Skocz do zawartości

Zdjęcie

Co chcesz zmienić/dodać w Bugliście?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
60 odpowiedzi w tym temacie

#1 VPN

VPN

Guru

• Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2010.02.02, 18:57

W związku z "zarzutami" jakie kieruje do mnie kilka osób odnośnie mojej działalności na Bugliście (a chyba nie mają odwagi tego napisać publicznie), chciałbym się dowiedzieć co konkretnie według Was jest źle prowadzone. Proszę o sensowne sugestie, najlepiej poparte przykładami.
  • Rahcheeld lubi to

Tu byłem.

#2 Beherit

Beherit

In Sorte Diaboli

• Wtyczkopisarz
  • 5026 postów

Napisano 2010.02.02, 19:06

1. Często wymagane są nieadekwatne informacje (wersja IE, używana kompozycja, log z konsoli XML itp) co do zgłoszonego błędu. Przykładem może być te zgłoszenie jak i wiele innych. Czyli, że jak zgłoszę błąd funkcji SDK to możesz się doczepić do braku loga itp rzeczy chociaż jest to nie potrzebne.
2. W zgłoszeniach podawane są przez Ciebie linki do zewnętrznych stron niezwiązanych ze stroną aqq.eu i forum:

Proszę zapoznać się z zasadami zgłaszania błędów i uzupełnić zgłoszenie o wymagane informacje. Wyświetl szczegóły.

Jeżeli chcesz już podawać taką pomoc jak zgłosić błąd to niech będzie ona na serwerze aqq.eu - poproś do tego np Wareczka.
3. Buglistą zajmuje się nieadekwatna osoba. Nie masz pojęcia o różnych sprawach od strony technicznej. Więc albo znajdzie się druga osoba do zarządzania buglistą albo zrezygnuj z tej funkcji bo kłócenie się z Tobą o zatwierdzenie jakiegoś błędu jest już męczące.
  • MichaelP i Bartek404 lubią to

#3 karololszak

karololszak

podróżnik w czasie

• Moderator
  • 1562 postów

Napisano 2010.02.02, 19:11

Propozycje, sugestie, itp. itd.:

1. Umożliwienie osobom z AQQ Pomoc zarządzanie Buglistą (nie wiem czy wszyscy z AQQ Pomoc mogą...)

2. Nabór do tej (AQQ Pomoc) grupy (nie tylko wg. długości przebywania na forum, ale też wg. umiejętności (np. analizowania logów/błędu), a także ile zadeklaruje czasu na poświęcenie sprawom AQQ Pomoc/Buglisty)

3. Weryfikowanie typu błędu, i wybieranie wymaganych informacji (np., gdy błąd występuje w Konsoli XML, wystarczy sam ScreenShot i treść z Konsoli XML (no i wersja AQQ, chociaż powinno się wziąć pod uwagę, iż jeśli user zadał sobie trud odnalezienia Forum AQQ, Buglisty i odważył się napisać temat, to wie chyba jaka jest najnowsza wersja AQQ, bo jest trochę obyty w sprawach, nie mówiąc już o 'rasowych testerach'...), System, IE, Kompozycja w takim przypadku są zupełnie zbędne

4. Modyfikacja ogłoszenia Occonel'a względem pkt. 3ciego

5. Dodanie linku do www.AQQ-Pomoc.info na forum (tak jak na forum testowym mieliśmy link do forum 'zwykłego', pomiędzy działami itd.), i objaśnienie, że tam znajdują się informacje o AQQ, jak zgłaszać błędy itp.

6. Dodanie ogłoszenia Oconnel'a na stronę Buglisty, a także podczas pisania nowego zgłoszenia

Kiedyś były tu linki do moich stron, ale przez lata wszystko upadło... :(

#4 VPN

VPN

Guru

• Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2010.02.02, 19:20

Ach, tak liczyłem, że Beherit pierwszy napisze :D Wyjaśniam:

1. Przyjąłem taką zasadę (i wg mnie sprawdza się bardzo dobrze), że określone przez Autora podczas powstawania Buglisty zawsze wymagane informacje będą musiały zawsze znaleźć się w zgłoszeniu "na wszelki wypadek". Zakładałem (chyba sensownie), że Buglistowi wyjadacze, którzy często zgłaszają błędy, po prostu umieszczą swoją specyfikację w sygnaturze i o niej zapomną, a ja nie będę musiał im przypominać. Niestety niektórzy jakoś dziwnie się opierają, nie rozumiem dlaczego. Inna sprawa jest z początkującymi, bo oni zazwyczaj zasad nie znają.
2. Zgadza się, gdyż nie mogłem się doprosić zmian na forum. Autor nie wnosił sprzeciwu ani co do treści ani co do formy instrukcji. Dzięki jej szczegółowości nawet początkujący użytkownicy radzą sobie z prawidłowym uzupełnieniem zgłoszenia.
3. Tutaj musiałby się wypowiedzieć Autor. Myślę, że gdy mi proponował taką rolę, zwrócił uwagę nie na wykształcenie informatyczne, ale bystrość, aktywny udział w Bugliście, częstą obecność na forum, udzielanie się w AQQ Pomoc, a przez to bieżące zaznajomienie z AQQ. Przypomnę, że ja nie jestem od głębokiej, technicznej oceny zgłoszenia, ale pilnuję głównie porządku. Jeśli sobie pozwalam na jakieś oceny to mam ku temu podstawy, np. wcześniejsze doświadczenia.

---

OK, teraz karololszak.

1. W sumie można by o tym pomyśleć, ale wyrabiam się ze wszystkimi zadaniami na bieżąco, a poza tym nikt więcej (no może poza Tomkiem) nie interesuje się tak ściśle zgłaszanymi błędami.
2. Ta grupa jest specyficzna, z założenia związana z pokojem rozmów AQQ Pomoc. Nie bardzo wiem jak na to odpowiedzieć. Według mnie w tej chwili nic nie trzeba zmieniać, mamy wystarczającą liczbę osób (łącznie 7 osób).
3. Odpowiedziałem już Beheritowi.
4. Nie mam uprawnień...
5. Jak wyżej.
6. Jak wyżej.

Tu byłem.

#5 karololszak

karololszak

podróżnik w czasie

• Moderator
  • 1562 postów

Napisano 2010.02.02, 19:26

Ad. 2: Forum pokazuje, że w AQQ Pomoc znajdują się 4 osoby...
Ad. 4, 5, 6: to Forum Techniczne, a więc propozycje nie tylko do Ciebie, ale też do administratora technicznego, czyli Wareczka.. Proszę jedynie o wyrażenie opinii, czy się z tym zgadzasz...

7. Odebranie grupie AQQ Pomoc (dodałbym też inne, jak np. Dekoratorów i Wtyczkopisarzy, ale to nie ten temat...) możliwości edycji posta bez informacji o edycji (podczas dyskusji, zmieniają argumenty...) - tyczy się także normalnego forum, nie tylko buglisty

Kiedyś były tu linki do moich stron, ale przez lata wszystko upadło... :(

#6 VPN

VPN

Guru

• Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2010.02.02, 19:29

karololszak:

2. Zgadza się, bo muszi jest jednocześnie moderatorem, a Pbo oraz jacoSZEF - dekoratorami.
4, 5, 6. Pewnie, że tak.
7. Jestem za. Pisałem nie raz jak powinien wyglądać ten mechanizm. Nie jestem za wyróżnianiem kogokolwiek.

Tu byłem.

#7 Pbo

Pbo

Kierownik

• Przyjaciel
  • 3477 postów

Napisano 2010.02.02, 19:32

a Pbo oraz jacoSZEF - dekoratorami.

No nie gadaj? Ja dekorator? Od kiedy? O.o

Komunikatory głosowe Ventrilo.TeamSpeak, Mumble

PolscyGracze.pl - wiadomości ze świata gier | Serwer XMPP PGra.cz

#8 VPN

VPN

Guru

• Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2010.02.02, 19:35

O, przepraszam, mój błąd. Policzyłem Bota :D AQQ Pomoc liczy więc 6 żywych osób :P
Nie wiem skąd mi się to wzięło, że Pbo jest dekoratorem. Może dlatego, że tak często nabija posty w dziale Kompozycje :D

Tu byłem.

#9 Silverlight

Silverlight

Just brilliant. It's Sense.

• Dekorator
  • 3422 postów

Napisano 2010.02.02, 19:37

Jeśli chodzi o zastrzeżenia co do VPN, to mam nieliczne. To dobry człowiek, chce dobrze, ale denerwują mnie w nim dwie rzeczy:

1. Wymaga na Bugliście pełno zbędnych danych na temat konfiguracji systemowej osoby zgłaszającej błąd.

2. Niepotrzebnie wciąż wpaja to "prawidłowe" nazewnictwo. Najczęściej jeśli chodzi o kompozycje. Ciągle poprawia osoby, mówiące na kompozycje skórki. Skoro nazwa skórki nie obowiązuje dla stylów obramowania okien, a 99 na 100 programów obsługuje skórki jako skórki, a nie kompozycje, w związku z czym mówienie skórki na kompozycje nie wprowadza już w błąd. Posuwa się nawet do edycji postów w Bugliście, NIE POZOSTAWIAJĄC O TYM ŻADNEJ WIADOMOŚCI. I kto tu nie dodaje sygnatury o edycji posta, hmmm? Oj nieładnie.

Poza tym, to nie mam innych zastrzeżeń.

Windows 10 Home x64 ● Internet Explorer 11Intel i7 3gen 4x2,3~3,3 GHz8 GB RAMnVIDIA GeForce 650M 2 GB 1920x1080Intel SSD 530 240GBBlu-ray RW

#10 VPN

VPN

Guru

• Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2010.02.02, 19:41

Wyrocznia (ile ja się z nim natrułem na Bugliście i nie tylko):

1. Wałkowane wyżej.
2. Nie widzę nic złego w stosowaniu prawidłowego nazewnictwa. Co innego, gdybym wprowadzał w błąd... Może zdarzyło mi się kilka razy wyedytować post i nie zostawić o tym informacji, ale jeśli już to tylko przypadkiem i bliżej początku pełnienia funkcji, bo sam tego nie lubię. Pilnuję się pod tym względem.

Tu byłem.

#11 Loosa

Loosa

Weteran

• Użytkownik
  • 483 postów

Napisano 2010.02.02, 19:41

Co do buglisty:
1.Informacje niezbędne do zawarcia w zgłoszeniu powinny być podane na każdej podstronie buglisty, by nowi użytkownicy zwracali na to uwagę i wiedzieli, że to ważne (w końcu jest na każdej stronie)
2. Te informacje nie zawsze są niezbędne, i czasem rzeczywiście, VPN się troszkę za bardzo czepiasz. Na przykładzie ostatniego zgłoszenia, o które była batalia, z konsolą xml. Gdy wiadomo, że ta rzeczona konsola xml jest u wszystkich identyczna, wycina u wszystkich spacje, to po co podawać swoje konfiguracje jak kompozycja czy wersja IE. W wielu błędach, używana kompozycja nie ma najmniejszego wpływu. W innych przypadkach, jest ona niezbędna, gdyż błąd jest kwestii wizualnej, czy coś w podobie. Uważam, że te informacje powinny być płynnie respektowane - gdy są absolutnie niezbędne, nie ma wyjątków. Aczkolwiek gdy błąd jest powtarzalny, niezależny od konfiguracji (błąd ogólny) konfiguracja jest po prostu rzeczą zbędną.
3. Do zarządzania buglistą można by dołączyć drugą osobę, chociażby w funkcji doradczej, o jakimś doświadczeniu programistycznym. Dlaczego? Nie ma dwóch takich samych błędów. Niektóre to po prostu błędy programowe, w związku z czym można spokojnie pominąć konfigurację, o czym osoba zajmująca się programowaniem będzie na 100% wiedziała. To ułatwi Tobie, VPN, pracę i powinno pozytywnie wpłynąć na zarządzanie buglistą.

Co do drugiej kwestii tu poruszanej, grupy AQQ Pomoc.
Moim zdaniem, grupa AQQ Pomoc powinna być rozdzielona na 2 sekcje - zajmującą się pomocą w pokoju, i zajmującą się pomocą na forum. Jak doskonale wiemy, nie wszyscy członkowie tej grupy biorą udział w życiu forum. Niektórzy wręcz praktycznie nie udzielają się na forum. Spośród członków tej grupy, na forum pomagają tylko 2, w związku z czym przydałoby się jakoś trochę to rozruszać. Natomiast na forum jest kilku użytkowników, którzy w dziale pomocy technicznej udzielają pomocy często i rzeczowo, natomiast nie udzielają się w pokoju. Osoby te mogłyby dołączyć do grupy, wiadomo by było, kto potrafi dobrze doradzić i kto zna się na rzeczy.
Ewentualnie, pozostaje utworzenie drugiej grupy, na podobnych zasadach, zajmującej się wyłącznie pomocą w ramach forum.

OS, IE, AQQ, Wtyczki, Kompozycja.

#12 VPN

VPN

Guru

• Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2010.02.02, 19:53

Loosa:

1. Popieram. Wiele razy prosiłem.
2. Pisałem już o tym. Dodam tylko, że jestem nieprzyjemnie zaskoczony postawą AdamiXusa, szczególnie, że sam jest wtyczkopisarzem. Dlaczego ta sygnatura niektórym tak uwiera? Może w takim razie nie powinni uczestniczyć w betatestach?
3. Szczerze mówiąc wolałbym, żeby mi nikt nie grzebał z zatwierdzaniem zgłoszeń, bo dzięki temu łatwiej mi się zorientować i ogarnąć całość. Zauważ, że Buglista jest otwarta dla wszystkich i często sam proszę użytkowników o poradę czy potwierdzenie.

Co do AQQ Pomoc - nie widzę takiej potrzeby, ale można podyskutować. Myślę, że zarówno pomoc na forum jak i w pokoju działa dość sprawnie.

Tu byłem.

#13 UsagiAddict

UsagiAddict

J̵ava͡Pr͝òg̢ram̵mer

• Użytkownik
  • 1175 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 2010.02.02, 20:08

Dlaczego ta sygnatura niektórym tak uwiera?

nie mów, że nie domyślasz się przyczyny ;) sam takowych informacji nie mam w sygnaturze dzięki twojemu `zachowywaniu się jak bot` (cytuję siebie z przeszłości)

i często sam proszę użytkowników o poradę czy potwierdzenie

wybacz, ale najczęściej po prostu wpada ktoś przed tobą i mówi w czym problem. ale przybywa po twoich `uzupełnij zgłoszenie o...` i bluzga.

Does the scent of soil and beast
Breathe the life into the animal you hide
Dołączona grafika

#14 VPN

VPN

Guru

• Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2010.02.02, 20:16

nie mów, że nie domyślasz się przyczyny ;) sam takowych informacji nie mam w sygnaturze dzięki twojemu `zachowywaniu się jak bot` (cytuję siebie z przeszłości)

No właśnie chyba jestem tępy, bo się nie domyślam. Czyżby dziecinne działanie na złość?

wybacz, ale najczęściej po prostu wpada ktoś przed tobą i mówi w czym problem. ale przybywa po twoich `uzupełnij zgłoszenie o...` i bluzga.

Może jakieś przykłady? Z pewnością to wyjątki, nie reguła.

Tu byłem.

#15 UsagiAddict

UsagiAddict

J̵ava͡Pr͝òg̢ram̵mer

• Użytkownik
  • 1175 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 2010.02.02, 20:23

przykłady : ktoś mądrzejszy przed tobą i ktoś mądrzejszy za tobą, całe 4 wpisy od góry i masz komplecik dowodów. z całą pewnością są to wyjątki.

Czyżby dziecinne działanie na złość?

Przejaw dziecięcej subtelności w mówieniu tobie, byś nauczył się programować. Albo nie prosił o model tostera i o markę dezodorantu.

Does the scent of soil and beast
Breathe the life into the animal you hide
Dołączona grafika

#16 SzczuplyNH

SzczuplyNH

Weteran

• Dekorator
  • 459 postów

Napisano 2010.02.02, 20:28

Na przykład to zgłoszenie:
http://forum.aqq.eu/...obinia-niczego/

powinno mieć totalnie inny temat.

Ogółem to nie wiem co się dzieje na bugliście, ale chciałem zgłosić błąd podczas podłączania USB. Patrzę i zgłoszenie odrzucone.

#17 wu112

wu112

Wrzuć Monetę

• Moderator
  • 2850 postów

Napisano 2010.02.02, 20:32

Ja się przyczepię do jednej rzeczy, a mianowicie "prawidłowe" nazewnictwo. Jak wiadomo w AQQ wygląd określany jest mianem "kompozycja", co nie znaczy, że nie można używać terminu "skórka". Ma to wyróżniać AQQ spośród innych programów, ale nie zauważyłem, żeby Autor zabronił używania innych określeń. Tak jak wspomniał Wyrocznia, wygląd jest określany jako skórka w większości programów. Rozumiem, że wielu userów może nie wiedzieć, że w AQQ są kompozycje i można im o tym czasem przy okazji przypomnieć, ale pisanie posta specjalnie z hasłem "nie skórka, a kompozycja" zalatuje mi już zwykłym nabijaniem.

Z resztą pisałem już o tym kiedyś - link dla ciekawych (skórka): http://pl.wikipedia.org/wiki/Skin
Do innych rzeczy ja osobiście przyczepić się nie mogę.

WindowsPrzeglądarkaAQQWtyczkiKompozycja

#18 VPN

VPN

Guru

• Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2010.02.02, 20:50

UsagiAddict w tych przykładach, które podałeś, nie mam sobie nic do zarzucenia. Odnośnie zawsze wymaganych informacji spełniłem jedynie swój obowiązek, według przyjętych wcześniej zasad. AdamiXuS już dawno powinien uzupełnić sygnaturę (co prawda nie ma takiego wymogu, ale naprawdę ułatwia wszystkim życie jak nie muszę dopytywać o takie podstawy, niezależnie od zgłoszenia).
Nadal uważam, że ani wykształcenie informatyczne ani umiejętność programowania nie są wyznacznikami "nadawania się" do porządkowania Buglisty. Praktyka tego nie potwierdza.

SzczuplyNH fakt, do dopracowania. Ktoś już mi podsunął sugestię, żeby każde zgłoszenie posiadało tagi, które ułatwiałyby wyszukiwanie. Trzeba pomęczyć Wareczka...

wu112 ja po prostu chcę uniknąć nieporozumień. W AQQ nigdzie nie zostało użyte słowo "skórka", dlatego na tej podstawie całe AQQ Pomoc (strona www) posługuje się terminem "kompozycja". Tyle.

Tu byłem.

#19 SzczuplyNH

SzczuplyNH

Weteran

• Dekorator
  • 459 postów

Napisano 2010.02.02, 21:07

Ogółem mógłbyś VPN jakoś podzielić sekcje np. na błędy AV i tak dalej.

#20 VPN

VPN

Guru

• Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2010.02.02, 21:14

Taki podział nie przejdzie. Już się przekonałem, że AQQ potrafi zaskakiwać i trudno jest jednoznacznie przydzielić błąd do danej kategorii, więc dobrze, że ich nie ma. Pewnym rozwiązaniem byłyby wspomniane już tagi.

Tu byłem.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych