Skocz do zawartości


Zdjęcie

[rozwiązany] Niewielki problem z wydajnością


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
43 odpowiedzi w tym temacie

#1 J3DAJ

J3DAJ

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 11 postów

Napisano 2010.06.12, 20:02

Witam,

Na wstępie informuję iż, zapoznałem się z działem pomocy oraz tym forum i próbowałem standardowych metod takich jak: Świeża instalacja, usuwanie historii, wyłączanie wtyczek i wszystko co mogło by sprawiać poniższa dolegliwość.

Nie wiem czy jest to istotne ale moja karta graficzna to EVGA GeForce GTX 280 Standard(Brak przeróbek oraz podkręcania)

Mój problem polega nie tyle co na wydajności a na niepotrzebnym "żyłowaniem" mojej karty graficznej, już wyjaśniam o co chodzi. Moja karta posiada 3 tryby pracy (2D, Low 3D, 3D) które są ściśle powiązane z użyciem zasobów mojej karty takich jak np. Szybkość pracy rdzenia głównego jak i pamięci potocznie określanych w Mhz. Problem polega na tym iż, mój ulubiony komunikator AQQ jako jedyna ze wszystkich moich posiadanych aplikacji, już od momentu włączenia ustawia moja kartę graficzną w tryb 3D. Mianowicie karta graficzna zostaje ustawiona na swoją maksymalną moc co przyczynia się do dużego zużyci prądu oraz wytwarzania dużego ciepła (tak jak bym grał lub używał zaawansowanych programów graficznych). Problem polega na tym że nie przeszkadzało by mi to gdyby nie fakt ze komunikator AQQ mam włączony niemal non stop co od pewnego czasu przyczynia się do większych rachunków za prąd, a w ostatnich ciepłych dniach temperatura na rdzeniu karty osiąga nawet 82 stopnie co sprawia iż, zaczynam się martwic o moja kartę. Problem ten potwierdziłem badaniami diagnostycznymi dopiero dzisiaj, jednak zauważyłem nienaturalna temperaturę już dawno temu co przy pracy bez AQQ się nie zdarza. Mam najnowsza wersję AQQ beta 2.2.0.75 ale instalowałem dzisiaj też wersję oficjalną na której jest to samo.

Chciałbym podkreślić że jest to ewidentnie wina AQQ i prosiłbym nie dociekać czy jest to wina sterowników do karty czy systemu operacyjnego bo próbowałem na czystej instalacji mojego systemu operacyjnego (Windows 7 64bit) oraz z oficjalnymi najnowszymi sterownikami do karty graficznej oraz bez uruchamiania jakichkolwiek innych aplikacji, jak i uruchamianie wszystkich innych z których korzystam i wynik jest jednoznaczny. Gdy włączam AQQ karta przechodzi w tryb 3D i bardzo chciałbym naprawić ten problem ponieważ jestem pewien że ten komunikator może spokojnie pracować w trybie 2D.

Nie jestem w stanie regulować tych trybów są one domyślnie wbudowane w kartę graficzną.

Oto obrazowy przykład o co mi chodzi:

Dołączona grafika
Widać wyraźnie że kiedy włączam komunikator wykres skacze do maksymalnych wartości dla tej karty graficznej.

Z góry dziękuję za pomoc,
Pozdrawiam
J3DAJ

#2 karololszak

karololszak

    podróżnik w czasie

  • Moderator
  • 1562 postów

Napisano 2010.06.12, 20:27

Kłóciłem się o coś podobnego z Oconnel'em (autorem AQQ), a konkretniej: o przeźroczystość okien AQQ. Gdy tą opcję włączyłem, momentalnie moja karta przestawała 'wyrabiać', i okno AQQ (np. okno rozmowy) przestawało się aktualizować - gdy np. wpisywałem treść wiadomości w oknie AQQ to nie było widać co wpisuję, tak samo nie wyświetlały się przychodzące wiadomości itd. Ewidentnie, jest to wina AQQ, bo inne komunikatory radzą sobie dobrze - karty graficznej aż tak nie obciążają przy efekcie przeźroczystości, i nie występuje efekt freeze-a.
Jak Ty udowodniłeś, ten problem (ogromne zużycie karty graficznej) występuje na lepszych kartach, z tym że one sobie z AQQ radzą, a moja zwyczajnie 'nie wyrabiała'.

Co mogę Ci zasugerować: spróbuj wyłączyć przeźroczystość (jak masz włączoną); wyłącz obramowania okien (jak masz włączone); Jak lubisz minimalizm, to zainstaluj którąś z 'systemowych' kompozycji; gnęb OCa na priv (link do jego profilu, w którym są do niego dane kontaktowe, jest wyżej); "Ostatecznie":

Użytkownik karololszak edytował ten post 2010.06.12, 23:18

  • madhunt3r, Beherit i UsagiAddict lubią to

#3 VPN

VPN

    Guru

  • Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2010.06.12, 21:14

J3DAJ proponuję, podobnie jak już zostało napisane, wyłączyć przezroczystości i style obramowania okien - rzeczy najbardziej zasobochłonne. Napisz rezultat.

Użytkownik karololszak edytował ten post 2010.06.12, 23:14

Tu byłem.


#4 J3DAJ

J3DAJ

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 11 postów

Napisano 2010.06.12, 22:00

Wyłączenie obramowania nic nie pomogło chociaż, podoba mi się efekt wzoru z Windows Aero. Dzięki wszystkim za rady ale nie zamierzam łamać regulaminu a tym bardziej zmieniać komunikatora bo gdybym miał to zrobić to nie pisał bym tutaj. Jeśli ktoś jeszcze ma jakiś pomysł to bardzo prosiłbym aby się nim podzielił.

Użytkownik karololszak edytował ten post 2010.06.12, 23:15


#5 karololszak

karololszak

    podróżnik w czasie

  • Moderator
  • 1562 postów

Napisano 2010.06.12, 22:02

Rzeczy najbardziej zasobochłonne, to reklamy. Niestety, z racji że AQQ to program AdWare, jego licencja nie pozwala na blokowanie reklam.

Użytkownik karololszak edytował ten post 2010.06.12, 23:16

  • UsagiAddict lubi to

#6 J3DAJ

J3DAJ

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 11 postów

Napisano 2010.06.12, 22:07

karololszak

Korzystając z przeglądarki internetowej, co robię w tej chwili też naraża na oglądanie reklam. Ba nawet oglądanie filmów na youtube nie powoduje wzrostu poziomu wydajności bo nie bez powodu wydajność nazwana "2D" powstała by radzić sobie ze wszelkim działaniem 2D. Wnioskując, to raczej nie reklam wina, a AQQ raczej w 3D nie jest.

Użytkownik karololszak edytował ten post 2010.06.12, 23:16

  • Boss i AK-47 lubią to

#7 karololszak

karololszak

    podróżnik w czasie

  • Moderator
  • 1562 postów

Napisano 2010.06.12, 22:11

Sugeruję Ci sprawdzić GG10, tą jedną wielką reklamę - sprawdź jak bardzo obciąża grafikę. Jeśli mniej, niż AQQ, no to jest to poważny problem.

Użytkownik karololszak edytował ten post 2010.06.12, 23:16

  • UsagiAddict lubi to

#8 J3DAJ

J3DAJ

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 11 postów

Napisano 2010.06.12, 22:28

Na życzenie użytkownika karololszak zainstalowałem komunikator GG10, po wyłączeniu AQQ nie ruszając innych programów i mając w pełni włączone GG z oknem rozmowy oraz pisząc ze znajomym, wydajność spadła prawidłowo do 2D. Jestem szczerze zadziwiony tym faktem bo nawet w najśmielszych snach nie potrafiłbym sobie wyobrazić takiego bajzlu i syfu jaki oferuje to GG... Tak czy siak problem dalej tkwi w AQQ.

Użytkownik karololszak edytował ten post 2010.06.12, 23:17


#9 VPN

VPN

    Guru

  • Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2010.06.12, 22:30

Zapomniałbym o najważniejszym: wykonaj dokładnie Diagnostykę AQQ.

Użytkownik karololszak edytował ten post 2010.06.12, 23:17

  • AK-47 lubi to

Tu byłem.


#10 J3DAJ

J3DAJ

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 11 postów

Napisano 2010.06.12, 22:37

Diagnostykę AQQ wykonałem jeszcze zanim cokolwiek napisałem oraz podkreśliłem w pierwszym poście że przejrzałem forum i dział pomocy. Metody z firewallem nie próbowałem, ale naprawdę szczerze wątpię że tu o reklamy chodzi. Poza tym problem leży w ustawieniach wydajności karty a nie w jej pamięci więc wizualne wyłączenie powinno wystarczyć.

#11 VPN

VPN

    Guru

  • Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2010.06.12, 22:47

Jakoś trudno mi sobie wyobrazić, żeby AQQ mogło tak jawnie wpływać na pracę GPU. Rozumiem jakieś zaawansowane gry, ale zwykły komunikator i to po wyłączeniu najbardziej podejrzanych bajerów? Z drugiej strony dowody mówią same za siebie...
Jeśli nikt nie wymyśli nic sensownego to proponowałbym zgłosić ten problem na Buglistę, zgodnie z zasadami zgłaszania błędów. Wystarczy krótko opisać problem i dać link do tego tematu, żeby nie kopiować.

Użytkownik karololszak edytował ten post 2010.06.12, 23:17

Tu byłem.


#12 J3DAJ

J3DAJ

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 11 postów

Napisano 2010.06.12, 22:58

Chciałbym podkreślić że AQQ nie wpływa bezpośrednio na wydajność nakazując karcie obliczać skomplikowane operacje z jakich słynie obraz 3D, sądzę że coś w kodzie AQQ powoduje że karta myśli iż, musi pozostać na poziomie dużej wydajność bo za chwile może dostać duża partie kodu do obliczenia (po prostu by uniknąć lagu spowodowanego zmniejszoną wydajnością). A więc to zapewne jakaś cześć AQQ która na pewno da się przystosować by nie powodowała takich problemów, wystarczy trochę zainteresowania w tej sprawie.

#13 VPN

VPN

    Guru

  • Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2010.06.12, 23:03

Tutaj raczej Autor AQQ nie zajrzy, więc jednak proponuję zgłosić to jako błąd, nadaje się.

Użytkownik karololszak edytował ten post 2010.06.12, 23:18

  • Boss i AK-47 lubią to

Tu byłem.


#14 J3DAJ

J3DAJ

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 11 postów

Napisano 2010.06.12, 23:53

Temat został dodany do działu Buglista.

Dla osób które nie do końca rozumieją o co chodzi już tłumaczę: Podnoszą się tylko możliwości karty a nie jej użycie, inaczej mówiąc AQQ nie powoduje nadmiernego jej używania tylko wprowadza ją w stan maksymalnych ustawień i gotowości na duże dawki obliczeń. Co ma wpływ na duże użycie prądu oraz temperaturę i nie jest zachowaniem normalnym w przypadku takich aplikacji.

Użytkownik J3DAJ edytował ten post 2010.06.12, 23:55


#15 stivo

stivo

    mgr inż.

  • Moderator
  • 2185 postów

Napisano 2010.06.13, 02:44

A może odpalasz AQQ w trybie administratora?

@down: A kto wie? Czasem przysparza kłopotów..

Użytkownik stivo edytował ten post 2010.06.13, 12:55


#16 Beherit

Beherit

    In Sorte Diaboli

  • Wtyczkopisarz
  • 5031 postów

Napisano 2010.06.13, 09:20

@stivo A co tryb administratora ma do tego? Nie od dziś wiadomo, że Oconnel zrąbał m.in. system skórkowania - mi przez ten system tnie często AQQ.

#17 VPN

VPN

    Guru

  • Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2010.06.13, 13:05

Przecież wyłączył system obramowań, więc argument nietrafiony. A pytanie stiva może wydaje się dziwne, ale czasem warto sprawdzić nawet takie poszlaki.

Tu byłem.


#18 UsagiAddict

UsagiAddict

    J̵ava͡Pr͝òg̢ram̵mer

  • Użytkownik
  • 1175 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 2010.06.13, 13:20

Nie chcę nic sugerować, ale być może to specjalny zabieg, by przyśpieszyć pracę AQQ. Podobny chwyt autor zastosował przy swappowaniu pamięci by `wizualnie` zmniejszyć wymagania programu.

Does the scent of soil and beast
Breathe the life into the animal you hide
Dołączona grafika


#19 VPN

VPN

    Guru

  • Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2010.06.13, 13:22

I na czym ten zabieg ma niby polegać?

Tu byłem.


#20 UsagiAddict

UsagiAddict

    J̵ava͡Pr͝òg̢ram̵mer

  • Użytkownik
  • 1175 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 2010.06.13, 13:42

Wymuszenie trybu 3D kart graficznej, chyba o tym jest temat.
Była już rozmowa na blipie na temat niesamowitych przeciążeń procesora gdy AQQ jest przezroczyste i zmieniamy parametry okna. Jak od dawna wiadomo - lepiej niektóre sprawy zrzucić na kartę graficzną niż na procesor.

Does the scent of soil and beast
Breathe the life into the animal you hide
Dołączona grafika





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych