Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mozilla Firefox


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
269 odpowiedzi w tym temacie

#1 VPN

VPN

    Guru

  • Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2008.08.31, 11:46

Nie może zabraknąć tematu o zdobywającej coraz większą popularność przeglądarce Mozilla Firefox. W tym temacie można pisać także o pytaniach i problemach w korzystaniu z Firefoksa, chętnie pomogę.

Na początek napiszcie bez jakich funkcjonalności czy rozszerzeń nie wyobrażacie sobie przeglądania internetu.

Moja lista:
1. AdBlock Plus - chyba obowiązkowe rozszerzenie. Bez niego przeglądanie internetu z masą reklam i banerów jest już udręką.
2. CookieCuller - zaawansowany menedżer ciasteczek. Chroni przed szpiegującymi cookies blokując lub usuwając je przy zamykaniu przeglądarki. Jednocześnie zachowuje te pożyteczne, np. służące do autologowania na forach.
3. Extended Statusbar - rozszerzone informacje na pasku statusu, informacja o ilości pobranych obrazków, danych, prędkości i czasie wczytywania strony (jak w Operze).
4. Download Statusbar - wygodne pobieranie plików z paskiem postępu jako dodatkowy pasek, zamiast okna Menedżera pobierania plików.
5. TabMix Plus - wygodny menedżer kart oferujący też wiele innych opcji.

Poza tym - bardzo lubię wbudowane sprawdzanie pisowni w polach tekstowych oraz wygodne informowanie o aktualizacjach (pobieranie tylko poprawki, a nie całego instalatora jak w Operze).

Tu byłem.


#2 Beherit

Beherit

    In Sorte Diaboli

  • Wtyczkopisarz
  • 5031 postów

Napisano 2008.08.31, 12:26

Ohh moja lista jest dość długa :D
1. Adblock Plus + Adblock Plus: Element Hiding Helper + Adblock Filterset.G Updater - bez tych wtyczek bym po prostu nie mógł przeglądać stron przez te głupie reklamy ;) No i zawsze jak adblock nie wykryje reklamy to można sobie ją sprytnie schować :)
2. NoScript - ustawia ono domyślnie wyłączone skrypty JavaScript, potem tylko wybiera się jaka strona może z nich korzystać itp. To też sprawia, że reklam na stronach jest mniej ;)
3. Add Bookmakr Here 2 - pomocne gdy często używa się zakładek - gdy mamy otwartą jakaś strone, wchodzimy do danego katalogu zakładek i klikamy 'Dodaj zakładkę tutaj...' :)
4. Foxmakrs Bookmakr Synchronizer - pozwala na synchronizacje zakładek na wielu komputerach. Np w domu dodamy coś do zakładek i wyślemy je na serwer to w pracy/szkole można je pobrać - i tak wszędzie mamy jedne i te same zakładki.
5. Auto Shutdown - InBasic - wyłącza komputer po zakończeniu ściągania plików.
6. BugMeNot - gdy jakaś strona wymaga logowania a nie posiadamy tam konta to te narzędzie pozwala użyć konta stworzonego przez inną osobę - fakt nie zawsze takie się znajdzie ;)
7. Undo Close Tabs Button - dodaje przycisk dzięki, któremu można z łatwością otworzyć zamknięte wcześniej zakładki - pomaga np. wtedy jak się zamknie przez przypadek.
8. TubeStop - filmiki na YouTube nie włączają się od razu.
9. Save Session - pozwala na zapamiętanie sesji i wyłączenie FF przez jedno kliknięcie - fakt w FF3 można ustawić, że przy zamykaniu pyta się czy zapamiętać sesje ale to trochę męczące ;)
10. ReloadEvery - odświeża stronę co dany czas.
11. Redirect Remover - usuwa z linków te przenośniki czy jak to nazwać :D
12. Multiproxy Swotch - pozwala w szybki sposób ustawić proxy - przydatne np przy ściąganiu z serwerów z limitami na IP.
13. MinimizeToTray - minimalizuje FF do ikonki w tray'u.
14. Linkification - szuka na stronach odnośniki tekstowe i tworzy z nich odnośniki aktywne.
15. Link Alert - pokazuje nam co się kryje za linkiem - tzn czy jest to jakiś plik exe, reg, torrent czy np otwiera się nowe okno itp.
16. Download Statusbar - tak jak wspomniał VPN po prostu lepiej widać co w danej chwili pobieramy i jaki jest postęp.
17. Słownik poprawnej pisowni języka polskiego i angielskiego (en-US) - po błędom mówimy nie! :lol:

Oczywiście mam jeszcze parę innych wtyczek ale wymieniłem tylko te bez których przeglądanie stron było by dla mnie nie wygodne ;)

#3 VPN

VPN

    Guru

  • Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2008.08.31, 13:55

Nie wtyczki, tylko rozszerzenia. Strasznie nie lubię jak ktoś to myli. Wejdź sobie w menu Narzędzia > Dodatki. Tam masz jasny podział co to rozszerzenie, co wtyczka a co motyw.

Tu byłem.


#4 Beherit

Beherit

    In Sorte Diaboli

  • Wtyczkopisarz
  • 5031 postów

Napisano 2008.08.31, 14:30

Sory mała pomyłka ^^

#5 Marooned

Marooned

    Bywalec

  • Przyjaciel
  • 169 postów

Napisano 2008.08.31, 18:32

heh, poznaj najpierw program, który używasz ;) część rzeczy jest wbudowana i nie potrzeba zajmować zasobów na rozszerzenia..

7. Undo Close Tabs Button - dodaje przycisk dzięki, któremu można z łatwością otworzyć zamknięte wcześniej zakładki - pomaga np. wtedy jak się zamknie przez przypadek.

ctrl shift t albo Historia > Ostatnio zamknięte karty

9. Save Session - pozwala na zapamiętanie sesji i wyłączenie FF przez jedno kliknięcie - fakt w FF3 można ustawić, że przy zamykaniu pyta się czy zapamiętać sesje ale to trochę męczące

zapamiętywanie sesji jest wbudowane w Firefoxa od wersji 2.x !
Narzędzia > Opcje > Główne > Po uruchomieniu FF: wyświetl okna i zakładki z poprzedniej sesji
No i wyłączasz powiadomienie o zamykaniu FF przy otwartych wielu zakładkach.

Bez tego jak bez ręki, żadne rozszerzenia nie są potrzebne!

Ja swojej listy rozszerzeń nie pokazuje, bo by miejsca nie wystarczyło ;]
Po kilku latach przestałem używać AQQ. Mimo wielu świetnych cech jedna rzecz nie pozwala mi na dalsze z niego korzystanie: prędkość działania. Jest mozolny jak ślimak peruwiański. Szkoda..

Znikam definitywnie z tego forum. Dziękuję za parę wspólnych lat. Żegnam.

#6 Beherit

Beherit

    In Sorte Diaboli

  • Wtyczkopisarz
  • 5031 postów

Napisano 2008.08.31, 19:32

@Marooned Tyle, że ten skrót pozwala na ponowne otwarcie zakładek w kolejności w jakiej się je zamykało :P
A co do zapisywania sesji nie chcę, żeby za każdym razem FF mi ją zapamiętywał... Robię to sporadycznie jak gdzieś muszę wyjść czy coś to wtedy 1 kliknięcie i sesja zapamiętana i FF zamknięty ;)

Więc te rozszerzenia się spisują ;)

#7 ifconfig

ifconfig

    Rozgrzewam się

  • Użytkownik
  • 69 postów

Napisano 2008.09.02, 00:47

A ja mam podobnie jak Beherit i do tego:


Dictionary Switcher - przełącznik miedzy słownikami (mam PL, EN, DE). Do tego posiada funkcje automatycznego rozpoznawania języka stron i automatycznie przełącza słownik.
FireFTP - klient FTP
PDF Download - ciekawa wtyczka do zarządzania plikami PDF
qtl - wtyczka do tłumaczenia slow z wielu języków tego globu
Fast Dial - funkcja znana z Opery
Windows 7 Professional SP1 64-bit (german) / Ubuntu 10.04 LTS
Internet Explorer 9 / Mozilla Firefox 4
AQQ - zawsze aktualna [unstable] + AQQ Radio + Antyspam + VNotify / Pidgin - zawsze aktualna [stable]
Dołączona grafikaDołączona grafika

#8 stivo

stivo

    mgr inż.

  • Moderator
  • 2185 postów

Napisano 2008.09.02, 00:52

wygodne informowanie o aktualizacjach (pobieranie tylko poprawki, a nie całego instalatora jak w Operze).

Chcąc nie chcąc przy każdej nowej wersji programu ściągasz instalator, tylko robi to za Ciebie FF..

#9 ifconfig

ifconfig

    Rozgrzewam się

  • Użytkownik
  • 69 postów

Napisano 2008.09.02, 01:02

FF ściąga chyba tylko same binarki z aktualizacjami
Windows 7 Professional SP1 64-bit (german) / Ubuntu 10.04 LTS
Internet Explorer 9 / Mozilla Firefox 4
AQQ - zawsze aktualna [unstable] + AQQ Radio + Antyspam + VNotify / Pidgin - zawsze aktualna [stable]
Dołączona grafikaDołączona grafika

#10 Randall_Memphis

Randall_Memphis

    Weteran

  • Użytkownik
  • 509 postów

Napisano 2008.09.02, 02:01

dokładnie, FF nie pobiera wszystkiego, chyba ze to przejscie z 1->2 i z 2->3 ;)

Dołączona grafika

Dołączona grafika


Chciałbym w nowej edycji #AQQ Oscarów oddać głos na ^Eskej'a jako najlepszego kompozytora, oraz ^Beherit'a za wtyczke do #Blip'a


#11 stivo

stivo

    mgr inż.

  • Moderator
  • 2185 postów

Napisano 2008.09.02, 13:05

Ale czy to robi różnicę? zamiast 7 MB ściągasz 3-4..

#12 Monczkin

Monczkin

    Adept

  • Użytkownik
  • 339 postów

Napisano 2008.09.02, 13:13

stivo tu nie chodzi o to, ile pobiera. Chodzi o inny mechanizm aktualizacji. Zresztą, po co dalej roztrząsać ten temat?
XMPP... e... a o co chodzi?
Windows Vista SP2 | AQQ - zawsze najnowsza beta/stabilna | RSS | Fx 3.6.x | IE 8 | ProStandard | w dni wolne oraz po 15 w dni robocze
Windows XP HE/PROF. SP3 | AQQ - zawsze najnowsza beta/stabilna| RSS | Fx 3.6.x | IE 8 | ProStandard |poniedziałek - piątek od 7 do 15

#13 Beherit

Beherit

    In Sorte Diaboli

  • Wtyczkopisarz
  • 5031 postów

Napisano 2008.09.02, 15:34

Dictionary Switcher - przełącznik miedzy słownikami (mam PL, EN, DE). Do tego posiada funkcje automatycznego rozpoznawania języka stron i automatycznie przełącza słownik.

Jeżeli używasz FF 2.x to ta wtyczka jak najbardziej się przydaje ale jeśli nową 3 to odinstaluj to ;) Teraz to jest wbudowane ^^ Wystarczy w sprawdzanym polu dać PPM i tam masz wybór języka (o ile masz zainstalowane min 2 słowniki).

@stivo Firefox podczas aktualizacji nie ściąga instalki nowej wersji tylko pliki do zaaktualizowania (w pliku mar podajże). Jedynie kiedy aktualizacja się nie powiedzie FF proponuje pobrać całą instalkę ;)

#14 VPN

VPN

    Guru

  • Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2008.09.03, 09:38

@stivo - przeciętna aktualizacja Firefoksa ma kilkaset kilobajtów, a nie kilka MB. Sam proces aktualizacji jest szybki i nie wymaga wielkiej interwencji użytkownika poza dwoma kliknięciami. Wszystko robi się samo, bardzo wygodne rozwiązanie.

Tu byłem.


#15 stivo

stivo

    mgr inż.

  • Moderator
  • 2185 postów

Napisano 2008.09.03, 13:10

Aktualizacja FF z 3.0 do 3.0.1: 2MB

#16 VPN

VPN

    Guru

  • Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2008.09.03, 13:16

Wyjątkowo... Jak pewnie nie zauważyłeś w powyższej mojej wypowiedzi napisałem słowo "przeciętna".

Tu byłem.


#17 Marooned

Marooned

    Bywalec

  • Przyjaciel
  • 169 postów

Napisano 2008.09.03, 13:40

Ale co za różnica, czy raz na miesiąc ściągniesz 2MB czy 4MB?
FF poprzez rozszerzenia oferuje ogrom możliwości no i jest najbliższy standardom. Do Opery co chwilę w pracy musimy hacki robić w CSS - tak jak do IE. To nie jest "fajne".

No i tamtejszy webdev toolbar to żałość w porównaniu do Firebuga - no ale to już istotne tylko dla tych, co w branży pracują - ja pod tym kątem mocno patrzę - w końcu to moja praca :)
Po kilku latach przestałem używać AQQ. Mimo wielu świetnych cech jedna rzecz nie pozwala mi na dalsze z niego korzystanie: prędkość działania. Jest mozolny jak ślimak peruwiański. Szkoda..

Znikam definitywnie z tego forum. Dziękuję za parę wspólnych lat. Żegnam.

#18 VPN

VPN

    Guru

  • Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2008.09.03, 15:01

Nie chodzi o sam rozmiar aktualizacji, tylko o fakt jak się ona odbywa i ile interakcji wymaga od użytkownika.

Tu byłem.


#19 lsr

lsr

    Czarna legenda forum powraca...

  • Przyjaciel
  • 1246 postów

Napisano 2008.09.03, 22:37

Według mnie w wersji 3.x popsuto system aktualizacji dodatków. W 2.x wszystko sprawdzane było na starcie, a teraz czasami na starcie wykryje jakąś aktualizację albo i nie, a potem nagle przypomina sobe o jakiejś aktualizacji, gdy w najlepsze buszuję po necie. Coś tu ewidentnie sknocili...

6198 zliczonych i pozostawionych postów na starym forum. Więc byle nabijacz nie zrobi na mnie wrażenia. :D


Zapraszam na odnowiony blog: lsr.waw.pl


#20 VPN

VPN

    Guru

  • Użytkownik
  • 6923 postów

Napisano 2008.09.03, 22:55

Po prostu jeszcze nie wszyscy twórcy rozszerzeń wprowadzili do nich nowy system aktualizacji, który obowiązuje od linii 3.x, stąd te niedogodności.

Tu byłem.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych