Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kamera video

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 lottarosie

lottarosie

Bywalec

• Użytkownik
  • 175 postów

Napisano 2010.11.01, 21:42

Witam serdecznie!

Oczywiście znów mam jakiś problem :) Już ponad dwa lata temu kupiłam sobie kamerę cyfrową. Nakręciłam kilka filmów na wakacjach i piętrzą mi się pokoju małe kasetki, w których już trudno zrobić porządek. Postanowiłam przerzucić filmy z kasetek na komputer i tu zaczyna się kłopot. Kamera, którą posiadam to Sony Handycam HDR HC3 i można z niej przerzucić film dzięki kablowi fire wire. Kupiłam kabel, w obudowie było gniazdo, podłączyłam, nic się nie działo. Okazało się, że nie mam karty z kontrolerem. Nie znam się zbytnio na takich sprawach, więc po prostu odwiozłam komputer do takiego salonu, w którym naprawiają komputery i kazałam kartę kupić, zamontować, dodatkowo zrobić format dysku i wymienić zepsutą nagrywarkę na nową (zwolniłam całą partycję D na film - 70GB). Wszystko mi ładnie zrobiono, komputer mam jak nowy, a na dodatek dostałam program ulead video studio 5.0 do przerzucenia i edycji filmu. Niestety kiedy dziś zabrałam się do "zabawy" okazało się, że... w ogóle nie mogę ruszyć z miejsca :/ Podłączyłam kamerę, ale komputer chyba jej nie znajduje, bo na pulpicie nic się nie pokazuje, jak kliknę na mój komputer, to też nic poza partycję C i D tam nie ma... Kamera "wie", że jest do niej podczepiony i.Link, ale nic to nic nie zmienia. Szukałam na różnych stronach internetowych, forach, na spryciarze.pl - nigdzie nie znalazłam co z tym fantem zrobić. Czy ktoś z Was posiada kamerę i może mnie jakoś wprowadzić w temat? Jak przerzucacie swoje filmy?

z wyrazami rozpaczy
lotta rosie.

#2 mav

mav

Skrypter

• Przyjaciel
  • 1157 postów

Napisano 2010.11.01, 21:59

Hehe :) temat dla mnie.

Podłącz kamerę, odpal tego Uleada. Poszukaj opcji "Przechwyć wideo" czy coś takiego i dopiero tam zgrywaj swój film. Oczywiście zależy jeszcze jaki format wybrałaś (DV/HDV)

JS / jQuery / PHP / MySQL / CMS / Forum filmowe / Kran kamerowy

#3 lottarosie

lottarosie

Bywalec

• Użytkownik
  • 175 postów

Napisano 2010.11.01, 22:06

Ja wiem, że mam szukać kaiegoś przechwyć, ale nie widzę tam czegoś takiego...

#4 mav

mav

Skrypter

• Przyjaciel
  • 1157 postów

Napisano 2010.11.01, 22:08

Po jakiemu to masz? Polski, angielski? Pokaz obrazki jakieś :P a i napisz czy to DV czy HDV.

#5 KAmerOK

KAmerOK

Plugs dev

• Wtyczkopisarz
  • 865 postów

Napisano 2010.11.01, 22:13

może w kamerze trzeba ustawić jakiś tryb np. w aparacie mam:
PictBrigde
PTP
Pamięc masowa
Auto

Sprawdź może masz podobną rzecz.

AQQ: 2.x beta testy, Kompozycja: Standard, Wtyczki: TuneStatus,AQQ Streamer, Pogoda
PC: Athlon 64 X2 4400 2.3 GHz@2.77 GHz, GPU: Radeon HD6570, Ram: 5GB , HDD 1TB,
Notebook: CPU: Intel Core 2 Duo T5900 2.2 GHz, GPU: nVidia G102, Ram: 4GB, HDD: 1TB, OS: Win8 x64

#6 lottarosie

lottarosie

Bywalec

• Użytkownik
  • 175 postów

Napisano 2010.11.01, 22:21

Mam pictbrigde, ale to jest do drukowania zdjęć z karty, którą można włożyć do kamery i robić kamerą zdjęcia. Mam Auto i właśnie to jest włączone (poza tym jest jeszcze HDV i DV, na które mogę przełączyć, jeśli odłączę kabel i.Link). PTP nie znalazłam, Pamięć masowa też nie. Program jest po angielsku, dwoję się i troję, żeby znaleźć jakieś grab, albo snaffle, ale nic takiego nie widzę... Mam wrażenie, jakby ten program służył do tego by edytować filmy, które już są na komputerze. Są jakieś efekty, które można dodać, film można ciąć itp. Może potrzebują po prostu innego programu?

Użytkownik lottarosie edytował ten post 2010.11.01, 22:25

#7 mav

mav

Skrypter

• Przyjaciel
  • 1157 postów

Napisano 2010.11.01, 22:26

Szukaj "capture" :)

Możesz też ściągnąć darmowego VirtualDuba - w nim też jest Capture. Powinien wykryć Twoją kamerę i umożliwić zgrywanie.

Poza tym, jeśli chcesz coś co na pewno sobie z tym poradzi - ściągnij triala Sony Vegas - tam jest wszystko. Z niego mogę Cię poprowadzić dokładnie, co gdzie kliknąć by zgrać i DV i HDV (zgrywa się je nieco inaczej)

#8 lottarosie

lottarosie

Bywalec

• Użytkownik
  • 175 postów

Napisano 2010.11.01, 22:29

no jest capture, ale nie da się na nic kliknąć, wszystko jest takie... Nieaktywne, szare. Wiesz o co chodzi, jak przycisk "dalej" jak coś instalujesz, zanim zaznaczysz, że przeczytałeś regulamin :)

Chętnie ściągnę Sony Vegas! Możesz podać jakąś stronę, na której to jest?

Słyszałam też niepokojące sygnały, że jak się nakręciło film na kamerze HD, to potem trzeba sobie kupić osobny dysk na film, bo 4 minuty filmu zajmują około 8GB, film ściąga się godzinami i trzeba kupić nagrywarkę bluray żeby nagrać godzinny film na jednej płycie. Mam nadzieję, że te wymagania są na wyrost...

Użytkownik lottarosie edytował ten post 2010.11.01, 22:32

#9 mav

mav

Skrypter

• Przyjaciel
  • 1157 postów

Napisano 2010.11.01, 22:51

Bzdura. HDV zajmuje tyle samo miejsca co DV (1 godzina = 13GB)

Vegasa można łatwo wygooglować, ma wersje x86 i x64, obsługa wielu jajek, także jest wszystko, czego trzeba.

Ogólnie do zgrania DV uruchamiasz Sony Capture, do HDV Vegasa. Tutaj obrazki:

Dołączona grafikaDołączona grafika

Dla mnie nie ma lepszego narzędzia, pracuję na nim już jakieś 7-8 lat :) aczkolwiek niektórzy twierdzą, że jest skomplikowany..

Użytkownik mav edytował ten post 2010.11.01, 22:52

• lottarosie lubi to

#10 lottarosie

lottarosie

Bywalec

• Użytkownik
  • 175 postów

Napisano 2010.11.01, 22:58

Dzięki za odpowiedź. Rzucę okiem jak to wygląda i jak będę miała jakieś pytania (a na pewno będę miała :) ) to odezwę się na privie :)

EDIT: Ściągnęłam program, wszystko elegancko uruchomiłam i... nic się nie dzieje :/ Nie wykrywa żadnego filmu, mam obawy, że ten kontroler nie działa. Mam dwa kable FireWire i próbowałam przesłać film każdym z nich, ale się nie udało :( Ma ktoś jakiś pomysł co z tym robić? Może to nie działa tylko z tą kamerą? Może muszę jeszcze coś ściągać, jakieś oprogramowanie czy coś?

Użytkownik lottarosie edytował ten post 2010.11.02, 00:12

#11 Prysiu

Prysiu

Początkujący

• Użytkownik
  • 36 postów

Napisano 2010.11.02, 08:40

To jedyna logiczna przyczyna, że kontroler nie działa. Kamera DV po podłączeniu do komputera powinna zostać wykryta przez system. Potem dopiero programy ją "widzą".

Chyba, że używasz czegoś starszego niż Win XP?

#12 mav

mav

Skrypter

• Przyjaciel
  • 1157 postów

Napisano 2010.11.02, 11:01

jeżeli podłączysz kamerę w trybie DV, to w Mój komputer powinna pojawić się ikonka kamery i po jej kliknięciu powinnaś widzieć podgląd. Jeśli jednak faktycznie jest jak piszesz - problem może dotyczyć kontrolera.

#13 lottarosie

lottarosie

Bywalec

• Użytkownik
  • 175 postów

Napisano 2010.11.02, 12:23

Używam Win. xp. Nie bardzo wiem jak podłączyć kamerę w trybie DV. Wczoraj po prostu podłączałam, odtwarzałam film i nic się nie działo. Ten kontroler zakładał mi informatyk, będę rozczarowana jeśli okaże się, że w ogóle nie sprawdził czy działa. Wczoraj wieczorem czytałam jeszcze instrukcję do kamery. W dziale najczęściej zadawane pytania przy zagadnieniu: "komputer nie wykrywa kamery", było napisane: wyjmij kabel i.Link i włóż go jeszcze raz - STARANNIE. To jest po prostu śmieszne. Wydałam 200zł na renowację komputera, przygotowałam go specjalnie do tego, żeby wreszcie przerzucić te filmy. Autor instrukcji obsługi traktuje mnie jak debila, chodziłam 6 lat na informatykę, na której liczyłam jakieś pierdoły w arkuszu kalkulacyjnym, i mimo że zawsze miałam piątkę, to teraz nie potrafię nic sama zrobić. To jest cholernie deprymujące... :(

Grrrr... :angry:

Użytkownik lottarosie edytował ten post 2010.11.02, 12:24

#14 mav

mav

Skrypter

• Przyjaciel
  • 1157 postów

Napisano 2010.11.02, 12:59

Spokojnie, bez nerwacji :P Nie mam obecnie swojej kamery pod ręką, a znam ją na tyle, że robię z pamięci.
Włącz kamerę w tryb nagrywania, przejdź w menu kamery i gdzieś powinno być "rec format", tam ustaw DV.
Potem podłącz kamerę do kompa i zobacz, czy coś się pojawi. Komunikat powinien być podobno do: Znaleziono cyfrowy kamkorder Sony (tu Twój model)

#15 lottarosie

lottarosie

Bywalec

• Użytkownik
  • 175 postów

Napisano 2010.11.02, 13:10

Znalazłam i zmieniłam, ale ten film, który był nagrywany na tej taśmie (łącznie ze wszystkimi, które mam) jest nagrany w formacie HDV 1080i - tak było już ustawione jak kupiłam kamerę i nic nie zmieniałam. Jeśli poprzednie filmy są w formacie HDV, to to, że teraz zmieniłam format na DV wpłynie na cokolwiek?

Edit: podłączyłam kamerę do komputera, w lewym górnym rogu ekrany kamery jest DV, ale komputer jej nie widzi :/ to chyba jednak ten kontroler...

Użytkownik lottarosie edytował ten post 2010.11.02, 13:14

#16 mav

mav

Skrypter

• Przyjaciel
  • 1157 postów

Napisano 2010.11.02, 13:22

Po prostu w DV byłoby łatwiej ustalić co nie działa. Pamiętam, że kiedyś miałem jakiś drobny problem z zainstalowaniem sterownika HDV.

Komputer inaczej widzi kamerę, gdy jest w trybie DV a inaczej gdy jest w trybie HDV :)
Sprawdź jeszcze w menadżerze urządzeń, czy Firewire jest włączone. Np. u mnie jest takie coś:
Dołączona grafika
Może też w BIOSie jest coś wyłączone?

#17 lottarosie

lottarosie

Bywalec

• Użytkownik
  • 175 postów

Napisano 2010.11.02, 13:36

Nie wiem gdzie jest menadżer urządzeń. Mam tu Xp, może to się inaczej nazywa?

P.S.
Rozmawiałam z informatykiem, on uważa, że kontroler działa, a ja mam zainstalować sterowniki z płyty, którą dorzucili mi do kamery. Oczywiście, do kamery nie dodano żadnej płyty. Do dziś mam pudełko, na którym jest napisane co powinno znajdować się w środku i o płycie nie ma ani słowa. Poszukam tych sterowników w internecie. Może są na stronie producenta.

"Ja wiedziałam, że tak będzie" :/

#18 mav

mav

Skrypter

• Przyjaciel
  • 1157 postów

Napisano 2010.11.02, 13:54

Menadżer urządzeń nazywa się menedżerem urządzeń przynajmniej od windowsa 95 :) Kliknij prawym na "Mój komputer"->właściwości->sprzęt i tam jest menedżer.

#19 lottarosie

lottarosie

Bywalec

• Użytkownik
  • 175 postów

Napisano 2010.11.02, 14:00

Menadżer urządzeń nazywa się menedżerem urządzeń przynajmniej od windowsa 95 :) Kliknij prawym na "Mój komputer"->właściwości->sprzęt i tam jest menedżer.

A no jest i wygląda to tak:

Nie ma tej zakładki z energią.

Załączone miniatury

• Obrazek.jpg

#20 Laston

Laston

Weteran

• Dekorator
  • 559 postów

Napisano 2010.11.02, 16:41

A masz zainstalowane sterowniki do tego FireWire? Od tego należałoby zacząć. Czasem bywa, że karta rozszerzeń PCI nie chce chodzić z płytą główną. Można dla pewności wgrać nowe stery do płyty jeśli takie są. A najlepiej to jakbyś sprawdziła tą kartę w innym komputerze, ale to pewnie nie wchodzi w grę...

Użytkownik Laston edytował ten post 2010.11.02, 18:06

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych