Skocz do zawartości


Zdjęcie

Poradnik językowy


93 odpowiedzi w tym temacie

#81 krasiejow

krasiejow

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 108 postów

Napisano 2009.07.21, 01:27

Poradnik językowy hmm, a mam takie akurat teraz jedno banalne.

Jak tak raz na pół roku ( :D ) na lekcjach polskiego piszemy jakieś wypracowanie czy coś, czasami nie wiem czy wypadałoby używać słów typu "ci", "mi". Chodzi mi o to że są krótkie [hmm] i jedna z polonistek w gimnazjum coś tam chyba dokuczała jak się tak używało. Bo wiadomo, można używać "ciebie", "mnie", ale to mnie akurat teraz nurtuje :D.

Przykład:
MI na tym nie zależy. / Nie zależy MI na tym.
MNIE nie zależy na tym. / Nie zależy MNIE na tym.

Czy przykłady są poprawne? A jeżeli tak, to której formy lepiej użyć? Tej "mi" czy "mnie"?

http://l.bitcasa.com/C-j-YTaW

Ponad 2000 dni z AQQ (od czerwca 2008r.). I nadszedł moment, by powiedzieć "cześć".

 


#82 Wareczek

Wareczek

    Adept

  • Administrator
  • 1262 postów

Napisano 2009.07.21, 01:55

Na początku zdania nie używamy krótkiej formy. Tyle wiem na pewno, resztę dopowie lsr ;)

#83 lsr

lsr

    Czarna legenda forum powraca...

  • Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2009.07.21, 02:12

Już dopowiedziałem - jeszcze zanim kolega zapytał: http://forum.aqq.eu/...findpost&p=7249

6198 zliczonych i pozostawionych postów na starym forum. Więc byle nabijacz nie zrobi na mnie wrażenia. :D


Zapraszam na odnowiony blog: lsr.waw.pl


#84 krasiejow

krasiejow

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 108 postów

Napisano 2009.07.22, 02:06

O bardzo dziękuję i przepraszam że tego nie zauważyłem ;).

Mam kolejne pytanie, dla Was pewno jedno z prostszych ;). Otóż chodzi mi z użyciem "na" i "w".
Nie mam wątpienia, że się używa "na stole" czy "w szklance", ale nie jeste pewny jak to ma się do terminologii informatycznej...

Przykład: Jakaś tam rozmowa. Przez AQQ oczywiście :D.
A: Co tam teraz robisz?
B: A... Siedzę "na" youtube.

"Na" kojarzy mi się zawsze, że jest jakby prawie nad ;). I nie wiem czy jest to poprawna forma. "w" tez tu mi nie pasuje.

Drugi przykład:
Jakiś gracz dołącza do gry multiplayer na jednym serwerze i wyskakuje napis:
-> Witaj NA serwerze TEST.

Podobnie nie wiem czy jest to poprawne. Właściwie to jesteśmy W grze, ale W serwerze nie pasuje chyba też.

http://l.bitcasa.com/C-j-YTaW

Ponad 2000 dni z AQQ (od czerwca 2008r.). I nadszedł moment, by powiedzieć "cześć".

 


#85 lsr

lsr

    Czarna legenda forum powraca...

  • Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2009.07.22, 19:56

Uzus językowy w zasadzie ustalił, że w tego typu kontekstach używamy "na": na stronie, na serwerze, na onecie... Ale... powiemy raczej "w serwisie You Tube", "w portalu onet.pl".

6198 zliczonych i pozostawionych postów na starym forum. Więc byle nabijacz nie zrobi na mnie wrażenia. :D


Zapraszam na odnowiony blog: lsr.waw.pl


#86 VPN

VPN

    Guru

  • Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2009.11.08, 21:29

Tomek zwrócił mi uwagę na pewne sformułowanie w AQQ, mianowicie "Dodatki dla AQQ". Zawsze trochę sztucznie to dla mnie brzmiało, ale nie zwracałem jakiejś szczególnej uwagi na jego poprawność. Czy słowo "dla" może być użyte w tej konkretnej sytuacji, czy raczej odnosi się do osoby, a nie do przedmiotu i powinno zostać zastąpione przez "do"?

Tu byłem.


#87 lsr

lsr

    Czarna legenda forum powraca...

  • Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2009.11.09, 02:18

Powinno być "Dodatki do AQQ".

Przyimek "dla" od ładnych kliku lat straszliwie się rozpanoszył, wypierając wiele innych przyimków z typowych kontekstów użyciowych, jak również zastępując konstrukcje celownikowe. Dzieje się tak pod wpływem gwar podlaskich. Bardzo mnie drażnią tego typu błędy, ale mało kto zwraca już uwagę na ten błąd... Żeby było ciekawiej, chyba największą jego świadomość mają... mieszkańcy rejonów, z których ta konstrukcja rozpoczęła ekspansję...
Powyższy post przywraca mi nadzieję, ze może nie jesteśmy do końca skazani na wszechobecne "dla"...

6198 zliczonych i pozostawionych postów na starym forum. Więc byle nabijacz nie zrobi na mnie wrażenia. :D


Zapraszam na odnowiony blog: lsr.waw.pl


#88 Gość_bakuj_*

Gość_bakuj_*
  • Gość

Napisano 2009.11.12, 11:27

Jak już w temacie AQQ siedzimy to ja mam pytanie. Moim zdaniem jedna z dwóch opcji jest błędem językowym:
W oknie wizytówki, w zakładce ogólnej mamy: "Zawsze pobieraj z serwera aktualny awatar użytkownika" a w zakładce Inne jest "Zmień awatara"

Czy nie powinno być przypadkiem "Zmień awatar"? Jeżeli obecna opcja jest prawdziwa, to dlaczego nie jest napisane "Zawsze pobieraj z serwera aktualnego awatara użytkownika" ?

Użytkownik bakuj edytował ten post 2009.11.12, 11:28


#89 lsr

lsr

    Czarna legenda forum powraca...

  • Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2009.11.12, 17:28

Zgadza się. Oba czasowniki, tj. zmienić i pobierać, mają rekcję biernikową.
Powinno być:
zmień awatar
pobieraj aktualny awatar


A dlaczego jest inaczej w AQQ? Nie wiem, dlaczego mnie o to pytasz... :D

6198 zliczonych i pozostawionych postów na starym forum. Więc byle nabijacz nie zrobi na mnie wrażenia. :D


Zapraszam na odnowiony blog: lsr.waw.pl


#90 Senega

Senega

    Początkujący

  • Wtyczkopisarz
  • 1401 postów

Napisano 2010.04.15, 08:49

Witam!
Czy ktoś może mi powiedzieć czy poprawnie jest napisanie (ortograficzne): ... pokłóć go żądłem ....

Android - program telewizyjny Kropka TV http://goo.gl/AZyEE

Aktualnie bez AQQ - co na dobre mi wychodzi :tuptup:


#91 hex

hex

    Adept

  • Użytkownik
  • 316 postów

Napisano 2010.04.15, 11:05

Pokłóć? nieee... Pokłuć.

#92 Senega

Senega

    Początkujący

  • Wtyczkopisarz
  • 1401 postów

Napisano 2010.04.15, 11:51

No właśnie nie wiem bo różne słowniki różnie wskazują, ale żaden nie pisze czy chodzi o kłótnię czy o kłucie :(

Android - program telewizyjny Kropka TV http://goo.gl/AZyEE

Aktualnie bez AQQ - co na dobre mi wychodzi :tuptup:


#93 matiss

matiss

    Expert

  • Wtyczkopisarz
  • 1166 postów

Napisano 2010.04.15, 12:13

Ze słownika infobota:

odmiany: pokłujcie, pokłujże, pokłuj, pokłujmy, pokłujcież, pokłujmyż, niepokłuta, niepokłute, niepokłutych, niepokłuci, niepokłutymi, niepokłutej, niepokłutym, niepokłutego, niepokłutemu, niepokłuty, niepokłutą, pokłuta, pokłute, pokłutych, pokłuci, pokłutymi, pokłutej, pokłutym, pokłutego, pokłutemu, pokłuty, pokłutą, pokłuła, pokłuliście, pokłulibyście, pokłułybyście, pokłułyście, pokłuli, pokłułam, pokłułem, pokłułom, pokłułabym, pokłułobym, pokłułbym, pokłuło, pokłułaby, pokłuliby, pokłułoby, pokłułyby, pokłułby, pokłuliśmy, pokłulibyśmy, pokłułybyśmy, pokłułyśmy, pokłuły, pokłuł, pokłułaś, pokłułeś, pokłułoś, pokłułabyś, pokłułobyś, pokłułbyś, pokłujecie, pokolecie, pokłuje, pokole, pokłujemy, pokolemy, pokłujesz, pokolesz, pokłują, pokolą, pokłuję, pokolę, pokłuto, niepokłucia, niepokłucie, niepokłuciach, niepokłuciami, niepokłuciem, niepokłuciom, niepokłuciu, niepokłuć, pokłucia, pokłucie, pokłuciach, pokłuciami, pokłuciem, pokłuciom, pokłuciu, pokłuć, pokłuwszy, pokol, pokolcie, pokolcież, pokolmy, pokolmyż, pokolże
pokłuć
forma podstawowa: pokłuć

i

pokłóć
forma podstawowa: pokłócić



#94 Senega

Senega

    Początkujący

  • Wtyczkopisarz
  • 1401 postów

Napisano 2010.04.15, 14:11

Dzięki wielkie. Nie używam infobota, trzeba chyba będzie się przeprosić :D

Android - program telewizyjny Kropka TV http://goo.gl/AZyEE

Aktualnie bez AQQ - co na dobre mi wychodzi :tuptup:




Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych