Skocz do zawartości


Zdjęcie

[tracker] Mechanizm sprawdzający czy posiadane wtyczki są kompatybilne z AQQ


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
55 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Czy uważasz, że funkcja ta powinna zostać wprowadzona do AQQ? (44 użytkowników oddało głos)

Czy uważasz, że funkcja ta powinna zostać wprowadzona do AQQ?

  1. Głosowano Tak (34 głosów [77.27%])

    Procent z głosów: 77.27%

  2. Głosowano Nie (4 głosów [9.09%])

    Procent z głosów: 9.09%

  3. Głosowano Nie mam zdania (6 głosów [13.64%])

    Procent z głosów: 13.64%

Głosuj

#1 Tomasz.G

Tomasz.G

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 159 postów

Napisano 2009.08.25, 19:52

Pisałem o tym w innym temacie, napiszę tutaj.

Instalator AQQ lub samo AQQ powinno zawierać mechanizm sprawdzający zainstalowane i włączone wtyczki pod kątem ich kompatybilności z daną wersją AQQ. Przy pierwszym uruchamianiu AQQ po aktualizacji mechanizm ten sprawdzałby czy włączone wtyczki nie są zawarte na liście niekompatybilnych wtyczek i w razie wykrycia takiej wtyczki wyświetlałby komunikat, że wtyczka o nazwie X, v.Y została wyłączona z powodu braku kompatybilności i zaleca się jej aktualizację (i tutaj adres strony lub forum). Dobrze by było, gdyby taki mechanizm również działał przy włączaniu wtyczek - przy próbie włączenia niekompatybilnej wtyczki wyświetlało by się okienko z koniecznością potwierdzenia włączenia tej wtyczki.
Na liście niekompatybilnych wtyczek na pewno mogłyby się znaleźć:
Restarter <= 1.0.4.1
Addplug
Archeolog <= 1.2.0.0
I pewnie jeszcze wiele innych wtyczek w starych wersjach.
Pozdrawiam, Bo$s.

#2 Silverlight

Silverlight

    Just brilliant. It's Sense.

  • Dekorator
  • 3422 postów

Napisano 2009.08.25, 23:06

Wystarczyłoby, że to twórcy wtyczek by dodawali jakieś sprawdzanie aktualnej wersji AQQ, a jeśli by wtyczka była z daną wersją AQQ niekompatybilna, AQQ by ją usunęło. Pomysł oczywiście trafny, ale nie mam opracowanej idei jego wykonania. Nie mniej jednak oddaję głos na Tak. :)

Windows 10 Home x64 ● Internet Explorer 11Intel i7 3gen 4x2,3~3,3 GHz8 GB RAMnVIDIA GeForce 650M 2 GB 1920x1080Intel SSD 530 240GBBlu-ray RW


#3 Senega

Senega

    Początkujący

  • Wtyczkopisarz
  • 1401 postów

Napisano 2009.08.25, 23:10

Teoretycznie przy ładowaniu wtyczki możemy sprawdzić jaka jest wersja AQQ i wyświetlić odpowiedni komunikat o potrzebie aktualizacji wtyczki. Tylko czasami nawet stare wtyczki są kompatybilne w górę więc trudno stwierdzić czy kiedy zakończy się kompatybilność wtyczki.

Android - program telewizyjny Kropka TV http://goo.gl/AZyEE

Aktualnie bez AQQ - co na dobre mi wychodzi :tuptup:


#4 lsr

lsr

    Czarna legenda forum powraca...

  • Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2009.08.25, 23:23

Wie ktoś może, na jakiej zasadzie mechanizm ten działa w FF? Bo możliwe są różne rozwiązania, ale wydaje się, że właśnie w FF genialnie to rozwiązali. Jeśli ktoś wie, niech opisze tamten system.

6198 zliczonych i pozostawionych postów na starym forum. Więc byle nabijacz nie zrobi na mnie wrażenia. :D


Zapraszam na odnowiony blog: lsr.waw.pl


#5 Silverlight

Silverlight

    Just brilliant. It's Sense.

  • Dekorator
  • 3422 postów

Napisano 2009.08.25, 23:24

No racja, coś takiego to mija się z celem... Propozycja jest dobra, ale jak by ją kurcze zrealizować? Trudno jest określić "datę ważności" wtyczki, skoro się nie wie, jakie zmiany mogą wejść w kolejnych wersjach AQQ...

EDIT: Ty no, lsr, dobry przykład podałeś! Tam po aktualizacji Firefoxa pojawia się okienko z dodatkami i pokazują się niekompatybilne. Wystarczy, że ktoś kto się zna przedstawi nam zasadę działania tego systemu i Oconnel mógłby się za to zabrać, bo to jest bardzo przydatne. Ostatnio Buglistę zawaliły zgłoszenia błędów, powodowane przez AQQ Restarter. Tak to AQQ samo by sobie wyłączyło albo usunęło wtyczkę i po sprawie.

Windows 10 Home x64 ● Internet Explorer 11Intel i7 3gen 4x2,3~3,3 GHz8 GB RAMnVIDIA GeForce 650M 2 GB 1920x1080Intel SSD 530 240GBBlu-ray RW


#6 Tomasz.G

Tomasz.G

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 159 postów

Napisano 2009.08.25, 23:29

W FF to wtyczka ma zapisane wersje FF z którymi działa poprawnie. Ale żeby to zdalo egzamin to wtyczki musza byc rozwijane. Różnica polega na tym, ze do FF jest mnóstwo dodatków, a do AQQ kilkanaście. Wydaje mi się, ze taka lista (nie)kompatybilnosci zawarta w AQQ bylaby najodpowiedniejszym rozwiązaniem.
Pozdrawiam, Bo$s.

#7 UsagiAddict

UsagiAddict

    J̵ava͡Pr͝òg̢ram̵mer

  • Użytkownik
  • 1175 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 2009.08.25, 23:34

proste. dodatek podaje aqq listę funkcji z sdk z których korzysta, jeśli nowa wersja aqq grzebała w nich lub funkcjach nadrzędnych - wyskakuje info.
w ff jest to bardziej przystępne dla programu, nie trzeba dodatkowych plików z informacją dla programu gdyż wszystko opiera się na technologii xul; w przypadku aqq będzie problem, wtyczki nie mają otwartego kodu. trzeba będzie zrobić jedną, wspólną bazę danych dla wtyczek, rozwiąże to też problem z aktualizacjami

Does the scent of soil and beast
Breathe the life into the animal you hide
Dołączona grafika


#8 Silverlight

Silverlight

    Just brilliant. It's Sense.

  • Dekorator
  • 3422 postów

Napisano 2009.08.25, 23:36

Problem w tym, że autor musiałby mieć zainstalowane wszystkie wtyczki, jakie wyszły do AQQ, a to już może być problem, bo Oconnel nie może używać żadnych wtyczek, kiedy przeprowadza testy.

Autorzy wtyczek znowu nie zawsze poinformują autora AQQ o niekompatybilności, gdyż np. wyjeżdżają czy coś i co wtedy?

Windows 10 Home x64 ● Internet Explorer 11Intel i7 3gen 4x2,3~3,3 GHz8 GB RAMnVIDIA GeForce 650M 2 GB 1920x1080Intel SSD 530 240GBBlu-ray RW


#9 Pbo

Pbo

    Kierownik

  • Przyjaciel
  • 3477 postów

Napisano 2009.08.26, 00:04

Nie lepiej prościej to rozwiązać i autor wtyczki by wpisywał wersję AQQ od której wtyczka działa jak trzeba? A jeżeli działa ze wszystkimi to by nic nie wpisywał i z resztą co do propozycji to dla mnie jest to obojętne i mi się nie przyda, bo nie korzystam z za wielu wtyczek.

Komunikatory głosowe Ventrilo.TeamSpeak, Mumble

PolscyGracze.pl - wiadomości ze świata gier | Serwer XMPP PGra.cz


#10 Silverlight

Silverlight

    Just brilliant. It's Sense.

  • Dekorator
  • 3422 postów

Napisano 2009.08.26, 00:06

Tu nie chodzi OD KTÓREJ wersji AQQ wtyczka działa jak trzeba, tylko DO KTÓREJ i w tym jest problem. :)

Windows 10 Home x64 ● Internet Explorer 11Intel i7 3gen 4x2,3~3,3 GHz8 GB RAMnVIDIA GeForce 650M 2 GB 1920x1080Intel SSD 530 240GBBlu-ray RW


#11 Pbo

Pbo

    Kierownik

  • Przyjaciel
  • 3477 postów

Napisano 2009.08.26, 00:10

No to prawie to samo. :P
Ale i tak funkcja w SDK była by chyba najlepszym rozwiązaniem, bo nikomu by nie przeszkadzała, tylko ułatwiała ludziom życie. ;)

Wie ktoś może, na jakiej zasadzie mechanizm ten działa w FF? Bo możliwe są różne rozwiązania, ale wydaje się, że właśnie w FF genialnie to rozwiązali. Jeśli ktoś wie, niech opisze tamten system.

FF chyba sam sprawdza czy wtyczka działa jak trzeba, a jeżeli nie jest kompatybilna z najnowszymi normalni, no to jest odrzucana.

Komunikatory głosowe Ventrilo.TeamSpeak, Mumble

PolscyGracze.pl - wiadomości ze świata gier | Serwer XMPP PGra.cz


#12 UsagiAddict

UsagiAddict

    J̵ava͡Pr͝òg̢ram̵mer

  • Użytkownik
  • 1175 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 2009.08.26, 00:13

Wyrocznia, nie zrozumiałeś mnie...

Wtyczka XXX: używa funkcji SDK np: FOO, BAR
pierwsza beta AQQ: zmieniono funkcję XOR, NOT => wtyczka jest dalej aktualna, nie wymagana jest aktualizacja
druga beta AQQ: zmieniono coś w funkcji FOO => informacja na temat możliwości występowania błędów, aktualizacja zalecana
trzecia beta AQQ: znacznia zmodyfikowano funkcję BAR lub ją usunięto => wtyczka jest wyłączona, informacja o tym, informacja o konieczności zainstalowania nowej wersji wtyczki gdy tylko się pojawi.

wszystko polega na porównywaniu dat. gdy wyjdzie wersja Aqq 2 kwietnia a wtyczka 10tego - jest aktualna.
Oc nie będzie instalować wtyczek, człowieku ;) gdyby tak było, ktoś na pewno wykorzystałby to do zhakowania mu systemu *zdarzają się takie taborety*
Ogólnododatkowa baza danych- wtyczkopisarze mogą się zarejestrować, wprowadzać nowe wersje, uplowadować je etc, a przedewszystkim - podać informację którą wykorzysta potem AQQ -- jakie funkcje SDK zostały wykorzystane. O to tutaj się rozbiega.

Does the scent of soil and beast
Breathe the life into the animal you hide
Dołączona grafika


#13 Beherit

Beherit

    In Sorte Diaboli

  • Wtyczkopisarz
  • 5031 postów

Napisano 2009.08.26, 01:16

To ja dodam coś od siebie z puntu programisty. UsagiAddict Twoje rozwiązanie odpada. Dla przykładu ostatnie problemy z AQQ Restarter - nie używałem tam żadnych funkcji z SDK tylko innych rzeczy (w tym wypadku odczytu pliku ini) i to sprawiało problemy. Pomysł z bazą danych też odpada - nawet nie wiem jak AQQ by to interpretowało... Nie da się określić do której wersji będzie działać wtyczka! Jedynie co to zanim wyjdzie stabilna wersja to do wtyczek (bynajmniej ja) staram się dodać informację, która wyskakuje przy instalowaniu jeżeli AQQ nie spełnia wymagań. Więcej problemów niż pożytku :)
Temat trochę nie ma sensu - bo osoba co tworzy dodatek sprawdza co jakiś czas forum i jeżeli wtyczka nagle robi jakieś wielkie kłopoty to daje odpowiednią aktualizację od co :)

#14 UsagiAddict

UsagiAddict

    J̵ava͡Pr͝òg̢ram̵mer

  • Użytkownik
  • 1175 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 2009.08.26, 01:35

Beherit, ja uważam, że ten temat ma sens. AQQ powinno być bardziej zautomatyzowane, zobacz sobie jak wygląda aktualizacja dodatków w FF: pięknie, szybko, bezproblemowo. Tak właśnie powinno być z AQQ.
Moje rozwiązanie odpada? Dlaczego?
Nie jestem wtyczkopisarzem, ty mi właśnie pokazałeś, że w przypadku wtyczek do AQQ należy brać też inne czynniki niż samo SDK, jak np. zmiana formatu pliku ini lub archiwum ;) to się da załatwić, FF właśnie na tej zasadzie pracuje *tylko tam zamiast pliku ini są wpisy w about:conf*
Baza Danych odpada? czemu? :) Zwykłe zapytanie, xml zwrotny i komunikat dla użytkownika.

Nie da się określić do której wersji będzie działać wtyczka!

Nigdy tego nie wiesz, niezależnie od użytej metody. Dzięki tej metodzie zaś użytkownicy są od razu powiadamiani o możliwości występujących błędów z powodu tej czy owej wtyczki. A nie, że dowiadujemy się z forum, że ups, nie działa bo inny format pliku *.ini itd.

Does the scent of soil and beast
Breathe the life into the animal you hide
Dołączona grafika


#15 Tomasz.G

Tomasz.G

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 159 postów

Napisano 2009.08.26, 09:13

Problem w tym, że autor musiałby mieć zainstalowane wszystkie wtyczki, jakie wyszły do AQQ, a to już może być problem, bo Oconnel nie może używać żadnych wtyczek, kiedy przeprowadza testy.

Autorzy wtyczek znowu nie zawsze poinformują autora AQQ o niekompatybilności, gdyż np. wyjeżdżają czy coś i co wtedy?

To czy wtyczka działa czy nie wychodziłoby podczas testowania kolejnych wersji Beta, a lista niekompatybilnych wtyczek byłaby aktualizowana przed pojawieniem się stable.

Wpisywanie kompatybilnych wersji we wtyczce jest wg mnie średnim pomysłem bo co z wtyczką, która nie będzie już aktualizowana a będzie dalej dobrze działać?
Pozdrawiam, Bo$s.

#16 Beherit

Beherit

    In Sorte Diaboli

  • Wtyczkopisarz
  • 5031 postów

Napisano 2009.08.26, 10:34

Nie jestem wtyczkopisarzem,

No właśnie - nie jesteś i nie wiesz co się z czym je.

w przypadku wtyczek do AQQ należy brać też inne czynniki niż samo SDK, jak np. zmiana formatu pliku ini lub archiwum ;) to się da załatwić, FF właśnie na tej zasadzie pracuje *tylko tam zamiast pliku ini są wpisy w about:conf*

Firefox to inna sprawa. Zrozum, że po jakimś czasie jakiś mały fragment kodu, który nie braliśmy pod uwagę może nagle powodować problemy lub po prostu wtyczka może przestać działać. Więc Twój pomysł po prostu nie wypali! Wiem co mówię a znam się trochę na tych klockach... Ludzie opanujcie się! Nie ma takiego sposobu by AQQ sprawdzało czy dana wtyczka może być kompatybilna! Zostaje tylko jedna droga - beta testerzy AQQ. Coś się zmieniło w AQQ, Ci używają jakiś wtyczek i od razu wyłapują błędy co za tym idzie przed stabilką jest już nowa wersja wtyczki i wszystko cacy. Nie ma co kombinować...

A tak mi się przypomniało - kiedyś w AQQ 1.x wtyczki posiadały certyfikaty tak? Fajna sprawa z jednym wielkim minusem. Kod wtyczki musiał być pokazywany Oconnelowi - a wiadomo, że nie każdy programista chce się dzielić swoimi wypocinami. Więc to też odpada - nigdy wszyscy nie dadzą do wglądu kodów swoich wtyczek.

#17 UsagiAddict

UsagiAddict

    J̵ava͡Pr͝òg̢ram̵mer

  • Użytkownik
  • 1175 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 2009.08.26, 11:19

Beherit: to że nie jestem wtyczkopisarzem nie znaczy jednocześnie że nie jestem programistą.
Kiedyś kod wtyczki musiał być pokazany Oc - to oczywiste że niektórzy nie chcą być tacy OpenSource ale takie coś pozwoliłoby na automatyczne przeszukaniu kodu wtyczki pod względem jej kompatybilności.
Teraz ważna rzecz- Beherit, chodzi o to, że przed wprowadzeniem takiego systemu trzeba by było spisać listę rzeczy, które kogą ulec zmianie w projekcie AQQ. Wtedy wtyczkopisarze mogliby zamieszczać informacje do wtyczki, co dokładnie poruszyli w swoim projekcie:
-modyfikacja pliku: XXX
-używanie funkcji SDK: XXX
-używanie funkcji SDK: YYY

Nie ma takiego sposobu by AQQ sprawdzało czy dana wtyczka może być kompatybilna

Spokojnie, FF się to udało. Właśnie dzięki konsultacjom z wtyczkopisarzami, w końcu oni będą najwięcej wiedzieć co może jeszcze wtyczka modyfikować.
Zresztą- betatesty i tak będą betatestami, to ma być informacja, że jest możliwość niekompatybilności wtyczki bądź jej całkowitej niezgodności. Gdy takie coś wyskoczy a po jakimś czasie AQQ się zawiesi będzie jasne co jest winne. AQQ Pomoc zostanie odciążone, i to znacznie.

Does the scent of soil and beast
Breathe the life into the animal you hide
Dołączona grafika


#18 Senega

Senega

    Początkujący

  • Wtyczkopisarz
  • 1401 postów

Napisano 2009.08.26, 12:16

Niestety wtykopisarze tak samo jak i sam OC nie wie co będzie modyfikowane w AQQ. W FF (wtyczki już wcześniej wiedzą z jaką wersją są kompatybilne) wtyczka przy ładowaniu sprawdza wersję FF i porównuje nie to czy jest kompatybilna tylko czy zgadza się z ciągiem tekstowym. Niestety jak wcześniej napisał Beherit jego problematyczna wtyczka nie korzystała z SDK, do tego nie korzystała z żadnych funkcji AQQ więc AQQ nie stwierdzi czy jest kompatybilna. Udostępnienie źródeł dla OC też nie załatwi tej sprawy bo przy większych zmianach OC musiałby kompilować wszystkie wtyczki i sprawdzać ich poprawne działanie. Samo spojrzenie w kod czasami nic nie daje. Mało tego, każdy wtykopisarz robiąc drobną zmianę w kodzie musiałby wysyłać kod do OC. Zbyt dużo zamieszania.
Jedyne co można na szybko zrobić to sprawdzać czy zmieniła się wersja np z 2.0.5 na 2.0.6 i wtedy odpowiednio uruchamiać bądź nie uruchamiać wtyczki + informacja o braku kompatybilności. Wtedy co jakiś czas wtykopisarze sami musieli by sprawdzać swoje wtyczki i wydawać kolejne nowe wersje (pseudo nowe bo sprawdzające tylko kompatybilność z nowym AQQ).

Android - program telewizyjny Kropka TV http://goo.gl/AZyEE

Aktualnie bez AQQ - co na dobre mi wychodzi :tuptup:


#19 Loosa

Loosa

    Weteran

  • Użytkownik
  • 483 postów

Napisano 2009.08.26, 12:56

Wpadłem na jeszcze inny pomysł. Przy każdej instalacji wersji stabilnej, AQQ mogłoby automatycznie uruchomić aktualizator. Po co? Po to, że jak wszyscy doskonale wiemy, zmiany z wersji beta na wersję nie są zazwyczaj zbyt ogromne. Dodatkowo, większość betatesterów obserwuje forum, w związku z czym o to grono nie musimy się martwić. Gorzej z użytkownikami (którzy nadal się zdarzają) użytkującymi starych, nieaktualnych wersji stabilnych (ostatnio znajomy pochwalił się posiadaniem wersji 2.0.4.22 (sic!) - ze względu na sprawdzanie aktualizacji raz na dobę). To wyeliminowałoby (zmarginalizowało) problem, gdyż jeśli wtyczka jest na bieżąco uaktualniana, przed wersją stabilną na pewno wyjdzie jej nowa wersja.

OS, IE, AQQ, Wtyczki, Kompozycja.


#20 UsagiAddict

UsagiAddict

    J̵ava͡Pr͝òg̢ram̵mer

  • Użytkownik
  • 1175 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 2009.08.26, 12:58

nie wiem, co wy z tym wysyłaniem kodu do Oc..
postaram się to zobrazować: jest jeden, wolny serwer. jeśli powstajenowa wersja wtyczki to uprawniony wtyczkopisarz zamieszcza taminformacje 1. Jaka to wtyczka, 2. która wersja, 3. data powstania, inajważniejsze: 4. z jakich funkcji sdk korzysta wtyczka; jakie plikimodyfikuje/używa
Oc pisze kolejną wersję AQQ, nawet na tym samym serwerze umieszczainformację jakie f. SDK uległy zmianie/skasowaniu, jakie pliki zmieniłyswój format;
AQQ po uaktualnieniu porównuje zgodność wtyczek do danego AQQ i wyświetla stosowne informacje.

Nikt nie musi widzieć kodu wtyczki. Wtyczki same mogą być nawet nainnych serwerach. Na tym serwerze są tylko krótkie informacje napotrzebę AQQ, nikt inny nie musi nawet widzieć z jakich f. korzystawtyczka.

Jedyny mankament to to, że wtyczkopisarze będą musieli logować się na ten serwer

Does the scent of soil and beast
Breathe the life into the animal you hide
Dołączona grafika





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych