Skocz do zawartości


Zdjęcie

[odrzucono] Upublicznienie kodu wtyczki AQQ Network


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
14 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Upublicznienie kodu wtyczki AQQ Network (37 użytkowników oddało głos)

Czy jesteś za udostępnieniem kodu wtyczki AQQ Network

  1. Głosowano Tak (35 głosów [94.59%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 94.59%

  2. Nie (2 głosów [5.41%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 5.41%

  3. Nie wiem / nie mam zdania (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

Głosuj

#1 bartek-525

bartek-525

    Adept

  • Wtyczkopisarz
  • 273 postów

Napisano 2009.11.30, 21:32

Zdaję sobie sprawę z tego, że pomysł jest trochę kontrowersyjny i o wszystkim zadecyduje jednoosobowo Oconnel. Chodzi o to, że przydałoby się udostępnić kod wtyczki umożliwiającej połączenie z siecią AQQ 1.x. Po co i dlaczego? Już wyjaśniam:
1. Wtyczka nie jest już wspierana, nie ma tam chyba żadnych istotnych "tajemnic firmy". Może przynajmniej ktoś ją skompiluje pod Delphi 2010 (ja przynajmniej na własny użytek na pewno), bo z tego co wiem nie jest. Wiem, że jest to efekt pracy OC, ale z tej wtyczki korzysta coraz mniej osób i może niech się ona przyda też w inny sposób:
2. (Najważniejsze) Kod wtyczki stanie się przykładem dla pozostałych wtyczkopisarzy i może wreszcie powstaną jakieś wtyczki sieciowe. Niestety, ale w tym względzie AQQ pozostaje z tyłu i żadne transporty tego nie zmienią (chyba, że będą w pełni obsługiwały sieć w co wątpię, ale i tak większość woli wtyczki). Jeśli OC ani nikt inny nie może/nie chce pisać dokładnej dokumentacji, to może przynajmniej coś takiego. Analizując kod można się dużo nauczyć.

Jedyną wadą może być tutaj to, że może powstać i być w obiegu kilka różnych wersji wtyczki AQQ 1.x, co może generować błędy. Nie zmienia to jednak faktu, że oficjalnym źródłem jest strona aqq.eu i będzie tam tylko ta właściwa wersja, także w przypadku wątpliwości każdy będzie mógł ściągnąć sobie pewną wersję.
  • pietreXtreme lubi to

#2 muszi

muszi

    I hate Mondays!

  • Administrator
  • 1950 postów

Napisano 2009.11.30, 23:15

Pomysł bardzo dobry, niestety szanse na to, że OC opublikuje kod swojej wtyczki są znikome :(
Takie sprostowanie, na aqq.eu nie ma wtyczki do sieci AQQ1.x, bo jest ona oficjalnie wycofana z użycia.

Nie pomagam prywatnie (PW oraz JID) w sprawach AQQ
Beta info: AQQ: none | OS: Windows 10 x64
>> Przydatne linki: Regulamin | Szukajka | Buglista AQQ| Kompedium wiedzy o AQQ <<


#3 bartek-525

bartek-525

    Adept

  • Wtyczkopisarz
  • 273 postów

Napisano 2009.11.30, 23:24

Takie sprostowanie, na aqq.eu nie ma wtyczki do sieci AQQ1.x, bo jest ona oficjalnie wycofana z użycia.

Od niedawna jest http://www.aqq.eu/do...network-1x.html ;) Też się zdziwiłem, jak się pojawiła.

Wiem, że to raczej rzadka praktyka, udostępnianie kodu programów closed source, ale mam nadzieję, że OC zrobi wyjątek. Chodzi w końcu o rozwój komunikatora. Konkurencja nie śpi, a pod tym względem AQQ stoi w miejscu, żeby nie powiedzieć że się cofnęło, w AQQ 1.x była obsługa ICQ. Później z tego co pamiętam pojawiła się wtyczka do Jabbera.

Użytkownik bartek-525 edytował ten post 2009.11.30, 23:26


#4 UsagiAddict

UsagiAddict

    J̵ava͡Pr͝òg̢ram̵mer

  • Użytkownik
  • 1175 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 2009.12.01, 07:15

sieć AQQ oparta jest na podobnych założeniach jak GG. Szczerze wątpię czy OC kiedykolwiek zgodziłby się na opublikowanie źródła.
Nie przyczyni się to rozwoju komunikatora, nie wiem dlaczego tak myślisz. Wbrew pozorom sieć AQQ nie jest martwa, używa jej wielu ludzi. Po opublikowaniu źródła istnieje szansa, że ktoś znajdzie jakąś lukę a Oc nie może poprawić tejże luki ponieważ sieć AQQ nie jest wspierana :)

EDIT:
@down x2

tu nie tylko chodzi o utrzymywanie wtyczki w dobrym stanie tylko przyjrzenie się kodowi i na jego podstawie próba tworzenia innych wtyczek sieciowych

a, o to tu się rozbiega :P zmieniłem mój głos na tak w ankiecie
co nie zmienia faktu, że jest mała szansa na spełnienie prośby ;)

Użytkownik UsagiAddict edytował ten post 2009.12.01, 20:23

Does the scent of soil and beast
Breathe the life into the animal you hide
Dołączona grafika


#5 VPN

VPN

    Guru

  • Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2009.12.01, 19:46

Ludzie, ile razy ten i podobne tematy były wałkowane... Po co odgrzewać stare kotlety czy też reanimować trupa? Sieć AQQ powinna umrzeć, taka prawda. Zapewne utrzymanie tego serwera dla kilkudziesięciu czy nawet kilkuset osób jest po prostu nierentowne.

Tu byłem.


#6 Senega

Senega

    Początkujący

  • Wtyczkopisarz
  • 1401 postów

Napisano 2009.12.01, 20:16

VPN - tu nie tylko chodzi o utrzymywanie wtyczki w dobrym stanie tylko przyjrzenie się kodowi i na jego podstawie próba tworzenia innych wtyczek sieciowych.

Android - program telewizyjny Kropka TV http://goo.gl/AZyEE

Aktualnie bez AQQ - co na dobre mi wychodzi :tuptup:


#7 VPN

VPN

    Guru

  • Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2009.12.01, 20:34

Obawiam się jednak, że głównym celem jest potajemne rozwijanie wtyczki obsługującej starą sieć.
  • Xadib lubi to

Tu byłem.


#8 Beherit

Beherit

    In Sorte Diaboli

  • Wtyczkopisarz
  • 5031 postów

Napisano 2009.12.01, 20:40

Tak VPN - wszyscy spiskują przeciwko firmie CT tak aby jej tylko zaszkodzić. Akurat wszystkim sieć AQQ 1.x lata koło nosa - po co jej używać i robić nowe buildy wtyczki jak ma się lepszego jabbera? Ja jestem za - przy da się kod wtyczki sieciowej aby nauczyć się czegoś nowego i napisać wtykę jakieś innej sieci chociażby MSN czy coś.
  • pietreXtreme lubi to

#9 Pbo

Pbo

    Kierownik

  • Przyjaciel
  • 3477 postów

Napisano 2009.12.01, 20:42

Lol, nie wiem jak post VPNa skomentować...
Ciekawe na jakiej zasadzie ktoś by miał rozwijać. Jak małe dziecko VPN się teraz zachowałeś. Nie ma w SDK opisanych funkcji do tworzenia wtyczek sieciowych, to trzeba sobie jakoś radzić, a nie wymyślać głupoty, że ktoś będzie tą wtyczce rozwijać. Brak słów normalnie...

Komunikatory głosowe Ventrilo.TeamSpeak, Mumble

PolscyGracze.pl - wiadomości ze świata gier | Serwer XMPP PGra.cz


#10 UsagiAddict

UsagiAddict

    J̵ava͡Pr͝òg̢ram̵mer

  • Użytkownik
  • 1175 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 2009.12.01, 21:30

ale muszę przyznać że pomysł VPN ma świetny ;] serwery AQQ padną to przerzucimy się dzięki szybkiemu update'owi (FixUpdater FTW) na jakiś inny, zapasowy :]
  • Xadib lubi to

Does the scent of soil and beast
Breathe the life into the animal you hide
Dołączona grafika


#11 Morpheus

Morpheus

    Weteran

  • Wtyczkopisarz
  • 712 postów

Napisano 2009.12.02, 00:21

Jestem za, ale wątpie. Nie musi to być koniecznie cały kod wtyczki AQQ, mozna zamiast połączenia zrobić jakąś symulacje.

#12 VPN

VPN

    Guru

  • Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2009.12.02, 09:40

UsagiAddict - mam wrażenie, że piszesz zupełnie o czymś innym. Co ma serwer obsługujący starą sieć AQQ do aktualizacji? Nie sądzę, żeby były one umieszczone na tej samej maszynie. A nawet jeśli - wzrośnie niezawodność i zmniejszy się jej obciążenie.
Żeby nie było wątpliwości - jestem za udostępnieniem kodu wtyczki, ale pod warunkiem, że nie zostanie ona użyta do sztucznej odbudowy upadającej sieci AQQ, a potem potraktowana jako argument za jej pozostawieniem, bo tak wynika z tego tematu.
  • Xadib lubi to

Tu byłem.


#13 festina2

festina2

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 186 postów

Napisano 2009.12.02, 09:45

VPN, dziwne, że nie wyczułeś w wypowiedzi UsagiAddict ani trochę ironii.
Oczywiście popieram propozycję, choć wydaje się bardzo mało realna.
BETA TESTY AQQ:
AQQ 2.4: zawsze najnowsza wersja OS: Windows 7 Home Premium (x64) Przeglądarka: Internet Explorer 8 (8.0.7600.16385), (domyślnie Firefox 14.0.1) Kompozycja: PixelPerfect v3.0.1 Wtyczki: standardowe + Aktualizator + VNotify + FixUpdater + InvShow + Inwigilator + Past and Send + WrzutaPlayer + SkypeCore + LoginsTune Inne: Kaspersky Internet Security 12.0.0.374

#14 bartek-525

bartek-525

    Adept

  • Wtyczkopisarz
  • 273 postów

Napisano 2009.12.02, 12:17

Morpheus, dokładnie - jeśli OC nie chce udostępniać całego kodu, to fragmenty może usunąć. VPN nie będzie nikogo podejrzewał o spisek, a Oconnel nie będzie dawał wszystkim do wglądu efektów swojej pracy, poza tym sama implementacja protokołu i tak pewnie na niewiele się przyda, bo każdy jest inny. Chodzi głównie o to jak to wszystko poskładać. Opis SDK jest od dawna nieaktualny, stworzenie tutoriala do wtyczek sieciowych zajęłoby dużo czasu, a tak można by zobaczyć na już gotowym przykładzie. Nawet jeśli wtyczka jest trochę przestarzała, to pewne elementy na pewno się przydadzą.

VPN, nawet jeśli ktoś by tą wtyczkę "potajemnie" rozwijał, to i tak niewiele to zmieni. Jeśli zapadnie decyzja o wyłączeniu serwerów AQQ 1.x, to fakt istnienia rozwijanej wtyczki raczej im nie pomoże. Z jednej strony szkoda tej sieci, ale z drugiej jest ona niedoskonała, dla przykładu brak szyfrowania rozmów (była o tym dawno temu dyskusja, teraz wiadomo że tego nie będzie) i ta sieć po prostu upadnie z powodu braku nowych użytkowników. Ci którzy są w większości założyli już konta Jabber. Nawet zakładając, że ktoś dopisze do tej wtyczki możliwość zakładania nowych kont, to kto będzie je zakładał? Chyba tylko dla jakichś testów. Sam pisałeś, że jesteś za powstaniem wtyczek sieciowych, a to jest najszybszy sposób. Nie wiem czy piszesz programy, jeśli tak to na pewno wiesz ile daje przykład, jeśli nie to uwierz mi na słowo - przykład bardzo się przydaje.

Użytkownik bartek-525 edytował ten post 2009.12.02, 12:19


#15 Loosa

Loosa

    Weteran

  • Użytkownik
  • 483 postów

Napisano 2009.12.03, 16:11

Ewentualnie udostępnienie kodu wtyczki do tlena :P
Już to by wiele dało, co prawda na pewno wiele rzeczy w SDK się zmieniło, ale do tego jakoś możnaby dojść ;)

Użytkownik Loosa edytował ten post 2009.12.03, 16:12

OS, IE, AQQ, Wtyczki, Kompozycja.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych