Skocz do zawartości


Zdjęcie

Minecraft - zbuduj swoją wyobraźnię ;-)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 rean

rean

    Rozgrzewam się

  • Użytkownik
  • 61 postów

Napisano 2011.01.27, 14:53

Gra ważąca ledwie kilka mega?
A mimo to mająca kilka milionów zarejestrowanych graczy? (nie, to nie Tibia, albo Mario)
Jak to możliwe, że codziennie autor gry zarabia na niej kilka tysięcy euro, mimo że firma mieści się w kanciapie?
I co do tego mają wielkie społeczności, takie jak reddit, 4chan, facebook i inne?
No i przede wszystkim - czy jest MULTI?!
A jednak...

Minecraft to niezwykle prosta gra wykonana w Javie, która chodzi nawet na kalkulatorze (chociaż może również wymagać lepszego kompa, gdy chcemy osiągnąć full detale i anagram 3D), polegająca na... no właśnie, na czym?
Wyobraźcie sobie świat zbudowany z małych, półmetrowych klocków najróżniejszego rodzaju, gdzie pośród nich krząta się kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu ludzi. Następnie wyobraźcie sobie, że nic was nie ogranicza i z tych klocków możecie stworzyć, co tylko Wam przyjdzie na myśl - średniowieczny zamek, wielkie miasto, model okrętu, czy stację kosmiczną. Co chcecie.
Taki jest właśnie Minecraft - i w tym zakochało się kilka milionów ludzi na całym świecie - właśnie w nieograniczonym budowaniu. Każdy chyba chłopak, jak był mały to uwielbiał budować z klocków Lego - Minecraft jest podobny, budujemy z dziesiątek różnych sześcianów, to co przyjdzie nam na myśl.
Dzięki złożonym systemom generacji terenu (w trybie Survival, najczęściej spotykanym na Single oraz na Multi) świat pełen jest różnorodności, którą możemy dowolnie modyfikować - pustynie, dżungle, oceany, jaskinie, tunele, góry. To wszystko możemy edytować według własnej wizji. Rekordzistą we własnej "wizji" jest chyba gość, którego filmik na youtube obejrzało prawie 3 miliony osób - przedstawia budowę statku USS Enterprise ze Star Treka... w skali 1:1 (3 klocki ~ 2 metry) z wnętrznościami. Przypominam, że filmik jest w wersji Creative, o wersjach gry poniżej.

Poza nieograniczonymi możliwościami budowy są również inne ciekawe aspekty:

- Tekstury, pozwalające na to by gra wyglądała zupełnie inaczej, sami możemy je w bardzo prosty sposób wykonać
- Mody, każdy kto nieco kojarzy programowanie może spokojnie zająć się tworzeniem wtyczek, autorzy najlepszych z nich stają się sławni w społeczności Minecraft, a nawet mogą liczyć na zarobek w postaci dotacji od fanów
- Sieci, czyli mechanizmy pozwalające na tworzenie różnych rzeczy - np. drzwi otwieranych na przycisk, bardziej skomplikowanych elementów, czy maszyn, pułapek, ba... mistrz zrobił nawet ALU-16 bit lub CPU za pomocą tych mechanizmów.

Poniżej zamieszczę Wam nieco screenów (nowe) oraz trailer (2 miesiące temu robiony) ze swojego serwera, który udostępniam również Wam - chętni do gry mogą kierować się na mój Jabber.
Wadą Minecraft jest fakt, że aby grać na dobrych serwerach, nie pirackich, z dużą ilością wtyczek i bez lagów, warto posiadać wykupioną grę. Dokładniej - gra kosztuje o ile dobrze pamiętam kilka euro, płacimy raz i mamy konto na zawsze. Możemy je nawet komuś oddać, gdy nam się znudzi.

Gra posiada trzy tryby:
- Beta / Survival, jest to najnowsza wersja gry, dostępna dla osób które ją "kupiły", najnowsze aktualizacje i nowości dodawane przez twórców, świat jest klimatycznie wygenerowany i powiększa się wraz z tym jak gracze odchodzą od jego środka
- Alpha - spotykana czasami na starych serwerach stawianych w domu na swoim komputerze, wszystko stare, bez aktualizacji (nie warto tego kijem dotykać)
- Creative - płaski świat, podstawowe surowce, buduj co chcesz. Więc zero klimatu, dla osób które np. robią modele czegoś

Oraz tryb Single i Multiplayer, wiadomo że multi lepszy ze względu na możliwość kreowania świata z wieloma osobami.

Screeny z posiadanego przeze mnie serwera:
http://i52.tinypic.com/o0e5x0.png
http://i53.tinypic.com/25q6n0o.png
http://i51.tinypic.com/8ygcpt.png
http://i54.tinypic.com/8wei4g.png
http://i55.tinypic.com/4kxmvs.png
http://i56.tinypic.com/1grths.png

Trailer z posiadanego przeze mnie serwera:
http://www.youtube.com/watch?v=5bJFsjDImmw


Grę można spokojnie pobrać z oficjalnej strony gry - Minecraft.net - zakładając konto możemy również dopasować sobie swój własny skin postaci, który będą widzieć inni gracze na multiplayer. By legalnie móc grać na najlepszych serwerach (na posiadanym przeze mnie również) wymagana jest legalność - wykupiona gra.

Jakiekolwiek pytania? Propozycje? Walcie w tym temacie, lub na mój jabber :)

Użytkownik rean edytował ten post 2011.02.11, 18:51


#2 Senega

Senega

    Początkujący

  • Wtyczkopisarz
  • 1401 postów

Napisano 2011.01.27, 15:02

Pytanie co w związku z tym? Czego oczekujesz? Chcesz aby każdy kupił grę czy co?

Android - program telewizyjny Kropka TV http://goo.gl/AZyEE

Aktualnie bez AQQ - co na dobre mi wychodzi :tuptup:


#3 rean

rean

    Rozgrzewam się

  • Użytkownik
  • 61 postów

Napisano 2011.01.27, 15:09

Tak samo mógłbym napisać temat o innej grze, w którą gram i chciałbym ją przedstawić innym forumowiczom. Też pojawiłyby się pytania, czy zachęcam do jej kupna?
Najzwyczajna w świecie legalność - gra jest nakierowana głównie na multi na serwerach legalnych. Czy pisząc temat np. o CS, wspominałbym o tym, jak grać na nielegalnych? Oczywiście, że nie :) Grać można spokojnie za darmo, jednak w jakby demo. Tak samo jest z setkami innych gier. Przykładowo, jeżeli bym zaprezentował temat o Bad Company 2, to też byłoby to zachęcanie do kupna? Wiadome jest, że granie na multi wymaga oryginału...

Prezentowanie interesujących zdaniem danego usera gier, jest zbrodnią? A kij komuś się spodoba i będzie sobie za free pocinał w Creative? Nikogo nie mam zamiaru zaciągać by kupił grę, jedynie wspominam, że do grania legalnie należy samemu być legalnym. Tak samo mógłbym wspomnieć, że do gry w np. Bad Company 2 na sieci wymagany jest oryginalny klucz. Nie popadajmy w hipokryzję.

Zaprezentowałem grę, opisałem, dając screeny i filmik - więcej, większych i potężniejszych światów, zbudowanych przez graczy można znaleźć używając po prostu Google lub Youtube.

#4 Senega

Senega

    Początkujący

  • Wtyczkopisarz
  • 1401 postów

Napisano 2011.01.27, 15:25

Na jaberze napisałeś, że masz nową propozycję, stąd moje pytanie czego oczekujesz. Chcesz aby wspólnota aqq zebrała się i stworzyła świat w którym nie ma GG? ;)
Co do samej gry - pomysł świetny, ale tylko w przypadku wejścia w już gotowy świat. Dla mnie trochę szkoda czasu na budowę nowego świata. Grafika za bardzo nie zachęca, ale może kiedyś się to trochę rozwinie bo w dobie świetnej grafiki w nowych grach to tutaj jest trochę cienko (wiadomo coś kosztem czegoś).
  • karololszak lubi to

Android - program telewizyjny Kropka TV http://goo.gl/AZyEE

Aktualnie bez AQQ - co na dobre mi wychodzi :tuptup:


#5 rean

rean

    Rozgrzewam się

  • Użytkownik
  • 61 postów

Napisano 2011.01.27, 15:45

Propozycję w prostym tego słowa znaczeniu - osoby chętne, mogą grą się zainteresować, jeżeli się zainteresują to mogą grać, czy to na serwerach wymagających legalności, czy też innych. Lub na singlu :)
To czy społeczność AQQ sobie by zrobiła własny serwer, gdyby się zebrało nieco osób, to już decyzja społeczności - ja posiadam swój serwer, który mogę udostępnić każdemu, kto posiada legalną grę. Spokojnie może to być również serwer dla tej społeczności, bo pomysł z nieoficjalnym serwerem Wykopu lekko nie wypalił (czytaj - tylko 10-12 aktywnych graczy).

Ciężko zdefiniować o co chodzi w "gotowy świat". Świat gotowy jest zawsze, jeżeli mam rozumieć kreację gór, jezior, lasów... Zadaniem graczy jest sobie tak ten teren dostosować, by sobie coś na nim zbudować. Administratorzy mają narzędzia masowej edycji terenu, jeżeli komuś np. zależy na zapełnieniu terenu wodą, wyrównaniu go szybko, czy likwidacji wzniesień.

Z budową świata jest tak, że on "buduje" się sam. Tzn, w wersji Beta/Survival jaką np. ja mam u siebie na serwerze świat sam się generuje, góry, lasy, oceany, morza, to wszystko generuje automat wraz z "rozszerzaniem się" świata (gracze idący coraz dalej od środka).
Gracz jako gracz nie musi nic robić, poza budowaniem sobie tego, co chce i edytowaniem tego terenu. U mnie na serwerze aktywnych jest 10 do 12 osób, istnieje jedno duże miasto oraz dwa jakby zamki :) Nie ma ograniczeń - więc jeżeli ktoś zechce coś dobudować, proszę bardzo, jeżeli coś budować swojego gdzieś blisko i się "podłączyć" - też proszę bardzo.

Odnośnie grafiki, to właśnie sprawia, że Minecraft ma ten swój specyficzny klimat, ta kwadratowatość :) Jeżeli kogoś nuży podstawowy pack tekstur, może sobie wgrać inne. Są najróżniejsze, nadające klimat RPG, fantasty, realistyczne (podstawowy pack tekstur ma 16x16 pikseli bok sześcianu, realistyczne mają nawet 256x256). Wystarczy zgooglować sobie tekstury do gry, by zobaczyć różne ich przykłady. Na forum gry są dostępne setki, do wyboru do koloru, wiadomo, że tematy z największą ilością postów posiadają najciekawsze.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych