Skocz do zawartości

Zdjęcie

Poradnik maturzysty

11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Killer

Killer

Expert

• Użytkownik
  • 1129 postów

Napisano 2009.04.24, 08:10

Do matur pozostało 1,5 tygodnia. W tym roku będę częścią tej wielkiej układanki. Wiadomo, że czasu już zostało naprawdę niewiele. Starałem się cały okres przygotowania przepracować najlepiej jak potrafię. Na ostatniej prostej może jeszcze się uda pozyskać nieco "wiedzy". Dlatego pytam się Was, czy znacie skuteczne i wypróbowane oraz uniwersalne (działające na większości osobników ;)) metody koncentracji/medytacji, aby wspomóc powtórki ? Zamieszczam temat w dziale "Psychologia" a nie "Edukacja", gdyż mam na myśli metody dotyczące lepszego wykorzystania "mózgu" przez jego ćwiczenie.

Beta testy AQQ:

PC: AQQ (zawsze najnowsza beta), Edge, Windows 10 x64 | Kompozycja: GG11, Wtyczki: dostarczane z AQQ

#2 Magnes

Magnes

Bywalec

• Przyjaciel
  • 110 postów

Napisano 2009.04.24, 08:16

słyszałem że pozytywnie na przyswajanie wiedzy działa zapach w Twoim otoczeniu. Jeśli masz np. świeczkę zapachową zapachu który doskonale znasz i lubisz (np. truskawek) powinno to wzmóc przyswajanie wiedzy, tak przynajmniej naukowcy twierdzą ;)
Możecie mi skoczyć z takim moderowaniem:
Sygnatura edytowana
Regulamin IV.1, IV.4

#3 jojo87

jojo87

Niedoszły wtyczkopisarz

• Użytkownik
  • 1352 postów

Napisano 2009.04.29, 23:11

Jeśli mogę się wtrącić, podobno żucie (wręcz ogromnej ilości) gum uspokaja. Słyszałem tak od kilku osób więc coś chyba w tym może być.

#4 lsr

lsr

Czarna legenda forum powraca...

• Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2009.04.29, 23:54

Na każdego działa coś innego, więc nie podejmuję się doradztwa. Jeśli jednak solidnie przepracowałeś okres przygotowawczy, to lepiej w ostatnim okresie wrzucić na luz. Nie chodzi o to, żeby nic nie robić, ale spokojnie powtarzać. Ja trzy dni przed maturą ku zgrozie i zgorszeniu nauczycieli rżnąłem w karty na świetlicy, a dzień przed egzaminem polazłem na mecz. Okazało się to dobrym rozwiązaniem, co potwierdziły wyniki egzaminów. Wszystko zależy od tego, jak oceniasz swój stan wiedzy. Robiąc powtórkę, możesz się łatwo zorientować, ile pamiętasz z poszczególnych działów. Jeśli widzisz, że powtórka potwierdza Twoją wiedzę, to możesz się odstresować - to lepsze niż powtarzanie dziesiąty raz tego, co się już wie. Do czego zmierzam? Sztuczne podtrzymywanie koncentracji to ryzykowna zabawa. U niektórych się sprawdza, a u niektórych w krytycznym momencie może doprowadzić do katastrofy. Lepiej być w zgodzie z naturą i pogodzić się z tym, że krzywa koncentracji jest zmienna. Efektywniej będziesz pracował, gdy zaakceptujesz ten fakt i od czasu do czasu dasz umysłowi naprawdę solidnie odpocząć. Wtedy wracając do nauki, nie będziesz musiał na siłę się koncentrować, bo Twoja koncentracja, że się tak wyrażę, będzie na Ciebie czekać :)
A medytacjami się nie katuj. Lepiej po dobrze przepracowanych kilku godzinkach zrób sobie jakąś przyjemność - coś, co lubisz. Potraktuj to jako nagrodę. To powinno pozytywnie wpłynąć na motywację.

6198 zliczonych i pozostawionych postów na starym forum. Więc byle nabijacz nie zrobi na mnie wrażenia. :D

Zapraszam na odnowiony blog: lsr.waw.pl

#5 hex

hex

Adept

• Użytkownik
  • 316 postów

Napisano 2009.04.30, 00:43

Mimo, iż swoją maturę mam dawno za sobą, to jednak pamiętam, co robiłem, by móc się skoncentrować. "Wyłączyłem się" absolutnie z otoczenia - nie przeszkadzały mi żadne domofony, SMS-y, dzwonki do drzwi, stukania, pukania, klaksony, płacz dzieci itp. Włączyłem sobie muzykę - tutaj każdy ma jakiś swój typ (są tzw. medytacyjne, ale niezbyt mi to podchodziło, dlatego Tangerine Dream górowało :D). Dokładnie 24 godziny przed egzaminem przerwałem jakąkolwiek naukę, by dać odpocząć szarym komórkom. W drodze na egzamin całą paczką powtarzaliśmy niektóre "niepewne" sprawy... suma sumarum po maturze stwierdzisz, że uczyłeś się za dużo ;)

#6 Killer

Killer

Expert

• Użytkownik
  • 1129 postów

Napisano 2009.05.03, 08:04

Sporo siedziałem nad książkami, tekstami, materiałami. Dziś robię już sobie odpoczynek. W międzyczasie codzienne przebywanie w parku na świeżym powietrzu (codzienny bieg dla zdrowia, trening) i wyszło jak wyszło, czyli czuję się dość dobrze przygotowany. Wszystkim za porady dziękuję i temat można już zamknąć (?), gdyż matura rozpoczyna się już jutro. Jeżeli ma zostać dla potomnych, niech zostanie otwarty aby znalazły się tu inne sposoby na przyszłość.

Beta testy AQQ:

PC: AQQ (zawsze najnowsza beta), Edge, Windows 10 x64 | Kompozycja: GG11, Wtyczki: dostarczane z AQQ

#7 BangMan

BangMan

Adept

• Użytkownik
  • 300 postów

Napisano 2009.05.10, 09:25

Ja tylko dodam, że jeśli będziecie czuli się dobrze przygotowani do matury, to podczas samego egzaminu cały stres zamieni się w maksymalną koncentrację. ;)

Proszę o aktualizację SDK:

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Proszę o aktualizację SDK proszę o aktualizację SDK proszę o aktualizację SDK? Proszę o aktualizację SDK Proszę o aktualizację SDK!
---
Proszę o aktualizację SDK?

#8 Killer

Killer

Expert

• Użytkownik
  • 1129 postów

Napisano 2009.05.10, 10:33

Koncentracja... w piątek miałem angielski ustny i uzyskałem 85%, ale koncentracją to bym nie nazwał tego stanu w którym się znajdował. Trząsłem się jak galareta, ale widocznie mnie to zmotywowało. Jeszcze w czwartek teraz polski ustny - najbardziej się boję. :)

Beta testy AQQ:

#9 Beherit

Beherit

In Sorte Diaboli

• Wtyczkopisarz
  • 5030 postów

Napisano 2009.05.11, 14:46

Heh dzisiaj miałem ustny z polskiego... Uczyłem się tak porządnie na 2 dni przed ;) Oczywiście pracę napisałem sam, tylko brat mi popoprawiał :) Jak wszedłem na salę to byłem cały zestresowany, zatrzymałem się w sumie 2 razy i zapomniałem o 2 szczegółach z prezentacji ;) Wynik? 90% :) Teraz jeszcze matma w środę, za tydzień angielski no i informatyka - programowanie mniam :D

#10 Lisek

Lisek

Bywalec

• Użytkownik
  • 146 postów

Napisano 2009.05.11, 20:01

Dekalog matematyka maturzysty ;) Może potocznie napisane, ale niektóre punkty są ważne :P
http://psemek.wordpr...ka-maturalnego/
Dołączona grafika
Windows 7 * Internet Explorer 9 (domyślnie Opera 11.50)
AQQ zawsze najnowsze + standardowe wtyczki + Spell Checker + AQQ Multi Send + Past and Send + Tune Status + Wrzuta/Player

#11 BangMan

BangMan

Adept

• Użytkownik
  • 300 postów

Napisano 2009.05.11, 23:11

Ja miałem z ang 95%, a z pol - dzisiaj - 85%. ;)

Proszę o aktualizację SDK:

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Proszę o aktualizację SDK proszę o aktualizację SDK proszę o aktualizację SDK? Proszę o aktualizację SDK Proszę o aktualizację SDK!
---
Proszę o aktualizację SDK?

#12 lsr

lsr

Czarna legenda forum powraca...

• Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2009.05.11, 23:20

Chłopcy, ten temat nie ma służyć licytowaniu się, kto ile dostał...

6198 zliczonych i pozostawionych postów na starym forum. Więc byle nabijacz nie zrobi na mnie wrażenia. :D

Zapraszam na odnowiony blog: lsr.waw.pl

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych