Skocz do zawartości


Zdjęcie

[tracker] Porada dnia w AQQ


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
22 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Info, Tips & Tricks (50 użytkowników oddało głos)

Czy jesteś za wprowadzeniem funkcji porad w AQQ

  1. Głosowano Tak (32 głosów [64.00%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 64.00%

  2. Tak, ale w innej postaci... (9 głosów [18.00%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 18.00%

  3. Nie (7 głosów [14.00%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 14.00%

  4. Brak zdania lub jest mi to obojętne (2 głosów [4.00%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 4.00%

Głosuj

#1 eSKej

eSKej

    Master Flamaster

  • Dekorator
  • 953 postów

Napisano 2010.06.01, 16:57

Wiele programów posiada taką funkcję jak Tips & Tricks czy też Porada Dnia.
Jest to okienko pojawiające się przy starcie programu, w którym opisane są różne porady typu jak wykonać jakąś czynność, jakie ciekawe funkcje oferuje program albo sztuczki, ukryte kruczki (tips & tricks), które można w nim wykonać.

Myślę, że przydałoby się coś takiego w AQQ, byłoby to szczególnym ułatwieniem dla nowicjuszy, ale też dla osób, które znają program, ale nie wiedzą o ukrytych w nim funkcjach, bo np. nie śledzą naszego forum.

Tutaj screen jakby to mogło wyglądać (tylko przykład bo zawsze można to zrobić jeszcze lepiej):

Dołączona grafika


kilka porad, które można by tu zastosować:

  • lista skrótów klawiszowych
  • informacja, że jest coś takiego jak pokój czatowy AQQ Pomoc, na którym można zadać pytanie czy zgłosić problem dotyczący AQQ
  • info, że podczas tworzenia nowego konta można wyłączyć blokadę poprawności wpisywanego JIDa wciskając 2x [Ctrl]
  • info, że można w AQQ włączyć zakładkę Zaawansowane (komenda set advanced on) dającą dostęp do kilku ciekawych opcji w ustawieniach
  • jakieś informacje podające wyższość jabbera nad GG (otwartość jaba vs zamkniętość GG itd) ;)
  • info, że jest coś takiego jak emotki www i krótki opis ich działania, instalacji
I wiele, wiele innych porad. Lista może być naprawdę długa. Można w niej umieścić odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Co ważniejsze jest to znakomite miejsce gdzie można podawać takie informacje, które z różnych przyczyn nie mogły się pojawić w innych miejscach w AQQ (no bo polityka jest taka, żeby okienka nie były przeładowane nadmiarem informacji, bo taka informacja wyglądałaby nieestetycznie albo po prostu brakowało dla niej miejsca).
Okienko mogłoby się pojawiać po starcie AQQ, lub raz na jeden dzień. Oprócz tego dostęp do niego byłby w menu Pomoc.

Jedyną wadą, która przychodzi mi do głowy to zwiększenie rozmiaru instalki (uzależnione dodatkowo od tego czy mają być obrazki w poradach czy sam tekst). No chyba, że zrobić to na zasadzie okienka wyświetlającego, odpowiednio przygotowanej do tego celu, strony www. Wtedy całość pobierana byłaby z Internetu. To już kwestia dyskusji do której zapraszam ;)

#2 VPN

VPN

    Guru

  • Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2010.06.01, 17:15

Zagłosowałem na "Tak, ale w innej postaci...", choć nie mam sprecyzowanej wizji jak by to miało wyglądać. Nie poprę jednak kolejnego wyskakującego okienka na starcie AQQ, za dużo tego jest. Może widziałbym to raczej w formie poradnika wywoływanego z menu Pomoc.

Tu byłem.


#3 eSKej

eSKej

    Master Flamaster

  • Dekorator
  • 953 postów

Napisano 2010.06.01, 17:21

Zauważ, że jest "ptaszek" Pokaż poradę przy starcie, który wystarczy odhaczyć ;)

#4 jelen-1991

jelen-1991

    Adept

  • Użytkownik
  • 344 postów

Napisano 2010.06.01, 17:24

Chyba pokaz "pradę" sorry ale nie moglem sie powstrzymac ( zdarza sie )
a tak ogolnie moim zdaniem pomysl bardzo dobry bo jak ktos nie czyta w nowych betach nowosci to nie wie ze takie cos jest a jest to przydatne bo np gdy kiedys wysylalem wycinek to wlasnie denerwowalo mnie okno rozmowy ktore akurat zaslanialo to co chcialem wyslac

Użytkownik karololszak edytował ten post 2010.06.01, 17:33
Nie cytujemy w całości poprzedniego posta!

Dołączona grafika
| AQQ: najnowsze | Kompozycja: Dark7 | Wtyczki: AQQ Network, AQQ SMS, Contact, GG Network, Antyspam, AQQ Radio, AQQ Contact State, HistoryLock, Korektor, Pogoda, Przypominajka, SecureInTray, SpellChecker, StayOnTop,AQQ TV|

#5 matiss

matiss

    Expert

  • Wtyczkopisarz
  • 1166 postów

Napisano 2010.06.01, 17:24

Popup też mi się nie specjalnie widzi, mimo że byłaby to pożyteczna rzecz to jednak wywołują one negatywne skojarzenia, wydaje mi się że sama opcja w menu pomoc by wystarczyła. Dociekliwi znajdą, a inni nie będą męczeni wyskakującym okienkiem (tak wiem że przy pierwszym włączeniu, można by zablokować jego kolejne wyświetlanie). I jednak widziałbym to w formie strony www, bo skoro instalka nie może zostać zwiększona o niespełna 600kb aby wyeliminować problem z dźwiękami mono, to już widzę jak rośnie od tych wszystkich screenów :)
  • apo1362001 lubi to

#6 VPN

VPN

    Guru

  • Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2010.06.01, 17:29

Owszem, jest opcja usunięcia porady na starcie, ale niestety widząc pierwsze uruchomienie AQQ z dodatkowym oknem można uciec ze strachu i schować się w szafie. Z tego też powodu udało się wybłagać komunikat ostrzegający przed IE, który pokazuje się z 2-minutowym opóźnieniem, a nie od razu.
Popieram też matissa, żeby poradnik nie był wciśnięty do instalki (zbędny zapychacz), ale poszczególne wskazówki pobierały się z internetu na bieżąco. Łatwiej je też będzie aktualizować.
  • matiss, AK-47 i apo1362001 lubią to

Tu byłem.


#7 eSKej

eSKej

    Master Flamaster

  • Dekorator
  • 953 postów

Napisano 2010.06.01, 17:39

Wiecie, tu chodzi o to by użytkownik od razu zauważył to okienko. Wiele osób instaluje programy a potem w ogóle nie szuka co tam w różnych menu się znajduje. Ja jak instaluje jakiś program i widzę takie okienko to też odruchowo od razu zaznaczam żeby mi nie wyskakiwało za każdym razem przy starcie. No ale jak wyskoczy ten jeden raz to już sobie zakoduje w podświadomości, że w razie czego mogę poszukać tych porad gdzieś pewnie w menu Pomoc. Mało tego takie porady zwykle są krótkie, zwięzłe (acz treściwe) i można je przeczytać za jednym zamachem w 3-10 minut, tak więc: raz się pojawi, szybko je sobie przewertujesz, odhaczysz ponowne pokazywanie i wyłączysz.

Edit: i nie jest powiedziane żeby to okienko pojawiło się zaraz po instalacji. Równie dobrze mogłoby się pojawić np. po 5 uruchomieniu od pierwszej instalacji ;)

Użytkownik eSKej edytował ten post 2010.06.01, 17:40

  • AK-47 i apo1362001 lubią to

#8 kr2ysiek

kr2ysiek

  • Pomocnik
  • 1501 postów

Napisano 2010.06.01, 18:28

Pomysł jest dobry, ale użytkownicy już sobie wyrobili nawyk wyłączania wyskakujących okienek (w tym reklam). Podczas pierwszego uruchomienia otwiera się chmurka z informacjami chyba jest tam coś o poradniku.
Może w tej chmurce dać info o oknie z poradami. Pojawiają się też kreatory, można by zrobić tak że w ostatnim była by opcja do włączenia okienka po zakończeniu go.
Albo podczas instalacji dać opcje "Włącz okno z poradą dnia" podobnie do opcji włączenia AQQ po instalacji. To jest pewnie najlepsza opcja.

Edit: Najlepiej by to było w postaci strony pobieranej z internetu tak jak w "Dodatkach dla AQQ". To komunikator więc i tak wymaga internetu do pracy, nie musi to być na dysku, ewentualnie może zapisać do cache.

Użytkownik kr2ysiek edytował ten post 2010.06.01, 18:32


#9 Kendziooor

Kendziooor

    Pan Majster

  • Wtyczkopisarz
  • 1076 postów

Napisano 2010.06.01, 18:32

Wszystko ok, propozycja świetna, ale... komu się będzie chciało tym zajmować? Nie wystarczy zrobić tipsów, wypadałoby usuwać zbędne, dodawać nowe i poprawiać ewentualne błędy lub nieaktualne screenshoty. Skoro brakuje czasu nawet na zmianę "ciekawych wtyczek" na oficjalniej stornie, ba, brakuje czasu na chociażby powierzchowną aktualizację, to marnie to widzę. Co nie zmienia faktu, że moja dłon przesunie myszkę na pole w ankiecie o nazwie "Tak" :)
Dołączona grafika
Całkiem nowa wersja notatnika do AQQ! Zostań beta-testerem!

System: Windows7 Home Premium; IE8 + Opera 10 (domyślna); Ad-Aware Pro Internet Security 8
Komunikator: Wtyczki podstawowe + dodatkowe; Kompozycja Satin

#10 kr2ysiek

kr2ysiek

  • Pomocnik
  • 1501 postów

Napisano 2010.06.01, 18:38

Jakby to było w postaci stron www, to nawet użytkownicy by mogli tworzyć porady. Zostawały by dodane po zatwierdzeniu przez np. Oconnela lub inną osobę.

#11 VPN

VPN

    Guru

  • Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2010.06.01, 18:38

W użytkownikach cała nadzieja, jak zwykle. Przecież CT się tym nie zajmie, a Autor ma dość roboty.

Tu byłem.


#12 GuardianCoyote

GuardianCoyote

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 193 postów

Napisano 2010.06.01, 18:53

Jestem na nie. Chyba, że by to było zrobione w formie samouczku. Porady może by pomogły nowym użytkownikom AQQ- ale nie tym zaawansowanym ;)
A jak wiemy, jak ktoś jest lamerem komputerowym to zanim weźmie się za instalację wtyczki jako takiej... Pomysł ciekawy... ale ma ten jeden minus- kto z tego będzie korzystał?

" Tylko ktoś kogo wdeptano w błoto i w śnieg, pozbawiono chleba, i kto własnymi pięściami wywalczył sobie prawo do życia, zdolny jest pokazać pewnego dnia, że jest NAJLEPSZY"

-W.Suworow


#13 mateusz2813

mateusz2813

    Rozgrzewam się

  • Użytkownik
  • 68 postów

Napisano 2010.06.01, 19:32

Stronę z takimi poradami / samouczkiem mogę przygotować.

Problem jest w tym, że musiało by to się jednak znaleźć w "standardowym wyposażeniu", bo początkujący użytkownik nie będzie dla samouczka / ciekawych porad instalował teraz specjalnie wtyczki.
Windows XP SP3 PL▲ IE 8 ▲ AQQ: najnowsza (włącznie z betami) ▲ Kompozycja: Satin Theme ▲ Style obramowania: włączone ▲ Wtyczki: podstawowe + dodatkowe

#14 eSKej

eSKej

    Master Flamaster

  • Dekorator
  • 953 postów

Napisano 2010.06.01, 19:48

GuardianCoyote - skoro jesteś za formą samouczku, to czemu zagłosowałeś na "nie", zamiast na "tak, ale w innej postaci" ? ;)

Bo rozumiem, że cel jest ten sam, czy samouczek czy zaprezentowany przeze mnie sposób, chodzi o to samo - o ułatwienie mniej doświadczonym użytkownikom dotarcia do pewnych informacji, których póki co można dowiedzieć się jedynie z aktywnego przeczesywania tematów na forum bądź przez szperanie po nieoficjalnych stronach jak AQQ Pomoc ;)

Kendziooor - dokładnie tak jak napisał VPN, zająć tym mogą się użytkownicy, którym zależy na popularyzacji komunikatora ;)
Można zrobić jeden temat w którym podaje się najciekawsze pomysły na nowy tips, nową poradę i w pierwszym poście tego tematu zbierane byłoby to do kupy i zapisywane w postaci listy. Potem tylko ładnie zredagować i wprowadzać w najbardziej odpowiadającej formie, czy to samouczek, czy to poradnik, czy to okienko Tips & Tricks

Użytkownik eSKej edytował ten post 2010.06.01, 19:49


#15 UsagiAddict

UsagiAddict

    J̵ava͡Pr͝òg̢ram̵mer

  • Użytkownik
  • 1175 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 2010.06.01, 19:49

hmm, ciekawym pomysłem by było, gdyby wtyczki też zawierały takie tipsy na swój temat i dodawały do tipsów samego programu..
  • karololszak lubi to

Does the scent of soil and beast
Breathe the life into the animal you hide
Dołączona grafika


#16 Wareczek

Wareczek

    Adept

  • Administrator
  • 1262 postów

Napisano 2010.06.01, 20:02

Mnie się zawsze wydawało, że takie okienka typu "Czy wiesz, że..." to znak rozpoznawczy poprzedniej epoki pisania programów :P Kto dziś takie coś ma ??

#17 matiss

matiss

    Expert

  • Wtyczkopisarz
  • 1166 postów

Napisano 2010.06.01, 20:08

Na dzień dzisiejszy AQQ ma już odwołanie do "poradnika" w menu pomoc, i o ile się nie mylę pokazuje się też chmurka po pierwszym uruchomieniu zachęcająca do odwiedzenia go, więc wystarczyłoby wg. mnie po prostu ulepszyć/zmodernizować tą opcję lub zastąpić ją np. okienkiem w którym będzie się otwierać odpowiednia strona.

#18 Wojtek

Wojtek

    Adept

  • Użytkownik
  • 381 postów

Napisano 2010.06.02, 19:07

Pamiętam, kiedyś to było szalenie popularne ;) Ale quick hint dalej jest używany, np. Android: http://img46.imagesh...6/screen2qq.jpg

Odnośnik do "poradnika" na AQQ.eu to nie jest wygodna rzecz, ja używałem go tylko gdy już byłem zdesperowany by znaleźć odpowiedź.

Najwygodniej (wg. mnie) jest mieć plik pomocy *.CHM (Compiled HTML Help file) Szybki przykład z Solida: http://img192.images...10/pomocaqq.png
  • eSKej lubi to

#19 Czajo

Czajo

    Redaktor Strefy AQQ

  • Użytkownik
  • 701 postów

Napisano 2010.06.03, 12:31

taka pomoc to ma mnóstwo programów dostępnych pod F1

kliknij tutaj i zgarnij nasz najnowszy program tj. hack do momio za darmo


#20 mateusz2813

mateusz2813

    Rozgrzewam się

  • Użytkownik
  • 68 postów

Napisano 2010.06.03, 15:57

http://www.mateusz28...q.html?porada=1

Strona to nie problem. Ta jest zrobiona na szybko na wzór screena w pierwszym poście. Kwestia ułożenia sensownych porad / samouczka i wsadzenia tego do AQQ.

Użytkownik mateusz2813 edytował ten post 2010.06.03, 15:59

  • eSKej lubi to
Windows XP SP3 PL▲ IE 8 ▲ AQQ: najnowsza (włącznie z betami) ▲ Kompozycja: Satin Theme ▲ Style obramowania: włączone ▲ Wtyczki: podstawowe + dodatkowe




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych