Skocz do zawartości


Zdjęcie

Poradnik językowy


93 odpowiedzi w tym temacie

#41 lsr

lsr

    Czarna legenda forum powraca...

  • Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2008.11.27, 20:14

Napisałeś, że pisemnie możemy użyć wyłącznie formy "tę", a ustnie "tę" oraz "tą". Rozumiem, że chodziło tylko o to konkretnie zdanie, bo nie napiszemy przecież "Popłynąłem tę łódką."?

Chodziło nie o konkretne zdanie, lecz o konkretny kontekst składniowy - sytuację, w której po formie zaimka wskazującego "ta" występuje rzeczownik w bierniku. W podanym przez Ciebie przykładzie sytuacja jest inna, gdyż rzeczownik "łódka" występuje tu w narzędniku... Czyli:

M. ta książka / łódka
B. książkę / łódkę
N. książką / łódką


I druga sprawa. Wiem, że jeśli zdanie kończy się cudzysłowem, który zawiera zdanie kończące się kropką, to kropkę w zdaniu głównym pomijamy - przykład z łódką:

(...) nie napiszemy przecież "Popłynąłem tę łódką."

Jeżeli cytat wpleciony jest w zdanie główne, to wręcz przeciwnie - ostatnią kropkę w cudzysłowie pomijamy, a pozostawiamy kropkę zamykającą zdanie główne... Jeżeli zaś cytat w cudzysłowie nie jest wpleciony w zdanie główne, to oczywiście kończymy go kropką, jeżeli ona w tym miejscu występuje w tekście źródłowym.


A co jeśli zdanie główne kończy się pytajnikiem, jak w drugim zdaniu tego posta?

Znak zapytania zostawiamy, tylko obecność tej kropki w cudzysłowie wydaje się zbyteczna. A co w sytuacji odwrotnej, czyli gdy cytat kończy się znakiem zapytania lub wykrzyknikiem, a główne kropką? Wtedy znaki kończące cytowane zdania pozostawiamy w cudzysłowie, a kropkę kończącą zdanie główne stawiamy po nim.

6198 zliczonych i pozostawionych postów na starym forum. Więc byle nabijacz nie zrobi na mnie wrażenia. :D


Zapraszam na odnowiony blog: lsr.waw.pl


#42 BangMan

BangMan

    Adept

  • Użytkownik
  • 300 postów

Napisano 2008.11.30, 12:48

W takim razie pomyliłem się i dzięki za wyjaśnienie. ;)

Proszę o aktualizację SDK:

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Proszę o aktualizację SDK proszę o aktualizację SDK proszę o aktualizację SDK? Proszę o aktualizację SDK Proszę o aktualizację SDK!
---
Proszę o aktualizację SDK?

#43 pol102

pol102

    Adept

  • Użytkownik
  • 272 postów

Napisano 2008.12.03, 00:30

Dzisiaj idąc chodnikiem Leszna zgłupiałem. Patrzę na wystawę monopolowego, a tam baner tej treści:
"Tylko u nas
250 rodzaji alkoholi"

Czy ja nie znam może jakieś mądrej zasady ortograficznej i jestem skończonym debilem (zwłaszcza jako maturzysta) czy może osoba, która zamawiała ów baner spróbowała 250 różnych trunków?

Dj Pol - Klub Studencki SPIN Bydgoszcz
Radio UTP.fm


#44 lsr

lsr

    Czarna legenda forum powraca...

  • Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2008.12.03, 01:01

Oczywiście, chyba banerek robili po pijaku. Powinno być:
250 rodzajów albo 250 rodzai (ta druga forma jest również poprawna)

Mamy więc tu do czynienia ze zwykłym "ortem". W języku polskim zasada jest prosta: po samogłosce zawsze piszemy "i", nigdy "ji" - nawet gdybyśmy gotowi byli dać głowę, że gdzieś tam słychać "j"...

6198 zliczonych i pozostawionych postów na starym forum. Więc byle nabijacz nie zrobi na mnie wrażenia. :D


Zapraszam na odnowiony blog: lsr.waw.pl


#45 pol102

pol102

    Adept

  • Użytkownik
  • 272 postów

Napisano 2008.12.03, 12:41

Wszystko można by było przeżyć ale podświetlony baner o powierzchni 2m^2, na jednej z głównych ulic miasta to żenujący przykład, że jeśli projekt MENu z lekturami obowiązkowymi(takie będą oznaczone gwiazdką) przejdzie to będzie jeszcze gorzej. Makabra.

Edit: żeby nie było http://i37.tinypic.com/2utrrev.jpg

Użytkownik pol102 edytował ten post 2008.12.04, 21:17

Dj Pol - Klub Studencki SPIN Bydgoszcz
Radio UTP.fm


#46 Stoow

Stoow

    Bywalec

  • Przyjaciel
  • 163 postów

Napisano 2008.12.05, 23:59

Sam nie wiem czy moje pytanie się tu nadaje, w końcu nie jest to wątpliwość ortograficzna tudzież interpunkcyjna. Myślę jednak, że łączy się z językiem polski, szczególnie pisanym.

Pisząc jakąś pracę, artykuł, post na forum, używam przykładowego wyrażenia "pan Lech Kaczyński". Czy jest jakaś zasada nakazująca pisać słowo "pan" z wielkiej litery lub też małej? Oczywiście to kwestia smaku i wychowania. Zwracając się bezpośrednio do kogoś, na przykład w liście wypada użyć wielkiej litery. A jak zachować się podczas pisania o osobie trzeciej? Czy przyjęły się jakieś nieformalne zasady?

Dołączona grafika


#47 lsr

lsr

    Czarna legenda forum powraca...

  • Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2008.12.06, 00:06

Gdy piszemy o kimś w trzeciej osobie, nie mamy podstaw do pisania słowa "pan" wielką literą.

W ogóle uważam, że powinno ograniczyć się nadużywanie wielkich liter... Najlepiej byłoby w ogóle skasować ten durny przepis dopuszczający stosowanie wielkiej litery ze względów uczuciowych itp., gdyż więcej z tego szkody i wątpliwości niż pożytku, że już nie wspomnę, jak często jest nadużywany w sposób niemalże bezpodstawny. A najlepiej zróbmy jak Niemcy - piszą wszystkie rzeczowniki wielką literą i ten problem u nich nie istnieje. Myślę, że za jakiś czas samoistnie przyjmie sie taka forma zapisu. Obym się mylił...

6198 zliczonych i pozostawionych postów na starym forum. Więc byle nabijacz nie zrobi na mnie wrażenia. :D


Zapraszam na odnowiony blog: lsr.waw.pl


#48 Stoow

Stoow

    Bywalec

  • Przyjaciel
  • 163 postów

Napisano 2008.12.06, 00:15

Właśnie o te "uczucia" mi chodziło. Całą podstawówkę i gimnazjum wbijano mi do głowy, że z szacunku i tak dalej dla konkretnych podmiotów możemy stosować wielką literę. Czy wiesz może w jaki sposób jest to ustanowione (wspominasz o przepisie) oraz jakie jest źródło tej zasady?

Dołączona grafika


#49 lsr

lsr

    Czarna legenda forum powraca...

  • Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2008.12.06, 00:42

Właśnie o to chodzi, że ów przepis nie formułuje żadnej konkretnej zasady, tylko dopuszcza pisownię wielką literą ze względów uczuciowych. Czyli, krótko mówiąc, zasadą jest tu brak zasady. W tym cały problem i źródło nadużyć.
Zdarzyło mi się kiedyś obrabiać teksty pewnej bogoojczyźnianej instytucji, w których co trzeci rzeczownik był pisany wielką literą (no bo wie pan, bo chyba nie wypada inaczej itp.). Po prostu w czarną rozpacz wtedy wpadałem, ale nijak nie szło im przetłumaczyć, że popadli w skrajną przesadę.

6198 zliczonych i pozostawionych postów na starym forum. Więc byle nabijacz nie zrobi na mnie wrażenia. :D


Zapraszam na odnowiony blog: lsr.waw.pl


#50 Seekleas

Seekleas

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 43 postów

Napisano 2009.01.12, 16:53

Moje pytanie dotyczy odmiany nazwy miejscowości złożonej z dwóch członów, np. miejscowość Kędzierzyn Koźle ... jak ma odpowiedzieć osoba mieszkająca właśnie w tej miejscowości na pytanie "skąd pochodzisz?", "gdzie mieszkasz?" itp.? Czy może Kędzierzyn Koźlu, Kędzierzynie Koźlu ... jak to z tym jest, gdyż osobiście mam wątpliwości.

Użytkownik Seekleas edytował ten post 2009.09.10, 14:18


#51 lsr

lsr

    Czarna legenda forum powraca...

  • Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2009.01.12, 20:30

Odmieniamy oba człony.
Chciałbym zwrócić uwagę na coś innego. W tego typu nazwach (złożonych z dwóch członów rzeczownikowych) stosujemy dywiz między członami nazwy.
Pochodzę z Kędzierzyna-Koźla.

6198 zliczonych i pozostawionych postów na starym forum. Więc byle nabijacz nie zrobi na mnie wrażenia. :D


Zapraszam na odnowiony blog: lsr.waw.pl


#52 Seekleas

Seekleas

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 43 postów

Napisano 2009.02.06, 15:35

Kolejne moje pytanie dotyczy również odmiany, ale tym razem nazwiska. Wiem, że to jest, jak było wcześniej pisane, sport ekstremalny, ale mimo wszystko może to nie będzie takie trudne. Dokładnie chodzi mi o nazwisko "Szydełko", obstawiam, że nie odmienia się tego tak samo, jak w odniesieniu do przedmiotu. Czy poprawna odmiana będzie wyglądała następująco?


M - Szydełko
D - Szydełki
C - Szydełce
B - Szydełkę
N - Szydełką
Msc - Szydełce
W! - Szydełko!


_______________________
@down

Dziękuję za odpowiedź ;)

Użytkownik Seekleas edytował ten post 2009.02.06, 16:48


#53 lsr

lsr

    Czarna legenda forum powraca...

  • Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2009.02.06, 16:26

Masz rację. Tak to się powinno odmieniać.

6198 zliczonych i pozostawionych postów na starym forum. Więc byle nabijacz nie zrobi na mnie wrażenia. :D


Zapraszam na odnowiony blog: lsr.waw.pl


#54 VPN

VPN

    Guru

  • Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2009.02.07, 14:02

Poprawny skrót od stopnia naukowego "doktor" w dopełniaczu (czyli "doktora") to "dra" czy "dr."?

Tu byłem.


#55 lsr

lsr

    Czarna legenda forum powraca...

  • Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2009.02.07, 16:22

Obie formy są poprawne i można je stosować, aczkolwiek forma "dra" może wydawać się nieco sztuczna czy też archaiczna. Ważne jest zachowanie odpowiedniej interpunkcji po skrócie: po "dra" nie powinno być kropki, ponieważ skrót zawiera ostatnią literę zastępowanego wyrazu, natomiast "dr." kończy się kropką, gdyż ta litera w tej formie skrótu nie występuje. W mianowniku oczywiście skrót "dr" nie wymaga kropki.
Tak więc obydwie formy, które podałeś, są poprawne i właściwie zapisane,

6198 zliczonych i pozostawionych postów na starym forum. Więc byle nabijacz nie zrobi na mnie wrażenia. :D


Zapraszam na odnowiony blog: lsr.waw.pl


#56 Killer

Killer

    Expert

  • Użytkownik
  • 1129 postów

Napisano 2009.02.08, 21:18

Kolejne pytanie ode mnie w ramach samodoskonalnia się. Chciałbym się dowiedzieć, od czego zależy przedrostek przy określaniu kraju wydarzenia. W telewizji często słyszy się: "W Polsce miały miejsce silne opady deszczu.", "Na Ukrainie znowu rozpad pomarańczowej koalicji". Jak widać, w przypadku określenia naszego kraju, używa się "w", natomiast przy Ukrainie "na". Przykłady można mnożyć:

-W Niemczech
-W Hiszpanii
-Na Łotwie
-Na Słowacji

A teraz pytanie. Niby automatyzm mi podpowiada i wiem jak mówić, ale czysta ciekawość zadaje pytanie: co powoduje użycie przedrostka "na", tak jak w przypadku "na Ukrainie" ?

Beta testy AQQ:

PC: AQQ (zawsze najnowsza beta), Edge, Windows 10 x64 | Kompozycja: GG11, Wtyczki: dostarczane z AQQ


#57 lsr

lsr

    Czarna legenda forum powraca...

  • Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2009.02.08, 23:44

Też chciałbym wiedzieć. Po prostu tak jest.
Wydaje mi się, że formy te wynikają z zaszłości historycznych - przez długi czas państwa, przed których nazwami w miejscowniku stawiamy przyimek "na", były bytami pozbawionymi państwowości: Litwa, Łotwa, Ukraina, Słowacja, Węgry. Stąd uznawano je co najwyżej za jakieś prowincje w innym państwie. Tak było w XIX w. i na początku XX. Po II wojnie światowej Węgry, owszem, zyskały byt państwowy, pozostałe państwa nie, a uzus językowy się nie zmienił. Być może za jakiś czas nastąpi jakaś zmiana w tym zakresie, ale wydaje się, że zwyczaj językowy jest już na tyle utrwalony, że ewentualne zmiany mogłyby się utrwalić tylko w języku urzędowym, a nie w mowie potocznej.
Jest jedno "ale". Powyższe rozumowanie można by obalić, zwracając uwagę, że rozchwianie przyimków obserwuje się również w związkach z nazwami prowincji i regionów... Chociaż i tutaj zbadanie historii wielu z tych terenów sporo by mogło wyjaśnić...

6198 zliczonych i pozostawionych postów na starym forum. Więc byle nabijacz nie zrobi na mnie wrażenia. :D


Zapraszam na odnowiony blog: lsr.waw.pl


#58 Anna

Anna

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 2009.04.27, 09:07

Zapobiegajmy przyczynom, a nie zwalczajmy skutki.
A może:
Zapobiegajmy przyczynom, a nie zwalczajmy skutków

Bardzo proszę o pomoc. Bardziej "pasuje" mi to pierwsze, ale:
zwalczajmy (kogo?,co?) skutki
nie zwalczajmy (kogo? czego?) skutków

#59 lsr

lsr

    Czarna legenda forum powraca...

  • Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2009.04.27, 15:51

To bardzo nietypowa sytuacja.
Zwykle jest tak, że jeśli dany czasownik ma rząd biernikowy, to po zaprzeczeniu dopełnienie występuje w formie dopełniacza. Tyle że w tym przypadku "nie zwalczajmy skutków" mogłoby sugerować, że powinno się w ogóle zrezygnować ze zwalczania skutków. Stąd próbą ominięcia możliwej dwuznaczności sensu jest zastosowanie również po zaprzeczeniu rządu biernikowego. Ale brzmi to nieco dziwnie.
Nie lepiej po prostu napisać:

Zapobiegajmy przyczynom, zamiast zwalczać skutki.

6198 zliczonych i pozostawionych postów na starym forum. Więc byle nabijacz nie zrobi na mnie wrażenia. :D


Zapraszam na odnowiony blog: lsr.waw.pl


#60 Ania

Ania

    MySzka

  • Przyjaciel
  • 306 postów

Napisano 2009.05.02, 19:39

LSR, help me... :D

Jak wytłumaczyć innym, że stwierdzenie "spowrotem" jest niepoprawne i w słowniku języka polskiego nie występuje...
Według mnie bez dwóch zdań powinno być: " z powrotem"...
Chyba się nie mylę...? :P
Dołączona grafika Wbrew pozorom optymistka... ^^
Niepoprawna marzycielka... ^^



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych