Skocz do zawartości


Zdjęcie

[tracker] Zmiana protokołu rozmów głosowych na Jingle


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
8 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Zmiana protokołu rozmów głosowych na Jingle (54 użytkowników oddało głos)

Czy popierasz propozycję zgłoszoną w tym temacie?

  1. Głosowano Tak, popieram propozycję (48 głosów [88.89%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 88.89%

  2. Nie, będzie mi to przeszkadzać (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

  3. Głosowano Nie mam zdania lub jest mi to obojętne (6 głosów [11.11%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 11.11%

Głosuj

#1 VPN

VPN

    Guru

  • Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2009.07.19, 15:16

Zapewne temat będzie wzbudzał sprzeczne opinie, ale jednak warto go poruszyć. Kiedy odbywała się dyskusja na temat wprowadzenia rozmów głosowych, Autor szukał odpowiedniego rozwiązania. W końcu zdecydował się zrobić własny sposób przesyłania rozmów głosowych przy zastosowaniu gotowego kodeka, gdyż rozszerzenie protokołu XMPP o XEP-0167 (Jingle) było jeszcze w fazie eksperymentalnej. Co to jest Jingle? Z Wikipedii (choć niektóre informacje są tam przeterminowane): http://pl.wikipedia....ngle_(protokół)

Do czego zmierzam... Obecne rozwiązanie rozmów głosowych w AQQ 2.x nie jest idealne. Oferuje przeciętną jakość rozmów, sprawia wiele problemów (co widać w Bugliście). W dodatku działa wyłącznie między komunikatorami AQQ 2.x, co jest zaprzeczeniem otwartości sieci Jabber/XMPP.

Dlaczego warto? Coraz więcej klientów Jabbera (choćby Miranda i Psi) wprowadzają obsługę Jingle. Nie dość, że załatwia on sprawę rozmów głosowych nie tylko między AQQ 2.x ale także z innymi klientami Jabbera (!), to jeszcze daje dobre podstawy pod utworzenie rozmów wideo! W dodatku dokładnie 10 czerwca została wydana stabilna wersja tego XEP-a, co oznacza, że powinno już działać poprawnie.

Użytkownik karololszak edytował ten post 2010.08.09, 16:47

Tu byłem.


#2 SzczuplyNH

SzczuplyNH

    Weteran

  • Dekorator
  • 459 postów

Napisano 2009.07.19, 21:10

Pamiętam tą dyskusję. Teraz chyba nic nie stoi na przeszkodzie, by to wprowadzić. Można jeszcze źródło do tego, że Miranda i Psi wprowadzają obsługę Jingle'a?

#3 VPN

VPN

    Guru

  • Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2009.07.19, 21:23

Tak jest: Miranda i Psi.

Tu byłem.


#4 SzczuplyNH

SzczuplyNH

    Weteran

  • Dekorator
  • 459 postów

Napisano 2009.07.19, 22:06

To może dodam jeszcze listę komunikatorów, które obsługują Jingle.
Clients supporting Jingle
Asterisk
Coccinella
Empathy
Google Talk
Miranda IM (using the JGTalk plugin and mediastreamer2)
Psi (in a "release candidate" version 0.13-rc2)
Spark (windows version only)
Kopete (since 0.12, disabled in 4.1)
FreeSWITCH
Gajim (experimental support)
Telepathy Gabble
SIP Communicator
Nimbuzz
Freetalk (experimental support in 1.90)
GTalk2VoIP Publicly open Jingle-to-SIP gateway, allows Google Talk and other Jingle based client to make and receive SIP calls.
Talkonaut Free mobile VoIP (mVoIP) software for Symbian and Windows Mobile smart-phones. Based on XMPP and Jingle protocol. Uses a set of narrow-band Speex codecs to fit audio stream into poor GPRS data connections.
Yate - Yate acts as a Jabber component or client providing both the GTalk Jingle and the standard Jingle.

Źródło

#5 Laston

Laston

    Weteran

  • Dekorator
  • 559 postów

Napisano 2009.07.19, 22:14

Oczywiście popieram w 200%. Sam pamiętam, że kiedyś chciałem z kimś pogadać i nie dało rady, potem nawet nie działało (o zgrozo) w sieci LAN :o. Teraz używam do takich rzeczy Skypa. Ale w AQQ byłoby to mile widziane, a jeśli to krok w stronę wideorozmów to jest jeszcze lepiej ! GG ma, to AQQ nie może mieć?

#6 StabiL

StabiL

    Adept

  • Dekorator
  • 389 postów

Napisano 2009.07.19, 22:30

Jeżeli faktycznie poprawiłoby to rozmowy w AQQ to oczywiście jestem za. Co do samej otwartości to byłby mi to obojętne gdyż jak już rozmawiam głosowo to z osobami które posiadają AQQ aczkolwiek byłbaby to na pewno duży atut aqq ;)

Rere kum kum . . .
-----------------------




#7 Kendziooor

Kendziooor

    Pan Majster

  • Wtyczkopisarz
  • 1076 postów

Napisano 2009.07.20, 18:36

A nawet jeżeli tak, wówczas wymiana danych opierała się na połączeniach w trybie P2P. Zatem, w praktyce tego typu rozmowy mogły się odbywać, jeżeli jedna ze stron miała publiczne IP, co nie zawsze jest możliwe.


Cytat z blogu Oconnela. Jeśli dobrze widze, to Jingle opiera się o P2P więc Ocetowi się nie spodoba :P
Dołączona grafika
Całkiem nowa wersja notatnika do AQQ! Zostań beta-testerem!

System: Windows7 Home Premium; IE8 + Opera 10 (domyślna); Ad-Aware Pro Internet Security 8
Komunikator: Wtyczki podstawowe + dodatkowe; Kompozycja Satin

#8 Silverlight

Silverlight

    Just brilliant. It's Sense.

  • Dekorator
  • 3422 postów

Napisano 2009.07.25, 12:35

GTalk2VoIP Publicly open Jingle-to-SIP gateway, allows Google Talk and other Jingle based client to make and receive SIP calls.
Talkonaut Free mobile VoIP (mVoIP) software for Symbian and Windows Mobile smart-phones. Based on XMPP and Jingle protocol. Uses a set of narrow-band Speex codecs to fit audio stream into poor GPRS data connections.


No proszę, nawet mobilne klienty Jabber-a już to obsługują. Widzę w tym wielką przyszłość. Jingle - SkypeKiller! :D

Windows 10 Home x64 ● Internet Explorer 11Intel i7 3gen 4x2,3~3,3 GHz8 GB RAMnVIDIA GeForce 650M 2 GB 1920x1080Intel SSD 530 240GBBlu-ray RW


#9 stivo

stivo

    mgr inż.

  • Moderator
  • 2185 postów

Napisano 2009.12.17, 03:24

Propozycja przeniesiona na Tracker:
http://forum.aqq.eu/...&showissue=2740




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych