Skocz do zawartości


Informacje o zgłoszeniu

  • #003525

  • Zrealizowano

  • -

  • 2.3.0.39

  • 3 - przeciętna

Potwierdzenia zgłoszenia

  • Tak (0)Nie (0)
Zdjęcie

Niewidoczność / Niewidzialność

Napisane przez karololszak w 2010.06.03, 21:15

AQQ obsługuje niewidoczność / niewidzialność starym sposobem - używając XEP-0018: Invisible Presence. Jak można zauważyć, ten XEP ma status "Rejected" (odrzucony), i dostajemy też ostrzeżenie:

WARNING: This document has been Rejected by the XMPP Council. Implementation of the protocol described herein is not recommended under any circumstances

czyli

UWAGA: ten dokument został odrzucony przez urząd XMPP. Implementacja protokołu objaśniona tutaj jest nie polecana pod żadnym pozorem


Niewidzialność powinna zostać zrealizowana przy pomocy Privacy List - XEP-0126: Invisibility. Ogólnikowo mówiąc, AQQ powinno stworzyć listę dla wszystkich kontaktów, i gdy w sieci Jabber wybierzemy 'Niewidoczność' powinno aktywować tą listę.

Artykuł/Temat picasso na temat niewidoczności: Status niewidoczny - co z nim
Artykuł Tomasza Sterna na temat problematyczności starego rozwiązania (używanego w AQQ): Jabber/XMPP a niewidzialność
Dyskusja na trackerze serwera AQQ.eu: klik.
W AQQ chciałbym zobaczyć rozwiązanie takie jak w WTW (cytat z artykułu/tematu picasso):

WTW Łączy wszystkie omawiane metody (XEP-0018 / XEP-0126). Status Niewidoczny zachowuje się elastycznie, w zależności od tego na jaki serwer się logujemy.

Czyli, dla np. serwera AQQ.eu niewidoczność będzie realizowana nowym (poprawnym) sposobem.

Aktualizacja statusu do: Zatwierdzono
Aktualizacja istotności do: 3 - średnia

Tak, aż dziwne, że dopiero teraz to wyszło.

Cicho, Oconnel zaraz powie, że to propozycja :D


karololszak

2010.06.04, 18:52
To wyszło przecież dawno, a przynajmniej ja o tym dawno wiedziałem.. Zapomniałem tylko zgłosić.. :P

Doszła mnie wieść, że problem, który zaraz opiszę związany jest z tym błędem.
Ale od początku. Z mojej sugestii użytkownik systemu Ubuntu zaczyna używać Jabbera na serwerze Ubuntu.pl, nie ma problemów z odbieraniem wiadomości. Z pewnych względów tymczasowo przesiada się na Windowsa, więc instaluje AQQ 2, loguje się na swoje konto na wcześniej wspomnianym serwerze. Teraz nie dostaje wiadomości ode mnie jeśli się ukrywa, jak już wspomniałem za czasów używania komunikatora (bliższa nazwa nieznana) na Ubuntu nie miał takiego problemu.

Aktualizacja statusu do: Wstrzymano
Aktualizacja wersji do: Brak

W AQQ chciałbym zobaczyć rozwiązanie takie jak w WTW (cytat z artykułu/tematu picasso):


A ja chciałbym zauważyć, że WTW nie obsługuję list prywatności, co za tym idzie implementacja jest super prosta. Natomiast AQQ je obsługuję, przez co implementacja staję się szalenie skomplikowana. Po zapoznaniu się z XEP-em na razie odpuszczam.

Oconnel! Ale co za problem taką listę ukryć z listy w AQQ? Zaawansowany user mógłby ją odkryć lub zobaczyć na innym komunikatorze. Ehh no nie przesadzaj, że się czegoś nie da zrobić :)

Aktualizacja statusu do: Zatwierdzono
Aktualizacja wersji do: 2.2.3.20

Nie rozumiem tego. Po co odkładać dodanie czegoś, co i tak będzie musiało być dodane? Nie lepiej zacisnąć zęby i zrobić to już teraz? Co za problem, żeby AQQ tworzyło automatyczną listę prywatności jak WTW i było tym samym bardziej elastyczne, jeśli chodzi o niewidoczność, i jednocześnie było maksymalnie zgodne z XMPP? Warto zwrócić uwagę co napisała picasso:
AQQ w menu straszy Niewidocznym, który jest wykonywany przestarzałą metodą. Ponadto AQQ wprowadza rozbudowany profesjonalny interfejs list prywatności, przy czym nie upraszcza niewidoczności w oparciu o listy.
WTW łączy wszystkie omawiane metody (XEP-0018 / XEP-0126). Status Niewidoczny zachowuje się elastycznie, w zależności od tego na jaki serwer się logujemy. W przypadku rozdwojonych jaźnią serwerów oferujących obie metody wybór sposobu wykonania niewidoczności zależy od faktu rozgłoszenia właściwości.

Aktualizacja statusu do: Wstrzymano

Nie o to chodzi. AQQ obsługuję listy prywatności, zatem nie może po prostu na siłę pakować dodatkowej listy jako aktywnej. Aktywna lista może być tylko jedna i tu zaczynają się problemy bo XEP nie tłumaczy wszystkich możliwych niuansów. Jeżeli ktoś już ma ustawioną jakąś listę jako aktywną, AQQ musiało by albo ją modyfikować (nie dopuszczalne), albo tworzyć nową listę w oparciu o już aktywną, a potem de facto wyłączyć aktywną listę i aktywować nową. Co będzie jeżeli z innego zasobu zostanie ona nagle usunięta? A co jeżeli komunikator się zawiesi, a lista zostanie aktywna? Jeżeli ktoś wówczas zaloguje się na innym kliencie nie obsługującym list prywatności to jest umoczony na wielki. Konto nie do użytku. Prawdopodobnie, choć już nie pamiętam - aktywna lista może być aktywna dla konkretnego zasobu ale to jak by nie rozwiązuje tego problemu całkowicie (można się logować na danym zasobie również z innego klienta). To samo przy logowaniu. Zanim się zalogujemy AQQ musi ściągnąć wszystkie listy prywatności i znów je modyfikować jeżeli ktoś startuje ze statusem niewidocznym. A co jeżeli ktoś jest w stanie niewidocznym, i wejdzie do list prywatności po czym zacznie je modyfikować i ustawi inną listę jako aktywną? Ups... Takich niuansów można jeszcze wymienić wiele. Kolejny przykład - jeżeli ktoś omyłkowo zagrzebie coś na listach i ustawi presence aby zawsze domyślnie był wysyłany, to niewidoczność nie będzie działać nigdy! Na razie widzę tutaj zbyt dużo problemów aby móc to sensownie wprowadzić ten XEP. Powtarzam, WTW ma gdzieś czy są jakieś listy ustawione czy nie. Przez co implementacja jest prosta i sprawdza się do aktywacji listy z blokadą na pakiety presence. W AQQ coś takiego nie przejdzie.

Nie o to chodzi. AQQ obsługuję listy prywatności, zatem nie może po prostu na siłę pakować dodatkowej listy jako aktywnej.


Może. Właśnie o to chodzi, aby klient automatycznie tworzył i aktywował listę.

Aktywna lista może być tylko jedna i tu zaczynają się problemy [...]

Jedna, licząc dla każdego połączonego zasobu osobno.

Jeżeli ktoś już ma ustawioną jakąś listę jako aktywną, AQQ musiało by albo ją modyfikować (nie dopuszczalne), albo tworzyć nową listę w oparciu o już aktywną, a potem de facto wyłączyć aktywną listę i aktywować nową.

Użytkownik ma dwie opcje: albo używa własych, ręcznie tworzonych list (wysoka konfigurowalność kosztem uciążliwość), albo używa automatycznych list tworzonych przez program (mniejsza konfigurowalność, bardzo łatwe w użyciu)

Co będzie jeżeli z innego zasobu zostanie ona nagle usunięta?

Nie zostanie usunięta, serwer zgłosi konflikt. Przed usunięciem listy trzeba zdezaktywować ją we wszystkich połączonych zasobach.

A co jeżeli komunikator się zawiesi, a lista zostanie aktywna? Jeżeli ktoś wówczas zaloguje się na innym kliencie nie obsługującym list prywatności to jest umoczony na wielki. Konto nie do użytku.


Mylisz listę aktywną z listą domyślną. Klient nieobsługujący będzie działał na tej drugiej, klient obsługujący XEP-0126 (i siłą rzeczy XEP-0016) - na liście aktywnej.

Prawdopodobnie, choć już nie pamiętam - aktywna lista może być aktywna dla konkretnego zasobu ale to jak by nie rozwiązuje tego problemu całkowicie (można się logować na danym zasobie również z innego klienta).

Nie, nie można. Na danym zasobie można zalogować się tylko jednym połączeniem naraz.

To samo przy logowaniu. Zanim się zalogujemy AQQ musi ściągnąć wszystkie listy prywatności i znów je modyfikować jeżeli ktoś startuje ze statusem niewidocznym. A co jeżeli ktoś jest w stanie niewidocznym, i wejdzie do list prywatności po czym zacznie je modyfikować i ustawi inną listę jako aktywną?

Najpierw będzie musiał przejść do ustawień zaawansowanych, czym wyłączy XEP-0126, a program przejdzie z trybu automatycznego do trybu ręcznego.

Pozdrawiam, Brewer.


karololszak

2010.09.20, 08:17
VPN, przywróć proszę ;)

Aktualizacja statusu do: Zatwierdzono
Aktualizacja wersji do: 2.2.3.27

Aktualizacja statusu do: Do uzupełnienia

Według tego co pisze Brewer, AQQ powinno ustawić listę tylko wtedy gdu user już jakiejś swojej listy nie ustawił. Zatem co wówczas gdy ustawił? User klika stan niewidoczny i co ma się wówczas stać?

Zatem co wówczas gdy ustawił? User klika stan niewidoczny i co ma się wówczas stać?


User zostanie ostrzeżony o tym że jego lista zostanie zdezaktywowana.
LUB
AQQ tworząc automatyczną listę 'invisible', włączy do niej reguły z listy usera.

Cała heca polega na tym, żeby zorganizować GUI w ten sposób, żeby user nie miał jednoczesnego dostępu do stanu niewidocznego oraz do ustawień list prywatności.
Innymi słowy: XEP-0126 służy jako warstwa do owinięcia XEP-0016 - szczelnie lub wcale.

Pozdrawiam, Brewer.

Aktualizacja statusu do: Zatwierdzono

Aktualizacja statusu do: Do sprawdzenia
Aktualizacja wersji do: Brak
Zgłoszenie naprawione w wersji: 2.3.0.39

Wprowadziłem niewidzialność przy pomocy Privacy List. To jednak wymaga kilku słów wyjaśnienia. Opór jaki stawiałem przed wprowadzaniem tego XEP-a wynika z faktu, że klient może teraz robić coś na przekór użytkownikowi. A mianowicie w pewnym sensie sam sobie dyktuje jak wygląda aktywna lista Privacy List. I jaka jest jej struktura. Nie ma to większego wpływu na nic, jeżeli komunikator nie ma "ustawiarki" list prywatności. Ale AQQ pozwala na pełną edycję tych list. W tym momencie staje się to opcją naprawdę dla zaawansowanych osób wiedzących co gdzie i jak można zmieniać, a czego robić nie wolno. Kilka rad:

- Jeżeli chcemy mieć jakieś spersonalizowane elementy na listach prywatności, to ustawiajmy je zawsze na liście domyślnej a nie aktywnej!
- Nie grzebiemy na liście o nazwie "invisible".

Tyle.

Aktualizacja statusu do: Zrealizowano





Użytkownicy przeglądający to zgłoszenie: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych