Skocz do zawartości


Zdjęcie

Literatura a jego adaptacje filmowe


8 odpowiedzi w tym temacie

#1 alexa_dg

alexa_dg

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 2011.12.26, 12:48

Witam,
Na ustna maturę z polskiego wybrałam temat "Literatura a jego adaptacje filmowe. Omów na wybranych przykładach"
Chciałam się zapytać czy miał ktoś podobny temat i jakich pytań mogę się spodziewać?
Dręczy mnie tez jedno. Polonistka powiedziała mi, że nie wyobraża sobie prezentacji bez opisania jak powstaje film, efekty specjalne, jak jest reżyserowany, ogółem mówiąc - etapy tworzenia filmu. Jest to wymagane w mojej prezentacji? Mogę się spodziewać takiego pytania od komisji?

Czekam cierpliwie na odpowiedź.
Pozdrawiam. :)

PS
Jak ktoś ma jakieś ciekawe książki do podrzucenia to podajcie tytuły.
Ja wybrałam "atramentowe serce" i "weronika postanawia umrzeć"
Ale wciąż szukam jeszcze jakichś innych. :P

#2 Niura

Niura

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 26 postów

Napisano 2011.12.27, 14:50

Literatura a jego adaptacje filmowe.

Yyy trochę dziwny temat, pewnie tu jest pomyłka...

Polonistka powiedziała mi, że nie wyobraża sobie prezentacji bez opisania jak powstaje film, efekty specjalne, jak jest reżyserowany, ogółem mówiąc - etapy tworzenia filmu. Jest to wymagane w mojej prezentacji?

To, co uznasz za najważniejsze i zawrzesz w swojej prezentacji, zależy przede wszystkim od Ciebie. Twoja prezentacja ma być kompletna i dobrze przedstawiona. W 10 minut powinnaś wprowadzić w temat, podając krótkie definicje, następnie przejść do omawiania przykładów. Na koniec podsumowujesz. Twoja wypowiedź powinna być wyczerpująca. Polecam zacząć o ramowego planu wypowiedzi. Uwierz, to nie jest takie trudne...Polonistka już bardzo dużo Ci podpowiedziała. Grunt, żeby się za bardzo nie rozgadać oraz mówić bardzo pewnie i konkretnie.

jakich pytań mogę się spodziewać?

Tego nikt nigdy nie wie xD Mnie zapytali się, np. czym się kierowałam przy wyborze przykładów.

Jak ktoś ma jakieś ciekawe książki do podrzucenia to podajcie tytuły.

Ojej, do głowy przychodzi mi bardzo wiele adaptacji...Może ktoś inny będzie miał dobry pomysł. Radzę wybrać jeszcze tylko jedną książkę, najlepiej coś niedługiego i wszystko innego gatunku.

Pamiętaj, aby nie pomylić ekranizacji książki od jej adaptacji ;)

Jeśli masz jakieś pytania, to pisz.

Dołączona grafika


#3 alexa_dg

alexa_dg

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 2011.12.28, 00:00

Temat podałam dobry.

Ja się właśnie boje ze się nie zmieszczę w tych 10 min bo omawiam dwie książki i je porównuje do dwóch adaptacji.

Tylko żeby napisać plan to muszę wiedzieć z jakich książek korzystać, a nadal nie wiem czy muszę pisać o tym jak powstaje film czy nie..
Jeżeli to pominę to nic się nie stanie? Czy komisja może mi zadać takie pytanie, a ja po prostu się do niego przygotuję lecz nie umieszczę w prezentacji?

A jeżeli chodzi o to żeby się nie pomylić to wiem, pilnuje tego :P

#4 Niura

Niura

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 26 postów

Napisano 2011.12.28, 14:50

Z ambitniejszych lektur, to do głowy przychodzi mi "Zapach kobiety" (Giovanni Arpino "Il Buio E Il Miele").

nadal nie wiem czy muszę pisać o tym jak powstaje film czy nie..

Moim zdaniem, powinnaś o tym wspomnieć. Skąd się zwykle bierze pomysł na film, jak jest w przypadku adaptacji i scenariusza do niej...

Ja się właśnie boje ze się nie zmieszczę w tych 10 min

Zrobisz sobie próby w domu i sprawdzisz, czy nie przekroczysz czasu.

omawiam dwie książki i je porównuje do dwóch adaptacji

Spokojnie się wyrobisz. Nie streszczasz książki ani filmu, tylko mówisz o czym jest i jakie zauważyłaś różnice. Kombinuj.
Powiem Ci jak było u mnie, może Ci to coś pomoże. Moim zadaniem było przedstawienie na wybranych przykładach ciekawych miejsc w literaturze i malarstwie.
1.Określenie problemu, teza:
Znaczenie słowa „przestrzeń”.
Środki używane do wyrażenia przestrzeni w literaturze i malarstwie.
Teza: W malarstwie oraz literaturze na przestrzeni wieków pojawiło się wiele przykładów
przestrzeni.
2.Kolejność prezentowanych argumentów:
Początki przestrzeni w literaturze.
Przykłady ciekawych miejsc w wybranych utworach literackich.
Początki przestrzeni w malarstwie.
Przykłady ciekawych miejsc w wybranych dziełach malarskich.
3.Wnioski:
Istnienie wielu przykładów przestrzeni w literaturze i malarstwie.
Częste pojawianie się tych samych motywów zarówno w literaturze jak i malarstwie.

Dołączona grafika


#5 alexa_dg

alexa_dg

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 2011.12.29, 12:28

A ile srednio zajelo Ci napisanie tej pracy maturalnej?

#6 Niura

Niura

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 26 postów

Napisano 2011.12.29, 13:26

Robiłam prezentację multimedialną. Napisanie bibliografii i planu wypowiedzi - najwyżej dwa wieczory. Ostateczną wersję stworzyłam w maju tuż przed maturą. Nie wybrałam specjalnie trudnego tematu, żeby bezsensownie się nie namęczyć :). Omawiałam kilka obrazów, dwie znane lektury i jeden wiersz.

Dołączona grafika


#7 kr2ysiek

kr2ysiek

  • Pomocnik
  • 1501 postów

Napisano 2011.12.29, 15:30

Z tym czasem sporo zależy od nauczycieli w komisji. Mi się trafiła bardzo miła komisja, pozwalali nawet dokończyć, mimo że czas minął. Ta prezentacja nie jest taka straszna jak się wydaje. Ja się jąkałem i bardzo się tego obawiałem, ale nie było tak źle.
Grunt to mieć dobry plan wypowiedzi, który zresztą ma się ze sobą podczas prezentowania. W porównaniu z pierwszą sesją na studiach matura jest łatwa. ;)
  • von_scheisse i SilverClear lubią to

#8 Niura

Niura

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 26 postów

Napisano 2011.12.29, 15:44

kr2ysiek, dzięki - akurat jestem przed pierwszą sesją :P

alexa_dg, nie stresuj się. Powiesz, co masz do powiedzenia, podejdziesz do rozmowy, słuchaj uważnie pytań i odpowiedz najpiękniej jak potrafisz, nawet jeśli to nie jest do końca prawdą. Wydaje mi się, że pytania powinny odnosić się tylko i wyłącznie do tematu Twojej prezentacji i pracy nad nią.

Dołączona grafika


#9 alexa_dg

alexa_dg

    Początkujący

  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 2012.01.07, 18:07

Jezu kompletnie sie pogubilam w tej pracy a dokladnie to w literaturze przedmiotu, musze tam cos pisac? no bo skoro definicje adaptacji i recenzje filmow bede brala z internetu to co mam tam napisac...?



Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych