Skocz do zawartości

Zdjęcie

Matury...

30 odpowiedzi w tym temacie

#1 Ania

Ania

MySzka

• Przyjaciel
  • 306 postów

Napisano 2009.06.11, 18:16

Postanowiłam założyć taki zbiorczy temat o maturach.

Jak wiadomo:

Od 2010 r. obowiązkowa część matury będzie dla każdego ucznia wyglądała tak samo: język polski (poziom podstawowy) pisemnie, język polski ustnie, język obcy (poziom podstawowy) - pisemnie, język obcy ustnie, matematyka (poziom podstawowy) pisemnie. Ewentualne egzaminy na poziomie rozszerzonym uczeń będzie mógł zdawać w części dodatkowej matury.

żródło: Obowiązkowa matura z matematyki

Co sądzicie o wprowadzonej obowiązkowej maturze z języka obcego i matematyki?
Co sądzicie o pomyśle matury z religii?

Zapraszam do dyskusji :)
Dołączona grafika Wbrew pozorom optymistka... ^^
Niepoprawna marzycielka... ^^

#2 viewx7

viewx7

Początkujący

• Użytkownik
  • 31 postów

Napisano 2009.06.11, 18:22

Obowiązkowa matura z matematyki to bardzo dobre posunięcie. Nauka matematyki rozwija umiejętność myślenia i logicznego rozumowania.

#3 stivo

stivo

mgr inż.

• Moderator
  • 2184 postów

Napisano 2009.06.11, 18:25

Też popieram obowiązkową maturę z matematyki. Zdążyłem się już nasłuchać jakie zaległości z matmy mają ludzie przychodzący na studia..

#4 von_scheisse

von_scheisse

Bywalec

• Użytkownik
  • 177 postów
  • MiejscowośćPolice

Napisano 2009.06.11, 18:25

Obawiam się, że z matmy może być na "pierwszym razie" niezły pogrom ;P.A co do matury z religii, to nie wiem co rozumiesz pod tym pojęciem - jeśli religioznawstwo to popieram i podpisuję się "rencami" i nogami. Jeśli jednak chodzi o religię stricte katolicką, to jestem przeciwny, choć jestem katolikiem i w życie Kościoła jestem trochę zaangażowany. Po prostu uważam, że doprowadziłoby to do niepotrzebnych konfliktów, a i można by to podciągnąć wtedy pod Trybunał Konstytucyjny, jeśli by ktoś się uparł (można by to wtedy zinterpretować jako złamanie równości wyznań).

Pozdrawiam

Edit - literówka

Użytkownik von_scheisse edytował ten post 2009.06.11, 18:26

#5 StabiL

StabiL

Adept

• Dekorator
  • 389 postów

Napisano 2009.06.11, 18:26

Język obcy jest już przecież obowiązkowy ;)
A co do samej matematyki, to się zgodzę, że być powinna, z tym że skoro obowiazkowa to zadania na poziomie podstawowym powinny najprostrze z możliwych. Maturzyści i tak będa musieli się coś tej matmy pouczyć a przecież z drugiej strony nie każdy ma głowe do matematyki dlatego zadania nie powinny być jakieś zabójcze ;P

Rere kum kum . . .
-----------------------

#6 madhunt3r

madhunt3r

Prezes

• Przyjaciel
  • 810 postów

Napisano 2009.06.11, 18:29

Jak najbardziej jestem za obowiązkową matematyką na maturach. Często się przydaję, bo jak wiadomo zaległości z tego przedmiotu są ogromne zazwyczaj :P a matura z religii, nie mam zadania na ten temat jakoś :D

#7 Beherit

Beherit

In Sorte Diaboli

• Wtyczkopisarz
  • 5030 postów

Napisano 2009.06.11, 18:29

Z tą maturą z matmy to sracie żarem za przeproszeniem :D Widziałem te wasze próbne przygotowujące i jestem w szoku, że są takie proste. Bo po pierwsze są tam zadania zamknięte! Czyli można sobie strzelić a, b, c czy d i po sprawie :P Ja w tym roku pisałem maturę z matmy i to nie z przymusu jako przedmiot obowiązkowy do wyboru ;) I to była poezja ;) Poza tym nie jest trudno się wyuczyć na podstawkę bo materiał na prawdę duży nie jest :) Czyli standardowo funkcje, układy równań, prawdopodobieństwo (permutacje i te sprawy :D), ciągi i geometria. I to chyba wszystko jak dobrze pamiętam :P A matma się przydaje na studiach technicznych i to bardzo!

#8 kawosz

kawosz

Początkujący

• Użytkownik
  • 25 postów

Napisano 2009.06.11, 18:39

Największy problem z matmą na maturze jest taki ze są dwa poziomy: banalny podstawowy i dużo trudniejszy od niego rozszerzony. Słaby uczeń wybiera podstawę, dobry z majcy, poziom rozszerzony a co ma zrobić średniak??
EDIT: i nie chodzi mi o wprowadzenie 3 poziomu, tylko raczej o powrót do formy że wszyscy zdają podstawę, a później rozszerzenie. I przynajmniej jesteś pewny żę zdasz :D

Użytkownik kawosz edytował ten post 2009.06.11, 18:41

#9 Kendziooor

Kendziooor

Pan Majster

• Wtyczkopisarz
  • 1076 postów

Napisano 2009.06.11, 19:06

Ekhem... dobrze rozumiem? Matura z religii? Przecież NIKT nie ma prawa mnie rozliczać z mojej wiary, no, chyba że chodzi o jakiś szersze pojęcie - w każdym razie, jest to pomysł wymuszony i nieprzydatny.
Swoją drogą zdziwiłem się, że nikt nie wspomniał o planach zniesienia bądź jakiegoś ujednolicenia klucza. Obecnie jak wiemy, blokuje to kreatywność. Pomysł z deka dobry, ale nie od razu - licealiści są uczeni pisania pod klucz, więc ew. mogłaby wystąpic sytuacja odwrotna ;)
Dołączona grafika
Całkiem nowa wersja notatnika do AQQ! Zostań beta-testerem!

System: Windows7 Home Premium; IE8 + Opera 10 (domyślna); Ad-Aware Pro Internet Security 8
Komunikator: Wtyczki podstawowe + dodatkowe; Kompozycja Satin

#10 kawosz

kawosz

Początkujący

• Użytkownik
  • 25 postów

Napisano 2009.06.11, 19:14

Ekhem... dobrze rozumiem? Matura z religii? Przecież NIKT nie ma prawa mnie rozliczać z mojej wiary, no, chyba że chodzi o jakiś szersze pojęcie - w każdym razie, jest to pomysł wymuszony i nieprzydatny.

to chodzi o wiedzę jaką masz o religiach świata. Przydatne jak ktoś później chce studiować religioznawstwo albo się tym po prostu interesuje :)
edit: ort i gram

Użytkownik kawosz edytował ten post 2009.06.11, 20:05

#11 Kendziooor

Kendziooor

Pan Majster

• Wtyczkopisarz
  • 1076 postów

Napisano 2009.06.11, 19:42

chyba że chodzi o jakiś szersze pojęcie

Tak więc poniekad mialem rację ;) W takim układzie - powinno się na maturze zdawać wszystko, bo wszystko się przyda gdy później idziemy na studia o podobnym kierunku (hah, może za wyjatkiem informatyki, chyba że juz to zmienili ;) ).
Dołączona grafika
Całkiem nowa wersja notatnika do AQQ! Zostań beta-testerem!

System: Windows7 Home Premium; IE8 + Opera 10 (domyślna); Ad-Aware Pro Internet Security 8
Komunikator: Wtyczki podstawowe + dodatkowe; Kompozycja Satin

#12 Killer

Killer

Expert

• Użytkownik
  • 1129 postów

Napisano 2009.06.11, 20:40

Obowiązkowa matematyka na maturze to durny pomysł (na razie). Już uzasadniam dlaczego. Obecnie w Polsce jest tragicznie źle przygotowany plan nauczania matematyki. Wiem, nie jestem oderwany od rzeczywistości. Dwa miesiące temu dopiero skończyłem nauczanie w technikum. Pomijając fakt, że jestem antytalenciem do przedmiotów ścisłych, to cały plan nauczania jest do niczego. Nauczane są rzeczy moim zdaniem kompletnie nieprzydatne w życiu, ich "wykładanie" jest raczej kiepskie (w całym moim etapie nauczania przez 13 lat nauki spotkałem tylko jedną nauczycielkę, która potrafiła mi "przemówić" po ludzku). Dlatego też nie, nie jestem zwolennikiem matematyki na maturze (obowiązkowej) dopóki nie zrobi się czegoś w tym kierunku, żeby polska młodzież miała z nią mniej kłopotów.

Co do języka obcego - przecież to nie nowość. Nowa matura od początku zakłada obowiązkowy język obcy nowożytny pisemny i ustny. I tak, to bardzo dobry pomysł. Języki to przyszłość, wypadałoby znać jeden (najpopularniejszy angielski) przynajmniej na poziomie, pozwalającym porozumieć się z ludźmi z zagranicy.

Beta testy AQQ:

PC: AQQ (zawsze najnowsza beta), Edge, Windows 10 x64 | Kompozycja: GG11, Wtyczki: dostarczane z AQQ

#13 von_scheisse

von_scheisse

Bywalec

• Użytkownik
  • 177 postów
  • MiejscowośćPolice

Napisano 2009.06.11, 21:31

Obowiązkowa matematyka na maturze to durny pomysł (na razie). Już uzasadniam dlaczego. Obecnie w Polsce jest tragicznie źle przygotowany plan nauczania matematyki. Wiem, nie jestem oderwany od rzeczywistości. Dwa miesiące temu dopiero skończyłem nauczanie w technikum. Pomijając fakt, że jestem antytalenciem do przedmiotów ścisłych, to cały plan nauczania jest do niczego. Nauczane są rzeczy moim zdaniem kompletnie nieprzydatne w życiu, ich "wykładanie" jest raczej kiepskie (w całym moim etapie nauczania przez 13 lat nauki spotkałem tylko jedną nauczycielkę, która potrafiła mi "przemówić" po ludzku). Dlatego też nie, nie jestem zwolennikiem matematyki na maturze (obowiązkowej) dopóki nie zrobi się czegoś w tym kierunku, żeby polska młodzież miała z nią mniej kłopotów.

Ja zauważyłem, że umysły ścisłe nie pytają w matmie, dlaczego tak jest, a nie inaczej. Po prostu tak jest i tak się uczą ;P. A humaniści wręcz przeciwnie - jak nie umieją sobie wytłumaczyć co, jak i dlaczego to leżą. Ja tak mialem np przy funkcji kwadratowej - za ChRL nie mogłem się nauczyć, że ma dwa rozwiązania, z czego jedno jest w ogóle niepotrzebne ;D. A to dlatego, że tak musiało być i koniec ;D.

#14 darasz89

darasz89

Rozgrzewam się

• Użytkownik
  • 68 postów

Napisano 2009.06.12, 11:01

hehe jak to dobrze ze mam to za soba B-)
do co nowej matury z matematyki to normalnie poziom niektorych pytan jest "gimnazjalny"
do tego skoro z samej czesci zamknietej mozna zdac wiec nie ma czego sie bac... a sam egzamin robi sie wrecz smieszny i cyniczny...
mnie tylko interesuje dlaczego to wprowadzili?? wiem wiem kiepski stan wiedzy matematycznej... ale powiedzmy sobie szczerze po co np filozofowi, historykowi, poloniscie itp taka wiedza?? co co im wiedziec jak sie rozwiazuje skomplikowane rownania wielomiany obliczanie zaleznosci czy dlugosci odcinow w ukladzie wspolrzednych albo pola/obwodu/objetosci niestandardowych figur/bryl??
teoretycznie po nic...
a w praktyce?? chyba tez [tak mi sie wydaje] nie wiem nie jestem humanista ;)
czy to dobry pomysl?? czas pokaze :)

EDIT
moze sie przyda xD
Dołączona grafika

Użytkownik darasz89 edytował ten post 2009.06.12, 11:06

Lunatic

#15 muszi

muszi

I hate Mondays!

• Administrator
  • 1950 postów

Napisano 2009.06.12, 11:16

po co np filozofowi, historykowi, poloniscie itp taka wiedza??

Może dlatego, że matematyka bardzo często przydaje się w życiu codziennym, a jest wiele osób co ma problemy z podstawowymi działaniami na poziome podstawówki?
Co do samej matury, to kiedyś je przeglądałem i odniosłem wrażenie, że bardziej trzeba się postarać aby zmieścić się w czasie. Na zadanie przypada ok 10 minut, czyli nie za dużo zważywszy na dzisiejszy poziom nauczania i wiedzy uczniów. Nie ma za bardzo czasu do namysłu gdy się czegoś nie pamięta. Choć z drugiej strony sam poziom matury jest na poziome szkoły podstawowej starego trybu i na prawdę nie trzeba być miłośnikiem matematyki aby to zdać. W liceum klasówki miałem trudniejsze.

Nie pomagam prywatnie (PW oraz JID) w sprawach AQQ
Beta info: AQQ: none | OS: Windows 10 x64
>> Przydatne linki: Regulamin | Szukajka | Buglista AQQ| Kompedium wiedzy o AQQ <<

#16 darasz89

darasz89

Rozgrzewam się

• Użytkownik
  • 68 postów

Napisano 2009.06.12, 11:22

Może dlatego, że matematyka bardzo często przydaje się w życiu codziennym,

hmm nie wiem ale nie moge znalezc zastosowania w zyciu codziennym np dla zadania w ktorym trzeba obliczyc pole figury w ukladzie wspolrzednych okreslonej 4 funkcjami
albo dla obliczenia pierwiastkow wielomianu
zgadzam sie ze plainmetria i stereometria sie przydaje... funkcja kwadratowa i prawdopodobienstwo tez czasami:)
ale reszta to glownie wiedza na studia techniczne gdzie wiadomosci i umiejetnosci te sa wrecz niezbedne :)

EDIT

a jest wiele osób co ma problemy z podstawowymi działaniami na poziome podstawówki

bez przesady... wg mnie sa osoby ktore nie radza sobie z materialem 3 klasy gimnazjum / 1 klasy liceum czy technikum :)

EDIT2
co do poziomu matury z matematyki [poziom podstawowy]
w tym roku byla BANALNA jak zobaczylem pierwsze 2 zadania to sprawdzilem czy czasami nie mam sprawdzianu gimnazjalnego lub czy czasami to nie jest jakis zanizony poziom :)
moja nauczycielka stwierdzila ze byla za prosta i ja sie z nia zgadzam

Użytkownik darasz89 edytował ten post 2009.06.12, 11:30

Lunatic

#17 muszi

muszi

I hate Mondays!

• Administrator
  • 1950 postów

Napisano 2009.06.12, 11:32

Udzielałem korepetycji osobom z klas maturalnych, które miały problem z zaliczeniem matematyki i uwierz, że dla niektórych (a nie były to osoby głupie czy z żółtymi papierami) np działania na ułamkach zwykłych (dodawanie, mnożenie) lub pierwiastek z 16 to było duże wyzwania. Zadania z podstawowej książki z podstawówki dla klas 7 i 8 "I ty zostaniesz Pitagorasem" były na poziomie klasy maturalnej :o

>> Przydatne linki: Regulamin | Szukajka | Buglista AQQ| Kompedium wiedzy o AQQ <<

#18 darasz89

darasz89

Rozgrzewam się

• Użytkownik
  • 68 postów

Napisano 2009.06.12, 11:41

wiesz moze sie zdarzyc :) rozni sa ludzie
u mnie w szkole np byly problemy z zadaniem z udowodnieniem ze jakas tam liczba z potega jest rozwiazaniem rownania...
co do poziomu to np na www.zadania.info pojawialy sie coraz trudniejsze zesawy
normalnie czasami mnie az trudno bylo uwiezyc ze to poziom postawowy
co do pomocy naukowych to nowa ksiazka Kiełbasy jest naprawde dobra :) czytelnie i logicznie rozmieszczone zadania dobrze wytlumaczone pojecia itp
jedyny minus to to ze nie ma przykladowych zestawow i trzeba ryc sie przez wszystkie rozdzialy po kolei lub otworzyc ksiazke na jakims losowym zadaniu i je robic a potem nastepne tak samo :)

Lunatic

#19 muszi

muszi

I hate Mondays!

• Administrator
  • 1950 postów

Napisano 2009.06.12, 11:49

Niestety takich ludzi jest coraz więcej.
O jakich coraz trudniejszych zestawach mówisz?

PS. Nauczyciel: "Ktoś wziął dziś ze sobą Kiełbasę?" [wspomnienia z lekcji matematyki ;) ]
Ta książka to chyba podstawa do nauki na maturę z matmy.

#20 darasz89

darasz89

Rozgrzewam się

• Użytkownik
  • 68 postów

Napisano 2009.06.12, 11:55

portal ten wypuszczal przykladowe zestawy egzaminu maturalnego:)
co do ksiazki to zapamietam jedno wydarzenie
a mianowicie kiedy zamawialem ksiazke to poczta polska miala strajk czy cos w tym rodzaju
pewnego dnia kolega mi czyta na lekcji ze juz strajk sie skonczyl
a ja na to "No narzeszcie wreszcie mi kiełbasa przyjdzie..."
Nastala chwilowa cisza a potem cala klasa padla ze smiechu :) nawet ja bo uswiadomilem sobie jak to zabrzmialo :) po wszystkim kolega do mnie z łazmi w oczach ze dziwny jestem skoro kiełbasa mi poczta przychodzi :)

Lunatic

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych