Skocz do zawartości


Zdjęcie

Własny komunikator


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 użytkownik

użytkownik

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 2010.08.06, 01:58

Witam. Duzo czasu marnuję przed komputerem, zwykle przy grach. Mam 17 lat, dwójke z majzy (slyszalem, ze programisci muszą byc dobrzy z majzy :P ), interesuje sie przede wszystkim komputerami. Uzywam AQQ od 1wszych wersji serii 2.0, przed dlugi okres bylem w nim zakochany i nadal uwazam go za najlepszy komunikator. Z czasem dostrzegalem w nim coraz więcej wad. Chcialbym stworzyc wlasny komunikator na wzór AQQ. Chcialbym aby byl funkcjonalny (podobnie jak AQQ + chcialbym do niego dodac kilka rzeczy jak aktualizacja podobnie jak w firefoxie, chcialbym wbudowac w niego kilka wtyczek jak np. stayontop, sprawdzanie pisowni oraz inne funkcje ktore od dawna czekają na realizację w AQQ). Chcialbym aby byl stabilny, raczej stabilniejszy od AQQ, bo stabilnosc to slaba strona AQQ. Chcaiłbym aby byl szybki, jak AQQ czy WTW i zuzywal podobną ilosc zasobów komputera; miał bardzo ladny interfejs (chciałbym aby obslugiwal wpelni aero, bo niestety kompozycje, jak Windows 7 się z tego powodu marnują), miał menu kompaktowe. Chciałbym aby obslugiwał siec GG równie dobrze jak AQQ (tylko nie chcę, aby trzeba było klonować w nim wtyczkę GG) oraz sieć Jabber i Tlen.
Nie umiem tworzyc stron WWW, czy programować. Ale myślę, że nie jest jeszcze za późno? :) Proszę o rady, czego musze się nauczyc, od czego zacząć itp, i oczywiście co o tym sądzicie. Bardzo proszę się ze mnie nie wyśmiewać, jezeli to co opisałem wyzej jest nierealne, proszę o napisanie tego.
Pozdrawiam wszystkich.

Użytkownik użytkownik edytował ten post 2010.08.06, 02:34


#2 KAmerOK

KAmerOK

    Plugs dev

  • Wtyczkopisarz
  • 865 postów

Napisano 2010.08.06, 06:51

Rada wejdź tu http://4programmers.net/ zaciągnij Delphi np w wersji 7 Personal Ucz się czytaj kursy pisz programy wszelakiej treści nawet błahe np na początek napisz sobie taki który będzie wyświetlał jakiś tekst w okienku :PP i wróć do tego tematu za 5 lat :) gdy będziesz znał podstawy i coś więcej, nie chce Cię zniechęcać bo programowanie jest super ale na początek będzie ciężko :) Powodzenia :)

Użytkownik KAmerOK edytował ten post 2010.08.06, 06:51

  • użytkownik lubi to

AQQ: 2.x beta testy, Kompozycja: Standard, Wtyczki: TuneStatus,AQQ Streamer, Pogoda
PC: Athlon 64 X2 4400 2.3 GHz@2.77 GHz, GPU: Radeon HD6570, Ram: 5GB , HDD 1TB,
OS: Win8 x64
Notebook: CPU: Intel Core 2 Duo T5900 2.2 GHz, GPU: nVidia G102, Ram: 4GB, HDD: 1TB, OS: Win8 x64


#3 Beherit

Beherit

    In Sorte Diaboli

  • Wtyczkopisarz
  • 5031 postów

Napisano 2010.08.06, 08:54

Wszystko tylko nie Delphi :P Jak już byś chciał programować to tylko w C++ ;) Jest bardziej na czasie, zresztą Delphi jest typowo Windows'owe. Myślisz, że czemu Oconnel nie zrobił wersji pod Linuxa? Hmmm a napisanie komunikatora nie jest łatwe. Sam programuję od paru lat i na razie widzę, że nie mam na tyle umiejętności ani czasu aby napisać własny komunikator. Tak czy siak za minimum 5 lat będziesz może w stanie napisać komunikator :P
  • karololszak i użytkownik lubią to

#4 Killer

Killer

    Expert

  • Użytkownik
  • 1129 postów

Napisano 2010.08.06, 09:27

Popieram. C++ albo (co wydaje się rozwiązaniem lepszym, gdy myśli się o wieloplatformowości) - Java.
Matematyka tak naprawdę nie jest na tyle ważna, aby uniemożliwiała zostanie programistą. Ja z matematyki jestem strasznie słaby, ale kilkanaście programów w swoim życiu napisałem. :) Więc nie załamuj się matematyką.
  • Malusiolka i użytkownik lubią to

Beta testy AQQ:

PC: AQQ (zawsze najnowsza beta), Edge, Windows 10 x64 | Kompozycja: GG11, Wtyczki: dostarczane z AQQ


#5 użytkownik

użytkownik

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 2010.08.06, 10:09

A co jest łatwiejsze i lepsze, C++, Java czy Delphi? Obecnie jak patrzę na stronkę, to nic z tego nie kumam, skąd się nauczyć podstaw programowania? Żeby było tak napisane, aby początkujący, który nigdy nie miał z tym styczności, zrozumiał o co w tym chodzi. :) I czy gdybym np. zaczął od nauki delphi, to potem połapałbym sie łatwo w C++ ?
Dziękuję za odpowiedzi.

#6 Pbo

Pbo

    Kierownik

  • Przyjaciel
  • 3477 postów

Napisano 2010.08.06, 10:12

I czy gdybym np. zaczął od nauki delphi, to potem połapałbym sie łatwo w C++ ?

Ym, raczej odwrotnie bo jeżeli mi się dobrze zdaje to delphi jest oparte na C++ (pewien nie jestem, ale coś takiego kiedyś słyszałem), więc lepiej jest zaczynać od C++.

Użytkownik Pbo edytował ten post 2010.08.06, 10:13

  • użytkownik lubi to

Komunikatory głosowe Ventrilo.TeamSpeak, Mumble

PolscyGracze.pl - wiadomości ze świata gier | Serwer XMPP PGra.cz


#7 Senega

Senega

    Początkujący

  • Wtyczkopisarz
  • 1401 postów

Napisano 2010.08.06, 10:14

Jeśli nie miałeś doświadczenie z programowaniem to język od którego zaczniesz jest obojętny. Ja preferuję Delphi, ale Tobie radzę C++ ewentualnie możesz spróbować C#. Środowisk to tego masz pełno a darmowych kursów i przykładów to jest cała masa w sieci.
  • użytkownik lubi to

Android - program telewizyjny Kropka TV http://goo.gl/AZyEE

Aktualnie bez AQQ - co na dobre mi wychodzi :tuptup:


#8 jojo87

jojo87

    Niedoszły wtyczkopisarz

  • Użytkownik
  • 1352 postów

Napisano 2010.08.06, 11:49

Piszesz, że nie umiesz programować. Jestem w pełni przekonany, że porywasz się z motyką na słońce. Sam swojego czasu "bawiłem" się z Pascalem (dla laika może to dziwnie zabrzmieć ;)). Pewnego razu chciałem się sprawdzić w Delphi (zbliżony język do Pascala ale w odróżnieniu do niego jest obiektowy) w napisaniu wtyczki do AQQ. I co? Pisząc kolokwialnie kompletna klapa. Gdybyś zaczął się uczyć jakiegoś języka obiektowego (C++, Delphi, itd.) to kiedyś mógłbyś napisać wtyczkę do AQQ, ba, nawet swój komunikator ale teraz jest zdecydowanie za wcześnie na to.

Użytkownik jojo87 edytował ten post 2010.08.06, 11:50

  • użytkownik lubi to

#9 użytkownik

użytkownik

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 2010.08.06, 12:04

No wiem, że jest za wcześnie, czeka mnie dużo nauki i chętnie bym zaczął, ale nie wiem co mi jest potrzebne, co muszę umiec przede wszystkim, a z tych poradników na stronach mało kapuje, możecie polecić jakiś poradnik dla kogoś takiego jak ja? (zdecyduję sie chyba na C++, chociaż wiele osób twierdzi, że jest trudny, takie opinie widziałem).

Użytkownik użytkownik edytował ten post 2010.08.06, 12:05


#10 Kendziooor

Kendziooor

    Pan Majster

  • Wtyczkopisarz
  • 1076 postów

Napisano 2010.08.06, 12:21

Ja też odradzam Delphi, najlepszym językiem będzie chyba C++ - ze względu na nie najtrudniejszą budowę, przyjazne środowisko no i ilość dostępnych komponentów. Jeśli mierzysz się z zamiarem napisania własnego IM i nie ma to być byle zabawka - przygotuj się na wydatki. Najnowsze środowisko Delphi/C++ ( no chyba że wolisz piratować ;) ), komponenty (darmowe odpowiedniki można sobie raczej odpuścić) i takie rzeczy jak np. serwer (bo chyba nie będziesz pisał IM tylko dla siebie). O ile nauczysz się już programowania, no to czeka cię wiele nieprzespanych nad kodem nocy, zanim coś porządnego sklecisz. No i musisz przygotować jakiś własny interfejs, poczucie estetyki wymagane (bo wyglądu na AQQ chyba nie chcesz wzorować, to jedna z jego głównych wad). No ale wytrwałości życzę.

P.S. Zawsze możesz poprosić kogoś do współpracy - praca pójdzie szybciej, ale będziesz musiał zdobywać się na kompromisy.

Użytkownik Kendziooor edytował ten post 2010.08.06, 12:24

  • użytkownik lubi to
Dołączona grafika
Całkiem nowa wersja notatnika do AQQ! Zostań beta-testerem!

System: Windows7 Home Premium; IE8 + Opera 10 (domyślna); Ad-Aware Pro Internet Security 8
Komunikator: Wtyczki podstawowe + dodatkowe; Kompozycja Satin

#11 karololszak

karololszak

    podróżnik w czasie

  • Moderator
  • 1562 postów

Napisano 2010.08.06, 12:23

A co jest łatwiejsze i lepsze, C++, Java czy Delphi?

ile tu nas jest, tyle będzie opinii :P Każdemu co innego się podoba; jedni lubią przejrzystość kodu (chociaż każdy to po swojemu definiuje, dla jednego bardziej przejrzyste są klamry { i }, dla innego przejrzystość to begin: i :end :P), inni wolą funkcjonalność czy też modularność lub obiektowość albo wieloplatformowość [i łączenie tych różnych cech]... jedni lubią bawić się we frameworki, bo wtedy mogą o wiele mniej kodu pisać, z tym że nie patrzą na usera końcowego :P - co mi się np. nie podoba... Dobrze jest poczytać wiki, z tym że prawdopodobnie niewiele z początku zrozumiesz :P
Linki do wiki: C++, Delphi, Java, C#, VB .NET, Assembler.. Język programowania (czyli takie 'co i jak', mini-zbiór danych, i bardzo mała część słownictwa - ale jest)

Ja Tobie polecę C++, daje mnóstwo możliwości, jest wieloplatformowe (odpalisz spokojnie pod linuksem, jeśli oczywiście nie będziesz korzystał z elementów które są tylko pod 'windę'); C++ jest obiektowe, jest też dosyć szybkie; sam podejmowałem próbę nauki, utknąłem na tablicach (gdyż nie rozumiałem zasady działania, i "po co mi to"), ale teraz (po nauce PHP, które do C++ jest podobne ale ma inne przeznaczenie - webmastering itp.) - myślę że C++ bym 'ogarnął'. Taka ciekawostka: systemy są pisane właśnie w C++ z domieszką assemblera, chociaż nie polecam Ci porywać się z motyką na słońce ;) Sam systemu raczej nie napiszesz, zwłaszcza że jesteś początkujący :P Podobnie z komunikatorem - sugeruję Ci najpierw próbować małych rzeczy, a potem branie się za coś większego; komunikator to wielka struktura; takie WTW kompiluje się ok. 20 min (gdzieś w artykule z kaworu wyczytałem), wiec ilość kodu jest ogromna; oczywiście, pomysł *własnego, idealnego komunikatora* jest świetny, z tym że to tak szybko nie przyjdzie ;) Odezwij się za ~5 lat, gdy ten Twój IM będzie miał pierwsze alphy i będzie działał, chętnie wypróbujemy :-D
  • użytkownik lubi to

#12 Czajo

Czajo

    Redaktor Strefy AQQ

  • Użytkownik
  • 701 postów

Napisano 2010.08.06, 12:56

http://www.4shared.c...hr2/Kurs_C.html
kurs dla laików sam sie na nim troche nauczyłęm, nauke przerwałem na brak czasu, ale tylko sobie laptopa na studia informatyczne kupie to będę ją kontynuował. Co do kompilatora w tutorialu zawarty jest opis Microsoft Visual Studio KLIK! -> będziesz musiał wybrać tylko jezyk ;)

powodzenia ;)
  • użytkownik lubi to

kliknij tutaj i zgarnij nasz najnowszy program tj. hack do momio za darmo


#13 muuz

muuz

    Weteran

  • Użytkownik
  • 415 postów

Napisano 2010.08.06, 12:58

hmm

Mi całkiem niedawno zachciało się stworzyć swój program. Hehe, miałem nawet pomysł na komunikator, przeglądarkę... ale to nie takie proste, zacząłem czytać poradniki, ale większość była tłumaczona tak... niezbyt niestety.

Znalazłem na spryciarzach serie poradników, może się pobawię:
http://komputery.spr...ierwszy-program

Nie zamykajcie tego tematu, czy coś, będę się w nim chwalił postępami :lol:.

EDIT: zobaczę może najpierw co Czajo proponuje w poście wyżej ;) - kurczę, to właśnie jest jeden z tych poradników, co niezbyt mi się podoba. Najpierw fajnie, a potem... może programowanie jest na mnie za trudne? :(


MOJE POSTĘPY:
6 sierpnia 2010: stworzyłem swój pierwszy program - DOWNLOAD
6 sierpnia 2010: kolejny już programik, tym razem mniej żałosny, ale nadal do niczego nie służy :) - DOWNLOAD

Użytkownik muuz edytował ten post 2010.08.06, 15:30

  • użytkownik lubi to
AQQSystemPrzeglądarkaAntywirus

Dołączona grafika

#14 matiss

matiss

    Expert

  • Wtyczkopisarz
  • 1166 postów

Napisano 2010.08.06, 13:28

To i ja dorzucę swoje 5 groszy :) W tym roku ukończyłem technikum informatyczne i przez 4lata wszyscy w klasie na lekcjach programowaliśmy (pascal/delphi/c++/visual basic/bash i może coś by się jeszcze znalazło). Co do stwierdzenia, ze matematyka jest potrzebna, hm z obserwacji właśnie ludzi w klasie powiem Ci, że może nie jest potrzebna, ale osoby dobrze radzące sobie z matematyką, podobnie dobrze radziły sobie z programowaniem, nie wiem od czego to zależy, może od tego że i tu i tu rozwiązujesz różne problemy, trochę podobny jest tok rozumowania, wartości logiczne etc.

Własny komunikator ? Hm, tak jak mówiłem programuję od 4 lat i na lekcjach nauczyłem się naprawdę sporo, ale jak zacząłem pisać wtyczki do aqq, to dopiero zdałem sobie sprawę ile wiedzy mi jeszcze brakuje, a własny komunikator, eh raz że musiałbym się Jeszce sporo sporo nauczyć, dwa ze będziesz potrzebował mnóstwo czasu. Łatwo krytykować Oc, że AQQ jest niestabilne czy coś tam, ale zauważ że aqq serii 2.x o ile się nie mylę ma już 2 czy 3 lata, Oc jest doświadczonym programistą, oczywiście nie chce cię zniechęcać, ale tak jak ktoś powiedział, na początek porywasz się z motyką na słońce.

Ale zachęcam ucz się jeśli Cię to interesuje, kwestia kursów, jest dość ciężka bo zależy od każdego indywidualnie, gdybym miał się uczyć na kursach dałbym sobie spokój tak samo jak KarolOlszak, niestety ale są rzeczy które czasem ciężko załapać, i nauczyć się z kursów. Ja sam uczyłem się w gimnazjum z takiego kursu c++ i nie kumałem właśnie tablic i czegoś jeszcze, podczas gdy poszedłem do technikum nauczyciel wyjaśnił to w 5 minut w taki sposób, że wszystko stało się jasne. Ale jeśli jesteś dobrym samoukiem to dasz radę, tylko tak jak mówię zawsze nauka w grupie, czy choćby indywidualnie przez kogoś kto się na tym zna byłą dla mnie łatwiejsza niż artykuły z kursów. Nie długo matura, więc może zastanów się nad studiami w tym kierunku jeśli Cię to interesuje, no ale niestety będziesz musiał ostro przysiąść do matematyki i najlepiej fizyki.

Ten cały wywód, to oczywiście moje własne odczucia na własnych doświadczeniach :)
  • użytkownik lubi to

#15 MysteR

MysteR

    Rozgrzewam się

  • Użytkownik
  • 53 postów

Napisano 2010.08.06, 14:30

Jeśli nie wiesz zbytnio od czego zacząć naukę programowania w C++, polecam Ci skorzystanie z książek Jerzego Grębosza pt. Symfonia C++. Z własnego doświadczenia wiem, że laik nie wiele wyciągnie z poradników, gdyż aby coś zrozumieć, samemu przeanalizować potrzebna jest znajomość podstaw. A po drugie, poradniki pokazują tylko wybiórczo zastosowanie języka.

Odchodząc częściowo od tematu: Jakie są losy komunikatora Muu!, który jest/był pisany przez Jaro88PL?
  • matiss i użytkownik lubią to

Windows 7 Home Premium x64 SP1 PL | IE 9 | AQQ 2.2.5.10 | Kompozycja: Windows Black Style | Wtyczki: Standardowe + AQQ Radio, AQQ Last Seen, Inwigilator, Past and Send, Pogoda


#16 użytkownik

użytkownik

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 2010.08.06, 14:48

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, zabrałem się za czytanie poradnika od Czajo. Jaki kompilator najlepiej wybrać? W tym poradniku polecają Microsoft Visual C++ (z pakietu Visual Studio 7 .NET). Niestety w mojej szkole średniej nie mam informatyki także nie ma szans, aby nauczyciel mi coś tłumaczył. :( Albo powiedzcie po prostu jakie programy muszę mieć zainstalowane. Kasy nie mam na płatne programy, więc jeśli można podawajcie nazwy darmowych, oraz płatnych, jeśli płatne będą o wiele lepsze (się spiraci) :P

#17 matiss

matiss

    Expert

  • Wtyczkopisarz
  • 1166 postów

Napisano 2010.08.06, 14:55

Co do tego czy nauczyciel mógłby Ci coś potłumaczyć, jeśli jest w porządku to może coś poza lekcjami ? Chyba że kompletnie nie ma u was żadnego informatyka, no albo niezbyt zna się na programowaniu.

Co do kompilatora na początek to w sumie nie ma specjalnie znaczenia w czym będziesz pisać, bo i tak musisz się nauczyć podstaw i tak, ja uczyłem się na dev-c++, co prawda stary i już nie rozwijany, ale na naukę podstaw wystarczy, a przynajmniej nie będzie Cię rozpraszać nadmiar opcji, tak jak napisał MysteR dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w jakąś książkę, powinieneś z niej więcej wyciągnąć niż z internetowych kursów. I jak już za jakiś czas opanujesz podstawy to zapraszam do pisania wtyczek do aqq, najlepsza nauka jest w praktyce, tylko tak jak mówię no podstawy musisz mieć opanowane, bo w programowaniu moim zdaniem nie ma sensu rzucać się od razu na głęboką wodę, bo niby napiszesz tam coś większego, ale nie będziesz do końca wiedział o co w tym chodzi, pojawi się jakiś uciążliwy błąd i może być problem :)
  • użytkownik lubi to

#18 Czajo

Czajo

    Redaktor Strefy AQQ

  • Użytkownik
  • 701 postów

Napisano 2010.08.06, 20:57

kompilator, który Ci dałem jest darmowy ;) bo to wersja express
  • użytkownik lubi to

kliknij tutaj i zgarnij nasz najnowszy program tj. hack do momio za darmo





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych