Skocz do zawartości

Zdjęcie

Poradnik językowy

93 odpowiedzi w tym temacie

#21 lsr

lsr

Czarna legenda forum powraca...

• Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2008.09.28, 10:33

Ja mam wrażenie, że słowo fajny przejmuje funkcję słowa dobry

I tak, i nie. Trudno powiedzieć. Po prostu słowo "dobry" również wydaje się w tej chwili zbyt ekspansywne, a przez to coraz mniej jednoznaczne.

Fajny to chyba słowo uznawane za "potoczne", a więc naturalnym wydaje się, że nie może być stosowany w pracach literackich. Czyż tak ? Stąd oburzenie polonistów. :)

Oczywiście. To też jest istotne.

Swoją drogą to słowo jest zwalczane od chyba ponad 20 lat i nadal ma się nieźle. Aczkolwiek chyba trochę rzadzeiej jest już używane niż kiedyś. Trudno powiedzieć, czy to dobrze, jeśli się spojrzy na następców tego słówka...

6198 zliczonych i pozostawionych postów na starym forum. Więc byle nabijacz nie zrobi na mnie wrażenia. :D

Zapraszam na odnowiony blog: lsr.waw.pl

#22 Marooned

Marooned

Bywalec

• Przyjaciel
  • 169 postów

Napisano 2008.09.28, 10:54

"zajebisty"? ;) już nawet w TV o wczesnych porach tego używają :|

A ja używam nader często "fajnego" słówka choć zdaję sobie sprawę z jego ogólności.
Po kilku latach przestałem używać AQQ. Mimo wielu świetnych cech jedna rzecz nie pozwala mi na dalsze z niego korzystanie: prędkość działania. Jest mozolny jak ślimak peruwiański. Szkoda..

Znikam definitywnie z tego forum. Dziękuję za parę wspólnych lat. Żegnam.

#23 lsr

lsr

• Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2008.09.28, 11:17

@ Marooned
No cóż, jeśli do tv łatwiej trafić prostakowi po znajomości niż komuś bardziej odpowiedniemu, ale bez pleców, to efekty są, jakie są... Niestety, media już od wielu at nie mogą być uznawane za wzorzec normy językowej ani autorytet w tym zakresie. Przykłady na poparcie tej tezy można by mnożyć. Dziennikarze po prostu na każdym kroku kaleczą polszczyznę.

6198 zliczonych i pozostawionych postów na starym forum. Więc byle nabijacz nie zrobi na mnie wrażenia. :D

#24 von_scheisse

von_scheisse

Bywalec

• Użytkownik
  • 177 postów
  • MiejscowośćPolice

Napisano 2008.09.28, 11:24

Słyszałem, że do poprawnej polszczyzny ostatnio weszła forma "Tu pisze", jako stosowana równolegle do formy "Jest tu napisane" - czy to prawda?

#25 lsr

lsr

• Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2008.09.28, 11:50

Opinie w tej sprawie są podzielone.
Zwykle dopuszcza się w języku potocznym konstrukcji typu:
Gazeta pisze...

Natomiast konstrukcje:
W gazecie pisze...
raczej nadal budzą sprzeciw - niektórzy dopuszczają je w języku potocznym, ale to wszystko.

Tak czy owak konstrukcje tego typu mają zastosowanie w języku potocznym. W formie pisemnej zalecam używać konstrukcji "jest napisane". Niektórzy chętnie uznaliby formy "tu pisze, że...", ale ze względu na ich rozpowszechnienie, bo poprawności żadną miarą udowodnić się nie da.
Nic mi nie wiadomo, żeby RJP przyjęła oficjalne stanowisko w tej sprawie, chociaż faktycznie - tu i ówdzie spotyka się wzmianki na ten temat.

#26 pol102

pol102

Adept

• Użytkownik
  • 272 postów

Napisano 2008.10.29, 21:36

Wracając do życia mam pytanie.

"Zostawiłem kalkulator w pokoju na górze." czy "Zostawiłem kalkulator w pokoju do góry." ?
"Idę na górę" czy "Idę do góry" (górę - w domyślę na wyższe piętro)

Są to przykłady "z życia wzięte", które stwarzają kłopot gdy przychodzi do wyjaśnienia, każdy mówi po swojemu inaczej to argumentując, więc pytam co faktycznie jest poprawne.

Z góry dzięki ;)

Dj Pol - Klub Studencki SPIN Bydgoszcz
Radio UTP.fm

#27 lsr

lsr

• Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2008.10.29, 22:19

Oczywiście w "pokoju na górze" i "idę na górę". Wyraz "góra" występuje tu po prostu w znaczeniu "piętro". "Idę do góry" oczywiście też jest poprawne, ale jednak nie w tym kontekście, aczkolwiek jest to forma zrozumiała. Zależy, co chcemy dokładnie powiedzieć. Czy chodzi o powiedzenie, że idziemy na piętro, czy że idziemy w miejsce położone wyżej (w tym drugim przypadku można użyć obu form).

#28 Marta

Marta

Początkujący

• Przyjaciel
  • 34 postów

Napisano 2008.10.29, 22:23

Byłam w Zakopanym czy w Zakopanem? osobiście używam ten pierwszej formy mimo to w Tv usłyszałam tę drugą. Która z nich jest poprawna a może obie ? :)

#29 lsr

lsr

• Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2008.10.29, 22:34

W Zakopanem.

Nazwy miejscowości zakończone na -e i odmieniające się jak przymiotniki w miejscowniku (w narzędniku również) zachowuję to "e" przy odmianie. Przykład podobny Borne-Sulinowo -> w Bornem-Sulinowie; Chyże -> w Chyżem.

#30 Kornik

Kornik

Bywalec

• Użytkownik
  • 108 postów

Napisano 2008.10.29, 23:22

Ostatnio słyszałem, że można mówić np. "Podaj mi tą książkę" zamiast "Podaj mi tę książkę". Prawda to?
Ja też mam LastFM ^^

#31 lsr

lsr

• Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2008.10.29, 23:37

Nic mi na ten temat nie wiadomo.
To rażący błąd składniowy. Oczywiście w wypowiedzi pisemnej, bo w wypowiedziach ustnych większość używa niepoprawnej formy i mało kto zwraca na to uwagę. W wypowiedziach ustnych na wiele błędów nie zwraca się uwagi i nie rażą one. Tak jest w tym przypadku. Ale w wypowiedzi pisemnej wygląda to już nieco inaczej, aczkolwiek ten akurat błąd popełniają również pracownicy instytucji, w których nie wypadałoby takich błędów popełniać...

#32 Killer

Killer

Expert

• Użytkownik
  • 1129 postów

Napisano 2008.10.30, 06:12

To tutaj może ja się wypowiem, bo niedgyś w tym względie zasięgnąłem opinii swojego polonisty. W pracach pisemnych można używać jedynie formy "tę", natomiast w języku mówionym dopuszcza się i "tę" jak i "tą".

Beta testy AQQ:

PC: AQQ (zawsze najnowsza beta), Edge, Windows 10 x64 | Kompozycja: GG11, Wtyczki: dostarczane z AQQ

#33 lsr

lsr

• Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2008.10.30, 15:42

@ Killer
Dokładnie to samo napisałem, chociaż może w mniej przystępnej formie.

#34 muszi

muszi

I hate Mondays!

• Administrator
  • 1950 postów

Napisano 2008.10.30, 22:50

Jak jest poprawnie: "protokole" czy "protokóle"?

EDIT: thx :)

Nie pomagam prywatnie (PW oraz JID) w sprawach AQQ
Beta info: AQQ: none | OS: Windows 10 x64
>> Przydatne linki: Regulamin | Szukajka | Buglista AQQ| Kompedium wiedzy o AQQ <<

#35 lsr

lsr

• Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2008.10.30, 22:57

Z punktu widzenia czysto językoznawczego poprawną formą jest "protokole". Wynika to z mechanizmów zmian, jakim język polski ulegał na przestrzeni wieków. Jednak obecnie obie formy są uznawane za poprawne. Dotyczy to również pisowni (i wymowy) wyrazów pochodnych.

#36 Kornik

Kornik

Bywalec

• Użytkownik
  • 108 postów

Napisano 2008.11.02, 16:18

Z tego, co mi wiadomo, nie stawia się spacji przed wykrzyknikami, kropkami, przecinkami itp. Zastanawiam się skąd się wzięło to, że często dość dużo osób stawia spację (albo jeszcze dziwniej kropkę) przed wykrzyknikiem/pytajnikiem.

Jeszcze podczas pisania tego posta przypomniało mi się coś innego. Jeśli mamy jakiś skrót kończący się kropką i jest on na końcu, jak je wtedy kończymy? Stawiamy dwie kropki czy może tylko tę ze skrótu?
Ja też mam LastFM ^^

#37 lsr

lsr

• Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2008.11.02, 16:53

1. Nie stawia się spacji przed kropkami, przecinkami, dwukropkami, średnikami, wykrzyknikami, pytajnikami i czym tam jeszcze. Wyjątek stanowi myślnik, który powinien być oddzielony spacją z dwóch stron (tylko proszę nie mylić myślnika z dywizem). Dlaczego ludzie je stawiają? Myślę, że z nieświadomości i niedbałości. Niestety, wygląda to okropnie, a już prawdziwy koszmar się robi, gdy te poprzedzone spacjami znaki przeskakują na początek kolejnej linijki. Ja na coś takiego patrzeć nie mogę, ale cóż, redaktorskie oko...

2. W przypadku zbiegnięcia się kropki kończącej skrót z kropką kończącą zdanie, nie dublujemy jej, lecz pozostawiamy tylko jedną.

#38 Kendziooor

Kendziooor

Pan Majster

• Wtyczkopisarz
  • 1076 postów

Napisano 2008.11.07, 23:13

Ja mam takie dwa, może nawet trzy małe pytania.

1. Nie wiem w jakim stopniu wiążę się to z poprawnością językową a estetyczną, ale czy w dialogu stawiamy przerwę (spację) po myślniku?
-Cześć, Joanna
-Cześć, jo Antek

czy:
- Cześć, Joanna
- Cześć, jo Antek

2. Mój życiowy problem :D Chodzi tu o kłopotliwy spójnik "i". Ucze się języka polskiego już pare ładnych lat. Z doświadczenia wiem, że każda polonistka będzie uczulała na stawianie przecinka przed owym spójnikiem "i". Słyszałem jednak (albo któraś z nich to powiedziała), że "i" można postawić w jakichśtam ekstremalnych przypadkach. Sprawa ma się tak, że czasem aż boli i wszystko Ci każe, żeby ten przecinek jednak postawić. Dlatego jak już mówiłem moje pytanie - w jakich sytuacjach stawiamy przecinek przed "i"?

3. W puncie drugim podkreśliłem jedno słowo. Sprawa prosta - "jakichś" czy "jakiś" (oczywiście w zdnaiu, w jakim słowo jest pogrubione).
Dołączona grafika
Całkiem nowa wersja notatnika do AQQ! Zostań beta-testerem!

System: Windows7 Home Premium; IE8 + Opera 10 (domyślna); Ad-Aware Pro Internet Security 8
Komunikator: Wtyczki podstawowe + dodatkowe; Kompozycja Satin

#39 lsr

lsr

• Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2008.11.07, 23:57

1. Nie wiem w jakim stopniu wiążę się to z poprawnością językową a estetyczną, ale czy w dialogu stawiamy przerwę (spację) po myślniku?

Sprawa może nie tyle poprawności językowej, co typografii. Oczywiście za myślnikiem (nie mylić z dywizem, który jest o połowę krótszy) stawiamy spację. Zawsze.

2. w jakich sytuacjach stawiamy przecinek przed "i"?

Najczęstszą sytuacją jest taka, gdy przed "i" kończy się zdanie podrzędne (zaznaczone w poniższych przykładach podkreśleniem), np.:
To, co robisz, i to, co mówisz, jest zawsze słuszne.
Na spacerze spotkałem kolegę, który mieszka w sąsiedniej klatce, i dwóch dresiarzy.

Druga typowa sytuacja to powtórzone "i" w zdaniu, np.:
Wezmę i to, i tamto.
I Jacek, i Stefan, i Wojtek byli w szkole.

Z zastrzeżeniem, że oba "i" są współrzędne. Jeśli nie są, przecinka nie stawiamy:
Kibice i piłkarze razem tańczyli i śpiewali.
Monika i Klaudia lubią ludzi, którzy są mili i kulturalni.

Dlaczego w dwóch powyższych przykładach nie ma przecinka przed drugim "i"? W pierwszym zdaniu pierwsze i łączy dwa podmioty, a drugie - dwa orzeczenia. Nie są to więc "i" o jednakowej funkcji w zdaniu. W drugim przykładzie pierwsze "i" łączy człony zdania nadrzędnego, a drugie - podrzędnego. Przykładów "i" pełniących w zdaniach różną funkcję składniową jest bez liku. Trzeba zapamiętać, że ta zasada obowiązuje tylko wtedy, gdy oba "i" (i każde kolejne) łączą człony przynależące do jednego szeregu składniowego.

Trzecia zasada dotyczy sytuacji, w której za pomocą "i" zostaje wprowadzone dopowiedzenie. I to jest najbardziej dyskusyjna sytuacja, ponieważ często pojawiają się wątpliwości, czy coś jest już wtrąceniem czy jeszcze integralną częścią zdania.

3. W puncie drugim podkreśliłem jedno słowo. Sprawa prosta - "jakichś" czy "jakiś" (oczywiście w zdnaiu, w jakim słowo jest pogrubione).

... w jakichś tam
Czyli po pierwsze: rozdzielnie. A formę zaimka najłatwiej dopasować zadając sobie pytanie. I w zależności od tego, czy wystąpi w nim forma "jaki" czy "jakiś" dobieramy odpowiedni zaimek w zdaniu. Czyli:
W jakich przypadkach? W jakichś tam.
W jaki sposób? W jakiś tam.

#40 BangMan

BangMan

Adept

• Użytkownik
  • 300 postów

Napisano 2008.11.27, 18:32

Napisałeś, że pisemnie możemy użyć wyłącznie formy "tę", a ustnie "tę" oraz "tą". Rozumiem, że chodziło tylko o to konkretnie zdanie, bo nie napiszemy przecież "Popłynąłem tę łódką."?

I druga sprawa. Wiem, że jeśli zdanie kończy się cudzysłowem, który zawiera zdanie kończące się kropką, to kropkę w zdaniu głównym pomijamy - przykład z łódką:

(...) nie napiszemy przecież "Popłynąłem tę łódką."

A co jeśli zdanie główne kończy się pytajnikiem, jak w drugim zdaniu tego posta?

Proszę o aktualizację SDK:

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Proszę o aktualizację SDK proszę o aktualizację SDK proszę o aktualizację SDK? Proszę o aktualizację SDK Proszę o aktualizację SDK!
---
Proszę o aktualizację SDK?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych