Skocz do zawartości

Zdjęcie

Protokół Gadu-Gadu

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#21 wu112

wu112

Wrzuć Monetę

• Moderator
  • 2850 postów

Napisano 2010.04.01, 13:15

Heh.. jasne :-D Jabber w GG, a Infobot zmienia nazwę na Infobeton xD Rewolucyjne zmiany..

WindowsPrzeglądarkaAQQWtyczkiKompozycja

#22 pakeroso

pakeroso

Bywalec

• Użytkownik
  • 185 postów

Napisano 2010.04.01, 15:08

Takie posunięcie jest po prostu niemożliwe. Ciemnogród używający GG oswoiłby się z pojęciem Jabber i jeszcze z czasem użytkownicy zaczęliby odpływać do innych klientów. Jedyny słuszny monopol musi zostać zachowany.
  • scope lubi to
Dołączona grafika

#23 Tomasz.G

Tomasz.G

Bywalec

• Użytkownik
  • 159 postów

Napisano 2010.04.22, 17:47

"Pisak" to funkcja znana m.in. użytkownikom Jabbera. Informuje on o tym, że w danej chwili ktoś zaczyna do nas pisać wiadomość na Gadu-Gadu. Funkcja jest przydatna, gdyż użytkownik jest na bieżąco informowany o aktywności rozmówcy, dzięki czemu unika się chaosu w rozmowie tekstowej. W każdej chwili można wyłączyć tę funkcję w ustawieniach.

W trosce o bezpieczeństwo rozmów na Gadu-Gadu, wprowadzono oznaczenia statusu szyfrowania. Użytkownicy GG 10 mogą na bieżąco sprawdzać bezpieczeństwo rozmowy i w każdym momencie dowiedzieć się o tym, jak dbać o poufność internetowych pogawędek. W oznaczeniach użyto 3 typów kłódek.

Źródło: http://di.com.pl/new...z_pisakiem.html

Oby za jakiś czas pojawiły się te funkcje w AQQ :) W sumie do obydwóch jest już ono przygotowane bo i funkcja pisaka jest zaimplementowana i indykator szyfrowania jest. Chociaż ta druga funkcja podobno działa jak chce?
Pozdrawiam, Bo$s.

#24 VPN

VPN

Guru

• Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2010.08.15, 13:33

Ciekawa prezentacja dotycząca architektury serwerów sieci GG: http://www.youtube.c...5CE8E088F1B23A8
Do pobrania pokazywana w czasie prelekcji prezentacja w formacie PDF: http://crazy4ever.wr...6ZaR/gg-barcamp

Dla tych, którym nie chce się oglądać całości, przygotowałem stenogram z najciekawszej części, która może nas zainteresować, mianowicie alternatywne komunikatory :P Może nie jest super dokładnie, ale sens został zachowany.

Widownia: A wy wewnątrz firmy używacie Gadu-Gadu do komunikacji między sobą?
Prowadzący: Znaczy pod Linuksem siedzi dużo ludzi to ogólnie nie mamy komunikatora naszego, to jest Kadu, z którego korzystamy zazwyczaj, ale niektórzy z różnych, coś z Jabberem...
Widownia: (niezrozumiałe)
Prowadzący: Nie no, ale to nie jest żadna tajemnica. Jeżeli nie mamy komunikatora, a pracujemy pod Linuksem no to...
Widownia: Ale oficjalnie nie można korzystać z alternatywnych... Macie transport?
Prowadzący: No ale jak ktoś ma Linuksa, to nie może wcale z Gadu-Gadu...?
Widownia: Tak.
Prowadzący: Aha, nie wiem :P
Widownia: (śmiech i brawa)
Prowadzący: W każdym razie na Linuksie korzystamy z różnych...
Widownia: Alternatywnych. A orientujecie się ile ludzi korzysta z transportów? Czy wiecie ile ludzi korzysta z Gadu-Gadu, a ile z transportów?
Prowadzący: Przedstawiają się komunikatory jakąś wersją i mamy takie statystyki, przy czym wiadomo, ktoś może oszukiwać i podszyć się, że jest oryginalnym klientem, a my tego nie rozpoznamy, bo jeśli coś przestawia się jako dziesiątka to nie wiemy.
Widownia: Jak to wygląda teraz w statystykach?
Prowadzący: Z dziesiątek korzysta około 50%, z siódemek tych starych wersji koło tam 20%, a pozostałe około 15-20%, gdzieś w tych granicach.
Widownia: Czyli wy w ogóle nie próbujecie rozróżniać czy coś jest oryginalnym klientem czy nie jest?
Prowadzący: Znaczy nie jesteśmy w stanie rozróżnić.
Widownia: Podkładka prawna jest, regulamin Gadu-Gadu istnieje, ale wszyscy na to przymykają oko. Ponieważ protokół jest zamknięty, został zunifikowany, stworzono tam libgadu itd., ale większość innych klientów nie zachowuje się tak jak Gadu-Gadu, klient prawdziwy, no bo nie ma prawa się zachowywać, coś tam nie robi, albo coś robi inaczej...
Prowadzący: Ale również stare wersje...
Widownia: Czy te klienty powodują jakieś problemy w waszej infrastrukturze?
Prowadzący: Nie, działa nawet lepiej.
Widownia: (śmiech i komentarze niezrozumiałe)
Prowadzący: (bezradny)
Widownia: Temat komunikatora zamykamy.
Prowadzący: Tak :P

Inna ciekawostka: niedługo będzie nowy system konferencji, zbliżony funkcjonalnością do MUC znanego z XMPP - moderacja, wyrzucanie itd.
Moim zdaniem Oconnel powinien obejrzeć tę prezentację, może lepiej zrozumie jak działa ten protokół :P

Użytkownik Wareczek edytował ten post 2010.08.15, 13:49

• pakeroso lubi to

Tu byłem.

#25 Oconnel

Oconnel

AQQ Developer

• Właściciel
  • 4622 postów

Napisano 2010.08.15, 15:33

Obejrzałem tylko pierwszą część prezentacji, na resztę nie miałem już siły. Poziom prezentacji jest żenująco niski i nie wnosi nic ciekawego do tematu.
MyPortalYouTubeTwitter54slty.png

#26 Wareczek

Wareczek

Adept

• Administrator
  • 1262 postów

Napisano 2010.08.15, 15:35

Tak samo jak powyższy stenogram, który kompletnie nie zachęca od obejrzenia prezentacji ;-)

#27 VPN

VPN

Guru

• Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2010.08.15, 15:41

A tam jakość. Rzeczywiście kiepska, ale to nie znaczy, że nie można wyciągnąć z niej jakichś ciekawych informacji, które pojawiają się między wierszami. Trzeba znać konkurencję od podszewki.

Tu byłem.

#28 Laston

Laston

Weteran

• Dekorator
  • 559 postów

Napisano 2010.08.15, 16:11

VPN, z której części jest przytoczony fragment?

/edit @down dzięki

Użytkownik Laston edytował ten post 2010.08.15, 16:44

#29 VPN

VPN

Guru

• Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2010.08.15, 16:41

Ostatnie sekundy części 3 i początkowe minuty części 4.

Tu byłem.

#30 muuz

muuz

Weteran

• Użytkownik
  • 415 postów

Napisano 2010.08.15, 19:25

Obejrzałem tylko pierwszą część prezentacji, na resztę nie miałem już siły. Poziom prezentacji jest żenująco niski i nie wnosi nic ciekawego do tematu.

Ja po paru minutach części 1 dziadostwo wyłączyłem. To powinno być yyy... obejrzałbym to, gdyby było ciekawe, jak choćby sesje dp nagrywane przy okazji HotZlotu 2010. Podziwiam Cię VPN, jeśli obejrzałeś całość. Przytocz, jeśli możesz, jakieś inne ciekawe fragmenty... bo ten poprzedni był genialny... :E

Nie, działa nawet lepiej.

Użytkownik muuz edytował ten post 2010.08.15, 19:30

AQQSystemPrzeglądarkaAntywirus

Dołączona grafika

#31 Laston

Laston

Weteran

• Dekorator
  • 559 postów

Napisano 2010.08.15, 20:25

Chciałem sprostować, że to ktoś z widowni powiedział "Nie, działa nawet lepiej" :P

#32 VPN

VPN

Guru

• Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2010.08.15, 20:31

"Działa nawet lepiej" powiedział ktoś, kto ma mikrofon, bo było wyraźnie słyszalne. Uznałem to za słowa Prowadzącego, no ale może ktoś z boku to powiedział...

Tu byłem.

#33 Qrix

Qrix

Adept

• Wtyczkopisarz
  • 361 postów

Napisano 2010.08.20, 22:09

wiele innych ciekawych rzeczy -> http://gadunews.pl/n...hp?readmore=407 (tak, przymusiłem się do obejrzenia całości)
Będą również loginy alfanumeryczne oraz archiwum on-line, ale ciekaw jestem czy będzie to rozwiązane porządnie, czy jak zwykle (bez poszanowania bezpieczeństwa i prywatności)

Skoro prowadzący nie bardzo wie cokolwiek o alternatywach, to widocznie firma wewnątrz ma to gdzieś ;) "dziesiątek" jest 50% ale pod tą dziesiątką kryje się również AQQ i nowy Tlen

Użytkownik Qrix edytował ten post 2010.08.20, 22:14

Proszę o zgłaszanie błędów w moich wtyczkach na bugliście - po zgłoszeniu proszę o link do zgłoszenia wysłać na moje jabberowe konto qrix@aqq.eu - o błędach nie zgłaszanych na bugliście z reguły szybko zapominam ;)
Moje posty czyta Dołączona grafika

#34 Claudec

Claudec

Początkujący

• Użytkownik
  • 35 postów

Napisano 2010.11.19, 21:11

A ja dotrwałem do końca i teraz wiem dlaczego GG pada :P
Wszystko trzyma się na prowizorycznych rozwiązaniach które jeszcze działają, ale w każdej chwili może wszystko się wysypać.
Przynajmniej sami przyznali, że stracili ludzi przez brak możliwości rozmowy z numerkami powyżej 17mln. Sami są sobie winni, przecież nie musieli wprowadzać nieprzepadających numerków. Teraz szybko dojdą do numeru długiego jak konto bankowe :P
Natomiast zdziwiło mnie, że nie potrafią rozróżnić czy osoba logująca się do serwera używa niestandardowego klienta czy oryginału.

Użytkownik Claudec edytował ten post 2010.11.19, 21:16

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych