienie pytań i odpowiedź zgodna ze stanem faktycznym, a nie tylko że tak nam się wydaje.

Tak trochę filozofując - dla mnie jest to pewnego rodzaju wzorzec tego czy myślimy podobnie jak reszta ludzi, czyli czy mieścimy się w standardowej grupie statystycznej, czy popełniamy te same złe odpowiedzi, czy mamy te same braki wiedzy odnośnie jakichś postaci (bo przecież wybór odpowiedzi nie kończy się na tak i nie, są jeszcze odpowiedzi pośrednie).

Polecam, pograć tak ze 4, 5 razy minimum, hah ;)

#8 stivo

stivo

mgr inż.

• Moderator
  • 2184 postów

Napisano 2008.12.26, 00:11

Pomyślałem o Miss Polski a wyrzucił mi Olkę Kwaśniewską :D

#9 Dibo

Dibo

Bywalec

• Wtyczkopisarz
  • 202 postów

Napisano 2008.12.26, 00:52

Nom, muszę przyznać że naprawdę dobry algorytm, w większosci przypadkow wciskałem "I don%t know" i wiedział że myślę o kobiecie swoich marzeń :P . W pozostałych przypadkach gdzie myślałem o rockmanach też odgadł, musze go czymś made in poland zaskoczyć...

Edit: Poległ na Jerzym Popiełuszko, ale pewnie teraz się nauczył bo wyświetlił mi liste możliwych osób gdzie zaznaczyłem właściwą. No można powiedzieć że dobry soft

#10 lsr

lsr

Czarna legenda forum powraca...

• Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2008.12.26, 11:05

Poległ na Katarzynie Hall...

Durny ten geniusz. Jeśli na pytanie, czy jest to Polak, odpowiadam twierdząco, to po kiego jeszcze pyta, czy jest to Amerykanin? I po co dwa razy pytać, czy jest to polityk?

6198 zliczonych i pozostawionych postów na starym forum. Więc byle nabijacz nie zrobi na mnie wrażenia. :D

Zapraszam na odnowiony blog: lsr.waw.pl

#11 eSKej

eSKej

Master Flamaster

• Dekorator
  • 953 postów

Napisano 2008.12.26, 12:17

lsr musisz wziąć pod uwagę, że odgadywane są te postaci, które mają duże prawdopodobieństwo być podawane wcześniej przez innych użytkowników. Statystycznie ludzie najczęściej myślą o tych samych popularnych osobach (aktor, polityk, muzyk, pisarz, odkrywca itp.), o rodzinie, przyjaciołach, sąsiadach itp, domowych zwierzątkach. Jeśli osoba, którą podałeś nie została odgadnięta, nie ma jej w spisie (nawet po wpisaniu nazwiska), znaczy że nikt wcześniej o niej nie myślał. Ot cała filozofia.

Co do występowania sprzecznych pytań, też mnie to dziwiło. Nie wiem, może w tym przypadku chodzi o podwójną narodowość. A co do polityki to zdaje sie raz pyta wprost czy jest politykiem, a innym razem czy ma jakieś powiązania z polityką (niby to samo, ale nie koniecznie, można być działaczem, ale nigdy nie występować np. w rządzie).
Każde pytanie zmniejsza liczbę potencjalnych osób o połowę - to jest pewne. Dalej jeśli dana osoba klasyfikuje, się już bardziej do jakiegoś profilu, to pytania są dobierane z puli odpowiadającej temu profilow. Sama pula pytań dobierana jest na podstawie statystycznej większości pytań, dzięki którym dany delikwent został wybrany prawidłowo. Jeśli odpowiesz inaczej w jakimś pytaniu niż średnia statystycznie osoba, to dany profil jest eliminowany, chyba, że kolejne pytania będą się zgadzały. Nie wiem, trochę to zagmatwane, chciałbym zobaczyć algorytm tegoż, bo wg mnie jest bardzo udany.

Jeszcze raz podkreślę, że jeśli "alladyn" nie odpowie za pierwszym razem to warto dać mu kolejną szansę klikając "more questions". Ostatecznie warto wpisać naszą postać do bazy danych, bo dzięki temu program "się rozwija" i będzie coraz dokładniejszy w typowaniach.

heh, na necie da się wyczytać przypadki osób, które długo nad tą zabawą siedziały i nie mogły wyjść z podziwu, że za każdym razem odgadywany był dany "character"

#12 lsr

lsr

Czarna legenda forum powraca...

• Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2008.12.26, 14:39

@ eSKej
Wiem, na jakiej zasadzie to działa - domyśliłem się po zakończeniu tej nawet całkiem fajnej zabawy. Pani Hall nie było wśród osób, które po zakończeniu zgadywanki pojawiły się na liście, aczkolwiek gdy wpisałem jej nazwisko, okazało się, że jednak figurowała w bazie.

6198 zliczonych i pozostawionych postów na starym forum. Więc byle nabijacz nie zrobi na mnie wrażenia. :D

Zapraszam na odnowiony blog: lsr.waw.pl

#13 maciekhg

maciekhg

Bywalec

• Użytkownik
  • 216 postów

Napisano 2008.12.28, 23:33

Dobre to jest 20 pytań ale zgadł :P Chodziło o Kratosa :P

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych