Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nowa droga rozwoju AQQ


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
63 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Nowa droga rozwoju AQQ (134 użytkowników oddało głos)

Czy popierasz przedstawioną poniżej nową drogę rozwoju AQQ 2.0?

 1. Głosowano Tak (122 głosów [91.04%])

  Procent z głosów: 91.04%

 2. Nie (8 głosów [5.97%])

  Procent z głosów: 5.97%

 3. Nie mam zdania (4 głosów [2.99%])

  Procent z głosów: 2.99%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#1 Gregor

Gregor

  Początkujący

 • Zablokowany
 • 44 postów

Napisano 2009.01.14, 16:04

Na wstępie napiszę - wiem, że ten temat jest strasznie długi. Zachęcam jednak do przeczytania, albowiem opisuje on w sposób kompletny wszystkie najważniejsze niedociągnięcia AQQ, a także proponuje rozwiązanie omawianych problemów.


AQQ 2.0 zapowiadano jako rewolucję. Przyjazny, łatwy w obsłudze i nowoczesny komunikator z obsługą jabbera, naciskiem na zachowanie prywatności, intuicyjnym interfejsem i sporymi możliwościami rozwoju przez samych użytkowników.

Zapowiedzi okazały się jednak zupełnie oderwane od rzeczywistości. Przyjazność przejawia się tak niezrozumiałymi dla użytkownika pojęciami jak UID, JID, Konsola XML, Przeglądarka Usług, kilka poziomów panelu ustawień i domaganie się podania serwera od rejestrującego konto w komunikatorze użytkownika.
Obsługa jest zagmatwana - np. by połączyć się z siecią AQQ i GG należy wejść do ustawień wtyczek O_o, a by połączyć się z siecią Tlen, należy wejść do panelu "Konta".
Natomiast o nowoczesności komunikatora najlepiej świadczą takie kwiatki jak nie możność zmienienia znajomemu numeru gg, czy innego identyfikatora; VOIP, które pożera ok. 1,5 GHz mocy procesorowej; czy też konieczność kilkania w ikonę "zatrzymaj przewijanie" w oknie rozmowy, podczas gdy nawet GG bez problemu automatycznie wykrywa, kiedy zatrzymać przewijanie.

Po kolei jednak, co należałoby zmienić w AQQ w pierwszej kolejności, by sprowadzić rozwój komunikatora na właściwe tory:

1. Postawa wobec użytkownika: Jak AQQ traktuje użytkownika, tak użytkownik traktuje AQQ. Jeśli będziemy komplikować sprawę już na początku, wiele osób od razu zrezygnuje z używania komunikatora.

1.a. Po co tworzyć osobno profil, a później jeszcze dodatkowo konto jabber? To dość zagmatwana i wprawiająca w zakłopotanie użytkowników operacja. Zwłaszcza, że przy zakładaniu konta w sieci Jabber, straszy się użytkownika takimi rzeczami, jak wybór serwera (nic nie jest domyślnie wybrane - więc skąd ktoś ma wiedzieć, co tam zaznaczyć?); "Jabber JID" - tak jakby nie można było napisać "identyfikator AQQ" czy coś w tym stylu; "Nazwa zasobu" i "Priorytet" - że co? Dobrze że chociaż podano to na zakładce "zaawansowane".

Rozwiązanie: Połączyć zakładanie nowego profilu z konfiguracją sieci komunikacyjnych.
Jeden kreator, który proponuje utworzenie konta w sieci Jabber, pyta o sieć GG, Tlen i AQQ. Automatycznie ustawia i konfiguruje konta. Pyta o import kontaktów. A zamiast nazwy profilu prosi po prostu o imię albo nick użytkownika. Tylko po to, by nie straszyć nikogo hermetycznym słownictwem. Pod przyciskiem "zaawansowane" ukryć dodatkowe ustawienia typu Proxy, serwer, etc.
Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik byłby zobligowany TYLKO do utworzenia przynajmniej jednego konta w jednej z sieci. Jabber przestałby być obowiązkowy, przez co AQQ stałoby się ponownie Multikomunikatorem pełną gębą.
Mogę zaprojektować też taki kreator w formie wizualnej, jeśli jest taka potrzeba.

1.b. Uproszczenie konfiguracji. Dlaczego mamy teraz taki bałagan? Osobne ustawienia całego komunikatora, osobne dla GG, ustawienia sieci we wtyczkach, ustawienia Tlen.pl w kontach. Wszystko pisane swoiści geek-owskim językiem. Skąd ktoś ma wiedzieć co to jest np. "tray" czy "autoryzacja kontaktu"?

Rozwiązanie: Konfiguracja sieci, poza automatycznym kreatorem przy pierwszym uruchomieniu, powinna być dostępna w jednym panelu ustawień. W zakładce "ustawienia sieci". Tam konfigurowalibyśmy wszystkie aktywne połączenia. Bez szukania i gubienia się w ustawieniach.
Rzecz nie w tym, by ustawień było mało - bo wtedy komunikator jest toporny, ale by były one posortowane w sposób logiczny, z głową. Tak by do poszukiwanych ustawień można było dostać się intuicyjnie.

1.c. GG wyznacza tzw. "minimalną funkcjonalność". I trzeba o tym pamiętać. To co jest w GG, musi też być w AQQ. I tak np. zmiana numeru GG/identyfikatora innej sieci (celowo nie używam tutaj JID/UID) bez konieczności dodawania nowego kontaktu. Powoduje to bowiem tylko niepotrzebną utratę archiwum, albo zmusza do utrzymywania na liście "kontaktów-duchów".
Możliwość zmiany swojego pseudonimu w sieci GG. Czemu do cholery się nie da? Trzeba instalować GG, żeby to zrobić. Bardzo, bardzo dobry pomysł na rozreklamowanie GG 8 wśród użytkowników AQQ.

Dołączona grafika

1.d. Nie straszmy użytkowników niezrozumiałymi dla większości Przeglądarkami Usług i Konsolą XML. Skoro ukrywamy takie rzeczy jak wyświetlanie ostatniej aktywności użytkownika czy wizualny podgląd zakładek, to czemu pokazujemy znacznie bardziej skomplikowane opcje wszystkim?

Rozwiązanie: Tryb zaawansowany. O ile nie przydał się on w ogóle w AQQ 1.x (bo ukrywano pod nim takie pierdoły, jak teraz w zakładce "zaawansowane" w panelu ustawień), to w AQQ 2.0 jest on jak znalazł. Należałoby w nim ukryć tylko i wyłącznie dwie w/w opcje. Reszta jest na tyle prosta, że z powodzeniem może zostać. A panel "zaawansowane" można równie dobrze pozostawić widocznym od razu. Nie powielajmy błędów z poprzedniej serii komunikatora.


2. Wykorzystanie potencjału. Wizytówka, czyli profil użytkownika, który można śmiało nazwać najbardziej rozbudowanym z wszystkich polskich komunikatorów, jest zupełnie nieprzemyślany i niewykorzystany.

2.a. Danych jest strasznie dużo, a wypełnić je można dopiero po dodaniu kontaktu do listy i to pod warunkiem, że zaznaczymy mało mówiącą opcję w skromnym panelu dodawania kontaktu. Przywołać tutaj należy GG, które proponuje wypełnienie wszystkich danych od razu, a nawet pobiera je z serwera. Ponadto, dlaczego nie ma avataru w oknie dodawania kontaktu? Przecież to bardzo przyjemna opcja, gdy możemy kogoś oznaczyć zdjęciem, bądź obrazkiem.

Rozwiązanie: Przebudować okno dodawania kontaktu. Umożliwić uzupełnianie danych o znajomych jeszcze przed wciśnięciem przycisku "OK". Nie zmuszać nikogo do klikania w pole, otwierające wizytówkę po dodaniu kontaktu - po co komplikować życie użytkownikowi? Nie zagrzebywać avataru - niech jest dostępny od razu przy dodawaniu kontaktu. Nie w którejś tam z kolei zakładce, tylko na pierwszym planie.

2.b. Avatary to zresztą bardziej skomplikowana materia - dlaczego po kliknięciu na avatar na liście kontaktów otwiera się od razu galeria AQQ? A nie np. menu, które pozwoli nam zarządzać obrazkiem? Prawda jest taka, że przez to, że ustawienia te są ukryte pod PPM, wiele osób nawet nie wie, że można ustawić sobie np. zdjęcia swoich znajomych z GG i innych sieci.

Rozwiązanie: Są 2 możliwości. Albo dodać menu zarządzania avatarem po kliknięciu na niego, albo dodać przyciski "Wybierz inny obraz" i "Usuń avatar" w okienku z domyślnymi obrazkami.
Poza tym - dlaczego nie można dodawać innych katalogów z avatarami? Czy to będzie kiedykolwiek zaaplikowane w AQQ?

Dołączona grafika

A skoro AQQ 2.0 miało być takie nowoczesne, to dlaczego nie obsługuje kamerki internetowej? Można by przecież wykonywać zdjęcia taką kamerką i od razu ustawiać je jako avatar. Tak jest np. w Windows Live i Skype.

2.c. Dlaczego AQQ jest takie durne? Czemu, gdy dodaję znajomego z GG, komunikator proponuje mi jego nick w formie numeru GG? Np. wpisuję numer gg znajomego jako "1". AQQ automatycznie uzupełnia pole "pseudonim", wpisując w nim "1". To niby dla wygody?
I po co pole "Powód subskrypcji" w GG? Przecież tam i tak nie ma czegoś takiego. A poza tym, po raz kolejny mamy do czynienia z maniakalnie wręcz hermetycznym językiem. Naprawdę większość osób po zobaczeniu tego pola, po prostu poczuje się zakłopotana.

Dołączona grafika

Rozwiązanie: Usunąć funkcję autouzupełniania pseudonimu oraz ukryć pole "powód subskrypcji" przy dodawaniu kontaktu GG. Dobrym zabiegiem byłoby też przetłumaczenie nazwy tego pola z Geek-owego na język polski (ten powszechnie używany i rozumiany).

2.d. Rozróżnienie pól Pseudonim oraz Imię jest niezbyt szczęśliwe. Wynika to pewnie ze specyfikacji Jabbera (chociaż to należy sprawdzić), jednak ogranicza przydatność Wizytówki i danych, które mogą się w niej pojawiać. Jeśli zapragniemy wszystkie kontakty oznaczać Imieniem i Nazwiskiem naszych znajomych, będziemy musieli wpisać te dane w pole "Pseudonim", bowiem tylko zawartość tej rubryki jest wyświetlana w AQQ. Sprawia to, że pola oryginalnie przeznaczone na w/w dane stają się mało przydatne. Ponadto, gdyby wyświetlać zamiast Pseudonimu Imię i Nazwisko, można by w łatwy sposób nakazać komunikatorowi sortować kontakty po nazwisku, albo imieniu znajomego. Teraz, by zmienić sortowanie np. z imienia na nazwisko, musimy ręcznie zmienić kolejność tych danych, wpisanych w polu "Pseudonim". Przy typowej liście kontaktów może to zająć naprawdę sporo czasu.

Rozwiązanie: Umożliwić użytkownikom wybranie danych do wyświetlenia. Niech każdy sam zadecyduje, czy chce by wyświetlał się mu pseudonim, czy imię i nazwisko kontaktu. Można taką opcję dodać do okna dodawania kontaktu, przez co każdy kontakt mógłby być wyświetlany indywidualnie. W ustawieniach (albo w menu kontekstowym grupy) można by dodać opcję pozwalającą zmienić to ustawienie hurtowo. Im więcej możliwości dostosowania komunikatora do własnych potrzeb, tym lepiej dla niego.


3. Metakontakty - Możliwość łączenia kontaktów, pozwala utrzymać porządek na liście znajomych. Jeśli nasz kolega ma np. konto w GG i AQQ, to dlaczego nie wyświetlić ich pod jedną pozycją? Dzięki temu, mamy prosty dostęp do wszystkich kont znajomego. Nie mniej jednak, aby to osiągnąć w AQQ, trzeba się nieźle namęczyć.

3.a. Sposób dodawania meta kontaktów woła o pomstę do nieba. Wchodzenie w zagrzebaną pod PPM wizytówkę, przełączenie się na jedną z końcowych zakładek (zresztą o bardzo obco brzmiącej dla większości nazwie), wykonanie mało intuicyjnej procedury, kliknięcie ok... i...
I kontakt, który dodaliśmy przestaje być już tak funkcjonalny jak kiedyś. Aby podejrzeć opis z innej sieci, musimy najechać na ikonkę sieci znajomego i poczekać chwilę. Potem trzeba uważać, żeby za bardzo nie poruszyć myszką, bo informacja zniknie. Rzeczywiście, bardzo to intuicyjne, wygodne i przyjazne użytkownikowi...

Rozwiązanie: Należy przebudować sposób dodawania i tworzenia meta kontaktów. Należy wzorować się na AQQ 1.x. Koniecznie należy wprowadzić funkcję Drag'n'Drop do listy kontaktów (np. za pomocą powszechnie dostępnej biblioteki Qt). Warto też pomyśleć nad dodawaniem kontaktu od razu do formie meta. Np. poprzez dodanie odpowiedniej opcji w oknie dodawania nowego kontaktu, które i tak trzeba przecież przebudować.
Ponadto wyświetlanie subkontaktów powinno odbywać się jak w AQQ 1.x - poprzez kliknięcie ŚPM. Subkontakty powinny pojawiać się pod kontaktem głównym, a ich wygląd należy oddać w ręce twórców kompozycji (nowy plik html).


4. Bądź na czasie - czyli system aktualizacji. AQQ co prawda instaluje nowe wersje bez udziału przeglądarki. Nie mniej jednak, wszyscy wiemy, że można zrobić to w o wiele lepszy sposób. OC zapowiadał kiedyś system aktualizacji na miarę FF. Co z tego wyszło?

4.a. Wyszło niewiele - AQQ pobiera po prostu cały instalator i odpala go na komputerze użytkownika. FF instaluje nową wersję inaczej - pobiera ją podczas używania programu (chyba, że użytkownik zadecyduje inaczej w ustawieniach) i przy następnym uruchomieniu programu odpala instalację nowej wersji. Nie ma tu jednak pójścia na łatwiznę i uruchomienia instalatora. Po prostu nowe pliki (bo tylko te zostały pobrane!) instalują się w przeznaczonych dla nich pozycjach. I tyle. Wszystko odbywa się bezproblemowo, niemal bez udziału użytkownika. W AQQ, to my musimy klikać, pobierać o wiele za dużo danych (zamiast tylko tego, co zostało zmienione), rozłączać się z sieciami, przerywać rozmowy, etc.

Rozwiązanie: Zmodernizować system aktualizacji. Pobierać tylko pliki, w których zaszły zmiany. Aktualizować komunikator przy jego następnym uruchomieniu (za zgodą użytkownika - każdorazowo pytając, bądź zachowując się zgodnie z wybranymi w panelu ustawień opcjami).

4.b. Dodatki - wtyczki i kompozycje. A zwłaszcza te pierwsze, powinny być obsługiwane przez system aktualizacji, jak również przez samo AQQ. O co chodzi? AQQ powinno rozpoznawać co jest wtyczką, a co kompozycją. Pliki z rozszerzeniami .kompaqq, .plugaqq albo podobnymi są przecież wykonalne - tak było w AQQ 1.x. Użytkownik nie musiał się starać o to, gdzie zainstalować wtyczkę, gdzie przekopiować rozpakowany wcześniej folder. Komunikator wszystko robił za nas. W AQQ 2.0, które przecież miało być nowocześniejsze, wszystko musimy robić sami, co skutecznie ogranicza liczbę potencjalnych odbiorców dodatków.

Rozwiązanie: Utworzyć rozpoznawalny przez AQQ i zarejestrowany w systemie, typ plików dla dodatków do AQQ 2.0. Takie pliki mogłyby być - jak w AQQ 1.x - skompresowanymi archiwami .zip bądź .rar, ze zmienionym rozszerzeniem, które AQQ potrafiłoby samodzielnie rozpakować i zainstalować w odpowiedniej lokalizacji. A wszystko to za sprawą dwukrotnego kliknięcia na plik.
Ponadto, należy także pozwolić twórcom dodatków na decydowanie, gdzie znajdować się będą aktualizacje dla ich prac. Wystarczy plik .ini z podaną lokalizacją pliku z dodatkiem.Taki sposób rozwoju komunikatora pozwoli wyjść AQQ na prostą i otworzyć się na użytkowników, a nie tylko na maniaków komputerowych. Oczywiście należałoby poprawić też takie rzeczy jak VOIP, czy zawieszanie się komunikatora. Nie mniej jednak, to już są sprawy czysto techniczne. Opisane powyżej zagadnienia, to problemy natury organizacyjnej. Pójście za wyznaczoną powyżej drogą, pozwoli AQQ konkurować z innymi komunikatorami na rynku, a także pokaże użytkownikom, że ktoś o nich dba. Chyba warto zainwestować w taki - obiecany zresztą dawno temu - wizerunek nowoczesnego i przyjaznego multikomunikatora.

edit: przepraszam za znaki zapytania, coś nie tak poszło z kodowaniem znaków. Większość poprawiłem, mogłem coś przeoczyć, ale to nie celowe :)


Dołączona grafika
Jeśli popierasz te postulaty, dodaj powyższy banner do swojej sygnaturki, po to, by OC zapoznał się z w/w problemami i propozycjami. Pomóż w rozwoju AQQ!

[url="http://forum.aqq.eu/index.php?showtopic=1629"][img]http://img34.picoodle.com/img/img34/3/1/14/f_doscmarnowam_8f9c2b1.png[/img][/url]

Użytkownik Gregor edytował ten post 2009.01.14, 16:45

Dołączona grafika

Beta-Testy: Windows XP Pro, SP2; IE 7 (domyślna: FireFox 3); Wtyczki: AQQ i GG, SMS, LastSeen, Birthday Reminder i SpellChecker; Kompozycja Dark King


#2 VPN

VPN

  Guru

 • Użytkownik
 • 6923 postów

Napisano 2009.01.14, 16:36

1. Postawa wobec użytkownika: Jak AQQ traktuje użytkownika, tak użytkownik traktuje AQQ. Jeśli będziemy komplikować sprawę już na początku, wiele osób od razu zrezygnuje z używania komunikatora.

Zgadzam się, dlatego należy cierpliwie walczyć o lepszą intuicyjność. Ciągle mam nadzieję na duże zmiany w tej materii.

1.a. Po co tworzyć osobno profil, a później jeszcze dodatkowo konto jabber? To dość zagmatwana i wprawiająca w zakłopotanie użytkowników operacja. Zwłaszcza, że przy zakładaniu konta w sieci Jabber, straszy się użytkownika takimi rzeczami, jak wybór serwera (nic nie jest domyślnie wybrane ? więc skąd ktoś ma wiedzieć, co tam zaznaczyć?); ?Jabber JID? ? tak jakby nie można było napisać ?identyfikator AQQ? czy coś w tym stylu; ?Nazwa zasobu? i ?Priorytet? ? że co? Dobrze że chociaż podano to na zakładce ?zaawansowane?.

To jest kwestia dyskusyjna. Nie można na siłę upraszczać terminologii Jabbera.

Rozwiązanie: Połączyć zakładanie nowego profilu z konfiguracją sieci komunikacyjnych.
Jeden kreator, który proponuje utworzenie konta w sieci Jabber, pyta o sieć GG, Tlen i AQQ. Automatycznie ustawia i konfiguruje konta. Pyta o import kontaktów. A zamiast nazwy profilu prosi po prostu o imię albo nick użytkownika. Tylko po to, by nie straszyć nikogo hermetycznym słownictwem. Pod przyciskiem ?zaawansowane? ukryć dodatkowe ustawienia typu Proxy, serwer, etc.
Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik byłby zobligowany TYLKO do utworzenia przynajmniej jednego konta w jednej z sieci. Jabber przestałby być obowiązkowy, przez co AQQ stałoby się ponownie Multikomunikatorem pełną gębą.
Mogę zaprojektować też taki kreator w formie wizualnej, jeśli jest taka potrzeba.

Oj tak, przydałoby się. Jednak teraz nie jest najgorzej, szczególnie z siecią GG, o co długo walczyliśmy.

1.c. GG wyznacza tzw. ?minimalną funkcjonalność?. I trzeba o tym pamiętać. To co jest w GG, musi też być w AQQ. I tak np. ? zmiana numeru GG/identyfikatora innej sieci (celowo nie używam tutaj JID/UID) bez konieczności dodawania nowego kontaktu. Powoduje to bowiem tylko niepotrzebną utratę archiwum, albo zmusza do utrzymywania na liście ?kontaktów-duchów?.
Możliwość zmiany swojego pseudonimu w sieci GG. Czemu do cholery się nie da? Trzeba instalować GG, żeby to zrobić. Bardzo, bardzo dobry pomysł na rozreklamowanie GG 8 wśród użytkowników AQQ.

Nie da się zmienić pseudonimu, bo w GG8 też nie ma na razie takiej możliwości. A AQQ 2.x będzie kreowane pod możliwości GG8.

1.d. Nie straszmy użytkowników niezrozumiałymi dla większości Przeglądarkami Usług i Konsolą XML. Skoro ukrywamy takie rzeczy jak wyświetlanie ostatniej aktywności użytkownika czy wizualny podgląd zakładek, to czemu pokazujemy znacznie bardziej skomplikowane opcje wszystkim?

Dokładnie, zgadzam się w 100%. Te opcje straszą. Ale ukrywanie raczej nie, jeśli już to wyrzucenie ich do osobnego menu.

A skoro AQQ 2.0 miało być takie nowoczesne, to dlaczego nie obsługuje kamerki internetowej? Można by przecież wykonywać zdjęcia taką kamerką i od razu ustawiać je jako avatar. Tak jest np. w Windows Live i Skype.

Ja myślę, że wszystko przed AQQ :)

2.c. Dlaczego AQQ jest takie durne? Czemu, gdy dodaję znajomego z GG, komunikator proponuje mi jego nick w formie numeru GG? Np. wpisuję numer gg znajomego jako ?1?. AQQ automatycznie uzupełnia pole ?pseudonim?, wpisując w nim ?1?. To niby dla wygody?
I po co pole ?Powód subskrypcji? w GG? Przecież tam i tak nie ma czegoś takiego. A poza tym, po raz kolejny mamy do czynienia z maniakalnie wręcz hermetycznym językiem. Naprawdę większość osób po zobaczeniu tego pola, po prostu poczuje się zakłopotana.

Rozwiązanie: Usunąć funkcję autouzupełniania pseudonimu oraz ukryć pole ?powód subskrypcji? przy dodawaniu kontaktu GG. Dobrym zabiegiem byłoby też przetłumaczenie nazwy tego pola z Geek-owego na język polski (ten powszechnie używany i rozumiany).

Dokładnie, to samo proponowałem, tylko czekałem na specjalne betatesty pt. "Zwiększamy intuicyjność AQQ".

4. Bądź na czasie ? czyli system aktualizacji. AQQ co prawda instaluje nowe wersje bez udziału przeglądarki. Nie mniej jednak, wszyscy wiemy, że można zrobić to w o wiele lepszy sposób. OC zapowiadał kiedyś system aktualizacji na miarę FF. Co z tego wyszło?

I tutaj myślę, że wszystko przed nami.

4.b. Dodatki ? wtyczki i kompozycje. A zwłaszcza te pierwsze, powinny być obsługiwane przez system aktualizacji, jak również przez samo AQQ. O co chodzi? AQQ powinno rozpoznawać co jest wtyczką, a co kompozycją. Pliki z rozszerzeniami .kompaqq, .plugaqq albo podobnymi są przecież wykonalne ? tak było w AQQ 1.x. Użytkownik nie musiał się starać o to, gdzie zainstalować wtyczkę, gdzie przekopiować rozpakowany wcześniej folder. Komunikator wszystko robił za nas. W AQQ 2.0, które przecież miało być nowocześniejsze, wszystko musimy robić sami, co skutecznie ogranicza liczbę potencjalnych odbiorców dodatków.

Rozwiązanie: Utworzyć rozpoznawalny przez AQQ i zarejestrowany w systemie, typ plików dla dodatków do AQQ 2.0. Takie pliki mogłyby być ? jak w AQQ 1.x ? skompresowanymi archiwami .zip bądź .rar, ze zmienionym rozszerzeniem, które AQQ potrafiłoby samodzielnie rozpakować i zainstalować w odpowiedniej lokalizacji. A wszystko to za sprawą dwukrotnego kliknięcia na plik.
Ponadto, należy także pozwolić twórcom dodatków na decydowanie, gdzie znajdować się będą aktualizacje dla ich prac. Wystarczy plik .ini z podaną lokalizacją pliku z dodatkiem.

Jak najbardziej popieram. Szukanie po folderach jest strasznie uciążliwe.

Dołączona grafika
Jeśli popierasz te postulaty, dodaj powyższy banner do swojej sygnaturki, po to, by OC zapoznał się z w/w problemami i propozycjami. Pomóż w rozwoju AQQ!

Chętnie, ale nie mam już miejsca :(

Generalnie Gregor masz rację w wielu miejscach, ale sam widzisz ile to pracy będzie kosztować. Zapewne odbędzie się to kosztem realizacji propozycji, ale chyba intuicyjność powinna być polepszana bezwzględnie.

Tu byłem.


#3 Beherit

Beherit

  In Sorte Diaboli

 • Wtyczkopisarz
 • 5031 postów

Napisano 2009.01.14, 16:45

Po pierwsze dodaj do sondy pozycję 'zgadzam się ale nie ze wszystkimi punktami'! To ja się "trochę" wypowiem na ten temat... A więc od początku:

1.a. Po co tworzyć osobno profil, a później jeszcze dodatkowo konto jabber? To dość zagmatwana i wprawiająca w zakłopotanie użytkowników operacja. Zwłaszcza, że przy zakładaniu konta w sieci Jabber, straszy się użytkownika takimi rzeczami, jak wybór serwera (nic nie jest domyślnie wybrane ? więc skąd ktoś ma wiedzieć, co tam zaznaczyć?); ?Jabber JID? ? tak jakby nie można było napisać ?identyfikator AQQ? czy coś w tym stylu; ?Nazwa zasobu? i ?Priorytet? ? że co? Dobrze że chociaż podano to na zakładce ?zaawansowane?.

W sumie tworzenie profilu powinno się odbywać razem z przypisaniem później do niego kontami bo teraz to najpierw trzeba zrobić jedno a potem drugie. Co do serwera - domyślnie zaznacza się aqq.eu i jest dobrze - zaawansowany użytkownik pozaznacza sobie co chce a szarak przebrnie dalej. Jak dla mnie jest dobrze jak jest. Co najwyżej przy zakładaniu profili można by było dodać informacje jaki sposób chce się wybrać: prosty czy zaawansowany (coś na wzór z Konnekt'a).

Możliwość zmiany swojego pseudonimu w sieci GG. Czemu do cholery się nie da? Trzeba instalować GG, żeby to zrobić. Bardzo, bardzo dobry pomysł na rozreklamowanie GG 8 wśród użytkowników AQQ.

Oconnel już o tym wspominał - na razie przy użyciu nowego protokołu nie da się tego zrobić. Z pewnością tego tak nie zostawi.

2.a. Danych jest strasznie dużo, a wypełnić je można dopiero po dodaniu kontaktu do listy i to pod warunkiem, że zaznaczymy mało mówiącą opcję w skromnym panelu dodawania kontaktu. Przywołać tutaj należy GG, które proponuje wypełnienie wszystkich danych od razu, a nawet pobiera je z serwera. Ponadto, dlaczego nie ma avataru w oknie dodawania kontaktu? Przecież to bardzo przyjemna opcja, gdy możemy kogoś oznaczyć zdjęciem, bądź obrazkiem.

Po co zżynać coś z komunikatora GG? Dla mnie jest dobrze jak jest. Chce sobie uzupełnić inne dane to zaznaczam cheackbox'a i tyle. Potem ludzie by się skarżyli, że przy dodawaniu kontaktu muszą podawać zbyt dużo rzeczy...

2.b. Avatary to zresztą bardziej skomplikowana materia ? dlaczego po kliknięciu na avatar na liście kontaktów otwiera się od razu galeria AQQ? A nie np. menu, które pozwoli nam zarządzać obrazkiem? Prawda jest taka, że przez to, że ustawienia te są ukryte pod PPM, wiele osób nawet nie wie, że można ustawić sobie np. zdjęcia swoich znajomych z GG i innych sieci.

Nie no aż tacy ludzie są ślepi by zobaczyć w menu pod PPM pozycję avatar? Nie róbmy z ludzi kretynów... Chociaż można by było dodać te menu jak jest przy kliknięciu w avatar swojego konta.

2.c. Dlaczego AQQ jest takie durne? Czemu, gdy dodaję znajomego z GG, komunikator proponuje mi jego nick w formie numeru GG? Np. wpisuję numer gg znajomego jako ?1?. AQQ automatycznie uzupełnia pole ?pseudonim?, wpisując w nim ?1?. To niby dla wygody?

Dlatego, że nie kiedy jest nie wygodnie wpisywać nicki - to odnośnie Jabbera. Jak dodaję jakiś kontakt to często zostawiam sobie jego JID bo lepiej kojarzę ludzi z listy potem. No ale tak - tak ciężko jest zaznaczyć sobie ten numer i wpisać własny tekst http://forum.aqq.eu/...tyle_emoticons/default/dry.gif

3. Metakontakty ? Możliwość łączenia kontaktów, pozwala utrzymać porządek na liście znajomych. Jeśli nasz kolega ma np. konto w GG i AQQ, to dlaczego nie wyświetlić ich pod jedną pozycją? Dzięki temu, mamy prosty dostęp do wszystkich kont znajomego. Nie mniej jednak, aby to osiągnąć w AQQ, trzeba się nieźle namęczyć.

Ale teraz też jest szybki dostęp do kont. Jak komuś się nie podoba to nie robi metakontaktów i nazywa kontakty tak samo i po sprawie.

3.a. Sposób dodawania meta kontaktów woła o pomstę do nieba. Wchodzenie w zagrzebaną pod PPM wizytówkę, przełączenie się na jedną z końcowych zakładek (zresztą o bardzo obco brzmiącej dla większości nazwie), wykonanie mało intuicyjnej procedury, kliknięcie ok? i?

Chcieliście AQQ oparte na HTML to teraz macie tego skutki...

4. Bądź na czasie ? czyli system aktualizacji. AQQ co prawda instaluje nowe wersje bez udziału przeglądarki. Nie mniej jednak, wszyscy wiemy, że można zrobić to w o wiele lepszy sposób. OC zapowiadał kiedyś system aktualizacji na miarę FF. Co z tego wyszło?

Myślę, że OC dotrzyma słowa tak jak to było z poprawieniem protokołu GG i wprowadzi to :)

4.b. Dodatki ? wtyczki i kompozycje. A zwłaszcza te pierwsze, powinny być obsługiwane przez system aktualizacji, jak również przez samo AQQ. O co chodzi? AQQ powinno rozpoznawać co jest wtyczką, a co kompozycją. Pliki z rozszerzeniami .kompaqq, .plugaqq albo podobnymi są przecież wykonalne ?

Biorąc pod uwagę to, że w AQQ 1.x była możliwość szybkiej instalacji dodatków to pewnie tu też zostanie to wprowadzone. Liczmy się z tym, że AQQ 2.x zostało napisane od nowa i nie od razu zostaną wprowadzone wszystkie stare rozwiązania ;) Trochę czasu :)


Zresztą co nie zacytowałem zgadzam się ;) Ale nie stawiajmy też AQQ w tak negatywnym świetle! Ma trochę niedociągnięć ale w końcu pisze go jeden programista który bądź co bądź jest czasem uparty i ma swój upatrzony kierunek ;) Sory Oconnel jeżeli Cię uraziłem ;) Tak czy siak jak widzicie AQQ idzie ciągle w dobrym kierunku - wiem, że starzy użytkownicy byli bardzo niezadowoleni nową wersją AQQ ale wsio przed nami :)

#4 maciekhg

maciekhg

  Bywalec

 • Użytkownik
 • 216 postów

Napisano 2009.01.14, 16:48

A skoro AQQ 2.0 miało być takie nowoczesne, to dlaczego nie obsługuje kamerki internetowej? Można by przecież wykonywać zdjęcia taką kamerką i od razu ustawiać je jako avatar. Tak jest np. w Windows Live i Skype.


To byłaby wspaniała opcja :rolleyes:

@Gregor chyba więcej napisałeś w tym poście niż ja we wszystkich swoich :P No ale ja oczywiście jestem za ale tak jak pisał VPN to będzie kosztować dużo pracy a więc troche wody upłynie w Wiśle zanim tego doczekamy ;)


p.s. proponuje dodać opcję do ankiety: "Tak ale nie koniecznie wszystkie punkty " lub jakoś tak :D
oczywiście ja dałem na Tak

Użytkownik maciekhg edytował ten post 2009.01.14, 16:51


#5 Gregor

Gregor

  Początkujący

 • Zablokowany
 • 44 postów

Napisano 2009.01.14, 16:59

Co do serwera - domyślnie zaznacza się aqq.eu i jest dobrze

Nieprawda:Dołączona grafika

Przy użyciu nowego protokołu nie da się tego zrobić.

No to od czego jest stary? W GG7 działa :)


Po co zżynać coś z komunikatora GG?

Po co Linux%y "zerżnęły" okienka z Windowsa? Po to, żeby ludzie używali tych systemów. Taki sam cel jest w prostszym dodawaniu kontaktu z wieloma danymi. Poza tym - insynuujesz w śmieszny sposób, że ludzi rzucali by się, że za dużo muszą wypełniać. Kto tu mówi o tym, żeby musieli? :huh:

Nie no aż tacy ludzie są ślepi by zobaczyć w menu pod PPM pozycję avatar?

Nie zrozumiałeś tematu - nie chodzi o ślepotę, ale o wygodę.

No ale tak - tak ciężko jest zaznaczyć sobie ten numer i wpisać własny tekst http://forum.aqq.eu/...tyle_emoticons/default/dry.gif

Człowieku, weź Ty trochę pomyśl, bo dalej brniesz nie w temacie - nie chodzi o to, czy to wykonalne, ale czy to wygodne i sensowne. Nie mniej argument z jabberem rozumiem (chociaż mógłbym napisać "ciężko przekopiować jid?" - ale nie jestem Tobą ;) ). Jeśli zaś chodzi o uzupełnianie w GG, to głupota.

Jak komuś się nie podoba to nie robi metakontaktów i nazywa kontakty tak samo i po sprawie.

<ściana> Chodzi o wygodę, dziecko... Ty piszesz coś w stylu: "Skoro ludzie w jaskiniach mogli przeżyć, to po co zaczęli budować domy?" ...

Chcieliście AQQ oparte na HTML to teraz macie tego skutki...

Wbrew pozorom - Ty też masz ten skutek. A w HTML%u da się zrobić metakontakty lepiej niż w AQQ 1.x - vide Qt, tudzież podobne technologie. :)

Ale nie stawiajmy też AQQ w tak negatywnym świetle!

W tym temacie nie chodzi o krytykę, ale o zaproponowanie rozwiązań - co zresztą uczyniłem. Krytykować łatwo, proponować trudniej. :)

Użytkownik Gregor edytował ten post 2009.01.14, 17:02

Dołączona grafika

Beta-Testy: Windows XP Pro, SP2; IE 7 (domyślna: FireFox 3); Wtyczki: AQQ i GG, SMS, LastSeen, Birthday Reminder i SpellChecker; Kompozycja Dark King


#6 Paveleczek1991

Paveleczek1991

  Bywalec

 • Użytkownik
 • 229 postów

Napisano 2009.01.14, 17:06

Największą bolączką AQQ jest moim zdaniem straszna zawodność i zbyt trudna terminologia. Fraza taka jak pozwolenie na autoryzacje itd, jest zabójcza dla użytkownika Gadu Gadu. A przecież AQQ ma być właśnie dla niego alternatywą, co nie?
Sam wczoraj namawiałem koleżankę na przejście na XMPP, tak więc jako jedyny, słuszny komunikator dla dziewczyny która nie widziała nic innego niż GG wybrałem AQQ. I z tej namowy wyszły nici. A dlaczego? Konto się nie chciało jej założyć, próbowaliśmy na 4 serwerach i to samo. Dodatkowe problemy były z terminologią, ponieważ nie rozumiała wielu pojęć które były użyte podczas rejestracji.
Nie można by rozwiązać tego w prostszy sposób? Wywalając niepotrzebne linijki tekstu. Nie można zmienić frazy "autoryzuj kontakt" na "pozwól aby dana osoba widziała Twój status" ? Chyba to jednak lepsze rozwiązanie, nie mówcie tylko że AQQ stało by się pokemoniastym komunikatorem. Jeżeli ktoś chce mieć profesjonalną terminologię to z pewnością będzie korzystał z PSI lub Mirandy(jak ja od pewnego czasu)
Uważam że sporą wadą AQQ jest wygląd dla tych co się przesiadają z GG 7.7. Z bólem powiem że te "głupie" gg wygląda o wiele lepiej. Nie chce tutaj poniżać twórców kompozycji, bo odwalają oni świetną robotę, ale jednak nie każdy chce mieć taki wygląd.
Druga sprawa, zawodność. Obecnie bardzo często się zdarza że AQQ łapie "zawiechy", być może jest to spowodowane IE ale mniejsza o to.

Niech najwyższym priorytetem będzie jednak intuicyjność.
Póki co i tak uważam że AQQ jest najlepszym klientem na początek przygody z Jabberem. Tak szczerze mam to gdzieś z jakiego kto komunikatora korzysta, ważny jest protokół. Ale niech już AQQ spełni do tego wszystkie warunki. Nie uważam że XMPP jest dla ludzi średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Jest to najlepszy standard komunikacji, to niech korzysta z niego jak najwięcej ludzi.
To że Jabber w Polsce nie ma ogromnej popularności mam gdzieś. Moją "misję" spełniłem, nakłoniłem wszystkie najważniejsze kontakty na przejście do XMPP. Owy standard komunikacji czy prędzej czy później stanie się popularny. Równie dobrze jak Gadu Gadu. Taka jest kolej rzeczy, podobnie było z IE.

Ale dajmy chociaż ludziom możliwość posiadania chociaż jednego baaaardzo prostego klienta XMPP.

Pozdrawiam Wszystkich :)

#7 matiss

matiss

  Expert

 • Wtyczkopisarz
 • 1166 postów

Napisano 2009.01.14, 17:19

Nie będę się tu rozpisywał, zgadzam się z większością przedstawionych tu rzeczy i życzę Ci aby ten temat nie przepadł za kilka dni bez echa, jak jeden który założyłem jakiś czas temu o intuicyjności aqq... no niestety ale jak podczas zakładania konta już jest sporo zbędnych rzeczy to co dopiero w samym użytkowaniu.

Ps. jakby kogoś interesowało o jakim temacie mówiłem http://forum.aqq.eu/...owtopic=222&hl= z tego co widzę nic z tych rzeczy nie zostało poprawionych, a są one niezaprzeczalnie nieintuicyjne ;)

#8 Killer

Killer

  Expert

 • Użytkownik
 • 1129 postów

Napisano 2009.01.14, 17:23

Jak miło przeczytać jakiś konkretny i merytoryczny post. :) Gregor wraca...

Moim osobistym zdaniem, największą obecnie bolączką AQQ2 jest brak pomysłu na ten komunikator. Oconnel wydaje co jakiś czas betę, jednak brak w niej jakichś konkretnych zmian. Poprawa błędów, które powodują nowe błędy i tak w kółko. Dodawanie drobnych nowych funkcjonalności w wersjach RC, co skutkuje potem dziurawymi wersjami "stabilnymi". Nie ma skupienia się na jednej konkretnej rzeczy. Można wymieniać co przydałoby się zrobić:

-poprawić aktualizator (rozszerzyć możliwość aktualizacji o dodatki)
-dokończyć skórkowanie
-obsługę kamerek/innych peryferiów
-system instalowania dodatków

Kwestia, czy to Wapster narzuca taką politykę, czy Oconnel wpadł w marazm i na razie brakuje mu pomysłów. System instalowania dodatków, to nie jest dużo roboty (zipy ze zmienionym rozszerzeniem - pakowanie/rozpakowywanie ZIP'ów Windows obsługuje natywnie przez API), aktualizator... też raczej kupa roboty to nie jest. Nieco więcej wysiłku kosztowałoby dokończenie skórkowania i obsługę peryferiów, no ale to są niezbędne funkcjonalności jak na dzisiejsze programy. Dlatego zrobić dłuższą przerwę po stabilnej wersji i wrócić do beta testów z nowymi funkcjami (które naprawdę można by wypróbować w praktyce).

Beta testy AQQ:

PC: AQQ (zawsze najnowsza beta), Edge, Windows 10 x64 | Kompozycja: GG11, Wtyczki: dostarczane z AQQ


#9 Morpheus

Morpheus

  Weteran

 • Wtyczkopisarz
 • 712 postów

Napisano 2009.01.14, 17:31

Zgadzam się w sumie prawie ze wszystkim.
Mam dodatkowa propozycje:
W innych komunikatorach jest pełno rożnych ikon, prawie we wszystkim. W AQQ2 tego nie ma, sa tylko szare kontrolki. Niby to tylko ikony, ale naprawde duzo lepiej to wyglada.
Nastepna rzecz:

Skrocenie niektorych komunikatow i przerzucenie ich do chmurki.
AQQ prawie w ogole nie korzysta z chmurki.
Np. Jak ktos mnie doda do listy znajomych widze okienko, ktorego wyglad zniecheca do przeczytania tresci.
Lepiej by bylo umiescic go jako chmurke z krotka i prosta informacja.]
Takie komunikaty jak np. 'Text zawieral niedozwolne znaki' przy dodawaniu uzytkownika tez lepiej by wygladaly w chmurce.

#10 Kendziooor

Kendziooor

  Pan Majster

 • Wtyczkopisarz
 • 1076 postów

Napisano 2009.01.14, 17:40

Z góry sory, że nie robie "kłotów", bo mi się nie chce :P

Przede wszystkim - Pascal (Delphi) również ma szerokie opcje zarządzania funkcją Drag 'n Drop, wiec pakowanie bardzo ciężkich dla procka bibliotek wg. mnie nie jest konieczne.

Odnośnie dodawania kontaktów GG - to nie jest takie proste, trzebaby przebudować system okienek i inne. Moim zdaniem lepiej zacieniować (zablokować) to pole subskrycji po wybraniu sieci GG oraz otoczyć klauzulą (GroupBox) "Zaawansowane".

Słowem o aktualizatorze - miał być i...będzie. Oconnel zapowiadał, że pojawi się szersza obśługa GG, a jeśli dobrze pamietam to niecały miesiąc i rzeczywiście była. Dlatego, po lekkim przeczyszczeniu BugListy (pare stron :)) Oconnel pewnie się za to weźmie. Wraz z tym zostaną pewnie wykonane rozszerzenia.

Tryb zaawansowany - tu masz mój sprzeciw. Po pierwsze - bo AQQ to także klient Jabbera i czasem jego dobro trzeba przęłożyć nad dobro imigrantów z GG. Po drugie - marna strata czasu, skoro można to wszystko ukryć w jednym miejscu jako "Zaawansowane" (swoją drogą - po zainstalowaniu tryb normalny, uruchomienie trybu zaawansowanego przez KonsolęXML która...jest dostępna w trybie XML! Może taki ficzer :D?). Po trzecie - bo nie ma konkretnej granicy między trybem lekkim, a zaawansowanym. Jedni chcieliby to, a tego nie chcieli, a inni nie chcieliby niczego.

Wiele z twoich porpozycji do swoiste niedoróbki, które umknęły gdzieś na drodze ciężkich beta-testów. Ja ogólnie jestem zdania, że AQQ jak na czas, jaki isntnieje w wersji 2.x - ma jeszcze czas. Szkoda tylko, że ten czas być moze jest najowocniejszycm w userów...
Dołączona grafika
Całkiem nowa wersja notatnika do AQQ! Zostań beta-testerem!

System: Windows7 Home Premium; IE8 + Opera 10 (domyślna); Ad-Aware Pro Internet Security 8
Komunikator: Wtyczki podstawowe + dodatkowe; Kompozycja Satin

#11 Gregor

Gregor

  Początkujący

 • Zablokowany
 • 44 postów

Napisano 2009.01.14, 17:49

Oj argument, ze na wszystko przyjdzie czas, to nie argument. Zdaję sobie sprawę, że wiele osób po prostu nie pamięta czasów AQQ 1.x. W skrócie więc napiszę, że tam też zawsze wszystko miało być ;)
Dołączona grafika

Beta-Testy: Windows XP Pro, SP2; IE 7 (domyślna: FireFox 3); Wtyczki: AQQ i GG, SMS, LastSeen, Birthday Reminder i SpellChecker; Kompozycja Dark King


#12 Moryc

Moryc

  Początkujący

 • Użytkownik
 • 23 postów

Napisano 2009.01.14, 18:18

poruszajac watek samoinstalujacych sie paczek to jestem na TAK jesli nie beda zrobione tak jak w AQQ1.x... Dlaczego? Otoz nigdy nie udalo mi sie z nich niczego zainstalowac i zawsze wyrzucaly wyjatek. przez co musialem zmieniac nazwe na zip wypakowywac i kopiowac...
Sygnaturka niezgodna z regulaminem..

#13 BangMan

BangMan

  Adept

 • Użytkownik
 • 300 postów

Napisano 2009.01.14, 18:26

Cóż rzec, Gregor ma po prostu rację. ;)

W AQQ należy najważniejsze rzeczy bardziej wyeksponować, a te mniej przydatne ukryć. Tak aby cały proces konfiguracji był dziecinnie prosty.

Proszę o aktualizację SDK:

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Proszę o aktualizację SDK proszę o aktualizację SDK proszę o aktualizację SDK? Proszę o aktualizację SDK Proszę o aktualizację SDK!
---
Proszę o aktualizację SDK?

#14 Gregor

Gregor

  Początkujący

 • Zablokowany
 • 44 postów

Napisano 2009.01.14, 18:37

poruszajac watek samoinstalujacych sie paczek to jestem na TAK jesli nie beda zrobione tak jak w AQQ1.x... Dlaczego? Otoz nigdy nie udalo mi sie z nich niczego zainstalowac i zawsze wyrzucaly wyjatek. przez co musialem zmieniac nazwe na zip wypakowywac i kopiowac...

To już kwestia wykonania. Sam pomysł jest jednak dobry. Ja sam nigdy z tą funkcją nie miałem problemów.
Przy okazji - to trochę tak, jak z VOIP w AQQ - pomysł dobry... :)
Dołączona grafika

Beta-Testy: Windows XP Pro, SP2; IE 7 (domyślna: FireFox 3); Wtyczki: AQQ i GG, SMS, LastSeen, Birthday Reminder i SpellChecker; Kompozycja Dark King


#15 VPN

VPN

  Guru

 • Użytkownik
 • 6923 postów

Napisano 2009.01.14, 18:45

Dobra, fajno, my sobie tutaj gadu-gadu (tfu, ble, ugh), a czy coś z tego wyniknie? Czy mamy coś do gadania? Przecież nawet nie wiemy kto ma rzeczywisty wpływ oprócz Autora na kształt AQQ...

Tu byłem.


#16 Gregor

Gregor

  Początkujący

 • Zablokowany
 • 44 postów

Napisano 2009.01.14, 18:47

Walka o skórkowanie w HTML i szyfrowane rozmowy przyniosła jakiś efekt. Więc jeśli się postaramy, to powinno się udać zainteresować OC tematem. Dobrze, żeby komunikator miał jakiś plan rozwoju. Najpierw robimy to, potem to, a na końcu to, etc. Ja przedstawiłem coś na kształt takiego planu, myślę, że OC trafi tutaj po sygnaturkach użytkowników. :)
Dołączona grafika

Beta-Testy: Windows XP Pro, SP2; IE 7 (domyślna: FireFox 3); Wtyczki: AQQ i GG, SMS, LastSeen, Birthday Reminder i SpellChecker; Kompozycja Dark King


#17 Paveleczek1991

Paveleczek1991

  Bywalec

 • Użytkownik
 • 229 postów

Napisano 2009.01.14, 19:42

Z tego co wiem szyfrowanie rozmowy, przynajmniej na serwerze aqq.eu to pic na wodę.

#18 Qroń

Qroń

  Początkujący

 • Użytkownik
 • 31 postów

Napisano 2009.01.14, 20:26

Jakiś konkretny i donośny głos był potrzebny :). Popieram ową "rewolucję" całym sercem.

Kwestia wyłączenia protokołu jabber była już poruszana w różnych formach i kontekstach, jednak z tego co zauważyłem nawet użytkownicy bronią pod tym względem AQQ zapierając się, że przecież GG nie jest jego główną siecią.

Od siebie dodam, że najbardziej boli mnie śmierć AQQ1.
Gdyby nie jaja z obsługą GG, która już chyba całkiem umarła, to właśnie z jedynki bym korzystał.
W moim przekonaniu AQQ podupadło, a co gorsza próżno szukać alternatywy. Miranda co tu rzec łatwa w konfiguracji nie jest, pidgin potrafi się wykrzaczyć, kadu 0.7 to na razie dalsza perspektywa, a pozostaje jeszcze kwestia portu na windowsa, Hapi, z którym wiązałem pewne nadzieje umarł zanim w ogóle się ukazał, konnekt stoi jak wryty już bardzo długi czas, a echa podrywów wywoływanych przez społeczności, które słychać czasem na forach przeważnie cichną w przeciągu kilku miesięcy.
Na rynku brak programu o otwartym źródle, który połączyłby z pewnością społeczności polskich komunikatorów.

Użytkownik Qroń edytował ten post 2009.01.14, 20:30


#19 kuhar

kuhar

  Bywalec

 • Użytkownik
 • 134 postów

Napisano 2009.01.14, 20:37

Popieram całą akcję a szczególnie intuicyjność AQQ, która jest naprawdę słaba... z resztą propozycji też się zgadzam, ale przechwytywanie zdjęć z kamerki to chyba przesada, pakowanie funkcji do aqq na siłę...
AQQ - zawsze najnowsze ;) ; kompozycja - Light sky; wtyczki - standardowe + Blocker + AQQ Last Seen + Responder + AQQrestarter + Makra; IE8 ; Win 7 x86 Dołączona grafika

#20 Gregor

Gregor

  Początkujący

 • Zablokowany
 • 44 postów

Napisano 2009.01.14, 20:58

kuhar - oczywiście, że to nic priorytetowego z tą kamerką. W gruncie rzeczy, to tylko taka mała dygresja odnośnie nowoczesności komunikatora. Konkurencja jest już duuużo przed nami :)
Dołączona grafika

Beta-Testy: Windows XP Pro, SP2; IE 7 (domyślna: FireFox 3); Wtyczki: AQQ i GG, SMS, LastSeen, Birthday Reminder i SpellChecker; Kompozycja Dark King

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych